Köpek Aşılaması Nasıl Yapılır

Köpek Aşılaması Nasıl Yapılır?

Köpek aşılaması köpekler yavruyken yapılır. Yavru köpek 2 aylık aşılanma süresinde 7 hastalığa karşı aşılanır. Yavru köpeklere yapılan bu aşılar “Temel Aşılar” olarak adlandırılır. Yapılan aşıların karma olarak yapılırken, bu aşılanma süreci belli bir takvime göre yapılır.

Yavru köpekler için uygulanan aşı sürecinin haftalara göre sıralanması aşağıdaki şekildeki gibidir:

  1. Hafta Puppy DP
  2. Hafta Köpek İç ve Dış Parazit
  3. Hafta Birinci Karma Köpek Aşısı
  4. Hafta Broşin-KC Aşısı ve İç Parazit
  5. Hafta Birinci Korona Virüs
  6. Hafta İkinci Karma Köpek Aşısı
  7. Hafta Birinci Lyme
  8. Hafta Kuduz Aşısı
  9. Hafta İkinci Korona Virüs
  10. Hafta İkinci Lyme

10 haftalık süreye yayılan köpek aşıları, bazı zamanlarda köpeklerde kusma ve halsizlik gibi sıkıntılar yaratabilir. Bu durumlar 2 – 3 gün sürdüyse korkmanıza gerek yoktur. Daha fazla sürdüğü takdirde veteriner hekime başvurmanız gereklidir.

Köpeklerde aşıların çoğu yavruluk döneminde gerçekleşir. Bunun sebebi ise yavru köpeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı hastalıklara yakalanması kolay olmasındandır. Yavru köpekler aşı sürecine girdiğinde kesin yapılması gerekenlerden biri de iç – dış olarak parazit tedavisinin yapılmasıdır.

Köpeklerde Kuduz Aşısı

Köpeklerde Kuduz Aşısı

Köpeklerde kuduz aşısı kesin yapılması gereken aşılardan biridir. Kuduz aşısı yapılmamış köpeklerin kuduz hastalığına yakalanması kolay olacaktır. Bir yavru köpeğin aşısının yapılabilmesi için o köpeğin en aşağı 13 haftalık olması gereklidir.

Köpeklerde kuduz hastalığı en sıkıntılı hastalıklardan biridir. Bulaşıcı olan bu hastalık, bilinç kaybına sebep olmaktadır. Kuduz hastalığına yakalanan köpeklerin oldukça saldırgan olduğu da gözlemlenmiştir. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin salya üretimi artar ve köpeğe yutkunma problemi yaşatır. Köpeklerde kuduz hastalığı tedavi edilmezse sonu ölümle sonuçlanmaktadır.

Köpeklerde kuduz aşısı sadece yavruluk döneminde değil daha sonrasında da uygulanması gereken aşılardandır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu aşının yapılacağı her köpeğin en az 13 haftalık olması gerekmektedir. İlk olarak yavruluğun 13. Haftası yapılan bu aşı, her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Köpeklerde kuduz aşısı yılda bir kez yapılması zorunlu aşılardandır.

Önemli Uyarı: Köpeklerde aşı asla aksatılmaması gereken bir konudur. Çünkü bağışıklık sistemi aşıklarla güçlendirilmektedir. Aşıları yapılmayan özellikle yavru köpekler tüm tehditlere açık demektir ve özellikle dışarıya çıkarıldığında hastalık kapma oranı oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebepten dolayı aşıları aksatmayınız. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat