Mutlu Patiler » Kedi Cinsleri » Somali Kedisi
Somali Kedisi

Somali Kedisi

Somali kedisi beslemek isteyeceğiniz ve çevreniz tarafında hoş karşılanacak ırklardan bir tanesidir diyebiliriz. Özellikle dış görünüşü sayesinde ırkı hemen tahmin edilmekte olup karakter yapısı sayesinde diğer kedi türlerinden ayırt edilebilmektedir. Sanılanın aksine ülke olan somali ile somali kedisinin herhangi bir ilgisi olmadığını bambaşka kavramlar olduğunu belirtmekte fayda var. Somali kedisi ırkı daha çok Amerika’ya dayandığı bilinmektedir. Farklı isimler bulunduğu bilinmektedir örneğin Habeş kedisi olarak da adlandırılmaktadır. Habeş kedileri ile tamamen farklı cinste yer alsalar da tüyleri daha uzun ve sert olmaktadır.

Somali Kedisi Özellikleri

Somali kedisi özellikleri arasında ortalama yaşam süreleri 12 – 15 yıl aralığında olduğu bilinmektedir. Habeş kedisi ile mutasyona uğradığı bilinen bu kedi türü belli başlı hastalıklara fazlasıyla yatkın olmakla birlikte kolayca mikrop kapma eğilimindedirler. Sürekli olarak veterinere gitmek istemiyorsanız alerjik yatkınlığın yol açacağı hastalıklardan korunmalarına dikkat etmek zorundasınız.

Steril bir ortamda beslenmesi gerekilen somali kedisi için her gün olmasa bile iki günde bir ev temizliğini yapmanız önemlidir. Diğer evcil hayvanlarla birlikte uyumlu bir şekilde yaşadığı bilinen bu cinsin özellikle köpeklere karşı sakinliği ile bilinir. Sadece kedilerle değil köpeklerle de iyi anlaşır. Alışma süresi çok uzun sürmez ve  1-2 ay içerisinde sahipleriyle duygusal bağ kurmaya başladıkları bilinir.

somali kedisi eğitimi

  • Tüy renkleri daha çok koyu tonlarında olup çikolata kahvesi, krem ​​ve kırmızı tonları ve tonlarıdır.
  • Eğer oyuncu bir ide arıyorsanız somali kedisini tercih edebilirsiniz. Çok aktif, enerjik ve oyuncu kedilerdir.
  • Dışarıda yaşamayı severler sürekli kapalı ortamda daralırlar.
  • İnatçı yapıları nedeniyle eğitime çok da yaktın olmadıkları bilinir.
  • Baskın bir karaktere sahiptirler.
  • Yaşadıkları alana çabuk adapte olabilmektedirler.
  • Yuvalarına ve sahiplerine bağlıdır ve sahiplerini bir süre sonra tanırlar.

Somali Kedisi Bakımı

En çok tüy döken kediler arasında Ragdoll kedi türüne oranla  somali kedilerinin tüy yoğunluğu sebebiyle bakımlarını sürekli yapmakta fayda vardır. Her kedinin tüy dökme zamanı farklı olsa da bunu bir süre sonra anlayacaksınızdır. Tüy dökme mevsimi geldiğinde kendinizi taramayı ihmal etmemeli, normal zamanlarda da 3 günde bir tarayabilirsiniz. 

Sadece tüylerini değil belli aralıklarla göz ve kulak temizliklerini yapabilir hasta olmamaları için dikkatli olabilirsiniz. Kedilerin banyo yapmaktan çok rahatsız olduğu bilinmektedir. Bu yüzden sürekli olmasa da banyo yaptırmanız faydalı olabilir. Kulaklarının içini sürekli kontrol etmeye çalışın kirli ise pamuk ve sirkeli su ile kolayca temizleyebilirsiniz.

somali kedisi özellikleri

Somali Kedilerde Beslenme

Konu beslenme olduğunda da Somali kedileri genellikle çok ekonomiktir diyebiliriz. Sadece bazı basit diyet kurallarına uyduğunuzda hem kilosunu dengede tutarsın hemde ekonomik olarak cebinizi korursunuz. Somali kedisi çok pasif bir kedi ırkı olduğu için aynı boydaki kedilere göre daha az besine ihtiyaç duyabilir. Bu türün beslenmesi, diğer türlere oranla daha sabit bir program ilerlemelidir ve diyetinde ciddi değişikliklere uğramamalıdır. Sindirim bozuklukları, obezite ve diyabet gibi çeşitli hastalıkları önlemek için diyetin %5’e kadar karbonhidrat içermesi gerekir.

Somali Kedilerde Eğitim

Diğer kedilere oran eğitilmesi oldukça zor olan somali kedisi eğitimi de bir hayli zaman gerektiren bir durumdur. Örneğin köpeklerde olan kalk veya otur ya da getir gibi emirlere uymadıkları için sadece tuvalet eğitimi gibi başlıca öğretileri kazanmaktadırlar. Daha çok burada dikkat etmeniz gereken konu yapmaması gereken şeylere engel olmaktır.

Sizin istemediğiniz ve yapmaması gereken şeyleri net ve birazda sert bir dille söylediğiniz takdirde onu öğrenmeleri daha etkili olacaktır. Söylediklerinizi sürekli değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Değiştirmemenizi söyledik çünkü sürekli farklı komutları vermek bir zamandan sonra onu anlamamasına yol açacaktır. Evcilhayvanal sitesinin verdiği bilgiler doğrultusu hareket ettiğiniz sürece sağlıklı ve huzurlu bir kediye sahip olmak mümkün olacaktır.

WhatsApp chat