Boerboel, ailesine sadık bir köpek ırkıdır.

Boerboel

Farklı görüşler olmasına rağmen ağırlıklı olarak kökenlerinin Güney Afrika’dan geldiği kabul edilen ve buna bağlı olarak Güney Afrika Mastiff olarak da isimlendirilen Boerboel köpek ırkı; iş ve koruma köpeği olarak kullanılan ve sahip olduğu fiziksel özelliklerinin yanında karakteristik özellikleri ile ailesine güven veren bir yapıya sahiptir.

Boerboel Özellikleri

Boerboel köpekler, ilk anda adaleli vücudu ve keskin bakışlarıyla hiç şüphesiz dikkatimizi çekmeyi başarır (Bu dikkat çekme başarısını Doberman ve Presa Canario köpek ırklarında da görmek mümkündür.) ve kısa tüylerinin bir adım öne çıkarttığı fiziği ile bizleri mest eder. Tabii dostumuzun insan yaşamındaki rolü de bu fiziksel özelliklere ve arka planında yatan davranışlara bağlı şekillenmiştir.

Boerboel köpek ırkı, ilk anda fiziksel özellikleriyle dikkat çekmeyi başarır.

Her an tetikte bekleyerek kendini ya da ailesini tehdit altında hissettiği anda avcı fiziği ile harekete geçebilen Boerboel köpekler incelendiğinde;

  • Erkek köpeklerin ortama 65 kg. – 80 kg. ağırlığa sahip olduğu,
  • Dişi köpeklerin ise ortalama ağırlığının 50 kg. – 65 kg. arasında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.

Yükseklik olarak baktığımızda ise yetişkin bir Boerboel köpeğin ortalama boyunun 60 – 70 cm. olarak değiştiğini söyleyebiliriz.

Tam bu aşamada; fiziksel gelişimin takibi ve yeterliliği ile ilgili birkaç kritik noktaya temas etmek gerekir. Öncelikli olarak; köpeğimizin fiziksel gelişimini tam anlamıyla takip edebilmemiz yalnızca veteriner hekim kontrolleri ile mümkündür.

Uzman veteriner hekimler, dostumuzun fiziksel gelişimine bağlı olarak beslenme programları belirler ve bu beslenme programlarını disiplinli bir şekilde uyguladığımız takdirde dostumuzun etkileyici fiziksel görünümünü koruyacaktır.

Yavru Boerboel köpeklerin erken dönemde eğitime başlaması gerekir.

Elbette fiziksel görünüm yalnızca dikkat çekici kas yapısından ibaret değildir ve parlak tüyler de dostumuza hayli dikkat çekici bir görünüm kazandıracaktır. Dolayısıyla burada dengeli ve doğru beslenmenin köpeklerde deri sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çekmek ve bu etkiyi takip etmenin en güvenilir ve sistematik yolunun düzenli veteriner hekim kontrolleri olacağını hatırlatmak gerekir.

Tüy rengi kahverengi, siyah ve beyaz tonlarında olan Boerboel dostlarımızın kararlı bakışlarına maruz kalacağımız gözleri de genellikle kahverengidir ve üçgen şeklindeki kulakları ile gövdesine kıyasla orantılı bir boyuta sahip olmasına rağmen ona etkileyici bir görünüm veren kafası ile Boerboel köpekler kendinden emin bir duruşa sahiptir.

Boerboel Karakteristik Özellikleri

Boerboel köpeklerin karakteristik yapısıyla ilgili dikkat çekmemiz gereken ilk nokta; ailesine olan sadakatleri ve ailesini korumak adına tehlike anında hızlı karar alıp bu kararı soğukkanlılıkla uygulayabilir olmasıdır. Tüm bunlara baktığımız; Boerboel dostlarımızın tam anlamıyla bir koruma köpeği olduğunu ve fiziksel özelliklerinin yanında karakteristik özelliklerinin de bu görevi yerine getirmesine yardımcı olduğunu söylememiz mümkündür.

Boerboel köpekler, tehdit karşısında her an harekete geçmeye hazırdır.

Tabii kendinden emin, soğukkanlı ve agresif yapısı, aynı zamanda Boerboel köpeklerimizle ilgili dikkat etmemiz gereken noktalardır. Çocuklar, diğer evcil hayvanlar ve hemcinslerine karşı mesafeli  davranan dostlarımızın, erken dönemde mutlaka ve mutlaka sosyalleşme, tuvalet ve itaat eğitimi alması gerekir.

Güçlü fiziksel yapısı dolayısıyla çocuklarla oyun oynamaya uygun bir ırk olmayan Boerboel dostlarımıza yavruluk döneminde dominant karakterimizi kabul ettirmeli ve yaşam alanlarımızdaki sınırları kesin ve net çizgilerle belirlemeliyiz. Aksi takdirde dostumuz yetişkin olduğunda disiplin ve sistemsizlikten kaynaklanan birçok problemle karşı karşıya kalmamız hayli kuvvetli bir olasılık haline gelir.

Boerboel dostlarımıza erken dönemde disiplin vermemiz gerekir.

Boerboel dostlarımızın korumacı yönü onların tehlikeli bir köpek ırkı olduğundan ziyade eğitilmeleri gerektiğini gösterir ve bu eğitimi yalnızca profesyonel eğitmenlerden almamız gerektiğini unutmamak önemli bir detaydır. Dostumuzun eğitim sürecinde edindiği alışkanlıkları sosyal hayatta ve yaşam ortamında da devam ettirerek kalıcı uygulamalar haline getirmesinde sorumluluk bize aittir ve buna bağlı olarak; Boerboel köpeklerin, köpek bakımı noktasında belirli bir tecrübeye sahip ve daha önce köpek beslemiş olan hayvanseverlerin sahiplenmesi gereken bir ırk olduğunu rahatlıkla ifade etmemiz mümkündür.

Boerboel Fiyatları

Boerboel köpeklerin dikkat çekici fiziksel özellikleri, ailesine bağlılığı, soğukkanlı fakat kararlı ve itaatkar tavırları, kendinden emin duruşu ve koruyucu yapısı; hiç şüphesiz fiyat noktasında belirleyici olan faktörlerin başında gelir.

Boerboel köpeklerin fiziksel özelliklerini koruma doğru beslenme ile mümkündür.

Boerboel köpeklerin Pet Shop’lardaki fiyatlarının 5.000 TL ile 16.000 TL arasında değişkenlik gösterdiğini ve köpeğimizin yaşı, yavruluk dönemindeki beslenme ve bakım süreci, ebeveynlerinden miras aldığı genleri, safkanlık durumu ve şeceresi yani aşı ve parazit tedavisi kartı ile birlikte kimliği, fiyatlandırmayı etkileyen noktalardır.

Mutlu Patiler Pet Shop’dan satın alacağınız tüm köpek ırklarında safkanlık garantisi vardır ve bu garanti, dostlarımızın şecereleri ile belgelendirilir. Buna ek olarak; Pet Shop’umuzda misafir ettiğimiz tüm dostlarımızın beslenme ve bakım süreçleri profesyonel veteriner hekimler tarafından düzenli olarak kontrol edilerek aşılama periyotları da bu bakım süreçleri kapsamında değerlendirilir.

Boerboel nasıl bir köpektir ?

Boerboel, güçlü fiziğiyle dikkat çeken, ailesine sadık, koruyucu özellikleri ile ön plana çıkan, soğukkanlı fakat atılgan ve agresif, yavruluk döneminde profesyonel eğitmenlerce eğitilmeye başlanması gereken bir köpek ırkıdır.

Boerboel kaç yıl yaşar ?

Boerboel köpeklerin yaşam süresi; ebeveynlerinden miras aldığı genler ve bakım sürecindeki hassasiyetimize bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, bu dostlarımızın ortalama 10 yıl yaşamlarına devam ettiği gözlemlenmiştir.

Boerboel apartmanda beslenir mi ?

Gerek fiziksel özellikleri gerekse de diğer evcil hayvanlara ya da çocuklara zaman zaman mesafeli davranışlar sergilemesi ile Boerboel köpekler, apartman hayatına uygun dostlarımız değildir. Boerboel köpeklerin kendilerine ait olan ve beslenme, tuvalet, dinlenme ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir kulübede bakılmaları tavsiye edilir.

Daha önce hiç köpek bakmadım, Boerboel besleyebilir miyim ?

Boerboel köpekler dominant ve kontrol edilmesi zor bir karaktere sahiptir ve bu durum tecrübesiz hayvanseverler için birçok probleme neden olabilir. Dolayısıyla daha önce köpek beslemeyen bir hayvanseverseniz, Golden Retriever, Maltese Terrier, Toy Poodle ya da Pomeranian Boo gibi çok daha uysal karaktere sahip dostlarımız ile tecrübe edinmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

WhatsApp chat