Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Basset Hound

Basset Hound

Hayvanlar aleminde duygusal ve bir o kadar da derin bakışlarıyla tanınan Basset Hound cinsi köpekler, aynı zamanda oldukça başarılı birer av köpeğidirler.

Günümüzde tavşan ve benzeri gibi hayvanları avlamak için halen kullanılan Basset Hound cinsi köpekler, avcılığın yanı sıra aynı zamanda çok iyi bir ev arkadaşı yani ev köpeği özelliği taşımaktadır.

Basset, yabancı bir kelime olmakla birlikte “cüce” anlamını taşımaktadır. Fransa’da iz sürmek amacıyla yetiştirilen köpek cinsidir. Irk boyu orta boy ırk olan Bassey Hound cinsi köpekler, 3. Napolyon’un bu köpek cinslerinden beslemesiyle tanınmış bir köpek cinsidir.

Bacak yapıları kısa olan Basset Hound cinsi köpekler, sivri bir buruna sahiptirler. Bu nedenle de arama ve koku yetenekleri oldukça yüksektir. Özellikle yaprakların arasında kaybolan ufak boyutlu her şeyi rahatlıkla bulabilecek kabiliyettedir.

Genel olarak sadık ve kibar bir cins olan Basset Hound, ev ortamı gibi kapalı ortamlarda hareketsiz yaşarken açık mekanlarda tam tersine oldukça hareketli olur.

Köpek cinsleri arasında kilonun oldukça zararlı olduğu cinslerin başında Basset Hound cinsi köpekler gelir. Dolayısıyla da özellikle ev ortamında oldukça hareketsiz olabilen bu köpeklerin beslenmelerine çok fazla özen gösterilmeli, dengeli beslenmeleri sağlanmalıdır.

Basset Hound Özellikleri ve Karakteri

İnsan canlısı köpekler olan Basset Hound köpekleri, son derece kibar ve bir o kadar da sadakat bilen köpeklerdir. Sevecen ve insancıl olmalarıyla birlikte iyi huylu özellikleriyle de bilinen bu köpekler için aile köpeğidir demek mümkündür.

Basset Hound, aile hayatına hemen adapte olamazlar. Yumuşak huylu olsalar da asla utangaç bir karaktere sahip değildirler. Aksine sevecen, insanlara karşı yakın ve çocuklarla arkadaş köpeklerdir.

Isırma huyları çok fazla yoktur ancak inatçı köpeklerdir. Sizden yemek istediklerinde türlü türlü oyun ve numaralarla size şirinlikler yapabilirler. Ev hayatına bir anda adapte olamayan Basset Hound cinsi köpekler, biraz sabır gösterdiğinizde ev ortamına alışabilirler.

Ev ortamı çok zor alışmalarının temelinde ev ortamının onların hareketlerini kısıtlamalarıdır. Yine de sahipleri tarafından sakin, nazik ve düzenli bir eğitim uygulanırsa ev yaşamına adapte olabilirler.

Ahenkli ve desibeli yüksek havlaması vardır. Eğer sahiplerinden doğru bir eğitim alırlarsa sahiplerine itaatkar ve sadık olurlar. En ilginç özelliği de kokulara karşı hassasiyetleridir. Değişik bir koku karşısında her şeyden ilgisini çekerek koku algısına yönelebilir.

Yalnızlıktan kesinlikle hoşlanmadığından dolayı doğada da bu ırkı sürü halinde yaşarken görmek mümkündür. Basset Hound cinsi köpek beslemek istiyorsanız bu özelliklerini mutlaka dikkate almalısınız. Anlaşabilecekleri bir arkadaş daha yanlarına almak mantıklı bir çözüm olabilir.

Basset Hound Çiftleşme

Basset Hound cinsi köpek, erenlik dönemine girdiğinde kızışmaya başlar. Dolayısıyla da çiftleşmek ister. Genelde çiftleşmek için bir köpekle anlaşabiliyor olması yeterlidir.

Basset Hound cinsi bir köpeğiniz varsa ve çiftleşme zamanı geldiyse eşini onun seçmesine izin verebilirsiniz. Ancak mümkün olduğunca Basset Hound olan karşı cinsten köpekle çiftleştirilmelidir.

Cins köpekler başka bir cins ile çiftleştirildiğinde eğer dişi köpek ürerse sonraki nesillerde değişmeler olabilir. Bu değişmeler de neslin değişmesine ve asimile olmasına ortam hazırları.

Neslin sağlıklı ve orijinal olması için bu cins köpek, mümkün olduğunca kendi cinsi ile çiftleştirilmelidir.

Basset Hound Vücut Yapısı ve Renkleri

Basset Hound cinsi köpeklerin göz küçük ve göz üzerindeki derileri sarkıktır. Boy olarak uzun olan kulakları yatıktır ve dik durmaz. Kafa yapıcı büyük ve kubbeyi andırır görüntüye sahiptir.

