Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kedilerin evcilleştirerek evlerde bakılmasının asıl sebepleri eski dönemlerde, zararlı böcekleri ev fareleri avlayarak insanların korunmasına sağladıkları faydalardır. Doğal ortamlarında zararlı haşereleri ve fareleri yiyerek beslenen kediler, insanların çöp artıklarıyla beslenmeye başladıktan sonra, insan yapısı yiyeceklere olan ilgileri ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu sayede evcilleştirilerek insanların yaşamlarına ortak olan kediler, sevimli halleriyle evlerimizin bir bireyi gibi değer görmektedir. Ev yaşamına alışmaları sebebiyle dışarda yaşaması, avlanması ve hayatını idame ettirebilmeleri bir hayli güçtür.

Kedileri Nasıl Beslemeliyiz?

Kediler evcilleşerek insan yaşamında önemli bir yere sahip olsa da, avcılık yeteneği kalıtsal olarak devam eder. Beslendikleri evlerde tok karnına olsalar bile bir şeyleri yakalamak vazgeçilmez tutkularıdır. Bu şekilde avcılık içgüdülerini de tatmin etmiş olurlar. Beslenme alışkanlıkları değiştiği için fare, böcek gibi hayvanları yemek listesinden çıkaran kediler, ev yemekleri ve özel üretilen kuru mamaları severek yerler.

Kediler için üretilen özel mamalar, kedilerin vücutları için gereken tüm besinleri sağlamakta olup, onların damak tatları göz önüne alınarak üretilmektedir. Her biri kedilerin lezzet anlayışına göre üretilmiş olsa da bazı mamaları reddeden kedilere rastlamak da mümkündür. Bu tür durumlarda kedinizin sevdiği mamayı tespit edene dek, mamaları küçük paketler halinde almanız sizi ekonomik bir yükten kurtaracaktır.

Kedileri Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kediler her yönüyle hassas ve narin varlıklardır. Bu sebeple beslenme ile ilgili olarak bazı hususların göz önünde tutulması gerekir.

  • Mama ve su kaplarının porselen, cam veya çelik kaplarla verilmesi uygundur. Plastik kaplar koku yaptığı için kedilerin yemeğe olan ilgisi azalabilir.
  • Kediler beklemiş suyu içmeyi sevmezler. Az su tüketmelerine rağmen devamlı taze su içmek isterler. Birçok kedinin musluktan akan suyu tercih etme sebebi taze su içme isteğidir.
  • Ev yemekleri ile beslemeyi düşündüğünüz kedilerinizi buna alıştırmalı, et, balık, kırmızı et türü protein ağırlıklı yemekleri sık vermelisiniz. Çünkü kedilerin ana besin kaynağı proteindir.
  • Vereceğiniz etlerin çiğ olmamasına özen göstermelisiniz. İyi pişmemiş etler parazit oluşumuna sebebiyet vererek kedinizin sağlık durumunu kötü etkileyebilir.
  • Haşlanmış sebzelere alıştırmanız halinde patates, havuç, kabak kombinasyonuna et de eklerseniz harika bir öğün oluşturmuş olursunuz. Kalsiyum takviyesi adına bir parça yoğurt da menüde yer almalıdır.
  • İnek sütünü zor hazmetmeleri sebebiyle, süt yerine kaymaksız yoğurt ve tuzsuz peynir gibi besinleri tercih etmelisiniz.

Bazı Yiyecekler Kedide Alerjiye Sebep Olabilir?

Birçok besini tüketmesine rağmen, kedilerde alerjiye sebep olan yiyecek türleri de mevcuttur. Bu sebeple kedilerinizi besledikten sonra, reaksiyonları izlenmeli, bu yolla sevdiği yiyecekler tespit edilmelidir.  Örneğin iyi bir besin kaynağı olmasına rağmen, tavuk kedilerde alerji oluşturabilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Tavuk yedikten sonra, kaşıntı, tüy dökülmesi gibi sonuçlar oluşması muhtemeldir.

Bazı yiyecek türlerinin kedilere verilmesi tamamen yasaktır. Tuzlu, yağda kızartılmış yiyecekler alerji oluşturması muhtemel yiyecekler arasındadır. Ayrıca çikolata, dondurma gibi yoğun şeker içeren yiyecekler yasak listesindedir. Pastırma, sucuk gibi baharatı bol yiyeceklerde kedilerin vücutlarında farklı alerjilerin oluşumuna sebep teşkil edebilir. Ayrıca inek sütü gibi laktoz oranı yüksek besinler ve içeriğinde asit bulunan içecekler kedilerin sağlıklı yaşamına olumsuz etki yapan besin çeşitleri arasındadır.

Kedilere vermemeniz gereken yiyecekler arasında ekmek, pilav ve makarna gibi yoğun karbonhidrat içeren yiyecekler de bulunmaktadır. Bu tür yiyecekler kedinize besin değeri anlamında hiçbir katkı sağlamayacağı gibi, sağlıklarının da olumsuz etkilenmesine sebep oluşturacaktır. Süt vermek istediğiniz kedilerinize hazır kedi süt tozları alarak suyla karıştırmak suretiyle vermelisiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat