Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?

Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?

Kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçer mi? Sorusu; son zamanlarda Google üzerinde en çok araştırılan konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi? Sorusu özellikle evde kedi ve köpek besleyen bireyler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bu makalemizde, korona virüsünden ve bu virüsün kedi ile köpekler aracılığıyla insanlara geçip geçmeyeceğinden bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Korona Virüsü Nedir? – Nasıl Bulaşır?

Korona Virüsü Nedir? - Nasıl Bulaşır?
Korona Virüsü Nedir? – Nasıl Bulaşır?

Kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçer mi? Sorusuna cevap vermeden önce bilmemiz gereken ilk şey Korona virüsünün ne olduğu ve nasıl bulaştığıdır. 2019 yılının Aralık ayı itibarıyla Çin’in Vuhan şehrinde görülmeye başlayan ölümcül virüs; bugüne kadar Dünya’da onlarca ülkeye yayılmış; Dünya tarihinin en ölümcül virüslerinden birisi olarak bilinmektedir. Virüsün tam çıkış nedeni belli olmasa da; yapılan iddialara göre yarasalardan geldiği bilinmektedir.

Korona Virüsü, 2002 yılı civarında yine Çin’de ortaya çıkan SARS’tan 100 kat daha öldürücü etkiye sahip, bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bugüne kadar binlerce insanın ölümüne sebep olan korona virüsü hava yoluyla dahi bulaşabilen, bulaştıktan 14 gün sonraya kadar herhangi bir şekilde etki göstermeyen virüstür. Yani korona virüsü taşıyan biriyle aynı hava solunduğunda dahi virüs bulaşabilir. Söz konusu virüsün Yarasalardan çıktığının iddia edilmesi, diğer hayvanlarda korona virüsü riskinin bulunup bulunmadığı sorusunu ortaya çıkardı. Özellikle Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi? Sorusu, bununla ilgili en çok merak edilenlerden birisi oldu.

Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?

Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?
Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?

Korona virüsünün yarasalar sebebiyle yayılması, insanları kedilerde ve köpeklerde korona virüsü riski olup olmadığını araştırmaya sevk etti. Kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçer mi? Sorusu ise özellikle evde evcil hayvan besleyen bireyler tarafından son derece hassasiyet ve tedirginlikle araştırılan bir soru olarak ön plana çıkmaya başladı. Peki, kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçer mi?

Bu konuya değinmeden önce, kedi ve köpeklere korona virüsünün bulaşıp bulaşmayacağı önem arz etmektedir. Kedi ve köpeklerde korona virüsü olarak adlandırılan bir hastalık bulunur. Fakat bu hastalık; insanlarda görülen korona virüsü ile aynı hastalık değildir. Virüsün yaşaması – yayılması için gerekli olan uygun ortam, moleküler yapıları v.s. her şeyi farklıdır. Bu hastalık Tüm Eğer kedilerde görülürse yapılan araştırmalara göre ishale, köpeklerde görülürse kanlı ishale sebep olmaktadır. Tabi bu noktada her ishal olan kediye ya da her kanlı ishal olan köpeğe korona virüsü taşıyor da diyemeyiz. Bunun birçok sebebi olabilir. Yani kısaca Korona virüsünü kedi ve köpekler taşıyabilir. Fakat bu insanların taşıdığı korona virüsü ile aynı virüs değildir. İsmi aynıdır. Peki, bu virüs kedi ve köpeklerden insanlara geçer mi?

Kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçmesi konusunda denilebilecek en önemli şey, söz konusu virüs kediden köpeğe, köpekten kediye dahi geçmemektedir. Yani kedi ve köpekteki corona virüsü değil insanlara; birbirlerine dahi bulaşmaz. Bu yüzden dolayı Kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçer mi? Araştırması yapan kişilerin herhangi bir şekilde panik yapmasına gerek yoktur. Bu konuda yapılan araştırmalar net bir şekilde göstermiştir ki; kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü geçmez. 

Not: Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre; evcil hayvan besleyen kişilerin bağışıklığının; beslemeyen kişilere kıyasla daha yüksek olduğu ve Bu kapsamda Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüse vücut dirençlerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. 

Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi? Konusu ile ilgili tüm soru, görüş, öneri ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Konuya eklemek istediklerinizi de yine buradan ulaştırarak; eklenmesini sağlayabilirsiniz.

1 thought on “Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?”

  1. Ne yazik ki halkimiz bunu anlamiyor ve korkudan zavalli canlari sokaga atiyor cok uzuluyorum onlar icin😢

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat