Kedilerde Göz Akıntısı Neden Olur? Bunun İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Kedilerde Göz Akıntısı Neden Olur? Bunun İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Kedilerde Göz Akıntısı Neden Olur? Bunun İçin Nelere Dikkat Etmeli

Sağlıklı bir kedinin gözleri her zaman parlaktır. Zaten kedileri iyi avcı yapan özelliklerden biri de avını keskin gözleriyle dikkatli bir şekilde takip edebilmesidir. Sokaktan alarak beslediğiniz veya evinizde evcilleştirmek suretiyle birlikte yaşadığınız kedilerin gözlerinde meydana gelen sorunlar, kedilerin genel sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Eğer kedinizin görüşünde bir bulanıklık hissediyorsanız, sürekli gözüne pati atarak huzursuz davranışlar sergiliyorsa veya yüzünü halı, kanepe gibi eşyalara sürtüyorsa, bu kedinizin gözlerinde bir sorun oluşmaya başladığının belirtisidir. Kedilerin gözlerinde göz nezlesinden akıntıya kadar farklı sonuçlar doğurabilecek etkenler vardır. Peki, göz akıntısının sebepleri nelerdir?

Kedilerde Göz Akıntısı Neden Oluşur?

Birçok farklı etken kedilerin gözlerinde akıntı oluşmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda geçici olan akıntılar, bazı hallerde önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Kornea tabakasında rahatsızlık
  • Üveit
  • Göz nezlesi
  • Göz kuruluğu
  • Sulu gözler kedilerde göz akıntısının sebepleri arasında yer almaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Kedilerde göz akıntısının en yaygın sebeplerinden biri, kedigiller familyasına özgü bir virüs olan Kalis virüsüdür. Bulaşıcı bir virüs olan kalis,  ilk aşamada hafif semptomlarla kendini göstermekle birlikte ilerleyen dönemlerde önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Virüs varlığını gözden akan yapışkan sıvı ve yoğun kıvamda çapakla belli eder.

Tedavisi: Enfeksiyonun başladığını fark ettiğinizde veterinerinizle görüşerek, antibiyotik, göz ilacı ve sıvı alımı gibi tedavileri düzenli uygulamalısınız.

Kornea Tabakası Rahatsızlıkları

Gözün en ortasında bulunan kubbe şeklindeki yüzeyde şişme, hasar ve ülser durumu kedinizin gözlerinde akıntı oluşmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda kedinizin sürekli göz kırpması ve puslu bulanık görmesi sebebiyle hareketlerinde anormallik görülmesi muhtemel belirtilerdir.

Tedavisi: Bu tür belirtileri müşahede etmeniz halinde mutlaka veterinerinizle görüşmeli, alacağınız tedavi tavsiyelerini harfiyen ve düzenli bir şekilde yerine getirmelisiniz.

Üveit

Üveit gözün içyapısında meydana gelen bir enflamasyondur. Sancılı bir süreçte ilerleyen bu rahatsızlık kedinizin gözünden akıntıların gelmesine sebep olur. Oluşumuna göze alınan bir darbe sonucu oluşan travmalar, kanser veya bağışıklık sorunları neden olur.

Tedavisi: Veteriner hekimler bu tür durumlarda kedinizi rahat ettirmek adına göz damlası tedavisi uygularlar. Ağrısı ve şişkinliği azalacak olan kediniz böylece daha uysal bir hale gelecektir.

Göz Nezlesi

Kedinizin göz etrafında bulunan açık pembe çizginin etrafında oluşan hastalık, gözyaşı akıntısının sebepleri arasında yer almaktadır. Bu tür bir hastalıkta kedinizin gözlerinde ışığa karşı duyarlılık artar,  gözlerden kalın iltihaplı sıvılar gelir. Yüksek ateş ve ishalle birlikte devam etmesi halinde nefes alma zorlukları başlar. Tedavi edilmemesi halinde vaka ölümle sonuçlanabilecek bir enfeksiyona dönüşebilir.

Tedavisi: Genellikleiçeriğinde antibiyotik bulunan göz damlaları bu tür rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılan ilaçlardır. Tedavi sürecinde kedinizin gözlerini sürekli temiz tutmanız iyileşme sürecini kısaltacaktır. Tedavi sonrası koruyucu göz damlası da tavsiye edilebilir.

Göz Kuruluğu

Bu tür rahatsızlıklar gözyaşı eksikliğinden olur ve şişen kornea ve kızarmış gözlerle kendini gösterir. Gözyaşının sulu bir şekilde gelmemesine sebep olarak, gözden sarı ve yoğun kıvamlı bir akıntının gelmesine yol açar.

Tedavisi: Veteriner hekiminiz bu tür durumlarda muhtemelen suni gözyaşı damlası, merhem ve antibiyotik içeren bir tedavi programı verecektir.

Sulu Gözler

Gözyaşı kanallarının tıkanıklığı veya aşırı gözyaşı üretimi kedinizin abdominal bir sorunla karşı karşıya olduğunun habercisi olabilir.

Tedavisi: Hekiminiz genel anestezi uygulayarak tıkalı gözyaşı kanallarını açabilir. İltihap söz konusuysa antibiyotik içerikli göz damlası tedavisi uygulayabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat