Kedilere Mama Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedilere Mama Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedilere Mama Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Evlerde hayvan barındırmanın en zor tarafı, evcil hayvanınızın nasıl beslenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmamaktır. Çünkü besinler nasıl insan sağlığı üzerinde etkili oluyorsa, evcil hayvanlar açısından da durum hiç kuşkusuz aynıdır. Sağlıklı yiyeceklerle beslenen kedilerin daha uzun ömürlü olacağı gibi, evinize saçtığı neşe ve mutluluğunda o derece artacağını unutmamak gerekiyor. Peki, mama seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kedi mamaları en hijyenik koşullarda ve el değmeden farklı besin katkılarıyla hazırlanıyor.

  • Yavru kedi maması
  • Yetişkin maması
  • Yaşlı kedi maması
  • Kısır kedi maması
  • Light mama kedilerinize vereceğiniz mama çeşitleri arasında yer alıyor.

Yavru Kedilere Verilecek Mamalar

Dişleri ve çene kemikleri tam olarak gelişmemiş yavru kediler, yetişkinlerin mamalarını yerken zorlanabilir, hassas olan diş yapıları zarar görebilir. Bu sebeple yaklaşık 50 farklı besin içeren yavru kedi mamalarıyla beslenmeleri sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmalarına olanak sağlayacaktır. Yavru kedi mamaları 0-12 aylık süreçlerde verilmeli, büyüme dönemini en sağlıklı şekilde geçirmesine destek olmalısınız. Seçeceğiniz mamaların besin değerleri yüksek olmalı, kedinizin tüyleri, midesi, göz ve beyninin gelişimine katkı sağlaması gerekir. İlk yaşında sağlıklı beslenen yavru kediler, ileriki yaşlarda daha sağlıklı bir yaşam sürmektedir.

Yetişkin Kedilere Verilecek Mamalar

Kedilerin yetişkinlik dönemleri 1 ile 7 yaş arasıdır. Bu dönemlerde iyi bir şekilde beslenen kediler vücut fonksiyonlarını geliştirerek sağlıklı vücut yapılarına sahip olurlar. Yetişkinlik dönemi bir geçiş dönemi olması sebebiyle kedinizin kilosunun nasıl kalacağı da bu dönemlerde belirginleşir. Hatalı mama seçimi kedinizi hantallaştırarak vücut fonksiyonlarının zayıflamasına ve kas kütlesini kaybetmesine sebep olabilir. Bu sebeple bu dönemde seçilecek olan mamaların protein oranlarına dikkat etmek gereklidir.

Yaşlı Kedilere Verilecek Mamalar

Kedilerinizin 7 yaşını geçmiş olmaları onu yaşlı kedi olarak görmenize sebep olmalıdır. Bu sebeple yiyeceklerini buna göre ayarlamalı, yaşlılık etkilerini geciktirici mamalara yönelmelisiniz. Daha kolay tüketilmesi amacıyla tanecikler şekilde üretilen bu mamalar, kolay çiğnenebilir olma özelliği sebebiyle kedinizin diş ve çene yapısını zorlamadan yemesine olanak sağlar. Günümüzde oldukça kolay temin edilen bu tür mamaların fiyatları da oldukça uygundur.

Kısır Kedilere Verilecek Mamalar

Sahipleri tarafından kısırlaştırılmış olan kediler, daha az enerjiye ihtiyaç hissederler. Bu sebeple kısır kediler için üretilen mamaların tercih edilmesi gereklidir. Günlük enerji ihtiyaçları azalan kedilere normal mama vermeniz halinde aşırı kilo alarak hantal bir görünüme kavuşabilir, kısa sürede sağlıkları bozularak hastalığa yakalanabilirler. Kilo alımını engelleyen bu mamalar kedinizin protein ihtiyaçlarına uygun olarak üretilmekte ve oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Ayrıca kısır kedi mamaları kedinizin üriner sistemlerinin sağlıklı olması bakımından da olumlu katkılar sunmaktadır.

Light Mamalar

Eğer kediniz aşırı derecede ağır hareket etmeye başladı ve normalden fazla kilo aldıysa, beslenme sisteminde değişikliğe gitmenin zamanı gelmiş demektir. Düşük kalorili mamaları tercih etmeniz halinde kedinizin kilosu sabit kalacak, aşırı kilo sebebiyle oluşması muhtemel sağlık sorunlarından kurtulacaktır. Bu tür mamaların kullanım süreçlerinde beslenme talimatlarına sıkı sıkıya uymanız, beslenme dozunu iyi ayarlamanız gereklidir.

Kedilerinize mama seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka husus da, kedinin sağlı durumu ve biyolojik özelliklerinin göz önünde tutulmasıdır. Mama tercihlerinizden önce kedinizi bir veteriner hekime göstermeniz halinde alacağınız tavsiyelere göre hareket edebilir, kedinize en uygun beslenme yöntemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin kedinizin sindirim sistemlerinde bir sorun olması halinde mama seçimlerinizin hiçbir önemi kalmayacak, kediniz sağlıklı bir şekilde beslenemeyecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat