Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Kökeni Sibirya’ya dayanan ve M.S 1000 gibi çok uzun yıllardır insan hayatı içerisinde yer alan Sibirya kedileri; yüksek enerjileri, harika tüy yapıları ve büyük boyutlarıyla dikkat çeken kedi cinsidir. Aslen vahşi bir orman kedisiyken evcilleşerek 1990 yılında Amerika ile tanışan Sibirya kedileri, günümüzde dünyanın hemen her noktasında hayvanseverlerin sıklıkla tercih ettiği hayat arkadaşlarından biridir.

Sibirya kedisi, soğuka dayanıklı bir kedi ırkıdır.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Sibirya kedisinin en önemli özelliği, tahmin edilebileceği gibi kökenlerinden dolayı soğuya dayanıklı olmasıdır. Diğer birçok kedi ırkına kıyasla hayli güçlere sahip olan bu ırk, zorlu hava şartlarında adaptasyon problemi yaşamaması dolayısıyla çoğu zaman herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmaz.

Suya rahatlıkla girerek yüzebilen ve çeşitli oyunlarla suda eğlenebilen Sibirya kedileri, nispeten iri cüsselerine rağmen oldukça hareketli bir ırktır ve zaman zaman ufak yaramazlıklarla sahibine eğlenceli fakat zor anlar yaşatabilir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz ! 

Kediler Nasıl Yıkanır ? 

Kediler Nasıl Taranır ? 

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Sibirya kedileri orta veya büyük olarak gruplandırılan kediler arasında bulunur. Ağırlıkları 4-8 kg arasında değişir ve bu ağırlıkları onların çok hareketli olmalarını engellemez. Ayrıca bu kedi türlerinin dişi olanları erkek olanlara göre daha hafiftir.

Sibirya kedilerinin ayakları kısadır ancak geniştir. Bu özellikleri de onların hızlı hareket etmesini ve özellikle ağaca atlamakta başarılı olmalarını sağlar. Bunda kökenlerinin vahşi ormanlar olmasının da etkisi vardır. Bu türdeki kediler miyavlamayı severler ve bu sayede sahiplerine yalnız olmadıklarını hissettirebilirler.

Sibirya kedileri suda oynayabilir ve yüzebilir.

Kedilerin kafaları vücuduyla orantılı olarak görülür. Büyük ve geniş kulaklara sahip olan kedilerin kabarık ve dikkat çekici tüyleri vardır. Bu da sahiplerinin onlara sarılmaktan hoşlanmalarını sağlar.

Sibirya kedisinin özellikleri arasında alerji yapmaması yer alabilir. Bu sayede alerji sorunu olan kişiler tarafından rahatlıkla beslemek için tercih edilebilir. Kedilerin özelliklerinden birisi de titiz olmalarıdır. Bu nedenle çevrelerinin temiz olmasını isterler.

Özellikle kedi kumu kabı kullanımında mutlaka kabın temiz olması gerekir. Sibirya kedileri sahiplerine sadıktırlar ve bu nedenle yabancılara karşı saldırganlık göstermeleri mümkündür.

Sibirya kedileri yaşam süresi uzun olan kedilerdendir. Ancak bu sürenin yaklaşık 5 yılı olgunlaşmayla geçer. Çünkü bu kediler en geç olgunluk kazanan kediler arasında bulunur.

Sibirya Kedisinde Bakım ve Beslenme

Sibirya kedisinin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmesidir. Evcil olan kedilerin sağlıklı olabilmeleri için kediler için üretilmiş olan mamaların verilmesi gerekir. Bu mamalar arasında özel vitaminli veya karışımlı olanlar tercih edilebilir.

Düzenli bakım yapıldığı takdirde Sibirya kedileri 18 yıla kadar yaşayabilir.

Ayrıca mama seçiminde kedinin varsa sağlık sorununa ve yaşına bakılarak seçim yapılabilir. İlk defa kedi beslenecekse bu konuda veterinerlerden destek alınabilir. Beslenmeye ek olarak veteriner kontrolleri zamanında yapılmalı ve gerekli aşıları yaptırılmalıdır.

Beslenme dışında Sibirya kedileri için bakıma özen gösterilmelidir. Bunun için kedilerin tüyleri haftada 2-3 ya da tüy dökme zamanına bağlı olarak daha fazla taranmalıdır.

Bu kedilerin tırnaklarının uzaması hızlı gerçekleşir. Bunun için 10 günde bir tırnakları kesilmelidir. Sibirya kedilerinde görülen rahatsızlıklar arasında diş eti sorunları olduğunda kedilerinin dişleri sık sık fırçalanarak diş etleri korunmalıdır.

Sibirya kedilerinin uzun kulaklarının olması ve baş bölümlerinin çok fazla tüylü olması kulak enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle kulaklarının sıklıkla temiz bezle silinmesi gerekir.

Ayrıca enfeksiyon durumuna karşın her kulak için ayrı bez tercih edilmelidir. Son olarak ise kedilerin gözlerinin alerji sorunu yaşamaması için günde 1 kere nemli bez yardımıyla gözleri silinmelidir.

Sibirya Kedisinde Görülebilecek Hastalıklar

Sibirya kedileri kaslı ve kalın vücut yapılarıyla kedilerde görülebilecek rahatsızlıklara karşı son derece dayanıklıdır. Ancak bazen genetik etkiler ve bakım sorunları sebebiyle karşılaştıkları rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıklar arasında kanser, böbrek rahatsızlığı, diş eti rahatsızlığı ve hipertrofik kardiyomiyopati yer alır.

Kedilerin normalden farklı davranmaları ve belirtilere bağlı olarak veteriner kontrolüyle bu rahatsızlıkları hafif atlatmaları mümkün olabilmektedir.

Sibirya kedisi tüy döker mi?

Sibirya kedileri uzun ve kabarık tüylere sahip olan kedilerdendir. Vücutlarına göre kafalarının üst bölümündeki tüyleri daha uzundur. Sibirya kedilerinin tüy dökme sıklığı mevsimlere bağlı olarak diğer ırklara göre daha azdır. Bu kedilerin en fazla tüy döktüğü zamanlar sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinin olduğu aylardır. Bu dönemler dışında kedilerin tüylerini haftada 2-3 sefer taramak yeterli olur. Ancak tüy dökme zamanında tarama işleminin sayısı artırılabilir.

Sibirya kedisinin bakımı kolay mıdır?

Sibirya kedilerinin bakımı kolaydır. İlkbahar ve sonbahar dışında tüy döküm sorunları olmadığı için haftalık 2-3 tarama yeterlidir. Bunun dışında kulak bakımı, göz bakımı ve diş fırçalamasını aksatmamak bakım için yeterlidir.

Sibirya kedisi ne kadar yaşar?

Bakım ve beslenme sürecindeki detaycı yaklaşımın yanı sıra veteriner hekim kontrollerinin aksatılmamasına da bağlı olarak Sibirya kedilerinin ortalama 10-18 yıl boyunca hayatımızın neşe kaynağı olmaya devam edebilir.

Sibirya kedilerinin kulak yapısı nasıldır?

Vücuduna göre orantılı baş yapısı olan Sibirya kedisinin orta uzunlukta ve araları geniş olan kulakları vardır. Bu türdeki kedilerin genel olarak sağırlık sorunu bulunmaz. Ancak yanlış bakım veya rahatsızlıklara bağlı olarak sağırlık sorunu yaşanabilir. Bu nedenle kedileri sahiplenenlerin kulak temizliğine ve yıkama esnasında kulaklarına su kaçırmamaya dikkat etmeleri gerekir. Kulakların temizlenmesi içinse bez tercih edilmeli ve kulaklarına yabancı cisim sokulmamalıdır.

Sibirya kedisi hangi renklerde olur?

Sibirya kedilerinin orijinal renkleri yoktur ve bu da kedilerin tüy renklerinin çeşitli olmasını sağlamıştır. Üç katmanlı kürke sahip olduğu bilinen bu kedilerin tüyleri ile ilgili söylenebilecek en önemli şey benekli olmamalıdır.

Sibirya kedilerinin tüylerinin belirgin bir renginin olmamasına karşın göz renkleri belirgindir. Bu renkler yeşil, bakır, altın sarısı ve mavi renkleridir. Ayrıca bu kedilerin beyaz kürklü olanlarında gözlerinin birbirinden farklı olduğu da görülür.

Sibirya kedilerinin insanlarla ilişkisi nasıldır?

Cesur ve hareketli bir yapıya sahip olması dolayısıyla iyi bir oyun arkadaşı olabilen Sibirya kedileri, özellikle yavruluk döneminde sahiplenildikleri ve yaşayacağı ortamla tanıştırıldıkları takdirde sosyal yaşama rahatlıkla entegre olabilir. Yalnızca çocuklarla değil eğitim verildiği takdirde diğer evcil hayvanlarla da bir arada yaşayabilen bu ırk, sahibine oldukça sadıktır ve zaman zaman korumacı bir tavır sergileyebilir.

WhatsApp chat