Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Parlak tüyleri, dik kulakları, atletik vücudu, dostane bakışları, sadakati ve ailesine bağlılığı, zekası, şüpheciliği ve çabuk kavrama becerisi ile dünyanın en popüler köpek ırklarından biri olan Alman Kurdu – Alman Çoban Köpeği (German Shepherd Dog), fiziksel ve karakteristik özelliklerinin bileşimiyle bekçilik, koruma ve istihbarat amaçlarıyla kullanılabilecek en uygun köpek ırkıdır. 

Alman Kurtlarının Kişiliği

Alman kurtları özellikle kendi başlarına yaşamaları ile bilinirler. Ne kadar vahşi bir görüntüye sahip olsalar da özünde saldırgan bir cins değildir. Arkadaşlık kurma bakımından oldukça seçici bir yapısı her zaman dikkatli bir köpek olmasına imkân sağlamaktadır.

Ancak birine bağlandığı zaman ise o kişiyi bir daha asla bırakmadığı da bilinmektedir. Karakteristik özelliği bu köpeğin oldukça sadık olduğunun bir göstergesidir. Aile bireylerine karşı her zaman kollayıcı ve koruyucu olmasıyla harika bir bekçi köpeği olmaktadır.

Akıllı ve zeki yapısı Alman kurdunun oldukça eğitilebilir olmasına imkân sağlar. Bu konu ile ilgili pek çok marifeti ile nam salmış bu harika hayvanlar kapı zilini çalmak, sağır bir kişiyi uyandırmak hatta yaklaşmakta olan herhangi bir tehlikeye karşı önlem almaya kadar birçok hünerleri vardır.

Uzun bir süre yalnız kalması halinde saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir. Eğer köpeğinizle ilgilenmez ve onu görmezden gelirseniz diş atarak ve havlayarak tepkisini gösterebilir.

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz. >> İnsan Şampuanıyla Köpek Yıkanır mı?

Alman Kurtlarının Sağlık Durumları

Alman kurtları onlara uygun çevre koşullarının sağlanması ve düzenli bir biçimde beslenmeleri halinde uzun bir süre yaşamını devam ettirebilmektedir.

Her zaman kaliteli köpek yiyecekleri ve diyetine uygun beslenmeleri halinde yaklaşık olarak 9 ila 13 yıl arasında hayatta kalabilmektedir. Diğer birçok köpek ırkında olduğu gibi Alman kurtları içinde bazı kronik ve kalıtsal hastalıklar görülmektedir.

Köpeğinizin her zaman sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için kişisel bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Bunun yanında rutin egzersiz, beslenme, veteriner muayenesi ve temizlikleri oldukça önem arz etmektedir. Vücut dirençlerinin her daim yüksek kalabilmesi ve bağışıklık sisteminin güvende olması için Alman kurdu köpeğinize diğer köpeklerde olduğu gibi aşı uygulamalarını yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Alman Kurtlarının Bakımı Hakkında

Diğer köpek ırklarında da olduğu gibi Alman kurtları içinde düzenli bir biçimde bakım uygulamaları yapılması gerekir. En az haftada bir veya iki kez ölü tüylerin temizlenmesi için köpeğinizi taramanız oldukça önemlidir. Bunun yanında enerjisi oldukça yüksek olan bu köpeklerin düzenli egzersiz programları ile koşu ve yürüyüş etkinliklerinde bulunması gerekmektedir.

Bu şekilde sağlıklı ve formda kalabilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunlarla beraber bütün beslenme ihtiyaçlarının sağlandığından emin olunması gerekir. Alman kurtları hayatı boyunca kaliteli köpek yiyecekleri ve diyet programına uygun olarak beslenmesi gerekmektedir.

Alman Kurtlarının Görünümü

Alman köpekleri her zaman sert iklim şartlarında hayatını devam ettirdiği için orta uzunluğu bulunan çift katlı tüy yapısı ile kaplıdır. Tüy yapıları kar ve yağmura karşı oldukça dayanıklıdır. Bazı türleri uzun tüy yapısına sahipken kimisi ise kısa tüy yapısı ile doğmaktadır. Ancak ideal boyutlardaki bir Alman kurdunun tüy yapısı orta uzunlukta olur. Fakat bu, Alman Kurdu sadece orta uzunlukta tüy yapısına sahip demek değildir. Uzun tüylü Alman Kurdu da bulunmaktadır.

