Kedilerde Gençlik Hastalığı

Panleukopenia virüsü nedeniyle ortaya çıkan gençlik hastalığı kedilerde yaygın olarak görülen hastalıklardan birisidir. Kediler arasında bulaşıcı olan bu hastalığın ölümcül sonuçları vardır. Bulaşma yoluyla kedinin vücuduna giren virüs, kedinin kemik iliği, bağırsak ve deri hücrelerini etkisi altına alır. Ayrıca kedilerdeki beyaz kan hücreleriyle savaşa girer.

Kedilerde gençlik hastalığı erken önlemle alınma ihtimali olan bir hastalıktır. Zamanında yapılan aşılar sayesinde kedinin hastalığa yakalanmaması önlenebilir. Bu önlem sayesinde ölümcül sonuçları olan hastalıkla karşılaşmayan yetişkin ve yavru kediler daha uzun yıllar yaşayabilir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz !

Kedimi Nasıl Yıkarım ?

Kedimi Nasıl Tararım ?

Kedilerde Kusma

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde Gençlik Hastalığının Belirtileri

Kedilerde her yaş döneminde görülme ihtimali olan gençlik hastalığının kedi sahipleri tarafından anlaşılması mümkündür. Çünkü bu hastalık pek çok belirtiyle insanların dikkatini çekebilir. Kedilerde gençlik hastalığının belirtileri şunlardır;

 • Yeme isteğinin azalması: Yeme isteğindeki azalma pek çok kedi hastalığında görülebilir. Bu hastalık için ayırt edici özellik kedinin yemeğe veya suya başını uzatıp bir süre yemeği inceledikten sonra yemek istememesidir.
 • İshal: Hastalığın viral bir hastalık olması sebebiyle bağırsakları etkisi altına alan kedide ishal görülür. İshal birkaç gün devam etme şeklindedir ve sıvı takviyesi yapılmalıdır. İshal yaygın olarak kanlı ve sarı şekilde görülür. Bu da rahatsızlığın sıradan rahatsızlık olmadığının işaretidir.
 • Kusma: Gençlik hastalığı kaynaklı kusma köpüklü, safra şeklinde görülür.
 • Karın ağrısı: Hastalık kaynaklı karın ağrısının şiddeti yüksek olur. Bu ağrının zaman içerisinde zayıflatıcı etkisi vardır.
 • Kürek kemiği çıkıntısı: Hastalığın en belirgin semptomu kürek kemiği çıkıntısıdır. Bu kemik göğüs kafesi üzerinde çıkıntı yapar şekilde görülmeye başlar.
 • Duruş değişikliği: Hastalığın belirtilerinden biriside duruş değişikliğidir. Hastalığa yakalanan kedilerin karınları ve çeneleri yerde durur. Ayrıca ayaklarını karın altına toplarlar.
 • Ateş: Gençlik hastalığında ateşin şiddeti 40-41 veya üzerinde görülür.
 • Yürüme zorluğu: Hastalığa yakalanan kedilerde yürüme zorluğu veya titrek yürüyüş görülür.

Bu belirtilerin dışında depresyon, uyuşukluk, ağlama, dikkat eksikliği, burun akıntısı ve kansızlık belirtileri de görülür. Kedilerinde bu belirtilerin birini ya da birden fazlasını gören kişilerin gençlik hastalığının görülebileceği şüphesiyle zaman kaybetmeden kedilerini veterinere götürmeleri gerekir.

Kediler Neden Gençlik Hastalığına Yakalanır ?

Kedilerin gençlik hastalığına yakalanması büyük oranda vücutlarına panleukopenia isimli virüsün girmesi nedeniyle olur. Bu virüsün vücuda girmesi bağışıklık sisteminin de zayıf olmasının etkisiyle gençlik hastalığını ortaya çıkarır.

Söz konusu virüsün kediye geçmesi ise hastalık sahibi bir kedinin idrarı, dışkısı, tükürüğü veya kanı nedeniyle olur. Aynı kabın kullanılması veya aynı havanın solunması virüsün kolay bir şekilde bulaşmasına neden olur.

Virüs için yavru veya yetişkin kediye aşı yaptırılmamış olması virüsün bulaşma sıklığını artırır. Vücutta virüse karşı koruma sağlayacak antikor olmadığından hasta kediden kolaylıkla bulaşma gerçekleşebilir. 

Gençlik hastalığı kediler genel olarak 2-6 yaş aralığındaki kedilerde görülür. Ancak farklı yaş aralıklarında da görülme sıklığı fazladır. Özellikle yavru kedilerde bu hastalığa yakalanmalarda ölüm oranı yüksektir. Bunda virüsün dezenfektanlara karşı aşırı dayanıklı olmasıdır.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Viral bir hastalık olan gençlik hastalığı için bulunmuş kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Bu hastalığa yakalanan kedilerin ölüm oranları yüksektir. Bu nedenle ilk olarak kedinin gençlik hastalığına yakalanmamasını sağlamak gerekir. 

Bunun için kedilere virüs için etkili olacak aşıların zamanında yapılması gerekir. Bu virüsün kediye bulaşmasını önler aynı zamanda da virüse karşı dayanıklılığını kazanılmasını sağlar.

Kedilerde gençlik hastalığının tedavisi genellikle destekleyici tedavi şeklinde gerçekleştirilir. Hastalığın belirtilerinden olan ishal kedinin su kaybetmesine neden olduğu için sıvı takviyesinin yapılması gerekir. Sıvı takviyesi için kediye serum verilir ve kaybettiği suyu geri alması sağlanır. Ayrıca bu hastalık beyaz kan hücrelerinin seviyesinin düşmesine neden olur. Bu durumda kediye kan testi yapılarak hücre seviyesinin artış göstermesi için kan takviyesi yapılır.

Hastalığın belirtilerine bağlı olarak veteriner bir tedavi planı hazırlar ve kedinin sağlığını kaybetmeden bu hastalığı atlatmasını sağlamaya çalışır. Gençlik hastalığının tedavi aşaması minimum 1 hafta sürer ancak hastalığın tamamen atlatılması ve iyileşme süresinin aylarca devam etmesi mümkündür.

Yavru Kedilerde Gençlik Hastalığı

Gençlik hastalığı yavru kedilerde de görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık daha çok yavru kedileri etkisi altına alır çünkü yavru bir kedinin bağışıklığı henüz gelişmediği için dışarıdan virüs kapması daha kolaydır. Karşısında hapşıran veya öksüren bir kediden hastalığı kaparak kötü etkilenebilir. Bu hastalığın yavrularda öldürme oranı %80 olarak tespit edilmiş olup öldürmese bile felç bırakma oranı yüksektir.

Yavru kedilerde yetişkinlerdeki gençlik hastalığı belirtilerinden farklı olarak göz rahatsızlıkları görülür. Virüs gözün retina bölümünü tahrip ederek köpeğin kör kalmasına neden olabilmektedir. 

Ayrıca yavru kedilerin bağırsak sistemleri tam gelişemediği için bağırsaklarda ağır tahribat sağlar. Bunlar dışında gençlik hastalığının tüm belirtileri yavrularda da görülür. Yavruların hastalık nedeniyle kaybedilmemesi için en önemli önlem virüse karşı aşının zamanında yaptırılmasıdır.

Gençlik hastalığını önlemek mümkün müdür ?

Kedilerde gençlik hastalığı önlenebilir rahatsızlığıdır. Hastalığın önlenebilmesi için kedinin yavruluk döneminden itibaren gençlik hastalığı virüsüne karşılık karma aşı ile aşılanması gerekir. Aşılama, kedinin yavruluk döneminden başlar. 

Kedilerin bu hastalığa yakalanmaması için alınabilecek önlemler ise şunlardır;

 • Evde birden fazla kedi besleniyorsa hastalığa sahip kedinin diğer kedilerden ayrı bir odada tutulması ve karantina uygulanması gerekir.
 • Kedinin dışarıya çıkarılması durumunda hastalık belirtileri olan (hapşırma, burun akıntısı, öksürük) kedilerin yakınlarında bulunmaması dikkat edilmelidir.
 • Gençlik hastalığı bağışıklık sistemi zayıf olan kedileri daha fazla etkiler. Bu nedenle kedi beslenirken bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar ve beslenme ürünleri tercih edilmelidir.
 • Hastalığın kedi dışkısı veya idrarıyla bulaşması mümkündür. Bu nedenle kedi dışkısı ve idrarı görülen yerlere kediler yaklaştırılmamalıdır.

Bu önlemlerden en etkilisi panleukopenia virüsüne karşı bağışıklık kazandıran karma aşının yaptırılmasıdır. Bu aşı sayesinde kedilerin hastalığa yakalanmaları kesin olarak önlenebilir.

Kedilerde gençlik hastalığı aşısı ne zaman yapılır ?

Gençlik hastalığı için yapılan aşı karma aşıdır. Yavru kediler için belirlenen aşı takviminde bulunan karma aşı panleukopenia virüsü için koruma sağlar. Kedilerinin gençlik hastalığına yakalanmasını istemeyenlerin kedi 7-10 haftalık olması itibariyle karma aşıyı yaptırmaları gerekir. İlk dozun ardından kedi 10-12 haftaya girdiğinde aşı ikinci doz olarak uygulanır. Kedinin yaşına girmesi itibariyle de her sene 1 kere yaptırılarak virüsün bulaşmaması sağlanır.

Gençlik hastalığı insana bulaşır mı ?

Gençlik hastalığı kedilerden başka kedilere bulaşma özelliğine sahip bir hastalıktır. Ancak bu hastalığın insanlara bulaşma özelliği yoktur. Çünkü bu hastalık zoonoz hastalık değildir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat