Kediler Nasıl Taranır

Kediler Nasıl Taranır?

Kediler nasıl taranır? Konusuna kediler için büyük bir önem arz etmektedir. Kediler gün içerisinde sıkça tüylerini yalayarak temizler ve düzenlerler. Bir kedinin tüylerinin ne kadar önemli olduğunu gün içerisinde tüylerine ayırdığı vakitten anlayabilirsiniz.

Her kedi içgüdüsel olarak tüylerini yalayarak temizlese bile sizin yardımınıza ihtiyaç duyacağı zamanlar olacaktır. Özellikle bazı kedi cinslerinin tüylerinin uzun olmasıyla birlikte tüylerde karışıklık meydana gelmektedir. Bir kedinin büyüdüğünde bu sorunla karşılaşmamasını istiyorsanız onu daha yavruyken tüy tarama işlemine alıştırmanız gerekmektedir.

Kediler nasıl taranır? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız; muhtemelen ilk defa kedi sahiplenmişsiniz demektir. Kedilerin tüyleri onlar için oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı kedinize daha yavruyken bu alışkanlığı kazandırmanız onun hem tüy sağlığı hem ileride sıkıntı çekmemesi açısından fayda sağlayacaktır.

Kediler Ne Sıklıkla Taranır?

Kediler ne sıklıkla taranır? Sorusunun cevabı için öncelikle kedinizin ırkına göre tüy boylarının farklılık gösterdiğini bilmeniz gerekir. Kediniz uzun tüylere sahipse; onun tüy sağlığı açısından tarayabiliyorsanız günde bir, tarayamıyorsanız en az haftada birkaç kez taranması gerekmektedir.

Kedi türleri arasında uzun tüylere sahip olanlar bulunduğu gibi aynı zamanda kısa tüy yapısına sahip olanlar da vardır. Kısa tüy yapısına sahip kediniz varsa onu sadece haftada bir taramanız yeterli olacaktır.

Normal Tarakla Kedi Taranır mı?

Kediler nasıl taranır? Konusunun bir diğer önemli başlığı ise “Normal Tarakla Kedi Taranır mı?” konusudur. Her evcil hayvan için üretilen özel malzemeler olduğu gibi kediler içinde vardır. Kedilerin taranması için “Tarama Fırçası” bulunmaktadır. Tarama fırçalarını Pet Shoplardan alabilirsiniz.

Normal tarakla kedi taranır mı? Konusunda kedilerinizin özel üretim fırçalarının, kedi tüy yapısına uygun ve ona zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış olduğunu göz önünde bulundurun. Bu yüzden kısa süre içerisinde tarama fırçası edinmeniz kedinizin tüy sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Kedi Tarama Süresi

Kedi tarama süresi olarak belirleyeceğiniz süre çok uzun olmamalıdır. Kedilerin taranması tüylerindeki düğümlerin çözülmesi, yağlanma olmaması ve tüy sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tüyleri karışık olmayan bir kedi, en az 5 dakika ve en çok 15 dakika olmak suretiyle tarandığında kedi tarama süresi tamamlanmış olacaktır.

Kediler taranmaya alışkın olsa da bazen taranmak istemezler. Bu gibi zamanlarda onu kesinlikle zorlamayın ve aradan bir süre geçtikten sonra tekrar deneyin. Kediler taranırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

  • Kedinizi taramadan önce severek onu yatıştırın.
  • Kedinizin tüyleri düğümlenmişse o bölgeleri tararken dikkatli olun.
  • Düğüm olan bölgeleri dibinden kavrayın ve canını acıtmadan sadece düğüm yerini tarayın.

Kedi tarama süresi sizin için oldukça uzun oluyorsa ya da kediniz taranmak istemiyorsa bir veteriner hekime başvurmanız ve ondan aldığınız tavsiyeleri uygulamanız hem sizin hem kediniz açısından kolaylık sağlayacaktır.

Kedi Taramanın Faydaları

Kedi taramanın faydaları oldukça fazladır. Tek faydası tüy sağlığı sanılmaktadır fakat kedi taranmasının birçok bilinmeyen faydası bulunmaktadır. Bunların başında kedilerin genel sağlığı yer almaktadır. Kedilerin tüyleri kirlendiği zaman birçok hastalığa yakalanma ihtimali artacağı için onu düzenli olarak taramanız sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Kedi taramanın faydaları içerisinde ölü tüylerin toplanması da bulunmaktadır. Kedilerin tüyleri yıl içerisinde dökülerek yerine yenileri çıkmaktadır. Kediler nasıl taranır? Konusuna hakimseniz, kedinizi taradığınız zaman tarama fırçanızda tüy yumağı oluştuğunu göreceksiniz. Oluşan bu tüy yumağı aslında kedinizin dökülen tüyleridir. Dökülen bu tüyler diğer tüylerin içine karışarak onların arasında kalmaktadır. Kediniz tarandığı zaman bu ölü tüylerden kurtulacağı için daha az tüy dökecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat