Devon Rex

Devon Rex 1970’li yılların başında ilk defa İngiltere’de görülmüş olan kedi ırkıdır. Irkın çoğalması İngiltere’den Amerika’ya götürülmesi sayesinde mümkün olmuştur. Bu ırkın en dikkat çekici özellikleri belirgin durumdaki elmacık kemikleri, üçgen yapılı kulakları ve büyük gözleridir.

Devon Rex Kedisi Özellikleri

İngiliz bir kadın tarafından bulunan ve beslenmeye başlayan kedi ırkının günümüzde de en fazla beslenen kedi ırklarından olmasında görünüşünün etkisi büyüktür. Bu ırkın en önemli fiziksel özellikleri belirgin yapıdaki elmacık kemikleri, üçgen kulakları, kocaman gözleri ve uzun ince kuyruklarıdır.

Devon Rex kediler, büyük gözleriyle anında dikkat çeker.

Böylelikle diğer kedilerden farklı bir görünüm sergileyerek insanların klasikleşen kedi türlerinden uzaklaşmasına yardımcı olurlar. Ayrıca bu kedilerin güçlü ve uzun arka bacakları, geniş göğüsleri ve seyrek tüy yapıları vardır. Ancak gen havuzuna bağlı olarak kıvırcık tüylü Devon Rex’leri görmekte mümkündür.

Devon Rex’lerin arka bacaklarının uzun olması hareketlerinin daha kolay ve hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur. Böylelikle gerek ev içinde gerekse dış ortamda hızla yer değiştirebilir, zıplayabilir ve kaçma eğiliminde bulunabilir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

İnsanlarla iletişimi yüksek olan bu cins çocuklar, insanlar ve hayvanlarla oyun oynamaya bayılır. Bu nedenle çocukları için hayvan arkadaşı arayan aileler tarafından kolaylıkla tercih edilebilir. Ayrıca bu kediler sahipleriyle iyi bağ kurarlar ve bu bağın eksikliğini hissetmekten hoşlanmazlar. Bu nedenle sahiplerinin Devon Rex’lere ilgilerini eksik etmemeleri gerekir.

Devon Rex kediler oldukça oyuncu ve enerjiktir.

Orta vücut büyüklüğünde bulanan kedilerin ağırlıkları genel olarak 2-4 kg arasında değişir. Bu kediler enerjik yapıya sahip oldukları için genel olarak kilo sorunu yaşamazlar. Gri, çikolata, krem ve mavi kürklere sahip olan kedilerin gözleri de kürk rengine bağlı olarak sarı veya mavi olarak görülür.

Sahipleriyle sıkı bağ kurmaları nedeniyle yalnız kalmak bu kedileri memnun etmez ve yalnızlığın etkisiyle istenmeyen sorunlar yaşatabilirler. Bu sorunlar arasında evden kaçma veya evi dağıtma ilk sıralarda yer alır. Ayrıca bu kediler diğer kedilerden farklı olarak her yerde sahiplerini takip edebilirler. Bunlara ek olarak diğer kedilerden suyu sevmeleri sayesinde ayrılırlar. Hatta bazı Devon Rex’lerin sahipleri ile duş yapmayı sevdikleri bilgisi bulunur.

Devon Rex Kedisi Bakımı

İnsanlar tarafından kedilerin beslenmek için tercih edilmesi bakım konusundaki kolaylıklar ve imkanlar sayesinde mümkün olur. Kedilerin bakımı tüy, kulak, vücut ve ağız bakımı olmak üzere gruplandırılır. Kaliteli bakım ürünlerinin tercih edilmesi ve bakım aralığının aksatılması kişilerin zorluk yaşamamasını sağlar.

İngiliz kökenli olan Devon Rex’lerin bakımlarına dair detaylar ise şunlardır;

  • Kedilerin tüylerinin olmaması veya az olması tüy bakımının büyük ölçüde ortadan kalkmasını sağlar. Ancak belirli aralıklarla kısa olan tüylerin taranması da aksatılmamalıdır.
  • Büyük, üçgen ve tüysüz kulaklara sahip olan kediler kulak enfeksiyonuna yatkındır. Bu nedenle kulaklarındaki kirlerin temiz bez veya pamuk yardımıyla temizlenmesi gerekir. Kesinlikle kulaklarına kulak pamuğu sokulmamalıdır. Ayrıca kulaklarının veteriner tarafından kontrolünün yapılmasına da dikkat edilmelidir.
  • Şaşırtıcı görünümdeki kedilerin tüylerinin olmaması soğuk havadan etkilenmelerini kolaylaştırır. Bu nedenle özellikle kış aylarında kedilerin sıcak ortamda bulundurulmaları gerekir.
  • Tüyleri az olduğu için güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamalarına dikkat edilmesi gerekir. Güneşte fazla kalmaları güneşten zarar görmelerine neden olabilir.
  • Tüylerinin az olması enfeksiyon riskini ortaya çıkardığından kirlilik kaynaklı enfeksiyonların önlenmesi gerekir. Bunun için kedilerin 1-2 haftada bir defa yıkanması gerekir. Yıkama için kaliteli şampuan ve bakım ürünleri satın alınmalıdır.
  • Kedilerin bakımı konusunda yaşanan zorluk ve sorunlarda veterinere danışılması önemlidir. Bu sayede veteriner tarafından bakım konusunda yapılan yanlışlar konusunda uyarı verilir ve doğru bakım sayesinde kedilerin daha uzun ömür yaşamaları kolaylaşır.

Devon Rex Kedilerinde Beslenme

Kedilerin beslenmesini kedinin yetişkin veya yavru olmasına bağlı olarak ele almak gerekir. Yavru kedilerin büyük tanecikli mamaları sindirmeleri zor olduğu için küçük tanecikli mamaların tercih edilmesi lazımdır. Ayrıca yavrular için tercih edilmesi gereken mama vitamin ve mineral yönünden zengin olan mama olmalıdır. Bu sayede kedinin gelişimi tam olarak sağlanabilir. Yetişkin kediler içinse daha çok iri tanecik ve besin değeri daha düşük mamaların tercih edilmesi gerekir. Kediler için mamanın yanlış tercih edilmesi kilo sorununa neden olabilir.

Devon Rex kedilerin de yetişkin veya yavru olmasına bağlı olarak mama seçimini yapmak gerekir. Mama seçiminde farklı markalar tercih edilebilir. Kedi sahipleri tarafından en yaygın kullanılan mama markaları arasında Royal Canin, Hill’s, N&D, Acana, Lavital, Orijin ve Pro Plan kedi maması markaları vardır. Bu mamalar kedilerin sağlıklı beslenmesi yanı sıra kilo problemini engeller ve tüy sorunlarını ortadan kaldırır.

Mama tercihinde sorun yaşanması durumunda veterinere danışmak işin kolaylaşmasını sağlar. Böylelikle kedilerin sağlığına zarar vermeyecek ve onlara kilo sorunu yaşatmayacak mamaların hangileri olduğu öğrenilebilir. Ayrıca kilo sorunu olan kediler için veteriner tarafından diyet programı hazırlanarak kullanılabilir.

Devon Rex Kedilerinde Eğitim

Devon Rex’lerin bakımında sorun yaşamamak için yavru durumdayken eğitimlerinin verilmesi gerekir. Bu eğitimler kedi sahipleri tarafından verilebileceği gibi destek de alınabilir. Kedilere verilmesi gereken en önemli eğitim tuvalet eğitimidir. Kedinin tuvaletini kedi kumuna ve tuvalet için ayrılan yere yapması gerekir.

Bunun sağlanamaması evin kirlenmesine ve doğal olarak bakım konusunda sıkıntı çıkmasına neden olur. Bu nedenle kediler yavruyken oyun, ödül maması veya oyuncaklardan yararlanarak tuvaletlerini doğru yere yapmaları konusunda eğitilmeleri gerekir.

Devon Rex’ler zıplamayı seven enerjik kedilerdir. Bu nedenle evdeki eşyalara zarar vermeleri mümkündür. Bunun engellenmesi için kedilere oyuncakla oynama alışkanlığı kazandırmak gerekir. Bunun için kediler için geliştirilen oyuncaklar kullanılabilir. Böylelikle kedinin evdeki eşyaları çizmesi veya kırması önlenebilir.

Bunlara ek olarak; kedilere beslenme konusunda da eğitim verilmesi şarttır. Beslenmenin her gün belirli saatlerde gerçekleşmesi sağlıklı olmayı sağlar. Bu nedenle kediye her gün aynı saatte mama verilerek mama saatini kavraması ve öğün dışı yemesi önlenmelidir.

Devon Rex kedisi bakımı kolay mıdır ?

İlginç görünüme sahip olan Devon Rex’lerin bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin az olması veya hiç olmaması tüy bakımına ihtiyaç duyulmamasına neden olur. Bunun yerine vücudunun kirlerden arınması için kedi yıkanır. Kulaklarının enfeksiyon kapma riski olduğundan kulak bakımına özen göstermek gerekir.

Devon Rex nasıl bir kedidir ?

İngiliz kökenli olan Devon Rex sahibine bağlı, sevecen, oyun oynamayı seven, dikkat çekici görünüme sahip olan ve tüysüz olarak kabul edilen bir kedi cinsidir.

Devon Rex ne kadar yaşar ?

Görünümüyle insanları şaşırtan Devon Rex’ler, beslenme ve bakım sürecinde hassasiyet gösterildiği takdirde ortalama olarak 12 yıl yaşam sürerler.

Devon Rex nasıl anlaşılır ?

İngiltere kökenli olan kediler üçgen kulakları, kocaman gözleri ve belirgin haldeki elmacık kemikler sayesinde kolay ayırt edilirler. Bu kediler dünyanın en şaşırtıcı görünümdeki kedilerinin başında yer alırlar.

WhatsApp chat