Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği) Irk Analizi Ve Özellikleri

Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği) Irk Analizi Ve Özellikleri

Kafkas dağ köpeği, Kafkasya’da yaşayan ender bir köpek cinsidir. Kafkas çoban köpeğinin bir diğer adıda Rus Dağ Köpeğidir. 

Özellikle bölgenin Çerkez kısmında bulunur. Fiziksel boyutları normal köpek cinslerinin üstündedir. Ayıyı andıran boyutları yüzünden Rus ordusu bir dönem gösteriş maksatlı Kafkas çoban köpeklerini kullanmışlardır.

Ülkemizde ise Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Iğdır, Ağrı illerimiz de yetiştirilmektedir. Bölgedeki koşullara uygun olması sebebiyle çok iyi bir çoban köpeğidir. İri boyutlarının yanı sıra çok güçlü uzuvlara da sahiptir.

Koruyucu özelliği baskındır. Bu yüzden aile dışından insanlara karşı tehlike oluşturabilir. Özellikle çocuklara karşı çok dikkat edilmelidir. Bulunduğu alanı korumak için kendini feda edecek düzeyde bir köpektir. Türkiye’deki temsilcileri Kangal, Akbaş, Türk tazısıdır. Soğuğu seven bir köpek ırkıdır.

Ömürleri 10-13 yıl olan bu köpekleri özel bir eğitimden geçmelidir. Dediğimiz gibi koruyucu özellikleri baskın, dominant bir türdür.

Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği)
Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği)

Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği) Görünümü

Kafkas dağ köpeği, yumuşak bir alt tabaka ve kaba bir dış tabakadan oluşan, çift katlı tüy yapısına sahip büyük bir köpektir

Yavru kürk büyüdükten ve yetişkin kürküne ulaştıktan sonra uzun, orta ya da kısa olmak üzere kürkün uzunluğu değişebilir.

Bu tamamen köpeğin ebeveynlerine bağlı olan durumdur. Uzun tüyleri olan Kafkas Dağ Köpekleri, boynu saran bir yele, ayrıca bacakların ve kuyruğun arkasından geçen tüylere sahiptir

Egzersiz & Eğitim İhtiyacı.

Kafkas Çoban Köpekleri çok özel ve detaylı bir eğitime ihtiyaç duyuyor. Bu köpekler, evlerde güçlü bir lidere ihtiyaç duyarlar ya da yönetilemezler. Bu köpeği yabancıların ve diğer köpeklerin çevresinde agresif eğilimler geliştirmekten korumak için sosyalleştirmek gereklidir.

0-9 aylıktan itibaren köpeğin itaati oluşmuş olur.

Eğitim ihtiyacını gidermeye 7-8 aylıkken başlanması tavsiye ediliyor. Bu erken aşamada yer alan eğitim itaat öğretimi konusunda hafif bir rehber olabilir.

Henüz yavru iken eğitim Kafkas Çoban Köpeği için kötü bir seçenek olarak tanımlanıyor. Diğer köpekleri çok iyi tolere ederler ve kolay kolay kontrolden çıkmazlar. Genç olsalar bile yönetilmesi zor olabilir.

Kafkas Çoban Köpeği günlük olarak biraz egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Bu köpeklerin, koşmak için büyük bir bahçeye sahip olmaları ve günlük uzun bir yürüyüş yapmaları gerekiyor.

Taranma İhtiyacı ve Genel Bakım

Tüm çift katlamalı ırklarda olduğu gibi, Kafkas Dağ Köpeği de sık sık fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Bunun nedeni tüy dökülmesinin yıl boyunca tutarlı olarak gerçekleşmesi ve haftada birkaç kez iyi fırçalamanın dökülme miktarının azaltılmasına yardımcı olmasıdır.

Kafkas Çoban Köpeği, yıl içinde sık sık yıkanmalı, günlük fırçalama ile de, eski kürkünü daha hızlı dökmesi için yardımcı olmalısınız.

Kafkas Dağ Köpeği gibi kulakları gevşek olan köpekler kulak enfeksiyonlarına karşı daha hassastır. Bu yüzden sık kulak kontrolleri ve temizlik şarttır. Köpeğinizin tırnaklarını kısa tutun. Köpeğiniz zıpladığında bir tırnak diğerini çizmesin. Köpek yürüdüğünde zeminde oluşan tırnak seslerini duymaya başlarsanız, tırnakları kesmeniz gereklidir.

Beslenme İhtiyacı

Bu cinsin boyutu nedeniyle, büyük cins köpekler için formüle edilmiş bir yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Kafkas Çoban Köpeğinizi çalışan bir köpek olarak kullanmayı planlıyorsanız, aktif köpekler için bir formül de düşünebilirsiniz. Çoğu köpek gibi kemiklere bayılırlar. Yetişkin döneminde et tüketimine başlanabilir.

Kökeni

Kafkas Çoban Köpeği, adını Hazar Denizi ile Karadeniz arasında kalan Kafkas Dağları’ndan alır.

Bu cins, sürüleri büyük avcılardan ve hırsızlardan korumak için yerel çobanlar tarafından kullanılan eski Molosser ırklarından türemiştir.

Kafkasya bölgesinde kullanılsa da, bu cins Rusya’da en popüler olanıdır.

Her ne kadar bu köpekler bir zamanlar olduğu gibi koyun korumalarında sık kullanılmasalar da, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde üreme programları halen mevcuttur.

Bugün, Kafkas Çoban Köpekleri büyük boyutları ve koruyucu yetenekleri ile tanınırlar.

Fiziksel Yapıları

Erkeklerde Ağırlık; 50-70 kg

Dişilerde Ağırlık; 35-50 kg

Erkeklerde Yükseklik; 66-70 cm

Dişilerde Yükseklik;65-69 cm

Erkek ve Dişilerde Yaşam Süresi; 10-12 yıl

Satılık Kafkas Çoban Köpeği Yavrusu (Dağ Köpeği Yavrusu) Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği) Yavrusu
Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği) Yavrusu

Satılık Kafkas Çoban Köpeği Yavrusu almak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli temel faktör, güçlü bir lider bekledikleri. Satılık Kafkas Çoban Köpeği yavrusu aldığınızda, yetişkin hale geldikten sonra ki büyüklüğü nedeniyle çocuklarla yalnız bırakılması tavsiye edilmez ve oyun sertleşirse köpeğin ailesini koruma ihtiyacı hissedebileceği olasılığı ortaya çıkar. Kafkas Çoban köpekleri çok güçlü ve uyanıktırlar.

Ailelerini cesurca savunurlar, ancak yönetilemez olmalarını önlemek için liderlik ve eğitim konusunda sağlam bir el gerektirirler.

Eğer bunu alamazlar ise yönetilmeyi reddederler. Bu cinsin eğitimi ve sosyalleşmedeki zorluk nedeniyle, Satılık Kafkas Çoban Köpeği Yavruları, deneyimsiz köpek sahiplerine önerilmemektedir.

GENEL ANALİZ;

Koruma Özelliği ÜST DÜZEY
Egzersiz İhtiyacı ORTA
Enerji Düzeyi ORTA
Eğitilebilirlik DÜŞÜK
Çocuklarla Anlaşma ORTA
Yabancılarla Anlaşma KÖTÜ
Başka Köpeklerle Geçinme KÖTÜ
Oyunculuk ORTA
İtaat Seviyesi YÜKSEK
Taranma İhtiyacı ÜST DÜZEY

Kafkas Çoban Köpeği ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat