Kedi Tuvalet Eğitimi

Kedi Tuvalet Eğitimi

Kedi sahiplenen kişilerin dostlarına mutlaka tuvalet eğitimi vermeleri gerekir. Bu eğitim sayesinde kedinin evin çeşitli bölümlerine çişini yapması engellenir. Bu sayede kedilerle birlikte hijyenik ortamda yaşama imkanı sağlanır. 

Kedilere tuvalet eğitiminin verilebilmesi için kedi kumu ve kum kabı gibi ürünlere ihtiyaç duyulur. Bu sayede kedi sahipleri zorluk yaşamadan tuvalet eğitimini vererek kedileriyle mutlu ve hijyenik yaşam sürebilirler.

Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Yavru veya yetişkin kedilerine tuvalet eğitimi vermek isteyen kişilerin bilmeleri gereken en önemli konu eğitim noktasında sabırlı davranmaları gerektiğidir. Kedilerin tuvalet eğitimi uzun sürmeden verilebilir ancak sabırlı olmanın yanı sıra kedi sahiplerinin eğitimi doğru vermeleri gerekir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz !

Kediler Nasıl Yıkanır ?

Kediler Nasıl Taranır ?

Kedilerde Kusma Nasıl Önlenir ?

Kedilere verilecek tuvalet eğitiminin aşamaları şunlardır;

 • Tuvalete gitme zamanı tespit edilir: Tuvalet eğitiminin verilmesi için öncelikle kedilerin ne zaman tuvalete gitmek isteyecekleri tespit edilmelidir. Tuvalet ihtiyacı genel olarak yemek veya su tüketiminden sonra görülür. Bu zamanlar takip edilerek tuvalet ihtiyacının olduğu anlaşılabilir. Ayrıca kedinin etrafı koklaması, etrafta fazla dolaşması veya çömelmesi tuvaletinin geldiğini gösterir.
 • Kum kabı ile tanıştırılır: Tuvalet eğitimin verilmesi için kullanılan kum kabı ile kedinin tanıştırılması gerekir. Bunun için kedi kum kabı içerisine bırakılır ve kabı tanıması sağlanır.
 • Kedi kum ile tanıştırılır: Kum kabını tanıyan kedinin tuvaletini yapacağı kumu da tanıması gerekir. Bunun için kedinin kumla temas etmesi sağlanmalıdır. Kedi kum üzerine bırakılır veya ilk aşamada temas için patileriyle kuma dokunması sağlanabilir. Kuma alışma aşamasının 1 gün veya daha fazla olabileceği dikkate alınmalıdır.
 • Tanışma sonrası mama verilir: Kumla veya kabıyla tanışma sonrasında kediye mama verilerek tuvaletinin gelmesi sağlanır.
 • Kediye tuvaletini yapması için zaman verilir: Kum kabı veya kumla tanışan kedinin kuma hemen tuvaletini yapması mümkün olmaz. Bunun için kediye zaman verilmeli ve kedi yalnız bırakılmalıdır. Geçen süre içerisinde tuvaletini yapmaması durumunda eğitime ara verilip belirli bir süre sonra tekrar edilmelidir.
 • Tuvaletini yapan kedi ödüllendirilir: Bir ya da birkaç gün içinde kedi kum kabına ve kumuna alışan kedi tuvaletini yapar. Tuvaleti yaptığı gözlenen kedinin ödüllendirilmesi eğitimin pekiştirilmesine yardımcı olur. İlk aşamada kedi tuvaletini yaptığı için alkışlanabilir veya ödül maması sunularak ödüllendirilebilir. Bu sayede ödül alacağını düşünen kedi tuvaletini kumuna zamanında yapmaya başlayacaktır.

Bu aşamaların sürekli hale gelmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca kedilerin tuvalet alışkanlığını kazanmasına kadar geçen sürede ev içinde çiş ve kaka kazalarının olabileceği bilinmelidir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminin kedilere yavruluk döneminde verilmesi son derece önemlidir. Çünkü yavru kediler öğrenmeye daha yatkın olurlar ve kısa sürede tuvalet alışkanlığını kazanabilirler. Ayrıca yavru kediler yetişkinlere göre daha meraklı olduklarından kedi kumuyla temas ettikleri durumlarda kumun ne işe yaradığını merak ederek tuvaletlerini yapmaları gerektiğini idrak edebilirler.

Yavru kedinin kuma tuvaletini yapabilmesi için öncelikle kumla tanışması ve tuvaletin kuma yapacağını idrak etmesi gerekir. Bunun için kedinin yetişkinlerde olduğu gibi kum içerisinde bırakılması ve temas etmesi sağlanabilir.

Kum eşelenerek kedinin dikkati kuma çekilebilir. Ayrıca kedinin bir annesi varsa annesini görerek kuma yapmaya başlayacağı ve eğitim ihtiyacının ortadan kalkacağı da bilinmelidir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?

Yavru kedilerin tuvalet eğitimi 1 aylık olduklarında başlar. Bir aylık olana kadar anneleri yardımıyla tuvaletlerini yapan kediler 1 ay sonunda kendileri tuvaletlerini yapmaya başlarlar. Bu sürede vakit kaybetmeden tuvalet eğitiminin verilmesine başlanabilir. Bu sayede kedinin evin farklı köşelerine tuvaletini yapması gibi sorunlar yaşanmaz. Ayrıca yetişkin kedilerin tuvalet alışkanlığının kazanması daha zor olacağından 1 aylık süre sonunda mutlaka eğitimin verilmeye başlanması gerekir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer ?

Yavru kediler eğitilmeye hazır olan canlılardır. Bu nedenle tuvalet eğitimlerini almaları uzun süreli olmaz. Tuvalet kum kabını kullanmaya 1 haftalık süreç içerisinde alışabilirler. Bunda tuvalet kaplarını koklayarak kendi çiş veya kaka kokularını almalarının etkisi vardır. Bu sayede tuvaletleri geldiğinde kaplarına yaparlar.

Kum kabına alışmaları içinse kedilerin kum kabı içerisine bırakılması ve onlara rahat bir ortam hazırlanması gerekir. Bu sayede kedi kumu inceleyerek tanıyıp zaman içerisinde kuma tuvaletini yapmayı öğrenecektir. Ancak kuma tuvaletini yapma alışkanlığını kazanabilmeleri için tuvalet takiplerinin yapılması ve tuvaletlerinin olduğunun anlaşılmasıyla kedinin tuvalet kabı içerisine yerleştirilmesi gerekir. Zaman içerisinde kendi tuvaleti geldiği anda kabına giderek tuvaletini yapacaktır.

Kedilerde tuvalet eğitimi için uzman desteği almam gerekir mi ?

Kedilerin evlerde rahatlıkla beslenebilmeleri için tuvalet eğitiminin verilmesi gerekir. Bu eğitim kedi sahipleri tarafından verilmesi mümkün olan bir eğitimdir. Ancak tuvalet eğitimi olmayan yetişkin kediye sahip olanlar veya daha önce kediye tuvalet eğitimi vermemiş olanlar zorluk yaşayabilirler. Bu durumda uzman desteği almak, kedilerin tuvalet alışkanlığı kazanma sürecinin kısalmasına yardımcı olur.

Uzmanlar, tuvalet eğitimi esnasında nasıl davranılması gerektiğini, kullanılabilecek ürünleri ve ödüllendirme yöntemi hakkında bilgiler verirler. Bu bilgilerin eğitim için kullanılmasıyla eğitim daha iyi verilebilir. Bu nedenle kendi çabalarıyla kedi tuvalet eğitimi veremeyenlerin uzman desteğine başvurmaları önerilir.

Kediler tuvalete nasıl alıştırılır ?

Kedilerin tuvalete alıştırılması için ödüllendirme yöntemi kullanılabilir. Bu sayede tuvaletini hazırlanan tuvalet kabına yapan kedilere ödül verilerek kedinin alışkanlık kazanması sağlanabilir. Kedilerin ödüllendirilmesi için evcil hayvanlar için üretim yapan markaların üretmiş olduğu ödül mamaları tercih edilir.

Kediler için tercih edilebilecek ödül mamaları arasında şunlar vardır;

 • Tahıllı
 • Somonlu
 • Etli
 • Tavuklu
 • Ciğerli
 • Balıklı
 • Biftekli
 • Ördekli

Ödül mamasından yararlanmak isteyenler çubuk, tablet, tüp veya sıvı türlerinden birisi tercih edebilirler. Bu ödül mamaları sayesinde kedinin daha kolay bir şekilde tuvalet eğitimi alması sağlanabilir. Bu kedi sahiplerinin eğitim için daha kısa süre harcamasını sağlar.

Kedimin tuvalet kumunu ne sıklıkla temizlemeliyim ?

Kedinizin tuvaleti için kedi kumu kullanıyorsanız kumun temizlenmesini günlük veya haftalık temizlik olarak iki çeşitte yapabilirsiniz. Günlük temizlemede kum içerisinde bulunan dışkıları toplamanız gerekir. Dışkıların toplanması işlemini günlük yapmamanız ve kedi tuvaletinin hijyenik olmaması kedinin zaman içerisinde tuvaletini yapmamaya başlamasına neden olabilir.

Kediler hijyenik olmayı seven canlılar oldukları için kirli bir tuvalet kabına tuvaletlerini yapmayı tercih etmezler. Tuvalet kumunun günlük temizliğinde ayrıca kum topakları bulunuyorsa topaklarını da almanız gerekir.

Tuvalet kumu temizliğinin ikincisi ise haftalık temizliktir. Bu temizlikte hem kumun hem de tuvalet kabının temizliğini yapmanız gerekir. Bunun için öncelikle kap içerisinde bulunan tüm kumu boşaltın. Sonrasında tuvalet kabını deterjan ve su yardımıyla temizleyerek hijyenik hale getirin.

Kabın kurumasını sağladıktan sonra kap içerisine yeni kedi kumu boşaltın. Böylelikle kedinize hijyenik bir ortam hazırlamış olursunuz. Bu sayede kediniz sorun yaşamadan tuvaletini kabına yapar.

Kedileriniz için kullanacağınız kedi kumunu doğru seçmeniz önemlidir. Kedi kumu seçerken bentonit içeren kumları tercih edebilirsiniz. Bu kumlar topaklaşma özelliğine sahip olduğu için temizliği sizi zorlamaz. Ayrıca kediler tarafından topaklaşma özelliğine sahip kumlar daha fazla sevilir. Fakat beslediğiniz yavru kediyse kum tercihini topaklaşmayan kumdan yana kullanmalısınız. Aksi takdirde yavru kediniz kumu yemek isteyebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat