Kedilerde Kabızlık

Kedilerin sindirim sistemi nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarından en yaygın görüleni kabızlıktır. Kabızlık sorunu olan kedi kakasını yapamaz, sürekli olarak ıkınır veya acı çeker. Bu da kedinin mutsuz olmasına ve rahatsızlık nedeniyle sahiplerine sorun çıkarmasına neden olur. Bu nedenle kedinin kabızlıktan kurtulabilmesi gerekir. Ancak kabızlığın ortadan kalkması için ilk olarak sorunun kaynağının kabızlık olduğunun anlaşılması gerekir. Bu da ancak veterinerlerin yaptığı tetkiklerle anlaşılır. Böylelikle doğru tedaviyle sorun ortadan kalkar.

Kedilerde kabızlık sorunu için erken önlem alınmazsa dışkılama yapılamadığı için bağırsak problemleri büyür. Bu da kedinin yaşam standardının bozulmasıyla birlikte daha büyük sorunlara neden olur. Ayrıca kabızlık nedeniyle taşlaşan dışkı sebebiyle kedinin kaybı da görülebilir. Bu nedenle kedilerinin kabız olduğundan şüphelenen kişilerin en kısa zamanda veterinere gitmeleri gerekir.

Bunları da Merak Edebilirsiniz !

Kediler Nasıl Yıkanır ?

Kediler Nasıl Taranır ?

Kedilerde Kusma Nasıl Önlenir ?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Kediler Neden Kabız Olur ?

İnsanlar gibi kedilerde kabız olabilirler. Kabızlık tüm kedilerde görülür ancak yaşlı veya orta yaşlı kedilerde görülme sıklığı daha fazladır. Kabızlığın nedenleri kedilerin yaşam şekillerine, beslenmelerine ve yaşlarına göre farklılık gösterir. Kedilerde kabızlığın en yaygın nedenleri;

Beslenme Bozukluğu

Kabızlığın nedenlerinden en önemlisi kedilerin beslenmelerindeki bozukluktur. Lif içeren besinlerin ve mamaların tüketilmesi kedilerin sindirim sistemi ve bağırsakların sorunsuz çalışmasına ve dışkılamanın zamanında yapılmasına neden olur. Ancak lif içeren gıdaların tüketilmemesi veya az tüketilmesi kedilerin dışkı yapamamalarına ve bu sorunun büyümesi de kabızlığa neden olur. Bunun dışında kedilerin sürekli aynı mama ile beslenmesi, kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle kabızlık yaşamasına neden olabilir.

Kedilerin su tüketiminin az olması tuvalete çıkma ve kaka yapma oranının azalmasına neden olur. Bu sorunda beraberinde kabızlığı getirir. Ayrıca kedinin aç bırakılması da kabızlık için neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı kabızlığın yaşanmaması için kedinin lifli yiyeceklerle sık beslenmesi, bol su tüketmesi, mamalarının zamanında verilmesi ve belirli aralıklarla mamasının değiştirilmesi gerekir.

İlaç kullanımı

İlaç kullanımı insanlarda olduğu gibi kedilerde de bir sağlık problemlerinin bir kısmını iyileştirirken yeni problemler yaşanmasına neden olabilir. Bunlardan birisi de kabızlıktır. Özellikle ağrı kesici ve kalsiyum içeren ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Çünkü bu ilaçların potasyum seviyesini düşürme etkisi vardır. İlaç kullanımı kaynaklı kabızlığın yaşanmaması için veteriner kontrolü dışında kedilere ilaç verilmemesi ve tedavi tamamlandığında ilaç kullanımının sona ermesi gerekir.

Tüy Yutma

Kedilerde kabızlığın nedenlerinden birisi de tüy yutmadır. Kedilerin kendilerini yalayarak temizlenmeleri, tüylerinin uzun olması ve zamanında tüylerinin taranmaması gibi sebepler tüylerini yutmalarına neden olur. Bu da tüy yumaklarının oluşmasına ve tüy kaynaklı kabızlığın yaşanmasını sağlar. Bu durumun yaşanmaması için kedi sahiplerinin kedilerini düzenli olarak taramaları ve uzun tüylü kedi ırkları için kedi kuaförüne başvurmaları gerekir.

Stres ve korku gibi psikolojik sorunlar

Kedilerde kabızlığın nedeni psikolojik sorunlar olabilir. Stres altında olan veya korku yaşayan kediler kabızlık yaşayabilirler. Bu nedenle kedilerin stres yaşamalarının ve korkma sebeplerinin ortadan kaldırılması kabızlığın da çözümü olabilir. Özellikle mamaları veya yerleri değişen bir kedinin stres yapması mümkün olduğundan kedileri mutsuz edecek değişikliklerden uzak durulması gerekir.

Sinir sistemi sorunları

Kabızlığın diğer nedeni de sinir sistemi sorunları olabilir. Çeşitli nedenlerle zarar gören sinir sistemi bağırsakları etkileyerek kabızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diğer sebepler

Kedilerde görülen kabızlığın diğer sebepleri arasında şunlar vardır; hareketsiz yaşam, kanser, yaşlanma, şeker hastalığı, obezite, dehidrasyon, su kaybı, pelvis problemleri, yabancı cisimlerin yutulması ve raşitizm hastalığıdır.

Kabızlığın nedeninin ne olduğunu anlamanın en kolay yolu veteriner muayenesidir. Veteriner kediyi fiziksel muayene ederek ve grafi çekerek kabızlığı veya nedenini tespit edebilir. Böylelikle de sorunun ortadan kaldırılması adına tedaviye başlar.

Kedilerde Kabızlık Belirtileri

Kedilerin dışkı yapamamasına ve bu nedenle rahatsızlık yaşamasına neden olan kabızlığın ortaya çıkan belirtilerinden anlaşılması mümkündür. Bunun için kedi sahiplenen kişilerin kedilerinin dışkı yapma sürelerini ve kedi kumuna gittiklerinde yaptıkları hareketleri takip etmeleri gerekir. 

Kedilerde kabızlık belirtileri şunlardır;

 • Dışkı yapamama (Normal dönemlerde dışkısını rahatlıkla yapan kediler dışkısını yapamamaya başlayabilir.)
 • Acı çekme (Dışkısını yapamayan kedi acı çeker ve dışkısını yapmak adına sürekli olarak ıkınır.)
 • Kusma (Kabızlık kaynaklı kusma özellikle kum kabını kullanma öncesi veya sonrası görülür. Bu durumda sorunun dışkı kaynaklı olduğu anlaşılabilir.)
 • Kaka yaparken kanama olması (Kedinin uzun süre kum kabı içinde kalması ve bu süre sonunda kakasını yapmasıyla kanın görülmesi kabızlık kaynaklı kanama olduğunun anlaşılmasını sağlar.)
 • Bağırma (Kedinin tuvalet için kum kabına gittiğinde bağırmaya ve sinirlenmeye başlaması kakasını yapamadığını ve bu sebeple bağırdığını gösterir.)
 • Kuru kaka (Kedinin kakası normal seyrinde çıkarken birden kuru şekilde çıkıyorsa bunun sebebi kabızlık olabilir)
 • Kum kabına girip çıkma (Kedinin kum kabına girmesi, ıkınması ve tuvaletini yapmadan çıkması kabızlık sorunu olduğunun işareti olabilir.)

Bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda kedilerin veterinerlere kontrol için götürülmesi gerekir. Veteriner fiziksel muayene ile kedinin kabızlık sorunun olup olmadığını anlayabilir. Bu sayede hem kabızlığın nedeni hem de kabızlığın çözülmesi için tedavi uygulayabilir.

Kedilerde Kabızlık Tedavisi

Kedilerde kabızlığı kişisel imkanlarla tedavi etmek mümkündür. Bu yöntemlerden ilki kediye zeytinyağı vermektir. Zeytinyağı kakanın sıvılaşmasına ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra kabızlığın giderilmesi için lavman tercih edilebilir. Lavman sayesinde kedinin kakasını yapması sağlanır ve kedi rahatlatılır. 

Kedi sahipleri kabızlık tedavisi için malt kullanımı yapabilir. Malt kullanımın kabızlığı giderici etkisi vardır. Sorunun giderilmesi için ayrıca lifli gıdaların tüketilmesi sağlanabilir. Bu gıdalar bağırsakların çalışmasını sağlayarak kakanın yapılmasına yardımcı olur.

Kedilerde kabızlığın ortadan kalkması için kişilerin yapabilecekleri pek çok yol daha vardır. Ancak bu yolların her kedi için başarılı olması mümkün değildir. Bunun için sorunun kesin çözülebilmesi için kedinin veteriner tarafından kontrol edilmesi ve tedavisinin uzman tarafından yapılması gerekir. 

Veteriner kediye serum vererek, laksatif kullanımını önererek veya lavman yapılmasını sağlayarak sorunun çözümünü sağlar. Ayrıca dışkının sertleşmesi durumunda veteriner dışkıyı cerrahi işlemle çıkarabilir. Bu nedenle geç kalmadan sorunun ortadan kalkması için veterinere danışılmalıdır.

Yavru Kedilerde Kabızlık Durumunda Ne Yapılmalı ?

Kabızlık problemi genellikle orta yaşlı ve yaşlı kedilerde görülür. Ancak bazı nedenlerden dolayı yavru kedilerde de karşılaşılabilir. Bu durumda kedi sahiplerinin öncelikli olarak kedilerini takip etmeleri gerekir. 

Bağırsak veya kabızlık sorunu bulunmayan bir kedinin günde en az 1 kere dışkı yapması gerekir. Bu gerçekleşmiyorsa 2-3 gün bekleyip veterinere danışılması gerekir. Böylelikle kedi yavruyken sorun giderilebilir ve kabızlığın kronik hale gelmesi engellenebilir.

Yavru kedilerde kabızlığın olması yavru kedilerin daha çok acı çekmesine neden olur. Bu nedenle onların bu sorunlardan kurtulması için uğraşmak gerekir. Kedilerin karınlarına masaj yaparak dışkısını yapmasına yardımcı olunur. 

Bunun yanı sıra sütle besleniyorsa sütünün içerisine zeytinyağı katılarak tuvaletini yapması sağlanır. Yavru kedi için kuru mama tercih ediliyorsa yaş mama verilerek sorunun ortadan kalkması sağlanır. Yavru kedilerin de lifli yiyeceklerle beslenmesi sağlanabilir. Böylelikle tuvaletini yapmaları kolaylaşır.

Kedilerde Kabızlık Nasıl Önlenir ?

Kedilerin kabızlık sorunu stres, yanlış beslenme ve sindirim bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık problemidir. 

Kedilerin kabız olmasını istemeyen kedi sahiplerinin alabilecekleri birçok önlem bulunur. Bunlar;

 • Kedilerin yüksek lif oranına sahip gıdalarla beslenmesi kabızlığı önler. Bunun için kediler lif oranı yüksek buğday kepeği, yulaf kepeği ve selüloz içeren gıdalarla beslenmelidir. Ayrıca satın alınan kuru veya yaş mamalarda lif olmasına özen gösterilmelidir.
 • Kedide diyabet rahatsızlığı varsa lif kullanımında dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde lif tüketimi kabızlığı geçirirken şekeri düşürebilir.
 • Tembel bir kedinin hareket etmesinin sağlanması kabızlığı önler. Bunun için kediler evde ve dışarıda belirli bir süre hareket ettirilmelidir. Özellikle yemekten 1 saat sonra hareket etmesi sağlanmalıdır.
 • Kedinin karnına yapılan masaj kabızlığın önlenmesini sağlar. Bunun için günlük veya birkaç günde bir kedinin karnına 20-30 dk masaj yapılmalıdır. Özellikle eklem sorunu olan kedilere masaj yapılması kedilerin rahatlamasını sağlar.
 • Kabızlığı önlemek için kedinin mamasına zeytinyağı karıştırılabilir. Ancak zeytinyağının fazlası kedilerde ishale neden olabileceğinden zeytinyağı kullanmadan önce veterinere danışılması gerekir.
 • Kedilerin yeterli oranda su içmesinin sağlanması kabızlığı önler. Bunun için kedilerin mama kapları yanına su koyulmalı ve yemek sonrasında su tüketmesi sağlanmalıdır.

Kedilerin stres, korku veya düzen değişikliği kaynaklı kabızlık yaşaması da mümkündür. Bu nedenle kedilerin stres ve korku duyacakları ortamlarda bulunmamalarına dikkat edilmelidir. Ayrıca gerekmedikçe yeri veya evi değiştirilmemelidir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat