Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler hassas cilde sahip olan canlılardır ve bu nedenle zorunlu olmayan durumlarda yıkanmamaları uzman önerileri arasında bulunur. Kedilerin yıkanmaması konusunda yapılan uyarıların bir diğer sebebi ise kedilerin kendilerini temizleme özelliklerinin bulunmasıdır. Sahip oldukları antiseptik dilleri sayesinde kendilerini yalayarak temizleyebilirler ve yalama işlemi ile vücutlarında bulunan zararlı bakteri, virüs, kir ve mantar gibi canlıları yok edebilirler.

Kediler nasıl yıkanır ?
Kedilerimizi yıkarken onların cilt yapısına uygun şampuanlar kullanmalıyız.

Kedilerin kendilerini dilleri yardımıyla temizlemeleri her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumlarda kedilerin yıkanması veya temizlenmesi gerekir. Kedilerin yıkanması gereken durumlar arasında kediye zararlı maddelerin bulaşması, kedinin ishal gibi sebeplerle kendini temizlemeyecek şekilde kirlenmesi veya yapışkan maddelerle temas etmesi sayılabilir.

Kedilerin yıkanması için öncelikle suyun sıcaklığı ayarlanır. Suyun sıcaklığının ılık olmasına özen gösterilmelidir. Kedi suyla temas etmeden önce tırnakları varsa mutlaka kesilmelidir. Aksi takdirde suya tepki verirken yaralanmalara sebep olabilir. Yıkama ortamı ve kedi hazırlandıktan sonra kedi alınarak hazırlanan küvete nazik bir şekilde bırakılır. İlk anda direkt su tutmak yerine sünger yardımıyla ıslatma işlemi tercih edilir. Sonrasında ise duş başlığı açılarak su yavaş yavaş kedinin üzerine tutulur.

Kediler ne sıklıkla yıkanır ?
Kedimizin cinsine, sosyal hayattaki aktifliğine, yaşına ve kendi temizleme becerisine bağlı olarak yıkama sıklığı da değişir.

Kedinin ıslandığından emin olunduktan sonra kedi cinsine ve yaşına göre alınan kedi şampuanı ovalama yapılarak kedinin cildine uygulanır. Şampuanın kedinin gözlerine, ağzına, burnuna ve kulaklarına girmemesine dikkat edilir. Son aşamada ise kedinin şampuandan tamamen arındırılması sağlanır.

Tamamen durulanan kedi, vakit kaybetmeden havluya sarılır. Havluyla ıslaklığın giderilmesi çalışılır. Yıkanan kedinin tamamen kurutulması içinse saç kurutma makinesi kullanılır. Saç kurutma makinesinin kullanılması durumunda ise kediye çok yaklaştırılmaması gerekir.

Yavru Kedi Yıkama

Yavru kediler, yetişkin kedilere oranla daha hassas canlılardır. Bu nedenle yavru kedi beslemek isteyen kişilerin kedilerin beslenmesi, temizliği ve bakımı için daha titiz davranmaları gerekir. Yavru kedilerde titiz davranılması gereken diğer konu ise yıkanmalarıdır.

Yavru Kedi Yıkama
Yavru kedilerde yıkanma süreci yetişkinlere kıyasla çok daha hassastır.

Yavru kedilerin yıkanması konusunda daha hassas davranılması gerekir. Yavruların hassas cilt yapısına sahip olması bu cildin yıkama ile iyice incelmesine neden olur. Bu nedenle kedi yavrularının tamamen yıkanmaması bunun yerine sadece ayaklarının yıkanması önerilir.

Yavru kedilerin yıkanma zorunluluğu olduğu durumlarda ise pamuk veya sünger yardımıyla temizlik yapılabilir. Bunun için bir parça pamuk ılık suyla ıslatılarak kedinin tüylerinin çıkış noktasına sürülerek temizliği yapılır. Patilerinin temizliği ise avuca alınan ılık suyla kediyi korkutmadan gerçekleştirilir.

Pamuk yardımıyla kedilerin gözleri ve kulakları hariç kirli olan bölümleri silindikten sonra fön makinesi yardımıyla kurutma işlemi gerçekleştirilir. Ancak makine kullanılırken kediye fazla yaklaştırılmaması ve kedinin korkutulmaması gerekir.

Kedilerin pamuk veya sünger yardımıyla suya alıştırılması sonrasında ılık su kullanılarak banyo yaptırılması sağlanabilir. Bunun için yıkama sırasında yavru kedilere özel hazırlanmış kedi şampuanları kullanılabilir. Suya aşırı tepki vermeyen yavru kediler konuşularak yavaş yavaş yıkanabilir.

Yavru kedilerin kulaklarının iç temizliğini kedi sahiplerinin kendilerinin yapmaması gerekir. Yavruların kulakları hassas olduğu için yapılabilecek yanlış temizlik kedinin sağırlık yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka kulakların temizliği için veterinerden yardım almaları gerekir. Temizlik için veterinerin önerdiği kulak losyonları kullanılabilir.

Kedi Yıkarken Kısaca Nelere Dikkat Etmeli ?

Kedi yıkamak isteyen kişiler kedilerini yıkarken dikkatli davranmaları gerekir. 

Kedi yıkarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Kedi yıkama suyunun ılık olmasına dikkat edilmelidir.
  • Şampuan kullanılıyorsa kedi için özel hazırlanmış şampuan olmasına özen gösterilmelidir.
  • Şampuanın kedinin göz veya kulak gibi uzuvlarına kaçmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kedilerin yıkama esnasında hırçınlaşmaması için dikkatleri oyuncak gibi objelere çekilmelidir.

Bunlara ek olarak yıkama sonrasında mutlaka kedi iyice kurutulmalıdır. Ayrıca yıkama işlemine başlamadan önce kedinin mutlaka yıkanması zorunluluğunun bulunup bulunmadığına karar verilmelidir.

Kediler Yıkanmayı Sever Mi ?

Kediler genel olarak yıkanmayı sevmeyen canlılardır. Kendilerini temizleyebilme özelliklerine sahip olmaları yıkanma ihtiyacının en aza indirgenmesinde yardımcı olur. Ancak yıkama zorunluluğunun ortaya çıkması durumlarında kedi sahiplerinin yıkanmayı sevmeyen kedilerin yıkama işlemi için hazır hale gelmelerini sağlamaları gerekir.

Genellikle yıkanma konusunda agresif davranan kedilerin sorun çıkarmamaları adına banyo gibi yıkama ortamları eğlenceli hale getirilebilir. Bunun için kediye özel küvet alınarak içerisine kediyi mutlu edecek top, ip veya farklı oyuncaklar koyulabilir. Kedinin ilgisi küvet içindeki oyuncaklara çekileceğinden yıkama gerçekleştirebilir.

Kedilerin hemen hemen tamamında yıkanmayı sevmemek özelliği görülürken bazı kediler bu konuda daha hassastır. En ufak suyla tepki gösterebilirler. Bu özelliğe sahip bir kedinin yıkanması içinse kediyi tutacak bir kişiye ihtiyaç duyulur. Bu kişi kediyi tutarken yıkama işlemi gerçekleştirilebilir.

Kediler Sabunla Yıkanır Mı ?

Kedilerin sabun kullanılarak yıkanması uzmanlar tarafından önerilmez. Çünkü sabun kullanılarak yıkanan kedilerde egzama gibi deri hastalıklarının ortaya çıktığı görülmüştür. Kedileri yıkamak için sabunun kullanılması kedinin derisinin kurumasına, tahriş olmasına ve tüylerinin keçe gibi görünüm kazanmasına neden olur. Bu nedenle kedilerin yıkanması için sadece su veya kedi ırkları için özel olarak geliştirilmiş olan kuru kedi şampuanlarının kullanılması önerilir. Eğer kedinizin cildinin tahriş olmasını istemiyorsanız yıkama işleminde ılık suyu veya kaliteli şampuanları tercih etmelisiniz. Ayrıca yıkama işlemi sonrasında mutlaka kedinizi kurutmalısınız.

Kediler Ne Sıklıkla Yıkanmalı ?

Kedilerde yıkama noktasında merak edilen detaylardan biri de hiç şüphesiz bu bakım işleminin hangi periyotlarda gerçekleşmesi gerektiğidir. Kedilerin kendilerini temizleme özelliklerinin olması sebebiyle yıkama sıklığının yılda 1 veya 2 kere yapılması yeterlidir. Kedilerin genelinde yıkama sıklığı yılda 1-2 olarak ifade edilse de kedilerin cinsine bağlı olarak yıkama sıklığında değişiklik olabilir. Özellikle uzun tüylü Maine Coon, Himalayan ve Norveç orman kedisi sahibiyseniz yıkama sıklığı 1-2 kereden daha fazla olmalıdır. Bu sayede ölü tüylerden ve kirden arınmaları kolay olur.

2 thoughts on “Kediler Nasıl Yıkanır?”

  1. FATMA ÇINAR SUCU

    Bizim mia adında kedimiz var banyodan sonra ödül olarak mama veriyoruz sonrada kendini kurulatıyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat