Kedilerde İshal

Kedilerde görülen rahatsızlıkların başında ishal yer alır. İshal, diğer hastalıkların belirtisi olabileceği gibi hastalığın kendisi de olabilir. Kedilerde görülen yeme bozuklukları ve pek çok faktör kedilerin ishal olmasına ve bu rahatsızlık sebebiyle yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

İshal sebebiyle kediler iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik ve ateş gibi sorunlar yaşarlar. Bunun yanı sıra ishal rahatsızlığının bulunması kedi sahiplerinin de rahatsızlık duymasına neden olur. Çünkü ishal olan bir kedi ,evin farklı bölümlerine dışkısını yapmaya başlar ve bu tuvalet alışkanlığı olan bir kediye sahip olanlar için son derece sıkıntılı bir durumdur.

(Kedilerde tuvalet alışkanlığıyla ilgili daha fazlası için; https://www.evcilhayvanal.com/kedi-tuvalet-egitimi/ )

Kediler Neden İshal Olur ?

Dışkının sıvı hale gelmesi ve miktarının artması ishal olarak adlandırılır. Kedilerde ishalin pek çok belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında karında şişkinlik, kilo kaybı, ateş, halsizlik, iştahsızlık ve dışkıda kan yer alır. Bu belirtilerle kendisini gösteren ishalin pek çok nedeni bulunur. Bu nedenlerin tespit edilmesi sayesinde ishalin tedavisi ve kedilerin sağlığına kavuşması sağlanabilir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz !

Kediler Ne Sıklıkla Yıkanmalı ?

Kediler Nasıl Taranır ?

Kediler Neden Kusar ? 

Kedilerde ishalin nedenleri arasında şunlar bulunur;

  • Beslenme sorunları: İshalin en önemli nedenleri arasında beslenme sorunları bulunur. Kedilerin yaş ve türlerine uygun olarak mamalar üretilir ve kedilerin sağlıklı olmaları için bu mamalarla beslenmesi gerekir. Ancak bazı kedi sahipleri mama yerine kendi yemeklerinden kalan yemekleri kedilerine verebilir. Bu yemeklerin kedilerin sindirim sistemine uygun olmaması karbonhidrat ve protein miktarının yüksek olması ishale neden olabilir. Bunun yanı sıra kedi mamalarının sık değiştirilmesi, bozuk ve son kullanma tarihlerinin geçmiş olması da ishalin nedenlerinden birisidir.
  • Stres: Kediler sıkıntı yaşadıklarında strese girerler ve bu stres onların boşaltım sistemlerinde bozukluğa neden olabilir. Stres zorlu bir yolculuk, dengesiz beslenme ve kötü bakım gibi şartlarda ortaya çıkabilir.
  • Gıda intoleransı: Kediler için kullanılan mamalar içerisinde bulunan bir madde kedinin reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Bu nedenle de ishal olayı yaşanır.
  • İç parazitler: Kedilerde ishalin ortaya çıkma nedenlerinden birisi de iç parazitlerdir. Kedilerin sahip oldukları yuvarlak solucan ve giardia gibi parazitler ishal sorununu ortaya çıkarabilir. Bu sorunun yaşanmaması için kedilere içirilen suya ve gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca iç parazitlere karşı iç parazit uygulamalarının 2 ayda bir yaptırılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle su sayesinde ortaya çıkar giardia için zamanında önlem almak gerekir çünkü bu parazit bulaşıcı özelliğe sahiptir.
  • Enfeksiyonlar: Kedilere çeşitli sebeplerle bulaşabilen virüs ve bakteri enfeksiyonları da ishalin sebepleri arasında bulunur. Bu nedenle kedilerin enfeksiyona karşı koruma aşılarının zamanında yaptırılması gerekir.
  • İlaçlar: İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de kullanılan ilaçların yan etki yapması mümkündür. Bu yan etki ishal olarak kendisini gösterebilir. İlaç kullanım kaynaklı ishal olaylarında ishal belirli bir süre takip edilir ve geçmediği durumlarda ilaç kullanımı bırakılır. Ayrıca ilaç kullanmama durumu için veterinere danışılır.

Bu sebepler yanı sıra tümör, kanser, kolit ve salgı bezi hastalıklarının da ishal yapması muhtemeldir.

Kedilerde İshal Tedavisi

Kedilerde ishal, kısa süre içerisinde geçebileceği gibi uzun süreli de olabilir. İlk aşamada kedi sahiplerinin kedilerinin durumunu gözlemleyerek 12-24 saat süre içerisinde kedilerinin beslememeleri gerekir. Bu süre içerisinde ishal geçmiyorsa daha fazla vakit kaybetmeden kedi veterinere götürülmelidir. Veteriner kan testi veya dışkı testi üzerinden ishalin nedenini tespit ederek bir tedavi uygular.

İshal olan kedi 10 yaşından büyük veya 1 yaşından küçükse 24 saat gibi bir süre ishalin geçmesi beklenmeksizin veterinere götürülmelidir. Çünkü bu yaş grubunda ortaya çıkan ishalin hayati tehlikesi vardır ve veterinerin tedavisi sayesinde bu tehlike ortadan kalkabilir.

İshal sürecinde veterinerin kullanım için önerdiği ilaçlar tam zamanında kediye verilmelidir. Bunu yanı sıra ishal, kedilerde su kaybına neden olacağından temiz su içmesi sağlanmalıdır. Ayrıca veteriner kedi için diyet uygun görürse diyet programına uyulması gerekmektedir.

Kediler İshal Sonrası Nasıl Beslenmeli ?

Kedilerin ishal sonrası beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle veterinerin önerdiği bir diyet programı varsa ona uygun davranılması gerekir. Bunun yanı sıra ishalin etkilerinin tamamen ortadan kalkması için kediye haşlanmış patates, yağsız balık, yağsız tavuk ve beyaz pirinç lapası gibi yiyecekler yedirilmelidir. Ancak bu yiyecekler verilmeden önce veterinerin onayı alınmalıdır. Beslenmeye ek olarak kedinin bol su tüketmesi ve bu sayede kaybettiği sıvıyı geri kazanması sağlanmalıdır.

Kedilerde Kanlı İshal Görüldüğünde Ne Yapılmalı ?

Kedilerde ishal rahatsızlığı bir üst evrede kanlı ishal şeklinde görülebilir. Dışkının normal renginden daha koyu gözükmesi ve kan belirtisi kanlı ishalin olduğunu gösterir.

Kedilerde kanlı ishalin görülme nedenleri arasında viral enfeksiyon, parazit enfeksiyonu ve bakteriyel enfeksiyondur. Bunun yanı sıra kanlı ishalin Panleukopenia virüsü nedeniyle de olabilir. Dışkının rengi koyu katran gibiyse mide veya bağırsakta kanama olduğunun işareti olabilir. Bu durumda kedilerin en yakın veterinere götürülerek tedavi ettirilmesi gerekir. Aksi durumlarda kedi için hayati tehlike söz konusu olabilir.

Kedilerde Sarı İshal Görüldüğünde Ne Yapılmalı ?

Kedilerde dışkının sarı ve cıvık olarak ortaya çıkması sarı ishalin yaşandığını gösterebilir. Sarı ishal genellikle bağırsak problemlerinin habercisi olabilir. Kedinin tükettiği yiyeceklerin kalın bağırsağa hızlı bir şekilde geçmesi durumunda sarı ishal ortaya çıkar. Bunun yanı sıra parazit kaynaklı rahatsızlığın kedide bulunduğunun kanıtı olabilir. Bu nedenle kedilerin veterinere götürülerek parazit tedavilerinin yapılmasını sağlamak gerekir. Aksi takdirde parazitler nedeniyle kedilerin hayatları tehlike altına girebilir.

Kedilerde İshal Nasıl Önlenir ?

Kedilerde ishalin önlenmesi amacıyla pek çok önlemin alınması mümkündür. İshal büyük oranda beslenme kaynaklı olarak ortaya çıktığı için alınabilecek ilk önlem kedilerin dengeli ve düzenli beslenmesidir. Beslenme kaynaklı sorunların yaşanmaması için kediye uygun üretilen ve son kullanma tarihi geçmemiş kaliteli kedi mamaları tercih edilmelidir.

Kedilerin insanların yediği yemek artıklarını yememesine dikkat edilmelidir. Bunun dışında ishal virüs ve bakteri kaynaklı olarak ortaya çıkabildiği için kedilerin aşılarının zamanında yapılmasına dikkat edilmelidir. İç parazitlerin ishale neden olması mümkün olduğu içinde iç parazit uygulamalarının aksatılmaması gerekir. Son olarak da kedilerin mamalarının sık değiştirilmemesi gerekir.

Kedilerde Uzun Süreli İshal Halinde Ne Yapmalı ?

Kedilerde görülen ishal genellikle 1-2 gün içerisinde geçer. Ancak bazı durumlarda ishalin beklenenden uzun süreli olarak görüldüğü de olur. Bu durumda öncelikle kedi sahiplerinin paniklememeleri ve ishalin geçirilebileceğine inanmaları gerekir. Uzun süreli olan ishallerde vakit kaybetmeden kedilerini veterinere götürerek ishalin ve nedeninin ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Böylelikle kedilerini evlerine sağlıklı bir şekilde geri getirebilirler.

Kedilerde İshalin Evde Tedavisi Mümkün Mü ?

İshal olan bir kedinin evde tedavi edilmesi mümkündür. Ancak tedaviye başlamak için öncelikle uzman bir veterinere danışılması gerekir. Bu sayede veteriner tarafından kedi sahibine verilen direktifler uygulanabilir. Kedilerde ilk defa ishale rastlayan kişiler için veteriner ilk olarak kedinin 12-24 saat boyunca beslenmemesini önerir.

Kedi sahiplerinin bu öneriyi dikkate alarak yemek vermemeleri gerekir. 24 saatin sonunda haşlanmış patates veya yağsız tavuk gibi gıdalar verilerek ishalin geçmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra veteriner tarafından verilen veya önerilen bir ilaç alınarak kedinin alması sağlanabilir. İshal tedavisinin başarılı olması için ilaç ve yemeklere ek olarak su tüketmelerinin sağlanması gerekir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat