Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Maine Coon

Maine Coon

Dev cüssesiuzun tüyleri ve güçlü yapısıyla ilgi çeken Maine Coon kedileri nazik dev olarak bilinen kedi türleridir. İlk keşfedildikleri yer Kuzey Amerika olan bu kediler insanlar tarafından sevilerek evcilleştirilmiştir. Yaşam süreleri 13 yıla kadar çıkabilen bu kediler Maine Shag, American Longhair gibi isimlerle anılırlar. Çok fazla aktif olmayan bu kediler evde bakıma uygun kedilerdir.

Maine Coon Özellikleri

Besleyen kişiye iyi bir arkadaş olabilecek kedilerin yakından tanınabilmesi için öncelikle onların karakteristik ve fiziksel özelliklerinin bilinmesi gerekir.

Maine Coon kediler 13 yıla kadar yaşayabilir.

Bu özellikler arasında;

  • Amerika kökenli olan kedilerin en önemli fiziksel özelliği büyük yapılarıdır. Büyük yapılarını tamamlayan uzun bacaklarıyla daha hızlı hareket edebilirler.
  • Kedinin karakteristik özellikleri arasında sevecenlik ve nezaket vardır. Bu özellikler insanların bakım için Maine Coon’ları tercih etmelerini sağlar.
  • Akıllılık bu kedilerin en önemli karakteristik özelliklerindendir. Bu sayede öğretilen bilgileri daha kolay öğrenerek uygulayabilirler.
  • Cana yakın olan kedilerden olmaları sahipleriyle yakın ilişki kurmalarına ve bu sayede de iyi bir ev kedisi olmalarına yardımcı olur.
  • Kedi ırkının orta büyüklükte sivri kulakları ve parlak renkli gözleri vardır. Bu da onların dikkat çekici bir görünümde olmasını sağlar.
  • Dişileri 3,5-6 kg ve erkekleri 5-9 kg aralığında olur. Bu da ırkın heybetli bir görünümde olmasını sağlar.
  • Maine Coon’lar suyla oynamaya bayılan kedi ırklarıdır. Bu sayede kedilerinizle banyoda veya tatilde çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.
  • Amerika kökenli olan ırk diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Bu sayede birden fazla hayvanla aynı ortamda beslenebilmesi mümkün olur.

Bu kediler sahipleri yanlarında olmadığı zamanlarda evlerinde yalnız kalabilirler. Ayrıca sürekli dolaştırılmalarına gerek yoktur.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Maine Coon Bakımı

Kedi ırklarında bakım tüy bakımı, tırnak bakımı, göz bakımı ve kulak bakımı gibi türlerde gerçekleşir. Irkın uzun tüylere sahip olması haftada 2-3 kereye kadar tüylerinin bakımının yapılmasını gerektirir.

Maine Coon kediler haftada 2-3 kez tüyleri taranmalıdır.

Bakım tarama veya yıkama şeklinde gerçekleştirilebilir. Özellikle bu kedi ırkı suyla oynamayı sevdiği için sıklıkla yıkanarak kir ve bakterilerden arınması sağlanabilir. Ayrıca yıkama ve tarama işlemiyle ölü tüyleri yutması engellenir.

Kedilerin tırnakları genel olarak bir hafta içinde uzar. Bu nedenle tırnaklarının haftada 1 kere kesilmesi gerekir. Bu sürenin artması eşyalarda ve bakımını üstlenen kişilerin çiziklerle karşılaşmasına neden olur. Kedi ırkında uzun ve dik orta büyüklükte kulaklar vardır. Kulakların uçlarında ise tüyler bulunur.

Tüyler sebebiyle çevrenin kirlerinin kulak içlerine ulaşması mümkündür. Bunun için haftalık olarak kulak bakımının yapılması gerekir. Bunların dışında kedilerin mama kaplarının, kum kaplarının ve yataklarının temizliğinin sık sık yapılması gerekir. Böylelikle kedilerin rahatsızlık yaşamaları engellenebilir.

Kedi ırkı kilo almaya yatkındır. Ayrıca çeşitli sebeplerden rahatsızlık yaşaması da olasıdır. Bu nedenle kedilerin sağlık durumu ve kilo oranı konusunda bilgi için veteriner kontrolüne sık sık götürülmesi gerekir. Bu sayede veterinerin önerileriyle bakım gerçekleştirilebilir. Ayrıca aşıları için sık sık veterinere gidilmesi gerekir.

Maine Coon Kedilerde Beslenme

Kedilerin beslenmesinde mama seçimi son derece önemlidir. Kedinin yetişkin ve yavru olmasına bağlı olarak uygun mama kullanımı kedinin sağlıklı olmasını sağlar. Mama tercihinde veterinerlerden destek alınabilir. Böylelikle kedinin yaşına, cinsiyetini ve varsa rahatsızlığına uygun mama tercih edilebilir.

Maine Coon kilo almaya yatkın bir kedi ırkıdır.

Maine Coon’lar için protein, düşük karbonhidrat ve yağ oranı yüksek olan mamalar tercih edilebilir. Kediler büyük bir ırk olduğu için bu özelliklere sahip mamalar onların doyabilmeleri için gereklidir. Beslenme işleminin günde 2 kere yapılması önerilir. Ancak kedinin hızlı yemesi ve eritmesi gibi durumlarda 2 öğün parçalanarak belirli aralıklarla verilebilir. Ayrıca kedi türü için kuru atıştırmalıklarda beslenme için kullanılabilir.

Maine Coon Eğitimi

Maine Coon’lar hızlı öğrenirler ve bu özellikleri onların eğitimlerinin kolay olmasını sağlar. Kedi ırklarının genelinde olduğu gibi bu ırkında yavruları daha kolay eğitilir. Tuvalet alışkanlığı, düzenli beslenme alışkanlığı ve komutlara uyma gibi eğitimler yavruyken verilmeye başlanabilir. Eğitim esnasında oyun ve ödüllendirmeler tercih edilerek eğitimin verimli olması sağlanabilir. Zaten bu ırktaki kediler zeki oldukları için eğitilme konusunda bir sıkıntı çıkarmayacaklardır.

Yavru Maine Coon

Maine Coon’lar yavaş gelişme gösteren kedi ırkları arasında yer alır. Bu gelişim 4-5 yıla kadar ancak gerçekleşir. Yavruların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu yavruya uygun mamaların kullanılmasıdır. Aksi takdirde yediği mamaları eritemediğinden sindirim sorunları yaşanabilir. Bu kedilerin küçük yaşta eğitilmeleri daha kolay olduğundan sahiplenme sonrası eğitim vermeye başlanması gerekir.

Maine Coon Fiyatları

Maine Coon, diğer popüler birçok kedi ırkına oranla daha yüksek fiyatları olan bir ırktır. Bu nedenle Türkiye’de safkan olan Maine Coon’u bulmak oldukça zordur. Var olan kedilerin fiyatları ise 1500-5000 TL arasında görülür. Fiyat talebi kedinin sahibine, kedinin erkek ve dişi olmasına, yaşına ve satışın yapıldığı yere göre değişir. Bu nedenle ırkın en doğru ve uygun fiyatları için Mutlu Patiler’e danışılabilir.

Maine Coon tüy döker mi ?

Dev cüsseli kedi ırkı uzun tüylere sahiptir. Bu nedenle tüy dökme oranları yüksektir. Tüy dökme sıklığının azaltılması için düzenli tüy bakımının yapılması gerekir. Bunun için taraklar kullanılarak haftada 2-3 kere tüyleri taranmalıdır. Bu sayede hem tüy dökme sıklığı azalır hem de ölü tüylerden arındırılarak tüy yutma sorunu ortadan kaldırılır. Tüylerin çok kabarık görünmeye başladığı zamanlarda yıkanarak tüy yapısının yatışması sağlanabilir.

Maine Coon bakımı kolay mıdır ?

Maine Coon’ların bakımı hemen her kedi türünde görüldüğü kadardır. Ekstra zaman harcanması gereken bakım tüy bakımıdır. Bunun dışında göz, diş, kulak ve tırnak bakımı haftalık olarak yapılabilir. Böylelikle bakım için uzun zaman ayrılmasına gerek kalmaz.

Maine Coon ne kadar yaşar ?

Amerika kökenine sahip olan kedi ırkının ortalama ömrü 12-15 yıldır. Bu süre kilo sorunu yaşanmaması, rahatsızlıkların erken tedavisi, düzenli beslenme ve egzersiz gibi bakım detayları sayesinde 17 yıla kadar çıkabilmektedir. Özellikle uzun yaşamanın sağlanabilmesi için veteriner kontrollerinin ve aşılarının düzenli olarak yapılması ile hastalığının bulunmasında uygun bakımların yapılması gerekir.

Maine Coon kulak yapısı nasıldır ?

Maine Coon’ların kulak yapısı orta büyüklükte uzun ve diktir. Ayrıca kulakların uç bölümünde püskül görünümlü tüyler vardır. Bu türde sağırlık durumuna pek rastlanmaz. Ancak genetik özellikler, yanlış kulak temizliği, temizlik eksikliği gibi sebeplerden duymama ve ileri seviye sağırlık yaşanması da mümkündür.

Maine Coon hangi renklerde olur ?

Maine Coon’larda renk çeşitliliği oldukça fazladır. Bunda farklı ırklarla çiftleşme ve genetik değişikliklerin etkisi görülür. 35 üzerinde rengin görüldüğü belirtilen bu cinste en yaygın görülen renkler tekir, kahverengi ve beyazdır. Bu cinste görülen çikolata ve leylak renkleri ise kedi ırkının cins özelliğini yitirmesini sağlayan renkler olarak kabul edilmiştir.

Safkan Maine Coon nasıl anlaşılır ?

Maine Coon’ların safkan olup olmadığının anlaşılması oldukça zor bir konudur. Safkan kediyi bulmak için güvenilir olan pet shoplardan yararlanılabilir. Bu sayede Maine Coon’un yerine farklı bir ırk alınmamış olur. Kedinin safkan olup olmadığı 1 metreyi bulan uzun vücudu, kulaklarında yer alan püsküller, kedi ırklarından farklı olarak suyu çok sevmeleri ve yüksek fiyatları nedeniyle anlaşılabilir.

WhatsApp chat