Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » İran Kedisi

İran Kedisi

İran kedisi, adından anlaşıldığı gibi İran kökenli bir kedi olup neredeyse tüm yayılmış ve tanılan bir cinstir. İran kedisi sahip olduğu yumuşak tüyler sayesinde pofuduk kedi olarak da bilinmektedir. Kulakları ve patileri dahil hemen hemen her yerleri tüylerle kaplı olmaktadır. İran diğer kedilerden fiziksel olarak bir farkı bulunmaktadır.

İran kedileri diğer cins kediler gibi yaklaşık 12-17 yıl arasında ömürleri bulunmaktadır. İran kedisi ağırlıkları yaklaşık olarak 4 ile 6 kilogram arasında değişmekte olup uzun yaşamalarında mamaların önemli rolü bulunmaktadır. Bu kedi cinsinin siyah, beyaz, mavi, gri ve duman rengi tüyleri olanlarda yaşamaktadır.

İran Kedisi, yumuşak tüyleri ile dikkat çeker.

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi diğer kedilere nazaran fazla hareketli olan bir kedi türü değildir. Bu kediler son derece sakin olup olay çıkarmayan bir kedi olarak hayvan severlerin ilgi odağı olmaktadır. İran kedisi gün boyunca yerinde uzanarak hareketsiz bir şekilde otururlar. İran kedisi oldukça insanlarla uyumlu olup kısa süre ortamlara adapte olmaktadır. Evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinen bir tür olan İran kedisi gürültüden de pek hoşlanmazlar.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

İran Kedisi Bakımı

Bu kedi cinsinin sağlıklı bir şekilde yaşaması ve beslenmesi için belli aralıklarla veteriner kliniklerine götürülmesi gerekmektedir. İran kedisini sahiplenen kişiler mamalara dikkat ederek uzun bir ömür geçirmelerini sağlayabilirler.

İran Kedilerinde kilo problemiyle karşılaşılabilir.
İran Kedisi

Fazla hareketli olmadıkları için mamaların fazla verilmesi durumunda hemen fazla kilo alıp hasta olmasına neden olunabilir. Ayrıca bu tür kediler yumuşak tüylü olduklarından dolayı dış bakıma da önem verilmesi gerekmektedir.

İran Kedilerinde Beslenme

İran kedisi tüylerinin fazla ve kabarık olması bakımını bazen güçleştirebilir. Ancak sessiz ve sakin olması nedeniyle beslenme konusunda oldukça uysal davranmaktadır. Kedinin gün içinde yapılan tüy bakımı sonunda gerekli mamaların verilmesiyle artık rahat ve huzurlu bir uyku çekmeye başlar. Mama tercihi ve mama verilme zamanı önem arz etmektedir. Mama tercihi yapılırken uzman veterinerlerinin görüşü dikkate alınması gerekir.

İran Kedilerinde Eğitim

Sesiz, sakin ve sabırlı olmalarından dolayı ev ortamında bulunan bir kişiyle uyumlu olmasına neden olmaktadır. İran kedisi hem diğer kediler ve köpekler gibi gürültü ve haylazlıklardan zevk almazlar. Rahat bulduğu alanda gün boyunca uyumayı daha çok tercih ederler.

İran Kedileri sessiz ve sakin bir ırktır.

Aynı zaman kendi ihtiyaçlarını karşılaması ve sahiplerini hiç yormazlar. Özellikle çocuklu aileler için vazgeçilmez bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Apartman yaşamına uyum gösteren bu kedi türünün en önemli özelliği hiç kuşkusuz çocuklarla çok uyumlu olmasıdır.

Kediler genellikle cezadan anlamadıkları doğru davranışların teşvik edilmesinde fayda bulunur. Sadece kediler değil de bütün hayvanlara nazik davranılması önemli düsturdur. Verilecek ödül mamaları kedinizi güzel bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

İran Kedisinin Bakımı Kolay Mıdır ?

Tüy dökme sadece İran kedileri için değil evde beslenen bütün hayvanlar içinde geçerlidir. İran kedisinin tüylerinin oldukça fazla ve uzun olmasından dolayı ekstre bir bakım gerektirmektedir. Bu cins kedinin tüy dökmemesi ve azaltılması için kesinlikle mama tercihi oldukça önemlidir.

İran Kedilerinin tüylerinin düzenli taranması gerekir.

Kedinin fazla tüy dökmesi gibi durumlarla karşılanması halinde uzman bir veteriner hekimden destek alınması gerekir. İran kedisinin tüylerinin bakımı için sürekli taranması halinde tüy dökülmesini de önüne geçilebilir.

İran Kedisi Nasıl Bir Kedidir ?

İran kedisi eğer fazla tüye sahip ve kabarık olması nedeniyle fazla bakım gösterilmiyorsa mama tercihi önem arz etmektedir. İran kedisi için genellikle kuru mamaların tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Kuru mamaların içinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde hem kedilerin sağlıklı beslenilmesine hem de tüylerinin dökülmemesine yardımcı olmaktadır. Bu kedi türünün yumuşak tüyleri parmak aralarından sarkarak uzanmaktadır. Kuyruğu tüy bakımından zengin olup ve gövdesiyle orantılı olacak şekilde kısa bir kuyruğa sahiptir.

İran Kedisi Ne Kadar Yaşar ?

İran kendisi ortalama olarak yaklaşık 10 ve 17 yılları arasında bir ömrü olduğu varsayılmaktadır. Kedinin yüzü ve tüyleri en belirgin özellikleri arasında yer alıp burun yapısı oldukça sevimli kılmaktadır. Büyük ve etkileyici bir kafa yapısına sahip küçük kulakları bulunmaktadır. İran kedisi gözleri birbirinde ayrık olup fiziksel olarak ta Van kedisine benzetilebilir. Uzun bir kürkü olan İran kedisi oldukça rahatına düşkün bir yapısı bulunmaktadır.

Safkan İran Kedisi Nasıl Anlaşılır ?

İran kedisi çok eski bir kedi ırkı olup geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. 1871 yıllarında kayıt altına İran kedisi 1500’lü yıllarda Avrupa’da yaşadığı da bilinmektedir. Günümüzde tüm hayvanları seviyor olsak da söz konusu kediler olunca daha farklı duygular insanda meydana gelmektedir.

İran kedisini diğer kedilerden ayıran en önemli özelikler şunlardır;

  • Kedi cinsleri arasında biline en eski ırk olarak görülüyor.
  • Günümüzde iki tip İran kedisi bulunmaktadır.
  • Bakımları oldukça zahmet ve fedakarlık istenmektedir.
  • Birçok faklı tüyde ve renklerde çeşitleri bulunuyor.
  • Rahat, sakin olup maceralı yapılara sahip değildir.
  • Tüylü ve cansız eşya gibi görünüp çocuklarla oldukça uyumlu bir yapıları bulunmaktadır.

İran Kedisi Nasıl Sosyalleştirilir ?

İran kedileri sosyalleşme aşamaları oldukça kısa olup bulunduğu ortama hemen adapte olmaktadır. Sosyalleşme ve davranış genellikle dört ile on altı hafta arasında değişebilmektedir. Ancak kedi sahipleri ilgili olduğu durumlarda bu zaman dilimi de kısalmaktadır. Eğer kedi bir hayvan barınağından sahiplenmiş ise insanlarla teması olduğundan dolayı kısa bir sürede uyum gösterecektir.

İran kedisi çocuklar iyi anlaştığı için çocuklarınızla tanıştırmanız kolay olacaktır. Çocukların kediye nazik davranması halinde daha çok bağlılık gösterecektir. Kediniz insanlar arasında daha rahat davranması için bazı alıştırmaları yapmanız gerekebilir. Ancak fazla sosyalleşme durumunda kedi kendini geri çekebilir ve endişe duyarak ömür süresinin kısalmasına da neden olabilir.

WhatsApp chat