Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Leopar desenli kürkleri, büyük boyutları ve vahşi görünümleriyle insanların ilk bakışta dikkatini çeken Bengal kedisi, genetikçi bilim adamı Jean Mill Bengal tarafından geliştirilmiştir. 

Bengal 1960’lı yıllarda Asya leopar kedisi ise siyah kedinin çiftleşmesini sağlayarak bu ırkı ortaya çıkarmış ve ırk genetikçinin ismiyle anılmaya başlamıştır. Irkın yeni ırk kabul edilmesi ise 1991 yılında tanımlanmıştır. Bengal kedileri vahşi görünüşlerine zıt olarak sevecen yapıları ile insanların beslemekten zevk aldığı kedi ırkları arasında bulunur.

Bengal Kedisi Özellikleri

Vahşi görünümlü, leopar desenli ve iri cüsseli bir kedi arıyorsanız Bengal kedilerini tercih edebilirsiniz. Ancak bu kedileri sahiplenmeden önce fiziki ve karakteristik özelliklerini öğrenerek ırkı beslemek için uygun olup olmadığınızı anlamanız gerekir.

İri cüsseli ırkın sahip olduğu fiziki ve karakteristik özellikleri şunlardır;

  • Bengal kedileri sosyal hayatı seven ırklardandır. Bu nedenle onunla ilgilenecek ve ona vakit ayıracak kişilerin bakımına ihtiyaç duyarlar. Bu ilgiyi hissetmediklerinde sorunlar yaratabilirler.
  • Zeka seviyeleri yüksek olan ırk çocuklarla oyun oynamayı çok sever. Bu nedenle çocuğunuz varsa ona iyi arkadaş olacaktır.
  • Büyük kedi ırklarından olmaları sebebiyle kiloları 3×5-9 kilo ağırlığında olabilir. Ancak seri hareket edebilirler.
  • Bengal kedileri yalnız kalmayı sevmeyen ırklardandır. Bu nedenle uzun süre yalnız bırakılmaları evi dağıtmalarına veya eşyalara zarar vermelerine sebep olabilir.
  • Kedilerin kısa ve yumuşak tüylere sahip olması onların bakım konusunda sorun yaratmamalarına sebep olur.

Bu özelliklere sahip olan kedilerin ilgiye ihtiyacının çok yüksek olması sebebiyle yoğun çalışan kişilerce tercih edilmemesi önerilir.

Bengal Kedisinde Bakım Ve Beslenme Süreci

Bakımı kolay kedi ırkları arasında yer alan Bengal Kedisi’nin tüy ve tırnak bakımlarıyla temizliklerine özen gösterilmelidir. Kısa uzunluktaki tüylerinin sürekli ilgiye ihtiyacı yoktur. Ancak hem tüylerin düzgün görünmesi hem tüy dökülme hem de tüy yutma problemlerinin yaşanmaması için haftada 1-2 kere yumuşak taraklardan yararlanılarak taranmaları gerekir.

Tüylerinin bakımı için kedilerin yıkanmaları da tercih edilebilir. Suyla sorunları olmadığı için kolayca temizlenebilirler ancak yıkanmaları esnasında kaliteli kedi şampuanı ve kedi bakım ürünlerinden yararlanılmalıdır.

Bengal kedilerinin tırnakları 2-3 hafta aralığında uzarlar. Bu nedenle bu süre içerisinde tırnaklarının kesilmesi hem kediler hem sahipleri için önemlidir. Ayrıca tırnaklarının bakımı için tırmanma tahtasından yararlanılabilir. Bengal kedisi dışarıda bakımının yapılması önerilmeyen kedi ırkıdır. Bu nedenle tuvalet ihtiyacı için mutlaka kedi kumu gibi ürünler kullanılmalı ve bu ürünlerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.

Bengal kedisinin beslenmesi sağlıklı bir yaşam sürmesinin en önemli kriteridir. Bu nedenle ırkın protein yönünden zengin içeriğe sahip kaliteli markalara ait kedi mamalarını tüketmeleri gerekir. Bunun yanı sıra kedinin yaşına uygun olarak kedi maması türü tercih edilmelidir. Örneğin yavrular için onların sindirebilecekleri gıdalara sahip mamalar seçilmelidir.

Yavru Bengal Kedisi

Bengal kedilerinin gebelik dönemleri 63 gün kadar sürer. Bu süre içinde 4-6 yavru dünyaya getirirler. Yavru Bengal kedisinin 4 aya kadar annesinin yanından ayrılmaması gerekir. İhtiyaçları bu süre zarfından anneleri tarafından karşılanır. Ancak bu kedilerin kısa sürede annelerinden ayrılmaları ve sahiplenilmeleri durumunda ortalama olarak 2-4 saat aralıklarında yavruya uygun süt ve kaliteli mamayla beslenmesi gerekir.

Yavru Bengallerin tüyleri yetişkinlere göre daha uzun olur. Bu nedenle dökülmenin olmaması ve tüy sebebiyle sorun yaşanmaması adına tüylerinin tüy pudrası ve bakım ürünleriyle bakımlarının yapılması gerekir. Ayrıca tüylerin sorun yaşatmaması adına haftada 3-4 kez taranmalıdır.

Bengal Kedisi Fiyatları

Bengal kedilerinde fiyatlar kedinin erkek veya dişi olmasına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda kedilerin yaşlarının fiyatın belirlenmesinde etkisi büyüktür. Bengal kedilerinin fiyatları 1000 TL – 3000 TL arasında görülür. Ancak net fiyatları öğrenmek isterseniz Mutla Patiler sayfasıyla iletişime geçerek güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Bengal Kedisinin Sosyal Hayatı

Kökeni Asya’ya dayanan kedi ırkının belirgin özelliklerinden birisi sosyal hayatı sevmeleridir. Sosyal kedi ırkı olması sebebiyle sahipleriyle veya evin çocuklarıyla eğlenceli vakitler geçirebilirler. Onlarla top veya ip oynamaya bayılırlar.

Kedilerin sahipleri veya çocuklar dışında diğer kedi ırklarıyla anlaşması da iyidir. Hırçın kedi ırklarından olmamaları sebebiyle İran kedisi veya British Shorthair gibi türlerle çok iyi anlaşırlar. Bu nedenle iki kedi ırkıyla birlikte yaşaması mümkündür.

Sosyal hayatı renkli olan kedi ırkının ömrü boyunca diğer hayvanlarla ve insanlarla sorun yaşamaması adına küçük yaşlarda gerekli eğitimlerin verilmesi gerekir. Bu sayede girdiği ortamda hırçınlaşmaz veya evde bulunan diğer canlılarla sorun yaşamaz. Özellikle sahibinin ilgisine çok fazla ihtiyaç duyan bu kedilere kişilerin gerekli ilgiyi göstermesi ve evde bulunan diğer canlılara da ilgi verilmesi gerektiğinin benimsetilmesiyle sorun yaşanmaz.

Bengal kedisi tüy döker mi ?

Tüy dökme oranı Bengal kedilerinde yüksek değildir. Bunda kedilerin tüylerinin kısa olmasının etkisi vardır. Kesim gerektirmeyen kısa tüylerin haftada en fazla 1-2 kez fırçalanması yeterli olur. Ancak bu ırkın bazılarında tüy dökümünün daha fazla görülmesi mümkündür. Ayrıca tüy dökme oranı kedilerin sahip olduğu rahatsızlıkların etkisiyle daha fazla görülebilir.

Bengal kedisinin bakımı kolay mıdır ?

Bengal kedisini sahiplenmek isteyenlerin bakım konusunda sıkıntı yaşamasına gerek olmaz. Çünkü bu ırkın bakımı kişileri zorlamayacak kadar kolaydır.

Kısa tüy yapısının bulunması sık dökülmelerin yaşanmamasına neden olur. Bu ırkın dışarıya çok uygun olmaması sebebiyle evde bakılması gerektiğinde dışarıya çıkarma ihtiyacı yaşanmaz. Bu da sahiplerinin boş vakit ayırmalarına neden olmaz. Ayrıca kedilerin suyla sorunu yoktur ve bu sayede yıkama konusunda sıkıntı yaşatmazlar.

Bengal kedisi ne kadar yaşar ?

Leopar desenleriyle dikkat çeken ve 1991 yılından beri yeni ırk olarak kabul edilen Bengal kedileri 9-16 yıl arasında değişen bir ömre sahiptir.

Kedilerin 16 yıla kadar yaşam sürmesinde aşılarının aksatılmadan veterinerler aracılığıyla yaptırılması, zamanında veteriner kontrollerinin yapılması ve beslenmesine önem verilmesinin etkisi vardır.

Bakım ve beslenme yanı sıra sağlık sorunlarının bulunmaması durumunda 16 yılı aşan ömürleri görülür.

Bengal kedisi çocuklarla iyi geçinir mi ?

Kedi ırkının en önemli özellikleri arasında sahibinin ona ilgi göstermesini istemesi yer alır. Kedinin bakımını üstlenen kişi ne kadar kediyle ilgilenirse o kadar mutlu olur. Bu sebeple çocuklu aileler tarafından sahiplenildiğinde çocuklara verilen ilgiyi kıskanma olasılıkları vardır. Bunun yanı sıra Bengal kedileri oyun oynamayı çok fazla sevdikleri için çocukları oyun arkadaşı olarak kabul edip iyi vakit geçirebilirler. Ancak sahiplenildiğinde çocuklara alışması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir.

Sosyal kedi ırkları arasında bulunan Bengaller, İran kedisi ve British Shorthair kedileriyle iyi anlaşabilirler. Bu kedilerin avcılık yeteneklerinin olması sebebiyle kuş, hamster ve tavşan gibi canlılarla birlikte beslendiklerinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bengal kedisi kolay eğitilebilir Mi ?

Bengal kedileri zeki kedi ırkları arasında yer alır. Bunda hafızalarının güçlü olmasının etkisi de vardır. Bu nedenle evde bakımlarının yapılması istendiğinde kolay bir şekilde eğitilebilir. Tuvalet ve ev ortamına alışması için verilecek eğitimlerin yanı sıra otur, kalk, yat veya kapıyı aç gibi komutlar öğretilerek kedinin komutlara göre hareket etmesi sağlanabilir. Topla oynamayı çok seven bu kedi türünde komutlar top oyunuyla birlikte daha kolay öğretilebilir.

Bengal kedisi hangi renklerde olur ?

Bengal kedilerinin kürkleri büyük oranda benekli görünümdedir. Bu kedi türünde en yaygın görülen renkler şunlardır; kahverengi benekli, siyah renkli ve gümüş benekli renkleridir. Ayrıca bu kedilerin göz renkleri tüylerine göre değişiklik gösterir. Yaygın görülen göz renkleri ise mavi ve kahverengidir. Kedilerdeki benek renkleri ise siyah, kahverengi, çikolata ve tarçın renklerinde olabilir.

WhatsApp chat