Kanarya Yumurta Maması Tarifi

Kanarya Yumurta Maması Tarifi

Kanaryalar yumurtadan çok hoşlanırlar. Kanaryalara yumurta maması sade verilebileceği gibi öğütülmüş kuru ekmek veya bisküvi ve galeta tozu ile karıştırılarak da verebilirsiniz. Sade bir şekilde yumurta şu şekilde hazırlanarak verilmelidir: İlk olarak yumurta güzelce kaynatılarak oldukça katı hale getirilir, soğutma işlemi yapıldıktan sonra kabuğu ayıklanır ve yarısını keseriz.

Yumurtanın sarısı ile beyazı bir arada karıştırılıp ince bir rende yardımı ile rendelenir ve mamalığın içine konularak kafesin bir köşesine asılır. Galeta veya bisküvi unu ile karıştırılmak istenirse şayet, bu toz içinden rendelenmiş olan yumurtanın yarısı kadar bir miktarda yumurta ile karıştırılıp mamalığın içine konulması gerekir. Bu karışımın içine birkaç damla balık yağı ve bal, süt, bira mayası ilave edilmesi daha faydalı olacaktır. Yumurtayı sade vermek yerine belirttiğimiz bu karışımla vermeniz kuşunuz için daha faydalı olacaktır.

Aksi halde sade yumurtayı yiyip su içen kuşunuzun midesi bozulabilir. Yumurta maması haftada en az iki kez verilmelidir. Yukarıda tarifini vermiş olduğumuz yumurta mamasını en geç ertesi güne kadar değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde bayatlayan yemi yiyen kuşunuzun zehirlenmesine neden olabilirisiniz.

Kafesin kenarına koyacağınız bisküvi parçalarını ise kanaryanız büyük bir memnuniyetle yer. Yumurta ve bisküvi ile hazırlanan mamanın haricinde başka ezmelerde ilave edilebilir. Yumurtanın beyazı ve sarısı ile ezilmiş olan bisküvi tozuna bir tane elmanın kabuğunu soyarak ezme işlemi uyguladıktan sonra elma aromalı bir mama da elde etmiş olursunuz.

Yumurta ve bisküvi karışımı yapılmış mamaya bir yemek kaşığı balık yağı ilave edip karıştırarak kuşunuza verebilirsiniz. Ancak bu hazırlamış olduğunuz mamanın içine mutlaka elma ezmesi ilave etmeniz gerekmektedir. Aksi halde balık ile elma yağı pek iyi sonuç vermez. Bunun yanında yumurta ve bisküvi mamasına fosfat kalsiyum ve elma ezmesi ilave edilerek de mama elde edilebilir.

Bu yumurta kabuğu tozu, bisküvi tozu, çekilmiş kenevir tohumu ve elma ezmesi karışımlarından meydana gelir. Haftada bir olacak şekilde bu mamanın içine fosfat kalsiyum ve balık yağı eklenmelidir. Mamaya balık yağı ilave edildikten sonra mutlaka elma ezmeside konulmalıdır.

Özellikle anne ve yavru kanaryaların beslenmelerinde ve bunun yanında kanaryaların çiftleşme hazırlığı ve çiftleşme evrelerinde bu mamalar oldukça büyük destek sağlamaktadır. Hazırlamış olduğumuz mamaların protein, vitamin ve madeni tuzlarla zenginleştirilmiş olması kanaryanın vücudunun kuvvetlenmesi ve yakalanabileceği hastalıklara karşı direncinin yüksek olması açısından oldukça önemlidir.

Özellikle çiftleşme, tüy dökümü, kuluçka ve yuva yapma zamanları içerisinde ve yavru kanaryaların sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için kullanılır. Sade ya da yumurta maması ile birlikte verilebilir. Normal zamanlarda ise gün içerisinde; çiftleşme, tüydökümü ve hastalık gibi zamanlarda her kuş başına yarım kahve kaşığı kadar uygulanmalıdır. Kanaryaların diyetlerinde kuvvet mamasının şu şekilde yapılması oldukça iyi sonuçlar verir:

 • Taze yumurta sarısının katı bölmesi
 • Ufalanmış galeta veya bisküvi tozu
 • Haşhaş tohumu
 • İyice ezilmiş kenevir tohumu
 • Çok az miktarda mangal kömürü tohumu
 • İnce ince rendelenmiş havuç
 • İstiridye kabuğunun tozu
 • Mürekkep balığı kemik tozu
 • Soyulmuş ve çok az haşlanmış patates
 • Süzme bal
 • Süt tozu
 • Marine balık yağı
 • Tatlı badem ezmesi

Yulaf unu iyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra terkip yapılır. Bu şekilde mamalığın içine ilave edilerek verilebileceği gibi çok miktarda hazırlanılıp muhafaza altına alınabilmesi amacı ile yukarıda yazmış olduğumuz terkiple ve bira mayası eklenmesi neticesinde yapılacak bir kek hamuru, fırına atılarak güzelce kurutulur ve toz haline gelene kadar ufalanarak kuşa verilir. Bu hazırlamış olduğumuz mama uzun süre dayanıklılık gösterir ve bozulması zordur. Bu mamayı kanaryanıza sütlü ekmekle de verebilirsiniz.

Hazırlanışı: Kuru ekmeğin kabuğu ıslatılarak ezme işlemi yapmadan suyu süzülür. Sonra üzerine şekerli süt ilave edilir. Bu şekilde ekmek yumuşamaya başlar ancak, hamur gibi olmaz. Sıcak hava şartlarında hiç bekletilmeden verilmesi gerekir. Yem verildikten sonra 2-3 saat sonra yemin geri alınması gerekir.

Aksi halde mamanın içindeki sıcak süt hemen bozulur ve kanaryanızın sağlığına zarar verir. Üstü düz ve yeşil tırtılları, taze karınca yumurtalarına kanaryalar bayılır ve kafesin içine bir tane kemik iliği yada iç yağı parçası asmanız kuşunuza fayda sağlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat