Jack Russell Terrier Irk Analiz Ve Özellikleri

Jack Russell Terrier, Frasier ve Wishbone gibi televizyon şovlarından tanınmaktadır. Bu tv programlarının yanı sıra maske filmideki köpek maylo ile de ekstra popülerlik kazanmıştır jack russel terrier ırkı .

Birçok kişi, Eddie’ye Frasier ile Wishbone’daki sevimli, ilginç kişiliği için aşık olmuş bulunmaktadır bu küçük yaramaza . Ancak konu Jack Russell Terrier olduğu zaman, bu olay çok farklı

Bu köpek türü yaramazlığın daniskasını yapar. Koşmayı, kazmayı çok seven enerjik bir yapısı vardır. Eğitilmesi kolaydır. Enerjisini tüketecek doğru egzersizler ile çok tatlı dostlara dönüşebilirler.

Jack Russell Terrier Köpeği

 

Jack Russell’ların yavruyken sosyalleştirilmesi gereklidir. Uzaklardan gelme bir av dürtüsü olduğundan, onu kedinizi kovalarken bulabilirsiniz.

>> Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Diğer köpeklerin boyuna bakmadan, üstünlük sağlamak için elinden gelen herşeyi yapmaya hazırdır. Korkusuzluğu dillere destan olan Jack Russell’ler, çok fazla havladıklarından dolayı diğer köpeklerden kolayca ayırt edilebilirler.

Eğitim & Egzersiz İhtiyacı

Jack Russell’ler çok zeki hayvanlardır. Kolay öğrenirler.

Bununla birlikte, kendi bildikleri yoldan şaşmamaya da özen gösterirler. Sabırlıdırlar. Herhangi bir yarışmaya katılabilirler. Bir çok oyunu rahatlıkla öğrenebilirler.

Jack Russell’lerın apartman yaşamı zor olabilir, bu köpekleri küçük bedenlere hapsolmuş büyük bir ruh gibi düşünmelisiniz.

Oyun oynamak, koşmak için büyük alanlara ihtiyaç duyarlar .

Jack Russell’ler, kediler, sincaplar, tavşanlar, bisikletler, hatta arabaların bile peşine takılabileceğinden, kontrol altında, kapalı bir bahçede olması zorunludur. Günlük aktiviteler hem yürüyüş hem de bahçede koşmak için gereken zamanı içermelidir.

Toplarla oynamayı çok severler. Sahildesiniz, Köpeğinizle tatile çıktınız. Elinizde sert olmayan bir tenis topu götürün. Russell’ınız, kumsalda elinizden çıkardığınız topu yakalayıp size geri getirmek için delirecektir 🙂

Hatta bunu yaptıktan sonra sizin enerjiniz tükenmiş olsa bile, Jack Russell, enerjisini korumaya devam edecektir.

Bu köpekler çeviklik aktivitelerinde üstündür. Sprinting, flyball, engel rotası, toparlanma dahil, Jack Russell Terrierlerin katıldığı çok sayıda yarışmalar-aktiviteler  vardır. Jack Russell‘ınızı bu tür aktivitelere dahil etmek, günlük fiziksel ve zihinsel stimülasyonunu tamamlamasını sağlar.

Jack Russell’lar yüksek derecede eğitilebilir köpeklerdir. Sünger gibi yeni görevleri içlerine çekerler.

Yüksek karakterli köpekler olduğundan dolayı, eğiten kişinin tutarlılığından hoşnut kalmazlarsa inatçılık sergilerler.

Disiplin, sert sözler, yüksek sesle konuşmalar bu köpek türünün kırılma noktasıdır. Savunmaya geçmesine neden olur. İnatçılık gösterebilir .

Taranma İhtiyacı Ve Genel Bakım

Jack Russell diğer köpekler gibi detaylı bakıma ihtiyaç duymaz. Tüy dökme zamanlarında Haftada birkaç kez fırçalanması yeterli olacaktır .

Dişlerini diş macunu ile fırçalanarak temizlenmelidir. Eğer aşırı plak birikimi varsa, profesyonel bir diş temizliği gerekli olabilir.

Beslenme İhtiyacı

Jack Russell’lar en az %75 kuru mama ile beslenmelidir. Bu tür yiyecekler dişlerde plak, tartar gibi maddelerin birikimini azaltmaktadır.

Plak, tartar gibi zararlı mikropların dişlerde birikmesi Jack Russell gibi küçük cinste olan köpekler için diş problemlerine sebebiyet verebilir.

Evcil hayvanınızın ağırlığına bağlı olarak, köpeğinizi günlük olarak ne kadar besleyeceğiniz konusunda üreticinin yada veterinerinizin tavsiyelerine uymanız yararlı olacaktır.

Kökeni

Jack Russell Terrier gerçek bir tilki kovalama uzmanıdır:) Tilkileri kovalamak için  bu terrierleri Rahip John Russell geliştirmiş, adını da ondan almıştır.

Saygıdeğer Russell, İngiltere’nin Devonshire kentinde yaşadı. 1883‘te öldü. Tilki avı tutkusu olan gösterişli bir adam olduğu söylenirdi. Saygıdeğer Russell’ın Trump adlı ilk terrierinin, kan çizgilerinin temelini oluşturduğu düşünülüyor.

Jack Russell Terrier aynı zamanda Parson Russell Terrier veya sadece Parson Terrier olarak tanımlanıyor.

Saf kan bir genetiğe sahip değil, çünkü yıllar geçtikçe genetik yapıları değiştirilmeye devam etmiş. Cins standardı hala yetiştiriciler tarafından gevşek olarak yorumlanıyor, bu nedenle, türüne uygun cins üretemiyorlar.

Yetiştiricileri, bu eğlenceli, sevecen çalışkan terrier için gerçek bir tip belirleme konusunda fazla titiz olmamışlar.

Kesinlikle avlanmak için geliştirilmiştir. Tilki avlamak için sağlam, hızlı, esnek, inatçı olacak bir köpek olmalıdır. Avının gittiği her yerde, aynı zamanda yer altında bile gidebilmelidir.

Çok yönlü çalışan bu terrier sadece tilki için değil, aynı zamanda ağaçkakan ve rakun için de kullanılıyordu. Birçok terrier sahibi ile yetiştiricisi başlangıçta cinsin Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmasını istemedi.

Amerika’dan Jack Russell Terrier Kulübü aracılığıyla onlar için zaten özel bir kayıt defteri vardı. Bununla birlikte, Jack Russell Terrier’in tanınmasını isteyen küçük bir üretici grubu vardı.

Amerika Birleşik Devletleri Parson Russell Terrier Derneği’ni kurdular. Cins için AKC ebeveyn kulübü oluşturdular. 1997’de AKC, Jack Russell Terrier‘i resmen tanıdı. 2003 yılında, adı resmen Parson Russell Terrier olarak değiştirildi.

Fiziksel Yapıları

Erkeklerde Ağırlık; 6-8 kg

Dişilerde Ağırlık; 6-8 kg

Erkeklerde Yükseklik; 23-38 cm

Dişilerde Yükseklik; 23-33 cm

Yaşam Süresi; 15-20 yıl

Satılık Jack Russell Terrier Yavrusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jack Russell Terrier Yavrusu
Jack Russell Terrier Yavrusu

Jack Russell Terrier Yavrusu

Satılık Jack Russell Yavrusu alırken onun çok meraklı olduğunu unutmamanız gerekir. Bu merakı yüzünden kaybolabilir, başına herhangi bir şey gelebilir.

Kontrol etmeniz gerekmelidir. Hemen hemen herkes tarafından sahiplenilebilir. Özel bir insan olmanıza gerek yok.

Eğer oyun oynamayı seviyorsanız, hiperaktif bir kişiliğiniz varsa, çocuk ruhluysanız, yerinizde duramıyorsanız Satılık Jack Russell Terrier Yavruları tam size göre.

Jack Russell ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

GENEL ANALİZ;

Koruma Özelliği DÜŞÜK
Egzersiz İhtiyacı ORTA
Enerji Düzeyi YÜKSEK
Eğitilebilirlik ORTA
Çocuklarla Anlaşma İYİ
Yabancılarla Anlaşma İYİ
Başka Köpeklerle Geçinme İYİ
Oyunculuk ÜST DÜZEY
İtaat Seviyesi YÜKSEK
Taranma İhtiyacı YÜKSEK

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat