Alabay köpeklerin kökenleri Orta Asya'ya dayanır.

Alabay

Alabai ve Orta Asya Çoban Köpeği olarak da bilinen, yapılan araştırmalar neticesinde köklerinin M.Ö. 2000’li yıllara yani 4000 yıl öncesine kadar uzandığı tespit edilen, yaygın olarak çoban köpeği olarak kullanılsa da koruma ve bekçi köpeği olarak da kullanılabilen, iri cüssesi ve korkusuzluğu ile ailesine güven vermeyi başaran Alabay; Orta Asya steplerinin sert iklimlerine uyum sağlayan ve fiziksel yapısı itibariyle “büyük köpek ırkları” içerisine dahil edilen bir köpek ırkıdır.

Alabay Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Alabai köpekleri ilk gördüğümüz anda hiç şüphesiz dikkatimizi çeken büyük cüsseleri, kaslı bacakları ve kendinden emin duruşudur. 

Alabay köpeklerin kendine güvenen ve her an tetikte bir duruşu vardır.

Toy Poodle ve Çin Aslanı köpek ırklarından farklı olarak Alabay köpeklerde, fiziksel boyut itibariyle dişi ve erkek arasında belirgin farklılıklar görülür.

  • Erkek Alabay köpeklerin yüksekliği; 69 cm. – 82 cm. iken dişi Alabay köpeklerin yüksekliği 61 cm. – 69 cm. olarak değişkenlik gösterir.
  • Erkek Alabay köpeklerin ağırlığı ise 55 kg. – 75 kg. gibi oldukça geniş bir skalada değişebilirken dişi Alabaylarda ağırlık 40 kg. – 45 kg. bandındadır. 

Beyaz, kahverengi tonları, kırmızı ve siyah-beyaz kombinasyonu tüy renkleriyle karşılaşabileceğimiz Alabay köpekler; doğru koşullarda beslendiği takdirde 15 yıl kadar bizimle beraberliğini sürdürebilir. Yine miras aldığı genlere de bağlı olarak Alabay köpeklerin ortalama yaşam süresi 10 – 15 yıl olarak gözlemlenmiştir. 

Alabay yavrularına sosyalleşme eğitimi verilmesi çok önemlidir.

Alabay Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Çin Aslanı köpeklerde karşılaştığımız “dominant” karaktere Alabai köpek ırkında da rastlarız ve buna bağlı olarak; Alabay köpek beslemek istiyorsak baskın karaktere sahip köpeklere nasıl yaklaşmamız gerektiğini bilmemizin önemi ortaya çıkar. 

Özellikle ilk kez köpek beslemek isteyen ve dominant bir çoban köpeğini nasıl idare edeceğiyle ilgili tecrübesi olmayan hayvanseverler için uygun bir köpek ırkı olmayan Alabay, koruma içgüdüsü hayli gelişmiş bir köpek ırkıdır ve ailesine sadakatini korkusuzluğu ve cesareti ile birleştirir.

Alabaylar, koruma içgüdüsü hayli gelişmiş bir köpek ırkıdır.

Kavrayışı ve çevre kontrolü ile en zeki çoban köpeklerinden biri olarak yıllardır geniş sürüleri koruyan Alabay köpeklerin hisleri oldukça kuvvetlidir ve çevreden gelebilecek olası tehlikelere karşı her an tetiktedir ve buna rağmen sakin kalmayı ve soğukkanlı davranmayı başarması, onu üstün kılan özelliklerin başında gelir. 

Orta Asya Çoban köpeği dostlarımızın oyun oynamayı seven bir köpek ırkı olmakla birlikte; fiziksel yapılarından dolayı çocuklarla oynamak için pek uygun değildir. 

Alabay köpek ırkı dominant bir karaktere sahiptir.

Alabay köpeklerin yetişkinler gözetimindeyken çocuklarla oynamasında büyük ölçüde bir sakınca yoktur fakat çocuklarla yalnız başına oynamalarına izin verilmemesi gerekir çünkü; cüsseli fizikleriyle istemeden minikleri incitebilme ihtimali vardır.

Alabay köpekler; korumacı yapısından dolayı yabancılara ve diğer köpeklere karşı bir hayli temkinli olup özellikle kendini tehlikede hissettiyse  hemcinslerine saldırganlık gösterebilir. 

Doğada değil de doğrudan ailemizin içerisinde yer alacak ve yaşamımızın önemli bir kısmını bizimle paylaşacak bir Alabay köpek istiyorsak; başta sosyalleşme eğitimi olmak üzere gerekli tüm eğitimleri yavruluk döneminden itibaren almasını sağlamamız, köpeğimizin ve bizim yaşam konforumuz açısından çok ama çok önemlidir. Tabii köpeğimizin ailemize tam anlamıyla entegre olabilmesinde de eğitimin kritik bir rolü vardır.

Alabai köpekler iri cüsseleriyle dikkat çeker.

Burada kritik kavram; “yavruluk dönemi”dir. Köpekler, sosyal çevreleri ile tanışmaya yavruluk döneminde başlar ve bu dönemde alacakları doğru eğitimi yaşamlarının geri kalanında kusursuz bir şekilde uygular. 

Alabay gibi dominant bir köpek ırkına erken dönemde gerekli eğitimleri vermek ve yaşam alanımızı paylaşmaya başladığı ilk andan itibaren sınırlarımızı net bir şekilde belirlemek; dostumuzun zaman zaman karşılaşabileceğimiz fevri hareketlerini büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Alabay, ilk kez karşılaştığı insanlar ve hemcinslerine karşı mesafeli davranır.

Alabay Köpeklerde Bakım

Cüsseli ve kaslı fiziklerine rağmen egzersiz konusunda sahiplerini zorlamayan ve günlük ufak yürüyüşlerle dahi formunu korumayı başaran Alabay köpekler; profesyonel bir eğitim sürecinden geçmeden toplum içerisine mümkün ölçüde çıkarılmamalı, çıkarılacaksa dahi aşama aşama sosyalleşme yolu izlenmelidir.

Köpekler, ırka bağlı olarak adaptasyon süresi değişkenlik gösterse de yeni sesler, görüntüler ve ortamlara adapte olmakta çoğu zaman zorlanırlar. 

Alabay köpek ırkı, siyah tüy rengine sahip olabilir.

Dolayısıyla Alabay gibi hemcinslerine ve yabancılara karşı temkinli bir tavır takınan ve çevreden gelebilecek olası tehlikelere karşı her an tetikte olan bir köpeğin, sosyal çevreye adaptasyonunun zaman ve emek isteyen bir süreç olduğunu kabul etmemiz ve yaşamımızı bu gerçeği dikkate alarak dizayn etmemiz gerekir. 

Alabay köpekler, tüy bakımı noktasında da bizlere zorluk çıkarmaz ve senede bir kez tam anlamıyla tüy dökümü yaşayan bu dostlarımızın tüylerini haftada birkaç defa derinin altına inebilecek kadar uzun saplara sahip bir fırçayla taramamız yeterli olacaktır. 

Alabay köpekler ailelerine sadık ve korumacıdır.

Köpeklerin tüylerinin taranması yalnızca hijyen açısından önemli bir faaliyet olmayıp, dostumuz ile aramızdaki bağın kuvvetlenmesi açısından da uygun anlardır ve ona olan sevgi, şefkat ve ilgimizi bu anlarda köpeğimize hissettirmez gerekir. 

Bakım noktasında ufak bir parantez açmamız gereken alan da köpeklerimizin tırnaklarıdır. Alabay köpeklerin tırnakları çabuk uzar ve uzadığı anda kesilmediği takdirde dostumuza zarar verebilme ihtimaline sahiptir. Dolayısıyla dostumuzla vakit geçirirken zaman zaman tırnaklarını kontrol etmemiz gerekir.

İlk kez köpek besleyecekler için Alabay uygun bir ırk değildir.

Köpeklerde bakım noktasında göz ardı edilmemesi gereken alanlardan biri de hiç şüphesiz; beslenme sürecidir. 

Alabay köpeklerin fiziksel formunu koruması için spesifik bir beslenme diyeti uygulamasına gerek olmamakla birlikte elbette köpeklerde beslenmenin genel geçer tüm kuralları Alabay dostlarımız için de titizlikle uygulanmalıdır.

Özellikle dominant bir köpek ırkı olması nedeniyle Alabay köpeklerde disiplin en önemli kavramlardan biridir ve bu disiplini sağlamamız yolunda bize yardımcı olabilecek süreçlerin başında beslenme gelir.

Alabay köpeklerde kahverengi ve beyaz tüy rengi kombinasyonunu görmek mümkündür.

Dostumuzu her gün aynı saatte, aynı yerde beslememiz; tuvalet alışkanlığın, dinlenme ve egzersiz rutinlerinin de disipline olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla köpeklerde beslenme de yalnızca dostumuzun fizyolojisiyle ilgili bir süreç değildir ve onun yaşamının birçok noktasında etki sahibidir.

Alabay Nasıl Bir Köpektir ?

Alabay; zeki, kavrama gücü ve koruma içgüdüleri gelişmiş, çevresinden gelebilecek tehditlere karşı her an tetikte olan, iri cüssesi ve kendinden emin duruşuyla ilk anda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, ailesine sadık ve yabancılara karşı oldukça temkinli davranan bir köpektir.

Alabay Apartmanda Beslenir Mi ?

Kökleri Orta Asya’ya uzanan Alabay köpek ırkı; binlerce yıl doğayla iç içe yaşayarak zorlu iklim koşullarına uyum sağlamayı başarmıştır. İri cüssesi ve dominant karakteri Alabay dostlarımızın apartmanda beslenmesinin önündeki iki temel engeldir. Bunun yanında; doğayı oldukça seven bu dostlarımız, her ne kadar yoğun bir egzersize ihtiyaç duymasa da doğada psikolojik olarak kendini çok daha iyi hisseder. Dolayısıyla Alabay köpekler gerek fiziksel özellikleri gerekse de karakteristik yapısı ile apartmanda beslenmeye uygun bir ırk değildir.

İlk Kez Köpek Besleyeceğim, Alabay Doğru Bir Tercih Olur Mu ?

Alabay köpek beslemek isteyen hayvanseverlerin kesinlikle ve kesinlikle köpek bakımı, beslenme konusunda tecrübeli ve baskın karaktere sahip köpeklere nasıl davranılması gerektiği konusunda yeterli teknik bilgiye sahip olması gerekir. Alabay; ilk kez köpek besleyecek hayvanseverler için uygun bir tercih değildir. Köpeklerle yaşamını ilk kez paylaşmak isteyenler için tavsiye edilen köpek ırkları; Toy Poodle, Maltese Terrier, Pomeranian Boo ve Cavalier King Charles olarak sıralanabilir.

Alabay Köpekler Sosyal Yaşama Uyum Sağlayabilir Mi ?

Özellikle günümüzün kalabalık şehirlerinde yaşıyor ve köpeğimizi zaman zaman bu kalabalık sokaklarda gezdirmek istiyorsak sosyalleşme eğitiminin gerekliliği çok net bir şekilde karşımıza çıkar. Tabii eğitim sürecinin tam anlamıyla başarıya ulaşmasında gerek şartların başında köpeğimizin karakterinin farkında olmamız gelir.

Alabay köpekler; miras aldığı genlere bağlı olarak ilk kez tanıştığı insanlar, hemcinsleri ve diğer evcil hayvanlara karşı oldukça mesafelidir ve kendini tehlikede hissettiği anda özellikle hemcinslerine çok sert tepkiler verebilir. Ve tabii Alabay’ın baskın yapıda bir köpek ırkı olması da sosyalleşme sürecinin gerekliliği noktasında önemli bir detaydır.

Yavruluk döneminde doğru eğitmenler aracılığıyla sosyalleşme eğitimi alan ve sahibi tarafından da bu eğitim normal yaşantısında doğru uygulamalarla devam ettirilen Alabay dostlarımız, sosyal yaşama uyum sağlamakta herhangi bir problem yaşamaz. 

Özellikle yavruluk döneminde alınan eğitimler köpeğimizin yaşantısının şekillenmesi açısından büyük önem taşır ve doğru uygulamalarla devam ettirildiği takdirde köpeğimizin ve bizim yaşantımız çok daha keyifli bir hal alır.

WhatsApp chat