Kedilere Neden Ev Yemeği Verilmez?

Kedilere Neden Ev Yemeği Verilmez?

Kedilere Neden Ev Yemeği Verilmez?

Evlerinde kedi besleyen bazı hayvanseverler evlerinde pişen yemekleri kedilerine de vermekte bir sakınca görmüyor. Fakat kendileri için yaptıkları yemeklerde kullanılan yiyecekler kediler için ne derece sağlıklı? Bunu bildiklerini söylemek oldukça zor. Kedi bakımı oldukça kolay gibi görünse de, beslenme konusunda yaşanan sıkıntılar kedilerin bakımını zorlaştıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Kedilerin beslenmesi ile ilgili pek çok görüş öne sürülüyor.

Bunlardan biri de kedilerin ev yemeğine alıştırılmasının gerektiği hakkındaki düşünceler. Fakat bu görüşün doğru olduğunu söylemek pek de doğru olmaz. Özellikle Türk mutfağında özel bir yeri olan bol acılı ve bol baharatlı yemekler kedilerde birçok sağlık sorununun oluşmasına temel teşkil edebiliyor. Sarımsak ve soğanla yapılan yağlı yiyecekler ve normalden fala tuzlu hazırlanmış yemekler, kedilerde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Kedilerin Beslenme Alışkanlıkları İnsanlardan Farklıdır

Kedilerin sağlıklı olabilmeleri, doğru besinlerle beslenmeleriyle mümkün olabilir. Kedi dostlarımız bizden farklı besinlere ihtiyaç duyarlar. Bizim beslenmede kullandığımız yiyecekler, kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılar niteliklere sahip değildir. Kediler yaratılış özelliklerine bağlı olarak etobur canlılardır. Dolayısıyla yiyeceklerinin büyük bölümü protein içeren besinlerden oluşmalıdır. Oysa insanların besinlerinde daha çok karbonhidrat içeren besinler öne çıkıyor.

Bol karbonhidrat içeren besinler kedilerin dişleri başta olmak üzere vücutlarında farklı sorunların oluşmasına sebep olabiliyor. Bunlardan en önemlisi ise, aşırı kilo alımı sebebiyle vücutlarında oluşan hantallık ve vücut fonksiyonlarındaki değişkenlik olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu olarak ev yemeği verilmesi gereken durumlarda ise, kediler için faydalı olan sebzelerin kullanılması, sadece suda haşlayarak ve et katkısı yapılarak hazırlanmalıdır.

Kedilere Zararlı Olan Yiyecekler

İnsanlar beslenme amacıyla tükettikleri yiyeceklerde bolca yağ kullanır. Oysa yağ ve yağda kızartılmış yiyecek türleri kedilerin beslenmesine uygun değildir. Sindirim sistemlerinde önemli hastalıkların oluşmasına sebep olan bu tür yiyecekler, kedilerin sağlıklarına ciddi derecede olumsuz etki yapıyor.

Yağlı yiyeceklerin dışında, yemeklerde bolca kullanılan sarımsak ve soğan kedilerde anemi hastalığına yol açabiliyor. Bu tür yiyecekler kedilerin kan hücrelerini tahrip ederek kansızlık riskinin temelini oluşturuyor. Bu sebeple soğan, sarımsak içeren yemekler veya çiğ, pişmiş farkı olmaksızın bu besinlerin verilmemesi gerekiyor.

Kedilerin sağlığına oldukça zararlı olan besinlerin biri de, baharatlarla yapılan yemekler. Tüm baharatlar kedilerin sindirim sitemlerinde zarara yol açarak sağlıklarının bozulmasına temel teşkil ediyor. Ayrıca tuz koyularak yapılan her türlü yemek kedilerin böbreklerinde oluşan rahatsızlıkların ana sebebi olarak biliniyor.

Kedilere zararı dokunabilecek gıdalardan biri de inek sütüdür. Herkesin yararlı olduğunu düşündüğü süt kedilerin sağlığına ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Eğer zorunlu olarak vermek durumunda kalınırsa, sütün sulandırılarak verilmesi daha doğru olacaktır.

Kedilere Ne Tür Gıdalar Verilmeli

Kedileri yaşlarına uygun olarak hazırlanan ve içerinde birbirinden farklı birçok proteinin yer aldığı mamalarla beslemeniz sağlıklı beslenmeleri için en uygun yöntemdir.

  • Yavru kedi maması
  • Yetişkin maması
  • Yaşlı kedi maması
  • Kısır kedi maması
  • Light mamalar oldukça hijyenik şartlarda üretilerek kedi beslenmesine katkı sağlamaktadır.

Kedilerinizin çene ve diş gelişimine göre farklı dönemlerde kullanılması gereken mamalar, kedinizin her türlü protein ihtiyacını karşılar niteliklere sahip bulunmaktadır. Kedilerin etobur bir yapıya sahip olması sebebiyle bu tür proteinlerin yoğun olarak bulunduğu mamalar, kediler tarafından büyük beğeniyle karşılaşmaktadır. Oldukça steril ambalajlarda satışa sunulan kedi mamaları, oldukça uygun fiyatlarla alınabilmektedir. Sonuç olarak çok zorunlu olmadıkça kedileri ev yemeğiyle beslemekten kaçınmalı, zorunlu kalınması halinde yağsız, tuzsuz ve baharatsız yiyecekler verilmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat