Kedi Tuvalet Eğitimi

Kedi Tuvalet Eğitimi

Kediler için verilmesi gereken en önemli eğitimlerden biri kedi tuvalet eğitimidir. İnsanlar evine kedi alırken en çok merak ettiği konu tuvaletini ortalığa yapar mı? Konusu olmaktadır. Fakat bilinmeyen bir gerçek vardır. O gerçek ise; Kedilerin küçüklükten itibaren tuvalet mahremiyeti konusunda dikkatli olmalarıdır.

Kediler daha yavruyken annesinden tuvalet eğitimi almaktadır. Bu sayede sizin kedinize tuvalet eğitimi vermeniz zor olmayacaktır. Kedi tuvalet eğitimi vermek için elinizde bazı malzemeler olması gerekmektedir. Bu malzemeler evcil bir kedinin tuvaletini yapması için kesinlikle gereklidir. İşte, o malzemeler:

  • Kedi kumu
  • Kedi kum kabı
  • Kedi kumu küreği

Bu malzemeleriniz tamam ise eğitim vermeye başlayabilirsiniz. Kediniz tuvaleti geldiği zaman etrafı koklamak ve çömelmek gibi hareketler sergileyecektir. Bu hareketleri sezdiğiniz zaman yavru kedinizi kum kabının içine koyun. Buna ek olarak kedinizi yemek saatinden sonra da kum kabının içine koyun. Böylece orada kum olduğunu farkedecek ve tuvaletini oraya yapmaya çalışacaktır. Kedinizi tuvalete alıştırmak için bu olayı tekrarlamanızda fayda vardır.

Kedinizi alıştırmak için uygulayacağınız taktiklerden biri de ödül sistemi olmalıdır. Kediniz kum kabını kullandığı zaman ona kedi ödül mamasını verirseniz kaba alışması daha kolay olacaktır. Kediniz tuvaletini yapmak istediği zaman kendisi gidip kum kabına giriyorsa; Kedi tuvalet eğitimi konusunda önemli gelişmeler kaydetmişsiniz demektir.

Kedi Kum Kabı

Kedi Kum Kabı
Kedi Kum Kabı

Kedi kum kabı, düzenli olarak temizlenmelidir. Bu temizlik için kedi kumu küreği gereklidir. Kedi tuvalet eğitimi için gerekli olan her şeyi, Pet Shoplardan satın alabilirsiniz. Eğer kedi kum kabınız kirli ise kediniz bu kaba tuvaletini yapmak istememesi doğaldır. Kedi kumu küreği delikli yapısı sayesinde kumu eler ve kedinin tuvaletini küreğin içerisinde bırakır. Bu tuvaleti de çöpe atarak ortadan kaldırmanız mümkündür.

Kedinizin kum kabını yemek ve su kabından uzak bir yere koymanız gerekmektedir. Düzenli olarak temizlediğiniz kabın yerini sıkça değiştirmeniz kedinizi huylandıracaktır. Bu yüzden evin bir köşesine koyduğunuz bu kabın yerini sabit tutmalısınız.

Kabı belli aralıklarla tamamen boşaltın ve sıcak su ile temizleyin. Deterjanla temizlemeniz kedinizin sağlığını tehlikeye atabilir, bu sebepten dolayı temizlikte sadece sıcak su kullanın. Temizliği yaparken elinize lastik eldiven giymeyi unutmayın. Daha sonrasında eldiveni atın ve ellerinizi köpükleyerek yıkayın.

Kedi Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kedi Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler herkes tarafından bilinmemektedir. Kedi tuvalet eğitimi konusunda bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallardan ilki; Kedinize tuvalet eğitimi verirken ilk başlarda kokulu kum kullanmamanız gerektiğidir. Kediler tuvalet yapması gereken yeri kendi kokularından tanıdıkları için, ilk başlarda kumun kokusu kendi kokusunu bastıracaktır. Bu sebepten dolayı ilk başlarda kokusuz kum kullanmaya özen gösterin.

İlk başlarda kullanmadığınız kokusuz kumu daha sonraki zamanlarda tercih edebilirsiniz. Bunun sebebi ise; Kedinizin tuvaleti zaman zaman koku yapabilmektedir. Bu kokunun oluşumunu engellemek için kokulu kum kullanmak en kolay çözüm olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğer kural ise kum kabının ne kadar doldurulması gerektiğidir. Kum kabının içine kum koyarken küm yüksekliğinin kabın zemininden 7 cm daha fazla olmasına dikkat edin. Daha düşük miktarda kum koyduğunuz takdirde, kediniz tuvaletini yaptıktan sonra onu kuma gömerken sıkıntı yaşamasına sebep olur. Bunun yaşanmaması için 7 cm kuralına özen gösterin.

Kum kabını nereye koymanız gerektiğini bilmeyebilirsiniz. Kediniz evinizi yeni yeni tanıyacağı için uzakta olan bir kabı bulmakta sorun yaşayabilir. Bu yüzden kabı kolay ulaşabileceği bir yere koymayı deneyin. Ve daha önce belirttiğimiz gibi kabın yerinin sabit kalması gerektiğini unutmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat