Kedilerde Parazit Uygulaması

Kedilerde Parazit Uygulaması

Parazitler, kedi ve köpek vücutlarına bazı yollarla girebilmektedir. Bu yüzden kedilerde parazit uygulaması yapılmaktadır. Peki, nedir bu kedilerde parazit uygulaması? Diyenler için, bu konuyu araştırdık ve yazımızda buna dair bilgilere yer verdik. Kedilerin vücuduna zarar veren parazitlerin vücutta bulunuyorsa zarar görmesi için, parazit uygulaması yapılması gereklidir.

Bir yavru kedi 6 haftalık olduysa, iç parazit uygulaması kesinlikle yapılmalıdır. Bu sayede kediler vücudunda bulunan parazitlerden kurtulacaktır. Yapılması gereken en önemli uygulamalardan biri olan kedilerde parazit uygulaması, iç parazit ve dış parazit uygulaması olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Kedilerde İç Parazit Uygulaması

Kedilerde İç Parazit Uygulaması
Kedilerde İç Parazit Uygulaması

Kedilerde iç parazit uygulaması, bir kedinin sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. İç parazit uygulaması yapılmayan kedilerde; Protozoalar ve Bağırsak Kurtları olarak 2 farklı iç parazit türü, çeşitli sıkıntılara neden olabilir. Protozoalar, yavru kedinize iç parazit uygulaması yapılmadığı takdirde onu ishal edecek bir parazit türüdür. İshal olan yavru kedi, aşırı derecede su kaybedeceği için sağlığı tehlikeye girecektir.

Yavru kedilerde iç parazit uygulaması olmadığı takdirde, vücuduna zarar verecek iki çeşit bağırsak kurdu vardır. Bunlar; Yuvarlak Kurtlar ve Tenyalardır. Bu iki iç parazit türü, yavru kedinin sindirim sistemini tamamıyla bozacaktır. Bağırsak kurtları ve Protozoaların kedinize zarar vermemesi için, kedilerde iç parazit uygulaması yapılmalıdır.

Kedilerde iç parazit uygulaması, aşılama yöntemi ile yapılmaktadır. Kedinize yavruyken yaptırmanız gereken bu uygulamanın parazitleri öldürmesi ve parazitlere karşı koruma süresi, 3 ay ile sınırlıdır. Her 3 ayda bir yapılması gereken kedilerde iç parazit uygulaması, veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kedilerde Dış Parazit Uygulaması

Kedilerde Dış Parazit Uygulaması
Kedilerde Dış Parazit Uygulaması

Kedilerde dış parazit uygulaması, damla yöntemi ile yapılmaktadır. Kedinin ense kısmına damlatılan damla, hayvanı 3 dış parazite karşı korumaktadır. Damlanın yapılmasıyla kediye zarar veremeyen dış parazitler, aşağıda yer alan listede bulunmaktadır.

  1. Pire (Ctenocephalides spp.)
  2. Kene (Rhipicephalus Dermacentor lxodes spp.)
  3. Isırıcı bit (Felicola subrostratus)

Bu damla uygulaması, kediyi 2 ay boyunca pirelere ve diğer dış parazitlere karşı koruyacaktır. Bazı özel durumlarda bu sürenin 1 aya kadar düştüğü de gözlemlenmiştir. Koruma süresi geçtikten sonra ise, uygulamanın tekrarlanması gerekmektedir.

Kedilere Parazit Nasıl Bulaşır?

Kedilere Parazit Nasıl Bulaşır?
Kedilere Parazit Nasıl Bulaşır?

Kedilere parazit bulaşması farklı yollarla olabilmektedir. Kedilere bulaşan iç parazitlerden biri olan Protozoa, genelde dışkı yoluyla bulaşabilmektedir. Kedinizin tüylerine dışkı bulaşmışsa ve bu dışkıyı yalayarak temizlemeye çalışıyorsa, o dışkı Protozoa’yı kedinizin vücuduna sokabilir. Fakat kedinize iç parazit uygulaması yapılmışsa, bu zararlı parazit yüksek ihtimalle kedinize herhangi bir zarar vermeyecektir.

Eğer kediniz dışkı bulaşmış bir yiyeceği yerse ya da dışkı bulaşmış bir şeyi içerse, yine Protozoa bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak kedinizin temiz ortamda yaşaması için elinizden gelen her şeyi yapmaya çalışmalısınız.

Kedilere bulaşabilen iç parazitlerden biri olan bağırsak kurtları, kedinize genelde başka bir kedi yoluyla bulaşmaktadır. Buna ek olarak dışarda yaşayan bir kediniz varsa ve bir kemirgen avlayıp yerse, kemirgenin vücudunda bulunan parazitin kedinize geçmesiyle de kedinizin enfekte olması mümkündür. Ayrıca bir yavru kedinin annesinde bağırsak kurdu bulunuyorsa, kendisinde de bulunması muhtemeldir.

Bu gibi birçok farklı sebepten dolayı kedinize parazit bulaşabilir. Bu sorunun önüne geçmek için yapmanız gereken en önemli yöntem, kedinizi yavruyken veterinere götürüp iç – dış parazit uygulaması yaptırmaktır.

Kedinize sadece yavruyken parazit uygulaması yaptırmanız yeterli olmayacaktır. Bu yüzden veteriner hekiminizin belirlediği aşı takvimine göre düzenli aralıklarla kedinize parazit uygulaması yaptırmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir kedi için aşı uygulamaları olmazsa olmazlar arasındadır. Bu konuyu göz önünde bulundurarak kedinizin her türlü sağlık gereksinimini yaptırmaya dikkat edin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat