Komondor Fiyatı ve Özellikleri

Komondor Fiyatı ve Özellikleri

Komondor, Macar çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Sadece beyaz rengi bulunan Komondor ırkı, hayvancılıkta koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişinin çizgi filmlerden aşina olduğu ırk; mizacı gereği korkusuz, sevecen, sakin ve naziktir. Ortalama yaşam süresi, 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Yüksek maliyetlerde bakımı olduğundan dolayı Komondor ırkı köpekler, anavatanı olan Macaristan dışında pek görülmemektedir.

Komondor Fiziksel Özellikleri

Büyük köpek ırkları arasında yer alan Komondor, kısa ve kalın bacak yapısına sahiptir. Komondor fiziksel özellikleri sayesinde, her zaman çok iyi bir çoban köpeği olmayı başarmıştır. Dişilerde boyu 64 ila 69 cm olurken, erkeklerde boyu 71 ila 76 cm arasındadır. Erkekleri; 50 ila 60 kg aralığında bir ağırlıkta olurken, dişileri ise sadece 40 ila 50 kg ağırlığına ulaşabilmektedir.

Komondor Tüy Yapısı

Komondor tüy yapısı bakımından, diğer köpeklere göre oldukça farklı görünmektedir. Beyaz renkte olan tüyleri, uzun ve kalın olmasının yanı sıra rasta haline gelmiştir. Tüylerinin böyle görülmesi sebebiyle “paspas köpeği” adıyla da anılmaktadır. Bunun yanı sıra rasta haline gelmiş Komondor tüy yapısı, sürüye saldıran bir kurdun köpekle olan boğuşmasında kendine avantaj sağlamaktadır. Kurt tarafından ısırılmaya çalışan köpek, karışık tüyleri sayesinde zarar görmemektedir.

Komondor ırkı olan bazı köpeklerde bej ya da kum renkleri görülmüş olsa da; bu olay gen yapısından değil, köpeğin yaşadığı yerin toprağıyla ve güneş ışığı ile alakalı olmaktadır. Bu ırka mensup olan köpeklerin tüyleri her zaman için beyaz renk olmaktadır.

Komondor Yavrusu Fiyatları

Komondor yavrusu fiyatları, birçok sebep yüzünden değişiklik göstermektedir. Oldukça zor bulunan köpek ırkının yavru fiyatları, 4 bin ila 6 bin TL aralığında değişmektedir. Fiyatın bu yükseklikte olmasının başlıca sebebi ise, yüksek maliyetli bakımından dolayı Macaristan dışında fazla görülmemesidir.

Macaristan dışında fazla bulunmayan köpeği, Marmaris Pet Shop firmalarından olan Mutlu Patiler Pet Shop firmasından sahiplenebilirsiniz. Ayrıca Mutlu Patiler Pet Shop, Muğla dışında yaşayan müşterileri için kapıda ödeme veya kredi kartı ile ödeme imkanı da sunmaktadır.

Komondor Sahiplendirme

Komondor sahiplendirme konusunda en başarılı olan isimlerden biri, Mutlu Patiler Pet Shop firmasıdır. Türkiye’de bu ırkta bir köpek sahiplenmek; hem maliyeti bakımından, hem de bulunma zorluğu açısından kolay olmayacaktır. Türkiye şartlarında oldukça yüksek fiyatlara satılan köpeği, Mutlu Patiler Pet Shop en uygun fiyata müşterilerine ulaştırmaktadır. Köpek sahiplendirmeyi garantili olarak yapan firmaların arasında yer alan firma, müşteri memnuniyetini önemsemektedir.

Komondor Bakımı

Komondor bakımı konusu, daha çok hayvan yetiştiriciliği yapıp iyi bir çoban köpeği arayanların merakı olmaktadır. Bakımın zorluğu yüzünden, popülerliği az olan köpekler arasındadır. Uzun tüylerin bakımı çok zor olacağı için köpeğinizin tüylerini belli aralıklarla kesmeniz, sizin için kolaylık sağlayacaktır.

Bu ırkın bakımını yapmak başlı başına bir sorundur. Köpeği pirelerden ve kenelerden korumanın tek yolu, banyo yaptırarak kirleri temizlemektir. Banyo yaptırmadan önce yapmanız gereken ilk şey; saatlerce uğraşmanızı gerektirecek olan, tüylerin düğümünü açmak olacaktır. Banyo yaptırdıktan sonra yetişkin bir Komondor, kurulanmak için bazen 2 güne kadar varan sürelerde beklemelidir.

Komondor bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise; göz hastalıklarıdır. Bu köpeklerde oluşan göz sorunları genelde; katarakt ve kornea kaşıntısı yapan göz kapağındaki kıvrılmadır. Bunlara engel olmak için köpeğin kabını yere değil daha yüksek bir yere koymanız gerekir. Ayrıca yediği yemekleri farklılık göstermesi de sağlığı açısından yararlı olacaktır. Yemek yedikten sonra ise kesinlikle egzersiz yapmamalıdırlar.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat