Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Kökeni Sibirya’ya dayanan Sibirya kedileri; yüksek enerjileri, harika tüy yapıları ve büyük boyutlarıyla dikkat çeken kedi türüdür. Sibirya kedilerinin ortaya çıkışı M.S 1000 yılına dayanır. Aslen vahşi bir orman kedisi türüyken köylülerin kediye bakmaları sonucu evcilleşmişlerdir. Sibirya dışında tanınmaları ise 1990 yılında Amerika’ya götürülmesi sayesinde olmuştur. Bu tarih itibariyle pek çok yerde evcil kedi olarak beslenmeye başlamıştır.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Sibirya kedisinin en önemli özelliği kökenlerinden dolayı soğuya dayanıklı olmalarıdır. Bu sayede zorlu hava şartlarında dışarıda kalmaları durumunda rahatsız olma oranları düşüktür. Sibirya kedisi güçlü kasları olan bir kedi türüdür. 

Bu sayede diğer kedilerle giriştiği kavgalardan gücü sayesinde yara almadan çıkabilir. Bu türdeki kedileri diğer kedi türlerinden ayıran en önemli özelliği ise sudan korkmamalarıdır. Suya rahatlıkla girerek oynayabilir veya yüzebilirler.

Sibirya Kedisi

Sibirya kedileri orta veya büyük olarak gruplandırılan kediler arasında bulunur. Ağırlıkları 4-8 kg arasında değişir ve bu ağırlıkları onların çok hareketli olmalarını engellemez. Ayrıca bu kedi türlerinin dişi olanları erkek olanlara göre daha hafiftir. 

Sibirya kedilerinin ayakları kısadır ancak geniştir. Bu özellikleri de onların hızlı hareket etmesini ve özellikle ağaca atlamakta başarılı olmalarını sağlar. Bunda kökenlerinin vahşi ormanlar olmasının da etkisi vardır. Bu türdeki kediler miyavlamayı severler ve bu sayede sahiplerine yalnız olmadıklarını hissettirebilirler.

Kedilerin kafaları vücuduyla orantılı olarak görülür. Büyük ve geniş kulaklara sahip olan kedilerin kabarık ve dikkat çekici tüyleri vardır. Bu da sahiplerinin onlara sarılmaktan hoşlanmalarını sağlar. 

Sibirya kedisi bakımı kolay mıdır ?

Sibirya kedisinin özellikleri arasında alerji yapmaması yer alabilir. Bu sayede alerji sorunu olan kişiler tarafından rahatlıkla beslemek için tercih edilebilir. Kedilerin özelliklerinden birisi de titiz olmalarıdır. Bu nedenle çevrelerinin temiz olmasını isterler. 

Özellikle kedi kumu kabı kullanımında mutlaka kabın temiz olması gerekir. Sibirya kedileri sahiplerine sadıktırlar ve bu nedenle yabancılara karşı saldırganlık göstermeleri mümkündür.

Sibirya kedileri yaşam süresi uzun olan kedilerdendir. Ancak bu sürenin yaklaşık 5 yılı olgunlaşmayla geçer. Çünkü bu kediler en geç olgunluk kazanan kediler arasında bulunur.

Sibirya Kedisi Hastalıkları

Sibirya Kedisinde Bakım ve Beslenme

Sibirya kedisinin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmesidir. Evcil olan kedilerin sağlıklı olabilmeleri için kediler için üretilmiş olan mamaların verilmesi gerekir. Bu mamalar arasında özel vitaminli veya karışımlı olanlar tercih edilebilir. 

Ayrıca mama seçiminde kedinin varsa sağlık sorununa ve yaşına bakılarak seçim yapılabilir. İlk defa kedi beslenecekse bu konuda veterinerlerden destek alınabilir. Beslenmeye ek olarak veteriner kontrolleri zamanında yapılmalı ve gerekli aşıları yaptırılmalıdır.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Beslenme dışında Sibirya kedileri için bakıma özen gösterilmelidir. Bunun için kedilerin tüyleri haftada 2-3 ya da tüy dökme zamanına bağlı olarak daha fazla taranmalıdır. 

Bu kedilerin tırnaklarının uzaması hızlı gerçekleşir. Bunun için 10 günde bir tırnakları kesilmelidir. Sibirya kedilerinde görülen rahatsızlıklar arasında diş eti sorunları olduğunda kedilerinin dişleri sık sık fırçalanarak diş etleri korunmalıdır.

Sibirya kedilerinin uzun kulaklarının olması ve baş bölümlerinin çok fazla tüylü olması kulak enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle kulaklarının sıklıkla temiz bezle silinmesi gerekir. 

Ayrıca enfeksiyon durumuna karşın her kulak için ayrı bez tercih edilmelidir. Son olarak ise kedilerin gözlerinin alerji sorunu yaşamaması için günde 1 kere nemli bez yardımıyla gözleri silinmelidir.

Sibirya Kedisinde Görülebilecek Hastalıklar

Sibirya kedileri kaslı ve kalın vücut yapılarıyla kedilerde görülebilecek rahatsızlıklara karşı son derece dayanıklıdır. Ancak bazen genetik etkiler ve bakım sorunları sebebiyle karşılaştıkları rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıklar arasında kanser, böbrek rahatsızlığı, diş eti rahatsızlığı ve hipertrofik kardiyomiyopati yer alır.

Sibirya Kedisi Fiyatları

Kedilerin normalden farklı davranmaları ve belirtilere bağlı olarak veteriner kontrolüyle bu rahatsızlıkları hafif atlatmaları mümkün olabilmektedir.

Sibirya kedisi tüy döker mi ?

Sibirya kedileri uzun ve kabarık tüylere sahip olan kedilerdendir. Vücutlarına göre kafalarının üst bölümündeki tüyleri daha uzundur. Sibirya kedilerinin tüy dökme sıklığı mevsimlere bağlı olarak diğer ırklara göre daha azdır. Bu kedilerin en fazla tüy döktüğü zamanlar sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinin olduğu aylardır. Bu dönemler dışında kedilerin tüylerini haftada 2-3 sefer taramak yeterli olur. Ancak tüy dökme zamanında tarama işleminin sayısı artırılabilir.

Sibirya kedisinin bakımı kolay mıdır?

Sibirya kedilerinin bakımı kolaydır. İlkbahar ve sonbahar dışında tüy döküm sorunları olmadığı için haftalık 2-3 tarama yeterlidir. Bunun dışında kulak bakımı, göz bakımı ve diş fırçalamasını aksatmamak bakım için yeterlidir.

Sibirya kedisi ne kadar yaşar ?

Sibirya kedileri yaşam süreleri uzun olan kedilerdir. Bu süre ortalama olarak 10-18 yıl arasında değişiklik gösterir. Yaşam sürelerinin değişmesinde kedilerin bakımı, hastalanma durumları ve yaşam koşullarının etkisi vardır. Ancak soğuğa dayanıklı olmaları sebebiyle sokakta kalmaları durumunda da dayanıklılık gösterebilirler.

Sibirya kedilerinin kulak yapısı nasıldır ?

Vücuduna göre orantılı baş yapısı olan Sibirya kedisinin orta uzunlukta ve araları geniş olan kulakları vardır. Bu türdeki kedilerin genel olarak sağırlık sorunu bulunmaz. Ancak yanlış bakım veya rahatsızlıklara bağlı olarak sağırlık sorunu yaşanabilir. Bu nedenle kedileri sahiplenenlerin kulak temizliğine ve yıkama esnasında kulaklarına su kaçırmamaya dikkat etmeleri gerekir. Kulakların temizlenmesi içinse bez tercih edilmeli ve kulaklarına yabancı cisim sokmamaya çalışılmalıdır.

Sibirya kedisi hangi renklerde olur ?

Sibirya kedisi sahiplenecek olan kişilerin en fazla merak ettikleri konular arasında kedilerin hangi renklere sahip olduğu gelir. Sibirya kedilerinin orijinal olan renkleri yoktur ve bu da kedilerin tüy renklerinin çeşitli olmasını sağlamıştır. Üç katmanlı kürke sahip olduğu bilinen bu kedilerin tüyleri ile ilgili söylenebilecek en önemli şey benekli olmamalıdır.

Sibirya kedilerinin tüylerinin belirgin bir renginin olmamasına rağmen göz renkleri belirgindir. Bu renkler yeşil, bakır, altın sarısı ve mavi renkleridir. Ayrıca bu kedilerin beyaz kürklü olanlarında gözlerinin birbirinden farklı olduğu da görülür.

Sibirya kedilerinin insanlarla ilişkisi nasıldır ?

Sibirya kedileri insan ilişkileri yüksektir. Cesur olmaları sebebiyle iyi bir oyun arkadaşı olabilirler. Ayrıca yalnız çocukların en yakın dostu olabilir ve onları mutlu edebilirler. Motivasyon artırıcı özellikleriyle sahiplenmek için tercih edilen kedilerdendir. Sahiplerine sadık olmaları onları bazı durumlarda korumacı tavır sergilemeye itebilmektedir.

WhatsApp chat