Kanarya Kuruma Hastalığı Tedavisi

Kanarya Kuruma Hastalığı Tedavisi

Halk dilinde kuruma olarak da adlandırılan bu hastalığın asıl ismi megabakteriosis yani megabakter olarak bilinmektedir. Ancak kurumanın tam nedeni tam anlamıyla bakteriler değil, bir çeşit mantar olayından meydana gelmektedir.

Eğer erken teşhis edilme durumu olursa iyileşme imkânı sunan bu hastalık için kesin olarak bir tedavi aşaması ne yazık ki yoktur. Önüne geçilmesi için birçok yöntem denenebilirancak ilerlemiş olanlarda sonuç almak daha güçleşecek ve kanaryanız kısa bir süre sonra hayatını kaybedecektir. Kuruma hastalığı belirtileri görüldüğü zaman hiç vakit kaybetmeden kanaryanızı veterinere götürmenizi tavsiye ederiz.

Aslına bakılacak olursa bahsetmiş olduğumuz bu megabakter hastalığı her kuşta bulunmaktadır. Hastalık oluşmadan önce belirli bir seviyede kendini göstermektedir. Bu seviyenin artması ve yetersiz bakım uygulanması kurumaya neden olmaktadır.

ETKENİ

Hastalığın sebebi Macrorhabdus ornighogaster (genel ismi ile megabakter olarak bilinmekte) olup bir tür mantar hastalığıdır, herhangi bir bakteri veya virüs değildir. Bazik alanları sever, genellikle asidik bir alanda yaşam faktörlerini devam ettirmesi çok zorlayıcı olur. Kanaryaların en çok mide bağırsak sistemlerinden hoşlanmaktadır.

BULAŞMA

Bulaşma yolu ise tam anlamıyla tespit edilmekle birlikte fekal-oral bulaşımının neden olduğu tahmin edilmektedir. Yani dışkı yöntemiyle bulaşmış su, gıda ve hatta hastalanmış bir kuşun ağız salyasından da bulaşabilir. Bazı kuşların ise herhangi bir hastalık belirtisi olmadan bu megabakterileri taşıdığı ve bu kuşların genetik bir şekilde direnç sağladıkları tahmin edilmektedir. Fakat bu kuşlar “Taşıyıcı” olmaktadır, yani başka kuşlara hastalığı bulaştırabilmektedir. Bunun yanında taşıyıcı kuşların yavruları da bu hastalığa karşı bağışıklık kazanabilmektedir.

PATOLOJİ

Bu fungus kuşların sindirim sistemine ağız yoluyla girerek, bağırsakların ve midenin proventrikül olarak bilinen bölmelerine yerleşmektedir. Yerleştiği yerde bağırsağın üstünde yer alan hücrelere zarar vermekte ve sindirim sistemini yok ederek kanaryanın aldığı besinlerden yararlanmasına mani olmaktadır. Yediği yemeklerden yeterli seviyede fayda göremeyen kanarya ilk olarak yağ dokusunu kaybetmeye, zayıflatmakta ve son aşamada ise elektrolit dengesini bozarak kuşun kas dokusunda kaybetmesine ve ölmesine neden olmaktadır.

BULGULAR

Kronik ve akut form olarak iki farklı şekilde ilerleme göstermektedir. Akut formda hasta olan kuş kısa bir süre içerisinde hayatını kaybetmekte, kronik formda ise haftalar, hatta aylar (3-8 ay) içerisinde zayıflayarak hayatını kaybetmektedir. Bu belirtilen hastalığın çok özel bulguları yoktur, birçok hastalıkta karşımıza çıkan bulgular ile bu hastalığın bulguları birbirine karışır. Bu hastalıkla ilgili kayda değer en önemli bulgu ise “Kuruma Sendromu” olarak bilinmektedir.

TEDAVİ;

Tedavisi oldukça zor bir hastalıktır, klasik antibiyotiklere cevap vererek herhangi bir iyileşme belirtisi göstermez. Penisilin ve diğer anti bakteriyeller (tylan, ampicilin, pumotil, nifkol, flşagyl vb.) bu hastalığa herhangi bir etkisi yoktur. Eğer kanaryanız bu tip antibiyotiklerle iyileşiyorsa kuşunuzun hastalığı megabakteriosis değildir. Ancak bir reçete yer almaktadır ki bunun etkinliği direk test edilemediği için net bir şey söylemek çok zor ama özellikle probiyotik ve asitleştirici kullanılması iyileşme başarımında bu yönteme göz atılması gerektiğini göstermektedir.

Bu hastalığın tedavisinden kullanılması gereken ilaçları aşağıda sıraladık ( veteriner gözetimi olmadan kesinlikle kullanmayın);

  1. Amphoterecin B;

Bu ilaç damar yoluyla verilir ve küçük kuşlar için pek tavsiye edilmemektedir. Ama bazı ilaçlar damardan verilen sıvı formunu ağız yoluyla verince de etkisini gösterebilmektedir. Bu konu ile ilgili ilacın üreticilerinden de denir herhangi bir açıklama gelmedi. Oldukça pahalı bir ilaçtır, yaklaşık bir şişesi 250 TL. Civarındadır.  Fungizone, Amphocil, Abelcet isimleriyle eczanelerden temin etme imkânınız vardır. Yurt dışında ise ağız yoluyla alınan şekilleride yer almaktadır. Ancak onlar daha pahalıdır.

  1. Nystatin:

Bu ilaç ise literatürde kullanıldığı belirtilmekte fakat etkisi bakımında bazı şüpheler vardır. Kuşunuza korunma amaçlı verilebileceği belirtilmektedir. Mikostatin ve Fungostatin isimleriyle eczanelerden şurup şeklinde temin edebilirsiniz. Yaklaşık olarak fiyatı 10 TL’dir. Kullanımı ise; güde dört defa olacak şekilde kuşun ağzına iki damla damlatılır ve ardından 1-2 damla su verilir. Kuşunuz başını sallayarak dışarı atmasını engellemek için boğazını aşağıya doğru sıvazlamanız gerekir. Ek olarak içme suyuna (100ml) 1 kaşık koyun. Suluğun koyu renkli plastikten olmasına özen gösterin.

  1. Fluconazol:

Hem kapsül hemde şurup şekli bulunmaktadır. Kapsül şeklinde olanı suluğun içinde veya iştahlı bir kuşunuz var ise mamasına katarak, şurup olanı ise ağız yoluyla damıtılmış vaziyette verilmelidir. Etkisi oldukça fazladır ve fiyatı da uygundur. Piyasada birçok kapsül formları mevcuttur; Kandizol, Candidin, Flurit, Zolax bunların sadece bir kaç tanesidir. Genel olarak tavsiye edilen Flucan Dermatolojik tabletlerdir. İçerisinden iki kapsül çıkmakta olup fiyatı ise ortalama 20 TL civarındadır.

Kullanımına bakacak olursak; bir kapsül 10mm su içinde eritilir ve 10mm’lik suluklara 1ml hazırladığımız eriyikten konur.

Ağızdan şurup formülünü ise Triflıcan ismi ile piyasada bulabilirsiniz. Bu ilacın da kullanımı, günde 1 kez kuşun ağzına 3 damla damlatılır ve yutması için boğazı hafifçe sıvazlanır. Tedavi süreci ise hastalığı kapmış olan kuşlarda en az 30 gündür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat