Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

Orijinal ismi Skogkatt olan Norveç orman kedileri masum bakışları, iri cüsseleri ve uzun tüyleriyle görenlerin dikkatini çeken kedilerdir. Bu kedilerin kökeni Kuzey Avrupa’ya ve isimlerini aldıkları Norveç’e dayanır. Norveç mitolojisinde büyük bir öneme sahip olan kediler aynı zamanda mitolojik kediler olarak da anılırlar. Ortaya çıkış tarihleri bilinmeyen bu kediler vahşi orman kedisiyle insanlar tarafından evcilleştirilerek beslenmeye başlamıştır.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Uzun tüylü, iri cüsseli ancak bu özelliklerine tezat olan masum bakışlarıyla Norveç orman kedisi kedi severlerin bakım için en fazla tercih ettiği türler arasında bulunur.

Özellikle yurt dışında yaygın bir şekilde sahiplenilirler. 5 yaşına kadar olgunlaşma döneminde olan bu kediler geç olgunlaşmaları sebebiyle bebek gibi davranarak ilgi görmek isterler. Kibar kediler arasında yer alan Norveç orman kedileri çevrelerinde yaşanan olaylardan mutluluk duyarlar.

Irka ait kediler miyavlamaktan çok hoşlanmazlar ancak alçak sesli mırlamaları sıklıkla duyulur. Bu da onların bir şey anlattıkları hissini uyandırır. İri cüsseleri ve kaslı yapıları sayesinde etkileyici bir görüntüye sahiptirler. Buna rağmen kucakta sevilebilecek ancak kucakta olmaktan pek hoşlanmayan kedilerdir. Çocuklarla iyi iletişim kurabilen bu kediler onlara her an arkadaşlık edebilirler. Bu nedenle çocukları olan ailelerin tercihine uygun türlerdir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Norveç orman kedilerinin diğer kedilere oranla daha büyük patileri vardır. Bu onların hareketlerinin hızlı olmasına yardımcı olur. 3-9 kilo arasında değişen iri cüsseye sahip olmalarına rağmen hareketli olan kedilerdir. Sahiplerine sadıktırlar ancak fazla ilgiye ihtiyaç duymadıklarından onlara vakit ayrılmaması durumunda sıkıntı yaratmazlar.

Norveç Orman Kedisinin Bakımı

Norveç orman kedileri bakım konusunda sahiplerine zorluk çıkarmayan kedilerdir. Sık yıkanmaları gerekmez ancak yıkandıkları durumda iyi kurutulmaya ihtiyaçları vardır. Özellikle yavrularda kurutmaya daha fazla dikkat edilmelidir. Bu türün uzun tüylü olması bakım konusunda en fazla önemin tüylere verilmesine neden olur.

Tüyleri uzun olduğu için sıklıkla karışabilir ve bu da tüylerin kötü gözükmesi veya kedilerin tüylerini yutmaları gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tüylerinin en az haftada 1-2 kez uygun taraklarla taranması gerekir. Tarama sıklığı tüy dökme döneminde haftada 5-6 veya daha fazla olmalıdır.

Kedi ırklarının çoğunluğunda olduğu gibi Norveç orman kedisinin de dişeti rahatsızlığı yaşaması mümkündür. Bu nedenle diş bakımına önem verilmesi ve günlük olarak yada haftada birkaç kez dişlerinin fırçalanması gerekir. Bu kedilerde göz akıntısı görülür ve bu nedenle göz çevrelerinin nemli bezlerle silinmesi mikrop kapma olayının yaşanmasını engeller. Ancak gözlerin silinmesinde iki göz için farklı bezlerin kullanılması gerekir.

Kulak içlerinde de tüyler bulunan bu ırkın bakımında kulak temizliği son derece önemlidir. Pamuk veya kulak çubuğu kullanmadan yumuşak bezle kulakları temizlenmelidir. Kedilerin kökeni vahşi ormanlar olduğu için tırmanmayı çok severler. Bu sebeple beslemek için bu kedilerin tercih edildiği durumlarda bahçe veya geniş evin tercih edilmesi gerekir. Böylelikle kedi kulesi veya ağaçlardan yararlanarak ırklarının tırmanma ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Norveç Orman Kedisinin Beslenmesi

Norveç orman kedilerinin doğal ortamının ormanlar ve vahşi doğa olması sebebiyle evcilleşseler de beslenme özellikleri pek değişmemiştir. Bu nedenle kedilerin yüksek protein içeren mamalarla beslenmesi ve mamalarında et parçacıklarının olması gerekir. Bu kedilerin karbonhidrat içeren gıdaları tüketmemesi lazımdır çünkü karbonhidratlı gıdaları sindiremezler ve bu nedenle sindirim sorunu yaşarlar. Bu sebeplerle kedileri beslemek isteyenlerin yüksek protein içerin kedi maması markalarını tercih etmeleri şarttır. Mama seçimi konusunda uzman yardımı alarak kedilerinin sağlıklı olmalarını sağlayabilirler.

Norveç Orman Kedisinde Görülebilecek Hastalıklar

Norveç orman kedileri sağlıklı olarak bilinen kedi ırklarındandır. Bilinen kalıtsal hastalıkları yoktur ancak yaşam koşullarına ve beslenmelerine bağlı olarak birtakım hastalıkları yaşayabilirler. Bu rahatsızlıklar arasında kalp yetmezliği, polikistik böbrek rahatsızlıkları, kalça displazisi ve piruvat kinaz enzim eksikliği bulunur. Ayrıca bu kedilerin ilerleyen yaşlarında obezite sorunu yaşamaları da mümkündür. Bu nedenle hareket alanının kısıtlı olduğu yetiştirme alanlarında düzenli beslenmeleri ve bakımlarının dikkatli yapılması gerekir.

Yavru Norveç Orman Kedisi

Norveç orman kedileri yavru olarak sahiplenilebilen kedi ırkları arasında yer alır. Yavruların sahiplenilmesi durumunda yetiştirilmesine ve bakımına daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Özellikle yavrular için uzman kişilerden tavsiye olarak mama seçimi yapılmalıdır. Bu kediler küçükken de yoğun tüylü oldukları için tüy bakımına önem verilmesi gerekir.

Norveç Orman Kedisi Fiyatları

Irka ait kedilerin ortalama fiyatları 800-1500 tl arasında değişir. Fiyatlarda görülen bu değişiklikler sahiplenilecek kedinin yaşı, sağlık durumu, cinsiyeti ve aile geçmişi gibi özellikler sebebiyle görülür. Bu nedenle ırkı sahiplenecek kişilerin fiyatı belirleyen sebepleri göz önünde bulundurmaları gerekir. Ayrıca fiyatların piyasaya göre değişmesi de mümkündür. Bu sebeple Norveç orman kedilerinin güncel ve en doğru fiyatlarının öğrenilmesi için Mutlu Patiler ile iletişim kurulmalıdır. Böylelikle uygun fiyatlarla kedinin sahiplenilmesi mümkün olur.

Norveç orman kedisi tüy döker mi ?

Uzun tüylere sahip olan Norveç orman kedileri bir yıl içinde iki kere tüy dökerler. Tüy dökmeleri kış ve ilkbahar aylarında gerçekleşir. Bu dönemlerde kedilerin uzun tüylerinin haftada 5-6 kere taranması ve tarama için kaygan tarakların kullanılması gerekir. Tüy dökme dönemlerinin dışında ise bu kedilerin tüylerinin yumaklanma yapmaması için haftada 1-2 kere taranması gerekir. Böylelikle karışık olmayan tüyleriyle dikkat çekici görünürler.

Norveç orman kedisinin bakımı kolay mıdır ?

Norveç orman kedilerinin diğer kedi ırklarına göre bakıma ihtiyaçları daha azdır. Ekstra bakım gerektiren durum kedilerin uzun tüylerinin olmasıdır. Bu nedenle tarama işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun dışında diğer kedi türlerinde de olduğu gibi diş bakımlarının, tırnak kesimlerinin ve beslenmelerinin düzenli olması gereklidir.

Norveç orman kedisi ne kadar yaşar ?

İri cüsseleriyle diğer kedi ırklarından ayrılan Norveç orman kedisi olgunlaşma süresi uzun olan kedilerdendir. En az 5 yaşına kadar devam eden bir olgunlaşma süreleri vardır. Kedilerin ortalama ömürleri ise 12-18 yıl arasında değişir. Bu kedilerin 18 yıla kadar yaşayabilmesi için sahipleri tarafından iyi bakılması, doğru mamaları tüketmeleri ve dış ortamın olumsuz etkilerinden korunmaları gerekir. Ayrıca uzun süre yaşayabilmeleri için hijyenik ortamlarda beslenmeleri gerekir.

Norveç orman kedilerinin kulak yapısı nasıldır?

Norveç orman kedilerinin kulakları vücutlarına oranla küçük ancak diktir. Bu da onlara vahşi bir görünüm kazandırırken aynı zamanda kedilerin avlarına odaklandıklarını yansıtır. Kulaklarının iç kısmında ise tüyler vardır ve bu tüyler sayesinde doğal yaşam alanlarında soğuğa karşı dayanıklı olurlar. Bu kedilerde sağırlık olayına genetik durumlar dışında rastlanmaz. Ancak kulak içlerinde tüylerinin bulunması ve bu tüylerin dış ortamın mikroplarını kulak içine taşımasıyla duyma sorunu görülme olasılığı vardır. Bu nedenle kedilerin kulaklarının yumuşak bez yardımıyla haftada 2 kere temizlenmesi gerekir.

Norveç orman kedisi hangi renklerde olur ?

Norveç orman kedilerinin sahip olduğu renk seçenekleri kedileri sahiplenmek isteyenlerin araştırdığı konular arasında yer alır. Bu ırka ait kedilerde farklı renklerde kürkler görülebilir. Bu renklerden öne çıkanları ise;

  • Beyaz
  • Tekir
  • Siyah
  • Tarçın
  • Çikolata

Farklı renklerde bulunabilen uzun ve sık tüyleriyle son derece dikkat çekicidirler. Soğuk havalarda tüylerinin uzun olması onlar için iyiyken yaz aylarında kısa tüylü olmaları onların daha rahat olmasına yardımcı olur.

WhatsApp chat