Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Chinchilla Kedi

Chinchilla Kedi

Yumuşacık, sık, uzun ve ipeksi tüyleri, iri gözleri ile harika bir görünüme sahip olan Chinchilla, İran kedilerinin melez bir türü olmasına karşın İran kedilerinden farklı olarak bu türün yüzü basık değildir. Ancak geniş yüz yapıları ve tüylerinin özellikleri ile atalarına benzerler.

Chinchilla, oldukça zeki bir kedi ırkıdır.

Melezlenme yoluyla ilk ortaya çıkışları 19. yüzyılın sonlarında olan Chinchilla dostlarımız zekaları, sevimlilikleri ve sosyal hayata kolay adapte olmaları ile ün yapmıştır. Sahipleri tarafından okşanmayı, sevilmeyi, kucakta uyumayı sevmeyen bu sevgimli dostlarımız, fazla kalabalık ve gürültülü ortamlardan da hoşlanmazlar.

Bu Kedileri de Merak Edebilirsin !

Maine Coon
Mavi Rus Kedisi
Ragdoll Kedisi
Savannah Kedisi

Chinchilla Kedisi Özellikleri

Chinchilla adı, aynı addaki bir kemirgenden gelir. Bu hayvanla fiziksel benzerliklere sahip olmaları nedeniyle ismini almışlardır. İran kedilerinden miras kalan yumuşak, gür ve uzun tüyleri genellikle beyaz ve krem rengi gibi açık renklerdedir. Yavruluk döneminde daha koyu renkte olan bu tüyler, yetişkinliğe ulaştıklarında açık tonlara ulaşmış olur.

Chinchilla kedilerin tüyleri uzun ve yumuşacaktır.

İran kedilerinin en bariz özelliklerinden biri olan yüzlerindeki basıklık, Chinchilla kedilerde yoktur ve buna bağlı olarak da ata ırklarının en çok karşıladığı sağlık problemlerinden olan göz akıntısı ile çoğu zaman karşılaşmazlar. Geniş yüzlü oluşları, gözlerinin iriliği ise İran kedilerine benzer ve bu iri gözlü dostlarımızın gözlerinin rengi yeşil ya da mavidir.

Karakter yapıları da İran kedileri gibi sakin, huzurlu ve uyumlu olan Chinchilla dostlarımızın fazla miyavladıkları görülmez ve genellikle köşelerinde sessiz bir şekilde anın tadını çıkarırlar. Nadir de olsa miyavlamaları ise içinde müzik barındırır. Tüm sakinliklerine rağmen oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı da severler. Zekaları sayesinde keyifli oyunlar çıkarabilir ve insana yakın olmaları sahipleri ile sıcak ilişki kurmalarını sağlar. Çocuklarla, bebeklerle ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinen bu dostlarımız, sosyal yaşama diğer kedi ırklarına nispeten daha kolay adapte olma becerisine sahiptir.

Üstün zekaları en önemli özelliklerinden biridir. Avcılık konusunda da çok yeteneklidirler. Chinchilla kedilerinin fiziksel olarak orta büyüklükte bir tür olduğu söylenebilir. Yetişkinlikteki kiloları 3,5 kg. ile 7 kg. arasında değişebilir. Genel olarak oldukça sağlıklı bir ırk olsa da İran kedilerine benzer bir şekilde böbrek rahatsızlıklarına yatkınlıkları olduğunun altını çizmemiz gerekir. Uzun tüyleri nedeniyle tüy yutma riskleri de maalesef yüksek olan bu dostlarımızın bakım ve beslenme süreçlerinde hassasiyet gösterdiğimiz takdirde 15 uzun yıl boyunca hayatımızın neşe kaynağı olmaya devam edebilirler.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Genel olarak kedilerin tüylerinin düzenli şekilde taranmasında fayda vardır. Özellikle Chinhilla gibi uzun tüylü kedilerde uygun bir kedi fırçasıyla daha sık tarama işlemi yapılmalıdır. Aksi halde tüylerinin karışması ve matlaşması söz konusu olabilir. En önemlisi kendilerini temizlerken uzun tüyleri daha çok yutacakları için kusma gibi sorunlar yaşanabilir. Düzenli fırçalandığında dökülen tüyler alınmış olur ve tüy yutma problemi azalır. Fırçalama işlemi her gün yapılabilir. En az haftada üç kez yapılması tavsiye edilir.

Chinchilla kedilerin iri gözleri genellikle mavi ya da yeşil renklidir.

Kediler kendilerini temizledikleri için yıkanmaları gerekmez. Ancak Chinchilla ve benzer şekilde uzun tüylere sahip olan kedilerin yıkanması ciltlerinde yağ birikmesini engeller. Tüylerinin bakımlı olmasını sağlar. Bu nedenle veterinerler tarafından bu türün zaman zaman yıkanması önerilir. Tırnaklarının kesilmesi işlemi 2-3 haftada bir yapılmalıdır.

Chinchilla Kedilerde Beslenme

Chinchilla kedilerinin beslenmesine de bakımı gibi özen gösterilmelidir. Tüylerinin ve bedenlerinin sağlığı için kaliteli kuru mamalar verilmelidir. Veteriner tavsiyesine uygun şekilde tercih edilecek mamalar sağlıklı bir ömür sürmelerine ve yaşam sürelerinin uzamasına yardımcı olur. Veterinerler tarafından belirlenen mamam miktarları kedinin yaşı, aktivitesi, bir sağlık sorunun olup olmaması ve benzeri özelliklerine göre belirlenir. Chinchilla kedilerinin suları da daima taze ve temiz olmalıdır.

Chinchilla Kedilerde Eğitim

Chinchilla ırkının zekası ve uyumluluğu sayesinde kolayca eğitim verilebilir. Verilecek eğitim evdeki bazı kurallara uyma gibi konularda olabilir. Erken dönemde sevgi, sabır ve anlayışla istenen özellikler kazandırılabilir. Sevgi ihtiyacı yoğun olan bu türede ceza yöntemi ters tepecektir. Kedilerin genel olarak köpeklerdeki gibi eğitilemeyeceği bilinmelidir. Komutları yerine getirme gibi eğitimler sonuç vermez.

Chinchilla kedilerin bakımı kolay mıdır?

Chinchilla kedilerinin bakımının birçok kedi türüne göre daha zor olduğu bilinmelidir. Çünkü tüyleri uzundur ve sık sık taranması gerekir. Zaman zaman yıkanma ihtiyacının olması, veteriner kontrollerinin düzenli yapılma gereği gibi konular da bir zorluk teşkil edebilir. Ancak kedisi ile zaman geçirmeyi seven kişiler için bu bakım çok da zor olmayacaktır. Chinchilla kedilerin güzelliği, zekası, insan sevgisi, oyunbazlığı ve benzeri özellikleri bakımlarının zevkle yapılmasına yardımcı olacaktır.

Chinchilla nasıl bir kedidir?

Chinchilla kedileri sahiplerine çok bağlanır. Genellikle tek bir kişiye bağlılık geliştirirler. Bu kişiden yoğun ilgi ve sevgi beklerler. Sevgi ile okşanmayı, kucakta durmayı ve uyumayı severler. Empati duyguları çok yüksek olduğu için sıkı bir dostluk kurabilirler. Sevecen ve dost canlısı olurlar. Hayatlarında ortaya çıkan değişikliklerden pek hoşlanmazlar. Dolayısıyla sakin ve rutin bir hayat sunulması önemlidir.

Chinchilla ne kadar yaşar?

Chinhilla kedilerinin ömrü 15 yıl civarında kabul edilir. İyi ve doğru bir bakımla bu süre daha uzun olabilir. Türün genetik olarak polikistik böbrek rahatsızlığına, göz hastalıklarına ve kalp kası problemlerine yatkın olduğu her zaman dikkate alınmalı ve düzenli veteriner kontrolü yapılmalıdır. Tüy yutmalarına engel olmak için tüyleri düzenli fırçalanmalıdır. Aktiviteleri yaptırılmalı, beslenmesine özen gösterilmelidir. Bu konulara gerekli önem verildiği takdirde daha uzun yaşayabilirler.

Orijinal Chinchilla nasıl anlaşılır?

Chinchilla kedilerinin en belirgin fiziksel özellikleri şunlardır:

  • Açık renkli tüylere sahiplerdir.
  • Tüyleri beyaz ve krem rengi gibi açık renklerdedir.
  • Tüy yapısı sık, uzun ve yumuşaktır.
  • Gözleri iridir, yeşil ya da mavi renktedir.
  • Orta büyüklükte olurlar.

Bu özellikleri taşıyan kedilerin chinchilla olduğu düşünülebilir. Karakter olarak uysal, cana yakın, oyun sever, empati duygusu yüksek kedilerdir.

Chinchilla ev yaşamına uygun mudur?

Chinchilla kedileri ev yaşamına uygundur. Yapı olarak sakin ve uysal olmaları ev yaşamına kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur. Zaten kalabalık ve gürültülü ortamları sevmezler. Bu nedenle bulundukları evin fazla kalabalık olmaması, sakin ve gürültüsüz olması tercih edilir.

Hemen Chinchilla sahiplenmek için; https://www.patibul.com/58/chinchilla

WhatsApp chat