Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı?

Kedi severlerin de çok iyi bildiği gibi, kedi dostlarımız yıkanmaktan pek hoşlanmazlar. Bazı istisnalar dışında kedilerin su ile arası hiçbir zaman iyi olmamıştı ve olmayacaktır. Zorunlu olarak yıkandıklarında hırçınlaşan ve bir an önce sudan kurtulmak için çaba gösteren kedilerin ev yaşamına da uyum sağlamakta zorlandıkları görülmektedir. Bu sebeple kedileri sıkça yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Kediler Hangi Durumlarda Temizlenmelidir?

Kendi temizliklerini sahip oldukları steril sıvı içeren dilleriyle yapan kediler, çoğunlukla en ufak bir kötü koku yaymadan yaşamlarını sürdürmektedir. Düzenli bir şekilde yıkanmadıkları halde sürekli temiz kalabilen kedileri, üzerlerine bulaşan veya yapışan kirlere maruz kaldıklarında yıkamak gerekir. Bu tür durumların dışında kedinizi yıkamanız için bir sebep yoktur. Köpeğe nazaran daha zor yıkanabilen kedilerin sudan hoşlanmamalarının sebeplerinden biri de, tüylerinin ince ve sık olmasıdır. İnce tüylerin yıkanma sonrasında vücuda yapışması ve uzun süre kurumaması kediyi huzursuz kılan sebepler arasındadır.

Kedilerin düzenli olarak yıkanmasını gerektirecek bazı özel durumlar ve tedavi sebebiyle periyodik bir şekilde yıkanması da gerekebilir. Bu tür durumlarda özen gösterilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

 • Sağlık sebebiyle kedinizi düzenli yıkamanız gerekiyorsa, hemen banyo eğitimlerine başlamalısınız.
 • Bu süreçte kedinize zor kullanmamalı, sert davranışlardan ve yüksek sesli bağırmalardan kaçınmalısınız.
 • Su sıcaklığı sürekli aynı derecede tutulmalı, yıkanma sonrasında tüyler tamamen kurutulmalıdır.
 • Kedilerin ciltlerini korumaya yönelik etkisi olan şampuanlar tercih edilmelidir.

Bu şekilde kedilerinizin suya alışmasını ve banyo günlerinde daha az direniş göstermesini sağlayabilirsiniz.

Kedileri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedileri yıkamak, herhangi bir şekilde daha temiz olmasına katkı sağlayan bir şey değildir. Çünkü kendi temizliklerini yaparken vücutlarını yaladıkları dilleri ve ürettikleri salgılar sabun ev deterjandan çok daha etkili ve sterildir. Banyonun sık yaptırılması kedilerin kendine has kokularını kaybetmelerine sebep olabilir. Bu tür hallerde kedinizin depresyona girerek olumsuz tavır ve davranışlar gösterebilir. Yıkama konusunda hassas olmanız halinde yıkama sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiği aşağıda belirtilmektedir. İncelemek suretiyle kedinizi daha az çaba harcayarak yıkayabilirsiniz.

 • Banyoya başlamadan önce tüylerini nemlendirerek banyoya hazırlamaya çalışın.
 • Zorlama, sert davranma gibi haller kedinizin kaçmasına sebep olur. Bu yüzden olabildiğince şefkatli davranın.
 • Banyo ortamının sıcaklığına özen gösterin. Soğuk havalarda kediler de insanlar gibi hasta olurlar.
 • Banyo suyunun sıcak olmaması gerekir. Aksi takdirde kedinizi bir daha banyoya sokma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Tüylerine şampuan dökerek okşama şeklinde ovalayarak köpürtme yapın. Gözlerine ve ağzına şampuan kaçması kedinizin keyfini kaçıracaktır.
 • Durulama işlemi ve sonrasındaki kurutma süreçlerinde olabildiğince yumuşak hareketlerle davranın. Banyo bittikten sonra direkt olarak havluya almanız kedinize güven aşılayacaktır.
 • Kedinizin rahatsız olmaması halinde saç kurutma makinasını yüz kısmına çok yaklaştırmadan ve çok sıcak olmayacak ayarda kullanın.
 • Kurutma makinesinden kaçıyorsa yumuşak bir havluya sarmak suretiyle güvenceye alın ve sıcak bir bölgeye yerleşmesini sağlayın.
 • Banyo sonrasında tam kuruma gerçekleşene kadar ortalıkta dolaşmasına izin vermeyin, çünkü bu sırada hasta olma riski çok daha yüksektir.

Suyu pek sevmeyen kedilerin sahiplerinin bu konuda çok fazla ısrarcı olmaları, kedilerinizde davranış değişikliklerine sebep olabilmektedir. Israrla yıkama istekleriniz kedilerinizin size karşı soğuk davranmasına ve hırçınlaşmasına yol açabilir. Bu yüzden banyo fasıllarını mümkün olabildiğince seyrek yapmakta fayda vardır. Hatalı davranışlar kedinizin sağlığını bozacak ve eski neşeli sevimli hallerinin ortadan kalkmasına temel teşkil edecektir. Kedilerin oldukça narin ve hassas hayvanlar olduğunu her daim akılda tutmanız ve buna göre davranmanız yerinde olacaktır.

1 thought on “Kediler Yıkanır Mı?”

 1. Benim kedim kendini benim yikamamdan guzel yikiyor ya arada bahceye cikariyorum diger kedilerin yaninda siritip kaliyor tuyler bembeyaz 1 saat temizliyor kendini ozenle simarik😂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat