Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler nasıl yıkanır? Konusunda herhangi bir bilginiz yoksa, sizler için derlediğimiz bilgileri incelemenizin faydası olacaktır. Kediler, kendi vücudunu dilinde bulunan antibakteriyel madde sayesinde yalayarak temizleyebilmektedir. Fakat bazı durumlarda sizin yardımınıza da ihtiyaç duyabilirler.

Kedinizi yıkamanız gerektiğini düşündüğünüz zamanlar olabilir. Bu durumlardan birkaçına değinecek olursak, aşağıda yer alan konular tam olarak bununla ilgilidir.

  • Kedinin tüylerine yapışkan bir madde değmiş olabilir.
  • Kedi tüylerini yalasa bile kirini gideremeyebilir.
  • Kedinin cilt problemi sebebiyle içinde ilaç bulunan bir şampuanla yıkanması gerekebilir.

Bu durumlar meydana gelmiş bile olsa, kediniz yüksek ihtimalle yıkanmaktan nefret edecektir. Kediler suyla temasa geçeceğini anladığı an strese girmektedir. Bu stres halinin düzeyini azaltmak için yapmanız gereken birkaç önemli kural vardır.

Kedinizi banyoya sokmadan önce yapmanız gereken şeylerden biri onun tırnaklarını kesmektir. Eğer kedinizin tırnağı nasıl kesilir bilmiyorsanız, bir veteriner hekimden yardım almanız daha doğru olacaktır. Tırnağını keserken ve kestikten sonra stres altına gireceği için, kedinizi ödül mamasıyla ya da sevdiği bir oyuncakla ödüllendirmelisiniz. Kedinizin tırnağını kesmeniz sudan korktuğu zaman size zarar vermesini önleyecektir.

Kedinizi yıkamadan önce kesinlikle taramalısınız. Onu bunaltmadan tararsanız hem mutlu olacak hem de tüylerinde bulunan düğümlerden kurtulacaktır. Bu sayede ikinizde daha rahat bir banyo vakti geçirirsiniz.

Bunlara ek olarak kedinizi banyo yaptırmadan önce, banyoyu ve banyo yaptıracak her türlü malzemeyi hazırlamanızda yarar var. Hazırlamadığınız takdirde kediniz, hazırlanma sürecinde daha çok huylanarak sıkıntı çıkaracaktır.

Evde Kedi Nasıl Yıkanır?

Evde Kedi Nasıl Yıkanır?
Evde Kedi Nasıl Yıkanır?

Evde kedinizi yıkamak istiyorsanız, öncelikle yukarıda belirttiğimiz kuralları yerine getirmeniz, daha iyi ve sakin bir banyo süresi sağlayacaktır. Bu kurallardan sonra dikkat etmeniz gereken önemli bir kural daha bulunmaktadır. Bu da, kedilere özel üretilmiş şampuan edinmektir. Bu tür şampuanları Pet Shoplardan almanız mümkündür.

Kediler, kendi arasında türlere ayrıldığı için, her kediye özel şampuan farklı olmaktadır. Onun tüy ve deri yapısına uygun şampuanı aldığınızdan emin olmanız gereklidir. Bu şampuanı edinecek imkanınız yoksa sadece su ile yıkamayı denemelisiniz. Herhangi bir hayvana özel şampuan ya da insan şampuanı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kedinizi yıkamak için bir küveti yarısına kadar ılık suyla doldurun. Kedi yıkamak için durgun su kullanmanız, korkmaması açısından daha iyi olacaktır. Kedinizi yıkarken önce suyla yavaş yavaş ıslatın. Bu süreçte kediniz suyu sevmediği için panik yapması doğaldır. Ona sevgi sözcükleri söyleyin ve banyo sürecini ona masaj saati gibi hissettirin.

Kedinizi ıslattıktan sonra, kedi şampuanını vücuduna bir lif yardımıyla masaj yaparak uygulayın. Çok fazla rahatsız olduğunu hissedebilirsiniz. Bunu en aza indirmek için ona oldukça nazik davranın ve onu sevdiğinizi kendisine hissettirin.

Şampuanladığınız esnada şampuanın gözlerine, kulaklarına ve burnuna gelmemesine dikkat edin. İyice temizlendiğine emin olduktan sonra, kedinizi durulamaya başlayabilirsiniz. Durularken yeni su almanız gerekmektedir. Bu suyu banyo sırasında değil de daha önceden hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

Kedinizi küvetin içinde sabit tutarken, diğer suyu eliniz yardımıyla kedinize dökerek durulayın. Vücudunun hiçbir yerinde köpük kalmamasını sağlayın. Durulama işlemi, kedinizin tüy yoğunluğuna göre artabilir veya azalabilir. Daha yoğun ve sık tüyleri olan bir kediniz varsa daha uzun süre durulamayı unutmayın. Buna karşın kedinizin tüyleri seyrek ya da kısaysa onu banyoda tutarak bunaltmak yerine daha kısa sürede durulayıp çıkarmanız daha iyi olacaktır.

Bütün banyo işlemleri bittikten sonra kedinizi bir havlu yardımı ile kurulayın. Maalesef havlu tüyleri tamamen kurutmayacaktır. Bunun için fön makinesi kullanmanız gerekmektedir. Düşük ayarda çalıştırdığınız fön makinesi ile her yerini kurulayın. Ve son olarak ona kedi ödül maması verin. Bu sayede banyo yapacağı zamanlarda sonrasındaki ödülü düşüneceği için stresi daha az olacaktır.

2 thoughts on “Kediler Nasıl Yıkanır?”

  1. FATMA ÇINAR SUCU

    Bizim mia adında kedimiz var banyodan sonra ödül olarak mama veriyoruz sonrada kendini kurulatıyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat