Mutlu Patiler » Kedi ve Köpek Bakımları | EvcilHayvanAl.com

Kedi ve Köpek Bakımları | EvcilHayvanAl.com

Kedi Köpek Bakımları

Hayvan sevgisi dünyada eşi benzeri olmayan duygulardan biridir aslında. Sokakta titrerken gördüğünüz bir kedi ya da köpek vicdanınızda bir şeyleri titreştiriyor ve ardından içinizden sahiplenme duygusu geliyorsa bu duygu sizde de oldukça ön planda demektir. Her kedi ya da her köpek evinizin neşe kaynağı olabilir. Bu nedenle onlara vicdanınızla yaklaşmalı ve onların Allah’ın sessiz kulu olduklarını bilmelisiniz.

Kedi köpek bakımları genel itibariyle insanlara zor, hatta bir yük gibi gelebilir. Ancak onların sizden herhangi bir karşılık beklemeden tüm sevgilerini sadece sahiplerine yani sizlere verdiğiniz göz ardı etmemelisiniz. Sizden tek beklentileri sevgi olan bu varlıklar için neden bir adım da siz atmayasınız ki. Tabi ne kadar sizden sadece sevgi bekleseler de yaşamlarını sürdürebilmeleri için kedi ve köpeklerin de birtakım ihtiyaçları vardır. Örneğin doğru beslenme ya da doğru temizlik gibi…

Kedi ve Köpek Bakımı Nasıl Olur?

Tüm kedilerin ve köpeklerin doğru bir şekilde bakım altına alınması için birtakım önemli kurallar vardır. Bu kurallar onların doğasına uygun yaşamaları ve zorluk çekmemeleri adına önemlidir. Örneğin kediler tuvaletlerini kuma yapmayı sever ve bu nedenle onlar rahatça tuvalete çıkmaları için kedi kumu kullanmak uygun olacaktır. Bu ve buna benzer uygulamalar kedi köpek bakımları sırasında önem arz eden durumlardır. Şimdi sırasıyla bunları incelemeye çalışalım.

Kedi ve Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Bir kediye tuvalet eğitimi verilmesi konusunda aşağıdaki adımlar izlenebilir;

  • Kedi beslendikten hemen sonra kum kabına götürülmelidir.
  • Kumun keşfetmesi adına kum üzerine bir oyuncak bırakılmalıdır.
  • Kedi kumdan uzaklaştığında tekrar kum alanına getirilerek beklenmelidir.
  • Kum alanında bulunan oyuncak ile ilgisini çekmeye çalışmalı ve bu sırada asla ceza verilmemelidir.
  • Bu şekilde her tuvalet ihtiyacında kum alanını kullanacak olan kedi daha sonra sahibinin yönlendirmesi olmadan kum alanına gitmeye başlayacaktır.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılmalı?

Evinize aldığınız kedilerin tuvalet alışkanlığı kazanmasında kedi kumu önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle onlar için kum hazırlamak ve tuvalet eğitimlerini kum üzerinde vermeye çalışmak gerekir. Kedi kumlarının kolay temizlenebilmesi topaklanmış yapıdaki kumlar tercih edilmelidir. Ayrıca kedi kumu ıslanırsa topaklandığında delikli kum küreği sayede oldukça kolay temizlenir. Bunun yanında kumun pudra, portakal, vanilya ya da sabun kokulu olması tercih edilir.

Köpekler Hangi Sıklıklarda Banyo Yaptırılmalıdır?

Eğer köpek dış mekanda fazla zaman geçiriyorsa ve özellikle bahçeyi kazma gibi aktivitelerde bulunuyorsa bu tür köpeklerin haftada 1 kez banyo yapması uygundur. Ancak dışarıda çok zaman geçirmiyor ve genellikle az hareket ediyorsa böyle köpeklerin ayda 1 defa banyo yaptırılması yeterli olacaktır. Bu şekilde bir yaşam tarzı olan köpeklere sık sık banyo yaptırılmaması yerinde bir karardır.

Kedi ve köpeklerin tuvalet eğitimleri ve banyoları konusunda bilgi vermeye çalıştığımız bu yazımızda görüldüğü gibi onlara vermeniz gereken eğitimler genel olarak oldukça basittir. Biraz sabrederek ve sevginizi vererek onlarla beraber yaşayabilir ve onları ailenizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Eğer siz de kedi ya da köpekleri seviyorsanız ve onlardan birinin bakımını üstlenmek için kendinizi hazır hissediyorsanız, hemen onlardan birini sahiplenmek ve evinizin neşe kaynaklarından biri yapmak için acele edin. Birbirinden sevimli ve şirin köpeklere daha yakından göz atmak isterseniz, buradan sitemize giriş yapabilir ve birçok kedi ya da köpekten istediğiniz birini seçerek ailenizin bir üyesi yapabilirsiniz. Evcil hayvan severler kedi ya da köpeklerden istedikleri herhangi birine uygun ödeme koşulları ve cazip fiyatlar ile sahip olabilirsiniz.

WhatsApp chat