Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » British Shorthair

British Shorthair

Maviye kaçan gri, kısa tüyleri ve kocaman yuvarlak kafasıyla dikkat çeken British Shorthair cinsi kediler, İngiltere kökenli kedilerdir. Olgun ve sabırlı tavırlarıyla bir ailenin dostu olabilecek bu kedi cinsi on beş ile yirmi yıl boyunca size arkadaşlık edebilir.

British Shorthair kediler, harika birer dosttur.

British Shorthair Özellikleri

Anavatanı İngiltere olan ve kısa tüylere sahip olan British Shorthair cinsi kediler ev ortamına uygun olduklarından dolayı hayvanseverler tarafından sıkça tercih ediliyor.

British Shorthair cinsi ile ilgili bilmeniz gerekenler şöyle listelenebilir:

  • British Shorthair cinsi kediler diğer kedi ırklarına göre daha olgun olduklarından aile yaşamına uyum sağlayabilecek kedilerdir, ortalığı dağıtmaz ve sakin bir şekilde sahiplerinin gelmesini bekleyebilirler.
  • British Shorthair’ler sabırlı ve sakin kedilerdir, bu yüzden çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar.
  • Güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan British Shorthair cinsi kedileri kucağınıza alıp sevme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kucakta durmayı zaten sevmeyen bu kedilerin kas kütlesinden dolayı ağır olduklarını söylemekte de yarar var.
  • British Shorthair oldukça zeki ve sevecen bir kedi cinsi olduğundan sahibinin istediği oyunlara uyum sağlar, etrafta öylesine koşarak etrafı kesinlikle dağıtmaz.

British Shorthair kedilerin tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir.

Sık ve yumuşak tüylere sahip olan British Shorthair cinsi kediler oldukça titizdirler ve günde birkaç defa kendilerini temizlerler, bu da tüy dökümünü engeller. Bahsedilen dış görünüş ve kişilik özellikleri itibariyle oldukça dikkat çeken bu kedilerin orta yaşlı ve çalışan insanlar için ideal kediler olduğu söylenebilir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

British Shorthair Bakımı

British Shorthair cinsi kedilerin tüyleri kısa, yumuşak ve sıktır. Bu kedileri haftada en az bir kez kedi tarağı ile fırçalamanız gerekir, eğer kediniz fırçalanmaktan hoşlanıyorsa her gün bile fırçalayabilirsiniz. Bütün kedi ırklarında olduğu gibi bu cins kedilerde de tırnak ve diş bakımının önemi büyüktür, kedinizin tırnaklarını haftada iki kez fırçalamalısınız.

British'lerin bakımında özenli davranıldığı takdirde uzun yıllar bizimle yaşayabilirler.

Tırnaklarını da iki haftada bir kısaltırsanız kediniz daha iyi hissetmenin yanında daha sağlıklı ve bakımlı olacaktır. Bu kedilerin kalıtsal olarak bir sağlık sorunları olmasa da ileri dönemlerde diş eti iltihabı, hipertrofik ve kardiyomiyopati rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Ayrıca bu kedi cinsinde göz akıntısı da gelişebilir.

British Shorthair Beslenmesi

British Shorthair cinsi kediler diğer kediler gibi mamalara ve vitamin takviyelerine ihtiyaç duyar ancak bu kedilerin bünyesi daha hassas olduğundan kendilerine özel üretilen mamalarla beslenmelidir. Tercih edeceğiniz British Shorthair mamalarında yüksek protein içeriği aramanız gerekir, ayrıca alacağınız mamalarda tahıl içeriği de diğer mamalara kıyasla daha az olmalıdır. Kedinizin kemik ve eklem sağlığı konusunda sıkıntı yaşamaması adına Omega 3 içeriğine sahip mamaları da tercih edebilirsiniz.

British Shorthair Eğitimi

British Shorthair cinsi kediniz istemediğiniz bir şey yaptığında yüksek sesli veya dikkat çekici bir hareket yapmalısınız, parmağınızı şaklatabilir ya da ona doğru parmağınızı sallayabilirsiniz. Bu eylemi gerçekleştirirken hayır ya da olmaz gibi bir kelime kullanmalısınız.

British kediler, hayatımıza renk ve neşe katar.

Hareketinizi aynı tutmalı, onu eğitmek istediğiniz zamanlarda bu hareketi kullanmalısınız. Ayrıca British Shorthair kedilerinin eğitiminde pozitif yaklaşım çok önemli olduğundan kediniz yapmasını istediğiniz bir şeyi yaptığında ona ödül maması verebilirsiniz.

Yavru British Shorthair

Bütün yavru kediler gibi British Shorthair cinsi yavru kediler de çok enerjik ve hareketlidirler. Annelerinden ayrıldıktan hemen sonra sahiplerine çok fazla bağlanırlar, onlarla derin bir bağ kurmaları da olasıdır. Beslenmelerinde yavru British Shorthair maması tercih etmeniz gereken bu kedilerin tam olarak büyümesi beş yılı bulabilir.

British Shorthair Fiyatları

British Shorthair cinsi kedilerin değeri 2500-3000 TL arasında belirlenmiş olsa da bu fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. En doğru fiyatlara ulaşabilmek ve safkan bir British Shorthair alabilmek için Mutlu Patiler ile iletişime geçmelisiniz.

British Shorthair tüy döker mi ?

Bakım olarak önerildiği gibi haftada iki kez kedi tarağı ile fırçaladığınız British Shorthair cinsi kedinizin tüy dökmesi pek mümkün olmayacaktır. Zaten oldukça titiz bir kişilikleri olduklarından kendilerini sıklıkla temizlerler. Fazla tüy dökmediklerinden kedi alerjisi olan insanlarla ev arkadaşı olabilirler.

British Shorthair bakımı kolay mıdır ?

British Shorthair cinsi kedilerin bakımı diğer kedi türlerinden çok daha kolaydır, bunun sebebi ise tüylerinin kısa ve sık olmasıdır. En az tüy döken kedi unvanına sahip olan bu kedinin düzenli ve dengeli beslenmesi şarttır. Tüy dökmemesi ve kendine has, aramakla uğraşmayacağınız mamaları olduğundan bakımları oldukça kolaydır.

British Shorthair ne kadar yaşar ?

British Shorthair cinsi kediler ortalama olarak on dört ile yirmi yıl arasında yaşarlar. Kediniz stresten uzak olursa, kedinizin su tüketimine önem verirseniz, kedinize aldığınız mamalar kaliteli olursa ve kendinize egzersiz yaptırırsanız daha fazla yaşaması bile mümkündür.

British Shorthair’ın kulak yapısı nasıldır ?

British Shorthair cinsi kedilerin kulak yapıları geniş ve orta büyüklüktedir. Halk arasında her ne kadar bu kedilerin sağır oldukları konuşulsa da bu kediler baskın tür olduklarından ve laboratuvar üretimi olmadıklarından sağlıklıdırlar. Duyma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.

British Shorthair hangi renklerde olur ?

British Shorthair cinsi kediler tek renkli ve kısmi renkli olmak üzere iki türdür. Tek renkli British Shorthair kedileri beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, çikolata ve leylak renginde olabilir. Kısmi renkli British Shorthair kedilerinin kürkünde beyaz lekeler yer alır, palto renkleri ise değişiklik gösterebilir.

Safkan British Shorthair’ın nasıl anlaşılır ?

British Shorthair cinsi kediler baskın olduğundan dolayı hangi kedinin safkan olduğunu anlamak zor olabilir. Sahiplenmek istediğiniz kendinin kesin olarak safkan olduğunu öğrenebilmek için o kedinin saf ırk olduğuna dair bir kayıt defteri onayına ihtiyacınız vardır.

British Shorthair hangi cinsle çiftleşir ?

British Shorthair cinsi kedilerin en iyi çiftleşme partneri yine kendi cinsindeki kedilerdir. Ancak kendi cinsinin bulunmadığı durumlarda farklı cins kedilerle çiftleştirmede herhangi bir sakınca yoktur. British Shorthair cinsinin genetiği sağlam olduğundan bazı durumlarda sağlık sorunları olan diğer kedi türlerini daha sağlıklı hale getirmek için de kullanılabilirler. Scottish Fold ile British Shorthair çiftleşmesi bunun en güzel örneğidir.

WhatsApp chat