Genellikle siyah renk olarak görülselerde siyah-kırmızı, siyah-krem, mavi-gri, siyah-gümüş  tonlarda da rastlanabilmektedir. Erkek olanlar 60 ila 65 cm uzunluğa ulaşırken dişiler ise 55cm ila 60 cm arasında bir uzunluğa sahip olabilmektedir. Güçlü ve iri cüssesi ile oldukça dikkat çeken Alman kurtları, erkek olanlarda ortalama 40 – 45 kiloya görülürken dişiler ise 33 – 40  kiloya kadar ulaşabilmektedir.

Alman Kurtlarında Kalıtsal Hastalıklar

Alman köpekleri ne kadar sağlıklı bir cins olarak bilinseler de bazı kronik ve kalıtsal hastalıklara yakalanabilmektedir. Eğer sizde kendinize bir Alman köpeği sahiplenmek istiyorsanız bu köpeklerde yaygın olarak bilinen hastalıklar hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmanızda yarar var. Özellikle Alman kurtlarında görülen kalıtsal hastalıklara kısaca bakacak olursak;

Kalça Displazisi: Alman kurtlarında sık görülen bu hastalık uyluk kemiğinin kalça eklemine sıkı bir şekilde oturmaması ile meydana gelmektedir. Bazı köpek ırklarında arka bacaklarının herhangi birinde ya da her ikisinde de topallama ve ağrılar saptanırken, bazı köpek ırklarında ise hiçbir belirti göstermemektedir. Genel olarak bu hastalık köpeğin yaşı ilerledikçe daha da şiddetli bir hale gelir. Hastalığın tanısının yapılabilmesi için mutlaka röntgen çekilmesi gerekir. Bu hastalığın kalıtsal olmasının yanında yüksek kalorili yemek tüketimine bağlı olarak şiddetli ters hareket, hızlı büyüme veya düşerek yara alma neticesinde daha kötü bir hal alabilmektedir.

Katarakt: Genel olarak genç katarakt olarak tabir edilen bu hastalık köpeklerde 1-2 yaş arasında daha çok görülmektedir. Nadir olarak rastlansa da körlüğe kadar ilerleyebilmektedir. Bu kalıtsal hastalıkları taşıyan köpeklerin kesinle eşlettirilmemesi gerekmektedir.

Hipotiroidizm: Bu belirtilen hastalık genellikle oldukça zor tespit edilen bir hastalık türüdür. Trioid hormonlarının anormal seviyede düşük üretilmesi neticesinde meydana gelmektedir. Genel olarak bu hastalığı taşıyan köpeklerde soluk alma problemi, göz akıntısı ve halsiz tavırlar görülür. Teşhisin konulması halinde günlük olarak trioid ilacı tüketilmesi gerekir. Bunun yanında bu tedaviye köpek yaşadığı süre boyunca devam edilmesi gerekir.

Hemeralopia: Gündüz körlüğü olarak da adlandırılan bu rahatsızlık genel olarak yavru köpeğin ortalama sekiz haftalık olduğu sürede sahibi tarafından kolay bir biçimde fark edilmesi gerekmektedir. Bu hastalığın en belirgin yan etkisi ise yavru köpeğin hareket halinde devamlı bir şeylere çarparak sendelemesi olarak tanımlanmaktadır. Güneşli ortama çıktığında fazlasıyla sersem tavırlar sergileten bu hastalık akşam olduğu zaman normale dönmektedir. Bu hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Alman kurdu köpekler oldukça donanımlı, itaatkâr ve akıllı hayvanlardır. Sahiplerini benimsedikleri takdirde adeta onlar için canlarını bile feda edebilirler. Bu karakterinden dolayı dünyanın dört bir yanında azımsanmayacak kadar çok ilgi görmektedir. Bunun yanında her türlü hava şartlarına kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir.

Eğer sizde kendinize ait mükemmel bir Alman kurdu sahibi olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken firmamız ile irtibata geçerek sahiplenme şartlarını öğrenmek olacaktır. Alman kurdu yavrularımızın tamamının soy ağacı belli olup her birinin sağlık bakımları tam ve aşıları zamanında yapılmaktadır. Köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, hangi şartlar altında dünyaya gelmiş olması, sağlıklı bir yavruluk dönemi geçirip geçirmediğinin bilinmesi ve soyunun tescilli olmasıdır.

Düşük Bel Alman Kurdu

Alman kurtlarının büyük bölümü düşük bele sahiptir. Bu sebepten dolayı arka kısmı inik, başı yukarıda görülür. Fakat Working Alman Kurdu cinsinde durum bunun tam tersidir. Working Alman Kurdu, oldukça yüksek bele sahip olduğu için özellikle koruma köpeği olarak tercih edildiğinde; oldukça yüksek başarılar elde edilebilir.

Uzun Tüylü Alman Kurdu

Uzun Tüylü Alman Kurdu araştırması da; son zamanlarda en sık şekilde yapılan araştırmalardan biri olarak dikkat çekiyor. Uzun tüylü alman kurdunun diğer alman kurdu türlerine göre bariz farkı yoktur. Tek farkı tüylerinin daha uzun olmasıdır.

Alman Kurdu Renkleri

Alman Kurdu renkleri günümüzde birçok seçeneğe sahiptir. En çok araştırılan ise Siyah Alman Kurdu olarak dikkat çekmektedir. İşte Alman Kurdu renkleri…

  • Siyah Alman Kurdu – Black Solid Alman Kurdu
  • Beyaz Alman Kurdu
  • Sable Alman Kurdu
  • Working Alman Kurdu

Siyah Alman Kurdu (Black Solid Alman Kurdu)

Siyah Alman Kurdu, oldukça sık şekilde araştırılan bir renktir. Koruma içgüdüleri ve kolay eğitilebilir olmasıyla dikkat çeken Alman Kurdu’nun bu rengine sahip olan türleri tamamıyla siyahtır. Vücutlarında farklı herhangi bir renk yer almaz.

Beyaz Alman Kurdu

Bir diğer Alman Kurdu türünün ise Beyaz Alman Kurdu olduğu sanılmaktadır. Fakat bu tamamen yanlış bir algıdır. Alman Kurdu sanılan bu ırk aslında Alman Kurdu değil, Kanada Kurdudur. Aynı siyah Alman Kurdunda olduğu gibi bu türde de; tüy rengi tamamen beyazdır. Safkan ırk da beyaz harici farklı herhangi bir renk yer almamaktadır. Direkt olarak bembeyaz tüylere sahiptir.

Sable Arman Kurdu

Sable Arman Kurdu, karışık renklere sahip Alman Kurdudur. Genel olarak renk kahverengi ve beyazın birleşimiyle karışımı gibidir. Kafa bölgesi ve bacakları açık renk olurken, gövde kapalı renkte dikkat çeker.

Working Alman Kurdu

Working Alman Kurdu türü, günümüzde Türkiye’de en çok tercih edilen Alman Kurdu türüdür. Renkleri sarımtırak bir renkle siyah arasındadır. Çift renklidir. Yine Sable Alman Kurdunda olduğu gibi renk karışımı da görülmektedir. Bel yüksekliği oldukça fazladır.

K9 Alman Kurdu

Alman Kurdu cinsi ile ilgili en çok araştırılan sorgu “K9 Alman Kurdu” olmaktadır. Bu noktada kesinlikle bilmeniz gereken bir şey bulunuyor. O da K9’un bir Alman Kurdu türü olmadığı. K9 bir eğitim türüdür. K9 Alman Kurdu ile sık şekilde araştırılan sorgular şu şekilde sıralanıyor

  • K9
  • K9 Köpek
  • K9 Yavrusu
  • K9 Yavru
  • K9 Alman Kurdu

Alman Kurdu ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Alman Kurdu Kaç Yıl Yaşar ?

Uzmanlar tarafından yapılan gözlemlere ve araştırmalara bakıldığında; Alman kurdunun ortalama ömrümün 9 – 13 yıl arasında değişkenlik gösterdiği görülür. Tabii genetik faktörler başta olmak üzere beslenme, bakım ve egzersiz süreçleri, Alman kurdununun yaşam süresi üzerinde etki sahibidir. 

Alman kurtlarında, genetik faktörlerin çok daha büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmemiz gerekir. Kalça, mide ve kulak problemlerini ebeveynlerinden miras alan Alman kurtları, eğer sağlık sorunlarıyla boğuşan bir geçmişe sahip ise, bu durum tahmin edilebileceği gibi dostumuzun ömrünü kısaltır. 

Diğer birçok ırktan farklı olarak Alman kurtlarının formunu sürekli koruması için yoğun egzersiz yapması gerekir ve egzersiz süreçleri de, yaşam eğrilerini etkileyen faktörlerden biri haline gelir.

Alman Kurdu Ne Zamana Kadar Büyür ?

Alman kurtlarının büyüme eğrilerine bakıldığında; 12 aya kadar aktif büyüme gösterdikleri, yetişkin hale gelmelerinin ise 20 -24 ayı bulduğu görülür. 

Köpeğimizin herhangi bir kalıtsal hastalık taşımaması, aşı periyotlarının aksatılmaması, gerekli egzersiz süreçlerinden geçmesi ve beslenme – bakım noktalarında hassas davranılması; büyüme eğrisinde etken faktörlerdir.

Köpeğimizin fiziksel gelişimini takip edebilmenin en net yolu; düzenli veteriner hekim kontrolleridir. Dolayısıyla veteriner hekim kontrolleri aksatılmadığı takdirde; Alman kurdumuzun olası sağlık problemlerini ve fiziksel gelişimindeki aksaklıkları erken dönemde tespit etmemiz mümkün olur.

Alman Kurdu Nasıl Yıkanır ?

Köpeklerde yıkanma sıklığı; dostumuzun cinsi ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dolayısıyla her ırk için yıkanma noktasında aynı ifadeleri kullanmak mümkün değildir.

Alman kurdu köpeklerimize baktığımızda; ortalama olarak ayda bir kez yıkanmalarının yeterli olacağını ifade etmemiz gerekir. Tabii yıkama sıklığı kadar yıkama esnasında da özen göstermemiz gereken noktalar köpeğimizin sağlığı için çok önemlidir.

Köpeğimizi yıkarken kesinlikle standart market şampuanlarından uzak durmamız gerekir. pH seviyesi oldukça düşük ve cilde faydalarıyla yıllardan beri birçok köpeksever tarafından kullanılarak yaygınlaşan “arap sabunu”, köpeğimizi yıkarken kullanabileceğimiz bakım ürünlerinden biridir.

Buna ek olarak; PetShop’larda satılan ve derinin yapısına bağlı olarak farkı kimyasal bileşenler içeren uygun pH değerli bakım ürünleri de veteriner hekim tavsiyesi alınarak kullanılabilir.

Dostumuzun derisine uygun şampuanı belirledikten sonra artık onu yıkamaya başlayabiliriz. 

İlk olarak yapmamız gereken; dostumuzun kulaklarına herhangi bir şekilde su kaçmasına engel olmak adına pamuk tıkamak olmalı. Yıkama esnasında kulağa giren su, kulak enfeksiyonuna zemin hazırlayarak çok ciddi problemlere yol açabilir. 

Kulakların yanında Alman kurdumuzu yıkarken dikkat etmemiz gereken bir nokta da; gözlerine şampuan kaçmaması gerektiğidir. 

Kulaklara pamuk tıkadıktan sonra öncelikle dostumuzu ne soğuk ne sıcak bir su olan ılık suyla ıslatacağız. Islatmadan önce suyun sıcaklığını elimizle kontrol etmemiz yeterli olacaktır.

Dostumuzu tamamen ıslattıktan sonra şampuanımız ile gözlerine çok dikkat ederek her yerini köpürteceğiz  ve köpürtme işleminin hemen sonrasında ise durulama işlemine başlayacağız.

Burada kritik bir nokta da; Alman kurdu köpeklerimizin deri altında şampuan kalma ihtimaline karşın durulama işleminde bol su kullanılmasıdır. Deri altında şampuan kalıntılarının kepeğe neden olabileceği unutulmamalıdır.

Alman Kurdu Neyle Beslenir ?

Alman kurtlarının beslenme süreci, diğer ırklara kıyasla büyük farklılıklar göstermemekler birlikte parlak tüyleri ve atletik görünümlerinin etkileyici kalabilmesinde büyük önem sahibi olan faktörlerin başında beslenmenin geldiğini unutmamak gerekir.

Beslenme sürecinde ilk ve en önemli adım; mama seçimidir. Zaman zaman barf diyeti (çiğ beslenme) ile beslenen Alman kurtlarının genellikle kuru mamayla beslendiğini ve vitamin ya da mineral noktasında desteklendiğini söyleyebiliriz.

Kuru mama tercih ederken dostumuzun fiziksel gelişimine en uygun mamayı tercih edebilmek adına uzman veteriner hekim görüşü almamız gerektiğinin altını çizmemiz gerekir.

Düzenli veteriner hekim kontrolleri mama seçiminde olduğu kadar dostumuzun fiziksel gelişim eğrisini takip edebilmemiz noktasında da oldukça önemlidir.

Tabii bunun yanında köpeklerimizin tüketemeyeceği birtakım yiyecekler vardır ve bunlar da Alman kurtları için tümüyle geçerlidir. Örneğin; tuz, çikolata, soğan ya da sucuk gibi köpeğimizin sindirim ve boşaltım sistemine zarar verecek besinlerde uzak durmamız gerekir.Çabuk disipline olabilen bir köpek ırkı olan Alman köpeklerinde, beslenme sürecinin de tümüyle disipline edilmesi gerekir ve birkaç haftalık çalışmayla bu mümkündür.

WhatsApp chat