Kedilerde Üreme Nasıl Olur? Çiftleşme Nasıl Olur?

Kedilerde Üreme Nasıl Olur? Çiftleşme Nasıl Olur?

Kedilerde Üreme Nasıl Olur? Çiftleşme Nasıl Olur?

Tüm canlılarda olduğu gibi, kedilerde de nesillerin devamının sağlanması üreme sayesinde gerçekleşmektedir. Üreme koşullarının sağlanabilmesi için de, kedinizin iki yetişkin üyesine ihtiyaç vardır. Dişi kediler seksüel olgunluğa 6 ay ile 1 yaş arasında erişir. Bu süre kedilerin ırk, genetik gibi özelliklerine göre farklılık gösterirken, Kedinin hasta olup olmadığına ve beslenme şekline göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Kediler için tavsiye edilen çiftleştirme yaşı 1 ila 1,5 yaşlarıdır. Kedinizin çiftleşme dönemine girdiği bazı belirtilerden anlaşılabilmektedir. Bu dönemlere kedinizi kuyruğu hassaslaşır, dokunduğunuzda hemen kalçasını kaldırır.

Ayrıca sürekli yalanması ve sıklıkla dışarıya çıkma isteği göstermesi de çiftleşme döneminin geldiğini gösteren belirtiler arasındadır. Bu dönemlerde oyunculuğu da hissedilir derecede artar ve sürekli hareketlidir. Kedinizin bu dönemi yaklaşık 10-15 gün süreyle devam eder. Kedilerin iki kızgınlık dönemi arası yaklaşık olarak 3-4 aydır. Bazı dişli kedilerde doğuştan veya sonradan edinilen sebeplerle kısırlık görülebilmektedir. Sonradan olan kısırlıklar tedavi edilebilirken doğuştan olan kısırlık vakaları tedaviye kapalıdır.

Kedi çiftleşmesi dönemi, kızgınlık olarak adlandırılır. Kedilerin doğal yollarla üremesi ve cinslerini sürdürebilmeleri için çiftleşmelerine izin verilmelidir. Bu dönemler erkek ve dişi kedilerde farklı şekillerde kendisini göstermektedir.

Erkek Kedilerin Çiftleşme Dönemleri

Çiftleşme özellikle erkek kedilerin dişilere oranla daha fazla düşkün olduğu bir durumdur. Fakat erkek kedilerin kızışma dönemi dişi kedilere göre daha geç başlar. Erkek kediler 7. Aydan itibaren kızışma dönemine girerken, dişi kediler 6. Ay itibarı ile kızgınlık dönemine girerler. Erkek kediler cinsel olgunluğa eriştikten sonra çiftleşme için hazır duruma gelerek, her an çiftleşmeyi gerçekleştirebilir. Erkek kediler sonbahar aylarının gelmesiyle çiftleşme libidolarının azaldığı bir döneme girerler. Bu dönemler erkek kedilerin aşırı hırçın tavırlara sahip olduğu dönemlerdir. Çiftleşme dönemlerinde ev kedilerinin kum kabını kullanmaktan kaçındıkları ve evin bazı bölgelerine idrar püskürttükleri görülür. Oldukça ağır bir kokuya sahip olan bu idrar, kedilerin cinsel yaşamları için olağanüstü öneme sahiptir. Karşı cinsi çekmek amacıyla püskürtüle bu sıvı kedide afrodizyak etkisi yaratmaktadır.

Dişi Kedilerin Çiftleşme Dönemleri

Çiftleşme dönemlerinde dişi kediler erkeğe göre çok daha hassastır. Dişi kediler 6. Aydan sonra başladıkları kızgınlık dönemlerine 1 yıl süreyle kesintisiz olarak devam edebilmektedir. Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde eşyalara veya sahiplerine sürtünme, yerlerde yuvarlanma, aşırı hareketli olma durumu ve farklı sesler çıkarma gibi belirtiler gösterirler. Çiftleşmenin başlangıcında dişi kedilerin vajinal bölgelerinden sümüksü yapıda bir akıntı gelir. Kuvvetli mırıldanma sesiyle erkeği davet eden dişi kedi, yere çömelmiş vaziyette ve kuyruğunu başka bir yana kaydırarak lordoz pozisyonu alır.

Erkeği lordoz pozisyonunda kabul eden dişi kedilerin mevsimsel etkilere bağlı olmak kaydıyla yılda en az 2 kere kızgınlık dönemi geçirdiği bilinmektedir. Mart aylarında başlayan kızgınlık dönemleri evde beslenen kedilerde ısı ve ışık durumuna bağlı olmak kaydıyla çok daha sık gerçekleşmektedir. Ev yaşamında çok daha fazla dengeli bir ısınmaya sahip olan kediler, sonbahar ve kış dönemlerinde bile çiftleşme isteği duyabilirler.

Ev kedilerinin çiftleşmesi, doğal ortamları sokak olan kediler kadar rahat olmayabilir. Erkek ve dişi ev kedileri ilk karşılaştıkları anda çiftleşme için kendilerini hazır hissetmeyebilirler. Özellikle daha önce çiftleşme yaşamamış kediler bu durumlarda strese girebilir. Erkek ev kedileri kendilerine yabancı ortamlarda çiftleşmeye pek sıcak yaklaşmaz, bu tür çiftleştirme isteklerinde dişi kedilerin erkek dişinin evine götürülmeleri çok daha uygun olacak ve çiftleşme gerçekleşecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat