Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi

1960’lı yıllarda genetik mutasyon aracılığıyla ortaya çıkan Sfenks kedisi ana vatanı Kanada olan kedi ırkıdır. Bu ırktaki kediler yarasayı andıran dik kulakları, tüysüz vücut yapıları ve belirgin olan elmacık kemikleriyle dikkat çeker. Bu kediler başta Kanada olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde beslenen kedilerdir. Bunda tüysüz olmaları yanı sıra sıcakkanlı olmaları ve insanlarla iyi anlaşmalarının etkisi vardır.

Sfenks kedisinin ana vatanı Kanada'dır.

Sfenks Kedisi Özellikleri

Kanada’da ortaya çıkan Sfenks kedileri, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerindeki yetiştiricilerin çalışmaları sayesinde gen havuzunun geniş olduğu b.r ırk haline gelmiştir. Bu nedenle kedilerin özellikleri insanların dikkatini çeker.
Sfenks kedilerinin bilinmesi gereken özellikleri şunlardır;

  • Sfenks kedileri orta büyüklükte bulunan kedi ırkları arasında yer alırlar. Bu nedenle heybetli görünüşe sahip olurlar ve görünüş bu insanların ilgi göstermesine neden olur.
  • Tüysüz vücutları sayesinde dikkat çeken bu kediler aynı zamanda büyük ve geniş aralıklara sahip gözlere sahiptirler. Bu da gözleriyle pek çok insanı etkilemelerine yardımcı olur.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

  • Sfenks kedilerinin ağırlıkları 3-7 kg aralığında değişir. Kedilerin ortalama kiloya sahip olması doğru mamalarla beslenmesi ve sağlık sorunlarının bulunmaması ile mümkün olur.
  • Kanada tüysüz kedisi olarak da bilinen ırk kalın ve sert kas yapısına sahiptir. Böylelikle güçlü bir duruş sergileyen kediler aynı zamanda oldukça hareketlidirler. Bu nedenle kedilerin hareketine uyum sağlayacak bakıcılarının bulunması gerekir.

Sfenks kedileri 15 yıla kadar yaşayabilir.

  • Karın bölgeleri geniş ve yuvarlak olan bu kediler şiş karınlarıyla sevimli bir görüntü oluştururlar.
  • Sfenks ırkları sert görünüme sahip olmalarının aksine nazik ve yumuşak huylu kedilerdir. Böylelikle çocuklar başta olmak üzere yabancılarla iyi iletişim kurabilirler. Bu da Sfenkslerin aileler tarafından tercih edilmesini sağlar.
  • İnsanlarla anlaşma oranı en yüksek kedi ırkıdır. Kedilerin vücutlarında tüy olmadığı için soğuktan etkilenirler. Bu nedenle sıcak ortamda beslenmeleri gerekir.
  • Enerji seviyesi yüksek olan kediler aynı zamanda meraklıdırlar. Bu merakları sayesinde yüksek yerlere çıkmaları mümkündür.
  • Merhamet ve şefkat duyguları geliştiği için bu ırktaki kediler diğer hayvanlarla da iyi iletişim kurarlar. Yavru Sfenks kedileri tüysüz oldukları için buruşuk bir görünüm sergiler ancak büyümenin başlamasıyla vücutlarındaki kırışıklık ortadan kalkar.

Sfenks kedileri ince ve uzun kuyruğa sahiptirler. Böylelikle sahiplerinin etrafında kuyruklarını sallayarak dolaşabilirler.
Bu özelliklere sahip olan Sfenksler dengeli beslenmeleri, aşılarının yapılması ve veteriner kontrolünün etkisiyle uzun yıllar sahiplerine iyi bir arkadaş olabilirler.

Sfenks Kedisi Bakımı

Kedi sahiplenmek isteyenlerin kesin kararlarını vermeden kedilerin bakımını eksiksiz yapıp yapamayacaklarından emin olmaları gerekir. Çünkü kedilerin tüy bakımı, kulak ve göz bakımlarının düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde hijyen kaynaklı rahatsızlıkların ortaya çıkması mümkündür.

Sfenks kedilerinin en dikkat çeken özelliği tüysüz olmalarıdır.

Tüy yoğunluğu fazla olan kedilerin haftada birkaç kere taranması ve gerekli görüldüğünde pet kuaförüne götürülmesi gerekir. Ancak Sfenks kedisi sahiplenen kişiler kedilerinde tüy olmadığı için tüy bakımı gibi sorumluluklardan kurtulurlar. Ayrıca evlerinde etrafa saçılan tüyler görmeleri mümkün olmaz.

Sfenks kedileri tüylere sahip olmamalarına rağmen vücut bakımına ihtiyaç duyan kedilerdir. Çünkü tüylerinin olmaması vücutlarında yağ birikmesine neden olur. Kürkleri bu yağları emer ve etrafa yağ lekesi bırakmalarına neden olur. Bu nedenle yağlı vücutlarından kurtulmaları için 1-1,5 haftada bir kedilerin yıkanmaları gerekir. Bunun için kedilerin yavruyken suya alıştırılmaları sahiplerine kolaylık sağlar. Ayrıca kedilerin derilerinin kurumaması için bakım ürünlerini kullanılması gerekir. Sfenks ırkı kediler tüyleri olmadığı için güneşten etkilenme oranları yüksektir.

Sfenks kedilerin bakımında hassas davranılması gerekir.

Güneşte uzun süre kalmaları güneş yanıklarının ortaya çıkmasına ve yanık bakımına ihtiyaç duymalarına neden olur. Bu nedenle Sfenks kedilerinin güneşe çıkma zamanlarının sınırlı olmasına dikkat etmek gerekir. Sfenks kedileri genetik yönden güçlü ırklardan birisidir. Bu nedenle genetik rahatsızlıklar yaşamazlar. Ancak bakteriyel ve dış etkenler kaynaklı rahatsızlıkların zamanında tedavi edilmemesi yaşamlarını tehlikeye atabilir. Bu nedenle veteriner hekim kontrollerinin aksatılmaması ve aşılarının eksiksiz yapılması gerekir.

Sfenksler diş eti rahatsızlığı yaşayabilirler. Bunu önlemek için diş temizliklerine dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle kedilerin dişleri en az haftada bir kere temizlenmelidir. Kulaklarında biriken kirler pamuk ve suyla temizlenmelidir. Ayrıca büyük gözlerinin kir ve yaşlar nedeniyle zarar görmemesi adına temiz bezlerle sık sık silinmesi gerekir.

Sfenks Kedilerinde Beslenme

Sfenks kedilerinin beslenmesi kedi ırklarının geneliyle benzerdir. Beslenme için ilk olarak veteriner desteği almak gerekir. Böylelikle kedinin sağlık durumuna uygun mama ve ek gıdaların kullanılması mümkün olur. Mama seçiminde kedinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumu göz önüne alınmalıdır. Aksi takdirde sindirim sorunları kaçınılmaz olur.

Sfenks kedileri yapı itibariyle geniş karına sahiptirler ve karınları oldukça şişkin görünür. Bu nedenle gereğinden fazla beslenmeleri kilo sorunlarının ve karın şişkinliğinin artmasına neden olabilir. Dengeli ve düzenli beslenmeleri kedilerin 15 yıla kadar sağlıklı ömür sürmelerine de yardımcı olur. Beslenme konusunda mama ve ek gıdaların kaliteli olmasına ek olarak temiz mama kaplarında kedilere sunulması da önemlidir.

Sfenks Kedilerinde Eğitim

Sfenks kedilerine yavruyken eğitim vermek kedi sahiplerinin bakım yükünü büyük oranda azaltır. Yavru halindeyken verilen tuvalet eğitimleri kedilerin tuvalet alışkanlığı edinmelerine ve böylelikle evde istenmeyen durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu kedilerin sık yıkanması gerektiği için yavruyken suya alıştırılmaları yıkama işleminin sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

Bunun yanı sıra Sfenks kedileri enerjik ve oyun sever kedilerdir. Onlara yavruyken oyun alışkanlığı öğretildiğinde evde yalnız kaldıklarında çevrelerine ve kendilerine zarar verme durumları ortadan kaldırılabilir. Sfenks kedilerinin yavruyken eğitimleri mama ve oyuncaklar yardımıyla kolayca verilebilir.

Sfenks Kedisi bakımı kolay mıdır ?

Sfenks kedilerinin bakımı ortalama kolaylıkta denilebilir. Çünkü kedilerde tüylerin olmamasına rağmen deri ve vücut bakımlarının mutlaka yapılması gerekir. Ayrıca tüm kedilerde olduğu gibi diş, kulak ve göz bakımına da ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kedilerin bakımına zaman ayırabilecek kişiler tarafından sahiplenilmeleri gerekir.

Sfenks Kedisi nasıl bir kedidir ?

Sfenks kedileri insanlar ve diğer hayvanlarla iyi anlaşabilen, merhametli ve yüksek enerjiye sahip olan kedilerdir. Ayrıca tüysüz yapıları, büyük gözleriyle insanların dikkatini çeken ve onları sevme hissi uyandıran kedilerdir.

Sfenks Kedisi ne kadar yaşar ?

Sfenks kedilerinin ortalama yaşam ömürleri 9-10 yıl ile sınırlıdır. Ancak bakımlarının iyi olması ve veteriner kontrollerinin zamanında yapılması sayesinde 13-15 seneye kadar yaşamaları da mümkündür.

Sfenks Kedisi nasıl anlaşılır ?

Sfenks kedileri yarasayı andıran kulakları, tüysüz vücutları ve büyük gözleri sayesinde kolaylıkla anlaşılabilir. Ayrıca kedilerin anlaşılmasını uzun kuyrukları ve heybetli görünüşleri de kolaylaştırır.

WhatsApp chat