Kemik yapısı kalın olan Basset Hound cinsinin bacak derileri kırışıktır. Kuyruğu ise kavisli bir yapıya sahiptir. Ayakları ise oldukça yuvarlak ve son derece büyüktür. Oldukça iri kafa yapısının üzerinde kafa tepesi de çok net bir şekilde görülebilmektedir.

Basset Hound cinsi köpeğin kırışık derisi adeta vücuduna büyük duruyormuş izlenimi verir. Özellikle büyük olan kafasında kırışık derisi daha da kırışık bir görünümde dikkat çeker. Kadifemsi, uzun kulakları burun seviyesine kadar inerek ayrı bir şirinlik sağlamaktadır.

Diş yapısı son derece iridir ve dişleri tıpkı makas şeklinde kapanır. Bakışları her zaman üzüntülü ve duygusal gibi görünür. Büyük patiler, yuvarlak butları ve oldukça sarkık derisi ile Basset Hound, vücut yapısıyla oldukça şirin bir köpek cinsidir

Genellikle düşünerek hareket etmeyi seven Basset Hound cinsi, kolay kolay yanlış hareket yapmaz. Vücut rengi beyaz renk üzerine kestane renginde ya da kum rengindeki iri benekler şeklinde görülür.

Basset Hound Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Basset Hound cinsi sürekli tüy döken bir cinstir. Bu nedenle de Basset Hound cinsi sahiplerinin bakımlarında dikkat etmesi gereken konuların başında tüy bakımı geliyor.

Tüy yapısı parlak, düz ve kısa tüylerdir. Sürekli tüy döktüğü için tarakla tüylerin sık sık taranması tüy bakımı adına son derece önemlidir. Düzenli olarak tüy taraması ölü tüylerin tarakla toplanmasına ve böylelikle tüy dökümünü de azaltacaktır.

Tüy bakımı için gerekli durumlar dışında çok fazla banyo yaptırılmaya gerek yoktur. Ancak düzenli zamanlarda yıkanması ya da kuru şampuan kullanılması tüy bakımı için faydalı olacaktır.

Basset Hound Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Basset Hound cinsi; sadık, nazik ve insancıl köpektir. Aile ortamına zor da olsa uyum sağlayabilen bu cins, ailesiyle ve çevresindeki insanlarla vakit geçirmeyi ve oynamayı sever.

Çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı, dost olabilen Basset Hound, diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle de güzel anlaşan cinstir.

Basset Hound cinsi aşırı sosyal cinstir. Sürekli ilgi ve oyun bekler. En kısa sürede bile ilgisiz kaldıklarında küsüp mutsuz olabilir hatta hastalanabilir.

Her ne kadar uyumlu ve insancıl cins olsa da ve çocuklarla iyi bir dost olsa da canları acıtıldığında ya da istemedikleri bir davranışa maruz kaldıklarında saldırgan kişiliğe bürünebilir.

Basset Hound Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Basset Hound, işitme duyusu olan canlılardır. Öyle ki bu cins köpekler eğitimleri işite duyuları sayesinde daha hızlı ve kolay alırlar.

Kulakları kadifemsi, kulak tüyleri düz, kulakları uzun ve çoğu zaman burun üzerine düşecek kadar uzundur. Kulak derisi dik değil yatıktır.

İşitme duyuları olsa da sesleri duyma oranları düşüktür. Köpeklerde kulak yapısı işitme oranıyla yakından ilgilidir. Dik kulak yapılarında işitme oranı daha yüksek olurken Basset Hound cinsi gibi yatık kulak yapısına sahip olan köpeklerde işitme oranı düşük oluyor.

Basset Hound Ne Kadar Yaşar?

Orta boy ırk olan Basset Hound cinsi köpeğin ortalama yaşam süresi 10-12 yıldır. Bu yaşam süresi köpeğin mutlu ve sağlıklı olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Sosyalliği seven ve asla yalnız kalmak istemeyen Basset Hound, açık ortamda çok hareketli olmasına rağmen ev ortamında tam tersine hareketsizdir. Bu gibi durumlar değişkenlik gösterdiğinde ve hem hareketsiz hem yalnız kaldığında ruhsal ve fiziksel sağlığı bozulacaktır.

Basset Hound cinsi bir köpek beslemek istiyorsanız ve yaşam süresinin olabildiğince uzun olmasını istiyorsanız köpeğinizi yalnız bırakmamanız gerekir. Ayrıca bu cins aşırı kilo almaması gereken köpek cinsidir. Besleyecekseniz sağlığı için mutlaka dengeli ve doğru beslenmesini sağlamalısınız.

WhatsApp chat