Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi

Orijinal ismi Russian Blue olan mavi rus kedisi isminden anlaşılacağı gibi Rus kökenine sahip bir kedi ırkıdır. Bu ırkın resmi kayıtlara geçen ilk görüldüğü tarih 1860 yıllarıdır ve Rusya’da gelinlere armağan edildiği bilinmektedir. Rusya ardından İngiltere’ye götürülmüş ve bu sayede ırkın dünya çapında bilinmesi sağlanmıştır. Mavi tüy renkleri, etkileyici yeşil gözleri ve zarif vücutlarıyla insanların dikkatini çeken bir kedi türüdür.

Mavi Rus kedisinin etkileyici yeşil gözleri vardır.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Dünyadaki en zarif kediler arasında bulunan mavi Rus kedileri günümüzde insanlar tarafından sahiplenme için sıkça tercih edilirler. Bunda kedilerin fiziksel ve karakteristik özelliklerinin etkisi vardır.

Bu özelliklerden en önemlileri şunlardır;

  • Kediler zümrüt yeşili göz rengine sahiptir ve gözleri sayesinde dikkatleri üzerlerine çekerler.
  • Rusya topraklarında gelişmiş olmasına rağmen kediler zarif bir görünüşe sahiptir ve bu onların bakım için tercih edilmesini sağlamaktadır.
  • Şefkatli ırk olarak kabul edilmeleri tercih edilme oranlarını artırır. Şefkat ve hoşgörüyü bir arada barındırmaları çocuklarla iyi anlaşmalarını sağlar.
  • İnsanlar için iyi bir arkadaş olan bu kediler ilk anlarda utangaç tavır sergilerler. Ancak tehlikenin olmadığını anladıklarında dost canlısı tavırlar sergilemeye başlarlar.
  • Mavi Rus kedileri gülümsemeyi seven ve yüz ifadesi gülümser duran kedilerdendir. Bu sayede kendilerini kolaylıkla sevdirebilirler.
  • Bu kedilerin zeka kapasitesi çok yüksektir ve bu özellikleri sayesinde iyi oyun arkadaşı olurlar.
  • Kedilerin ağırlıkları ortalama 3-7 kg arasında görülür. Ancak tüy yapılarının kalın ve kaslı olması sebebiyle daha iri görünürler. Dişi olanları ise erkeklere göre daha zariftirler.
  • Russian Blue kedilerin bacak boyları uzundur ve bu uzunluk sayesinde hızlı hareket edebilirler.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Sahiplenmek istediğiniz bu kedi türünde fiziksel özellikleri önemli görmüyorsanız sadece etkileyici gözleri, farklı tüy rengi ve gülümser ifadesi sebebiyle bu kedileri seçebilirsiniz. Size ve çocuğunuza iyi bir arkadaş olacaklarına emin olabilirsiniz.

Mavi Rus Kedisinin Bakım ve Beslenme Süreci

Mavi Rus kedileri kapalı ortamlarda beslenmeye uygun kedilerdir. Bunda kendi koruma içgüdülerinin fazla gelişmemesinin nedeni vardır. Bu türdeki kedilerin beslenmesinde sahiplenen her kedi gibi uygun mama ve vitaminlerin kullanılması önemlidir. Mama seçiminde ise kendinin yaşı dikkate alınabilir. Ayrıca kedinin rahatsızlığı söz konusuysa mutlaka veteriner tavsiyesinin dikkate alınması gerekir.

Mavi Rus kedileri oldukça arkadaş canlısıdır.

Beslenme için özellikle yavrularda kuru mama dışında hiçbir şekilde ek gıda verilmemelidir. Genel olarak bu türler beslenmeyi severler o sebeple beslenmelerinin aşırı olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Irka ait kedilerin diş enfeksiyonu yaşamaları mümkündür. Bu nedenle dişlerinde sorun yaşanmaması için kedilerin dişlerinin günde 1 kere mutlaka fırçalanması gerekir. Mavi Rus kedileri titizlikleriyle bilenen hayvanlar arasında bulunur. Bu nedenle mama ve kum kaplarının temiz olması gerekir.

Kum kaplarının temiz olmaması durumunda tuvaletlerini yapması mümkün olmaz. Bu kedilerin tırnakları sıklıkla uzar ve insanlara tırnaklarıyla zarar verebilir. Bu nedenle uzayan tırnakların aksatılmadan kesilmesi gerekir.

Yavru Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus kedisini yetişkin olarak sahiplenmek mümkün olduğu gibi yavru olarak da sahiplenmek mümkündür. Eğer bu tür yavru olarak sahiplenildiyse bakım ve beslenmesine ekstra dikkat edilmesi gerekir. Bunun için yavru kediler için üretilmiş kuru mamalar satın alınmalıdır.

Mavi Rus kedilerinin beslenme sürecinde hassas davranılmalıdır.

Kuru mama dışında ek gıda verilmemelidir. Ayrıca yavru kedinin barınacağı alan temiz ve kediye uygun olmalıdır. Bunun dışında tüylerinin haftada 1 kere taranması ve ılık banyo yaptırılması gerekir.

Mavi Rus Kedisi Fiyatları

Russian blue kedi olarak da anılan kedilerin ortalama fiyatları 500-2500 tl aralığında değişir. Fiyat değişikliğinde kedilerin yavru veya yetişkin olma durumu, ailesi ve kedi sahibinin etkisi vardır. Bu ortalama fiyatlardan daha yüksek veya daha düşük fiyatlarla kedi sahibi olunması da mümkündür. Eğer hayatınıza renk katacak bir Mavi Rus kedisi satın almak istiyorsanız fiyatlar konusunda güncel bilgileri Mutlu Patiler’e ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Mavi Rus Kedisi Nasıl Anlaşılır ?

Rusya kökenli kedi türünün ayırt edilmesinde insanlar zorluk yaşamazlar. Ayırt edici en önemli özelliği mavi renkte olan tüyleridir. Dikkat çekici olan bu renk türün anlaşılmasını sağlayabilir. Bunun dışında kedi ırkının gözleri yeşildir ve dikkat çekicidir.

Bunlara ek olarak kedilerin zarif bir görünümünün olması da diğer kedi türlerinden ayırt edilmesinde yardımcı olabilir. Utangaç yapıya sahip oldukları için bu utangaçlık ayırt edici bir özellik olabilir.

Mavi Rus kedisi tüy döker mi ?

Mavi Rus kedisi düzenli tüy dökme sorunu bulunmayan kedilerdendir. Bu nedenle tüyleri için ekstra bir bakım gerekmez. Haftada 1 kere taranması tüylerinin bakımı için yeterlidir. Bu kedilerin tüy dökme zamanlarının geldiğinde tarama sıklığı biraz daha artırılabilir. Tüylerin taranması içinse tüy yapısına uygun tarakların tercih edilmesi gerekir.

Mavi Rus kedisinin bakımı kolay mıdır ?

Zarif görünüşlü olan mavi Rus kedilerin bakımı insanları zorlamaz. Beslenmelerine dikkat edilmesi, haftada bir taranması ve temizliğinin yapılması yeterlidir. Bu kedilerin sıklıkla yaşadığı sağlık sorunları olmadığı için kolay hastalanmazlar. Bu da kedilere bakacak kişilerin sıkıntı yaşamamasını sağlar.

Mavi Rus kedisi ne kadar yaşar ?

Mavi Rus kedileri dünya genelinde en uzun süre yaşam süren kediler arasında bulunur. Bu kedilerin yaşam süresi 15-20 arasında değişir. Yaşam sürelerini artıran ve azaltan durumlar kedilerin bakımlarıyla alakalıdır. Kedilere uygun olmayan sağlıksız mamalarla beslenmesi veya aşırı beslenme gibi durumlar kedilerin erken kaybına neden olabilir. Bu nedenle kedilerin yaşları ve özellikleri göz önünde bulundurularak doğru mamayla beslenmeleri ve gerekli durumda diyet yapmaları gerekir. Bu kedileri beslemek istiyorsanız bu kriterlere dikkat ederek 25 yıla kadar yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Mavi Rus kedisi kulak yapısı nasıldır ?

Mavi Rus kedilerinin kulak yapısı büyüktür ve bu kedilerin asil bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Kulaklarında az tüy bulunur ve bu sayede kulakları uzaktan şeffaf gibi görülür. Sahiplenme için sıklıkla tercih edilen bu kedi türlerinde sağırlık görülmez. Ancak sağırlığın görülmemesi konusunda kulaklara yapılan bakımları büyük önemi vardır. Çünkü kulak bakımının yeterli olmaması sebebiyle zaman içerisinde duyma sorunlarının yaşanması mümkündür. Bu nedenle kedilerin kulaklarının haftada 1 kere ılık suyla temizlenmesi gerekir. Bunun içinse kulak pamuğu veya pamuk yerine yumuşak bez kullanılmalıdır.

Mavi Rus kedisi hangi renklerde olur ?

Mavi Rus kedilerinin orijinal olan renkleri mavidir. Ancak bu kedilerin zaman içerisinde beyaz ve siyah tüy renklerinde de üretilmiştir. Günümüzde ise beyaz renkli olan mavi rus kedilerine daha fazla rastlanmaktadır.

WhatsApp chat