Kediler Neden Kusar ?

Kedilerde kusma olayı insanlara oranla daha sık rastlanan bir durumdur. Kedilerin kusması akut kusma, kan kusma, aralıklı kusma ve projektil kusma olarak adlandırılır.

Akut kusma tüy yumağı kusma olarak bilinir ve kediler yuttukları tüyü kusarak rahatlarlar. Kan kusma ise tehlikeli kusma türüdür. Ülser, zehirlenme ve zararlı ilaç kaynaklı kan kusma olayı görülür ve tehlikeli olduğu için veterinere başvurulması gerekir.

Aralıklı kusma ise genellikle tümör veya ülser kaynaklı kusmalardır ve kediler 3-4 günlük süre içerisinde belirli aralıklı olarak kusarlar. Bu durumda tehlikeden bahsedilebilir. Bu nedenle de kedilerin kontrole götürülmesi gerekir.

Projektil kusma ise kedilerin yediği bir şeyi midelerinin reddetmesi kaynaklı kusmadır. Yiyeceğe reaksiyon gösterdiği için kedinin veterinere götürülmesi gerekir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz !

Kediler Nasıl Yıkanır ?

Kedilerde İshal Nasıl Tedavi Edilir ?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Kediler sürekli olarak kustukları için kişilerin panik yapmaları için kusmanın nedenini veya şeklini araştırmaları gerekir. Kedilerin kusmasının nedenleri arasında ise şunlar vardır;

  • Tüy yumakları
  • Yiyecekler
  • İlaç ve zehirler
  • Hastalıklar
  • Mide tıkanması

Bu nedenlere ek olarak; psikolojik sorunlar, stres, panik, kaygı ve hormonal sorunların da kusmaya neden olması mümkündür. Bu nedenle kusmanın kaynağını bulmak isteyenlerin öncelikle kedilerini gözlemlemeleri gerekir ve kusmanın nedenini bulamadıkları durumda uzmandan destek almaları şarttır.

Tüy Yumakları

Kedilerde görülen kusma olayının en yaygın nedenlerinden birisi tüy yumaklarıdır. Kediler kendilerini yalayan ve bu yalamayla temizlenen canlılardır. Bu yalama eyleminin hayatlarının büyük bir bölümünde gerçekleşmesi kedilerin kendi tüylerini yutmalarına neden olur.

Kedilerin yuttukları tüyler zaman içerisinde midelerinde birikir ve tüy yumağı halini alır. Tüy yumakları zaman içerisinde kedilerinin sindirim işlemini yapmalarında zorluk yaşamalarına neden olur. Bu nedenle de midelerinde biriken tüy yumaklarını kusarak dışarı atarlar.

Tüy yumağı kaynaklı kusma en tehlikesiz kusmadır ve sıklıkla yaşanır. Tüy yumağı kusmanın yaşanmaması için kedilerin tüy bakımlarının zamanında yapılması ve haftada birkaç kere tüylerinin taranması gerekir. Böylelikle yalama kaynaklı tüy yutma oranları azalır. (Kedilerin tüylerinin nasıl taranması gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi; https://www.evcilhayvanal.com/kediler-nasil-taranir/ )

Yiyecekler

Kedilerde kusmasının ikinci nedeni ise tükettikleri yiyeceklerdir. Kedilerin yememeleri gereken yiyecekleri tüketmeleri midelerinin yiyeceklere karşı reaksiyon göstermesine neden olur. Bu sebepten de kusma olayı gerçekleşir.

Örneğin; ot yememesi gereken kediler gezmeye çıkarıldıklarında otlardan dolayı kusabilirler. Bunun yanı sıra kedilerin mamalarının değiştirilmesi ilk anda mamaya karşı kedinin tepkisine neden olabilir.

Ayrıca kedinin midesinin bir mama türüne alışmış olması değişiklikle birlikte kusmayı ortaya çıkarabilir. Bu nedenle kedilerin mamalarının sıklıkla değiştirilmemesi önerilir.

Kedi maması kaynaklı görülen kusma sorunlarında kedinin eski mamasına geri dönüş yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Dış ortamda yememesi gereken besinleri tüketmelerinin engellenmesi içinde kedilerin göz hapsinde tutulmaları gerekir.

Bunun dışında kediler fazla iştahlı olmaları sebebiyle çok fazla yiyecek tüketmeden kaynaklı kusabilirler. Bunun engellenmesi içinse kedilerin beslenme öğünlerine dikkat edilmelidir.

İlaç ve Zehirler

Kedilerde kusmanın sebeplerinden birisi de ilaç ve zehirlerdir. Bu kusmanın tehlike arz ettiği nedenlerden birisidir. Kedilerin insanlara veya diğer hayvanlara ait olan ilaçları tüketebilirler ve bünyelerinin bu ilaçlara uygun olmaması kusmalarını sağlar. Aynı şekilde deterjan, aseton ve sıvı sabun yutmaları de kusma olayının görülmesine neden olabilir.

İlaç, deterjan ve aseton gibi kimyasal maddelerden kaynaklanan kusmalar zehirlenme belirtisidir. Bu durumda olan bir kedi kussa bile hayati tehlikesi devam eder. Bu nedenle ilaç aldığı veya deterjan yuttuğu anlaşılan kedinin mutlaka veterinere götürülmesi gerekir.

Böylelikle veteriner kedinin midesini yıkarak onu kurtarmaya çalışır. İlaç ve zehirlerden kaynaklanan kusmalarda büyük oranda kediler hayatlarını kaybederler.

Hastalıklar

Kedilerde görülen hastalıkların büyük bir bölümü kusmayla kendisini belli eder. Bu nedenle kusmanın belirtileri arasına hastalıkların da eklenmesi mümkündür.

Mide hastalıkları (ülser, tümör, gastrit, parazit), bağırsak hastalıkları (enfeksiyon, kabızlık, bağırsak düğümlenmesi ve metabolik hastalıklar (diyabet, karaciğer ve böbrek yetmezliği) kusmaya neden olabilir. Hastalık kaynaklı olan kusmalar ciddi sorun oluşturduğundan mutlaka veterinere kedinin götürülmesi ve hastalıkların tedavisinin yapılarak kusmanın önlenmesi gerekir.

Mide Tıkanması

Kedilerde görülen mide tıkanması kusma sebeplerinden birisidir. Kediler gıda dışındaki ürünleri de yeme ve yutma ihtimali olan canlılardır. Özellikle kağıt ve plastiğe büyük ilgi gösterirler. Bu maddeleri yutması zaman içerisinde midelerinde tıkanma yaşanmasına neden olur.

Yuttukları maddeler nefes almalarına ve bağırsaklarının çalışmasına engel olduğu için yuttukları maddeleri kusarak dışarı çıkarmaya çalışırlar. Kusma esnasında bu madde dışarı çıkabileceği gibi yabancı maddenin midede kalması da mümkündür. Bu durum kedinin hayatını tehlikeye atacağından yabancı madde yuttuğu düşünülen ve kusan kedinin veterinere gösterilmesi gerekir.

Yavru Kedilerde Kusma

Kusma olayı yetişkin kedilerde olabileceği gibi yavru kedilerde de olabilir. Yavru kedilerin mideleri daha hassastır ve bundan dolayı pek çok şey kusmanın meydana gelmesine neden olur. Bunlar arasında yanlış mama kullanımı, yabancı madde yutma, enfeksiyonlar, hormonal hastalıklar ve strestir.

Herhangi bir nedenden kustuğu görülen yavru kedinin gözlenmesi gerekir. Kusma devam ediyor ve farklı davranışlar sergiliyor ise uzmana danışmakta fayda vardır. Aksi takdirde hassas yapıya sahip kedinin kusmanın ana nedeni sebebiyle kaybı mümkündür.

Yavru kedilerde kusma olayının yaşanması kedinin halsiz kalmasına, hareketlerinde bozukluğa ve yeme bozukluğuna neden olabilir. Bu belirtiler zaman içerisinde gidebileceği gibi kusmanın tekrarlanması durumunda kedinin sağlığın tehdit edebilir. Kusma devam ediyorsa 1-2 saat mama verilmeyerek yavrunun durumu gözlenir ve değişikliğin olmaması durumunda veterinere götürülür.

Kediler stresten kusar mı ?

Kediler yaşadıkları stresten dolayı kusabilirler. Stres kaynaklı olan kusmaların önlenebilmesi için kedinin stres yapacakları ortamlarda bulundurulmaması gerekir. Ayrıca kedilerin stres yapma sebepleri ortadan kaldırılabilir.

Kediler kusmadan sonra nasıl beslenmeli ?

Kediler kustuktan sonra kusma şiddetine bağlı olarak 1-24 saate kadar yemek verilmemelidir. Kusma nedeniyle su kaybı yaşandığı için kediye belirli aralıklarla az su verilmelidir. 24 saatin tamamlanmasının ardından yağsız veya az yağlı gıdalar verilmelidir. Ayrıca kedilerin sürekli tükettiği mama hangisiyle az miktarda yemesi sağlanmalıdır.

Mama veya yemekler kedilerin önüne koyulduğunda ise yemesi için zorlanmamalıdır. Yemek yemenin ardından yeniden kusmaya başlarsa mutlaka veterinerden destek alınmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat