Kedilere Tavuk Kemiği, Balık Kılçığı Verilir Mi? Neden Verilmez?

Kedilere Tavuk Kemiği, Balık Kılçığı Verilir Mi? Neden Verilmez?

Kedilere Tavuk Kemiği, Balık Kılçığı Verilir Mi? Neden Verilmez?

Evlerinde kedi besleyen herkesin bu hayvanların beslenmeleri konusunda bilinçli olmaları gerekir. Evcil hayvanların beslenmeleri konusunda birçok yaygın inanış tamamen yanlıştır. Kulaktan dolma bilgilerle kedilerin beslenmesi onarılması imkânsız sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Örneğin kedilerinizi ev yemeğine alıştırmak sizin için ekonomik bir yöntem olsa da, kedileriniz bu tür yiyecekleri asla severek ve isteyerek yemeyecektir.

Evcil hayvanlarınızın buna itiraz etme şansı yoktur fakat her bir yiyeceğin kedinizde farklı sağlık sorunlarına yol açabileceğini de unutmamanız gerekir. İnsanlar yemeklerinin kendi damak tatlarına uygun olması adına, soğan, sarımsak, acı biber ve tuz gibi birçok baharat kullanır. Bu tür yiyecekler kedilerinizin sağlığı için son derece zararlıdır. Bu tür yiyecekler kedinizde ülser, kusma, iştahsızlık, gastrit, mide yanması gibi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olur.

Ev yemekleri verilmemesini gerektiren bir başka sebep te, kedilerin protein ağırlıklı, yani et türü besinlere ihtiyaç duymasıdır. Ev yemekleri kediniz için gereken proteinin sağlanmasına yeterli olmayacak, kedinizin fizyolojik görünümü her geçen gün hantallaşacaktır. Çünkü ev yemekleri, pilav, makarna vb. tür çeşitlerden oluştuğu için beslenme karbonhidrat temelli olacaktır. Bu tür yiyecekler insanlarda olduğu gibi kedilerde de aşırı kilo almaya sebebiyet verecektir.

Kedilere Tavuk Kemiği ve Balık Kılçığı Vermeyin

Yaygın bir inanış kedi ve köpeklerin kemiği sevdiği yönündedir. Bu tür inanış köpekler açısından bir nebze doğru olsa bile, kediler açısından son derece yanlış bir inanıştır. Tavuk kemiği ve balık kılçığı kedinizin,

  • Ağız ve damak,
  • Yemek borusu
  • Diş
  • Mide ve bağırsak gibi organlarına önemli zararlar verebilmektedir.

Bu tür yiyecekler kedinizin organlarında yırtılmalara, tıkanmalara ve ani ölümlere sebep olabilmektedir. Kemiğin parçalanması sonrasında sivri uçlara sahip mızrak ucu şeklinde parçalar oluşur. Bu tür kemikler her an saplanamaya hazır bir haldedir. Kediniz tarafından yenildiğinde muhtemelen ağız ve mide bölgesinde batmalar meydana gelecektir. Küçük parçalara ayrılmış ve ucu küt şekilde olan kemikler batmasa bile, kedinizin bağırsaklarında tıkanma meydana getirebilir.

Tavuk kemiği ve balık kılçığı sıklıkla görülen kusma refleksinin oluşmasına sebebiyet vererek, kedinizin uzun süre yemek yiyememesi gibi sonuçlar meydana getirir. Diş çürümeleri ve diş eti enfeksiyonlarının oluşmasının en büyük sebeplerinden biri de, tavuk kemiği ve balık kılçığı gibi yiyeceklerdir. Ayrıca yutak borularında tıkanmalara sebebiyet vererek hayati tehlike boyutlarında rahatsızlıklar oluşmasına temel teşkil ederler. Kedi tarafından sorunsuz bir şekilde yenmiş bile olsa, bu kemiklerin mide ve bağırsaklara batma ihtimali de oldukça yüksektir. Bu tür kemikler midede yırtılma, delinme ve ülser gibi sorunlara yol açmakta, gastrit, ülser ve mide kanaması gibi sorunların oluşumuna kaynak teşkil etmektedir.

Kedilerinize kemik kadar zararlı olan bir başka yiyecek de, çiğ et ve sakatat grubu yiyeceklerdir. Etin çiğ bir şekilde verilmesi durumunda sindirimi zorlaşacak ve ishal oluşumu başlayacaktır. Ette bulunan parazitlerin pişirilerek öldürülmemesi kıl kurdu, solucan gibi zararlıların kedinizin sağlığını bozması kaçınılmaz olacaktır. Ciğer türü yiyecekler de besin değeri oldukça düşük ve hastalık taşıma riski yüksek besin grubu arasında yer almaktadır.

Kedilerinizin en iyi şekilde beslenebilmesi için, her yaş grubuna göre özel olarak hazırlanan mamaların seçilmesi gerekir. Birbirinden farklı protein ve minerallere sahip olan bu tür yiyecekler, kedinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayarak yaşamları boyunca fiziksel aktivitelerini gerektiği şekilde yerine getirmelerine olanak sağlayacaktır. Unutmayınız! Kedilerinizin beslenme alışkanlıkları insanlardan oldukça farklıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat