Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Border Collie

Border Collie

Border Collie cinsi köpek ırkı İskoçya ve İngiltere sınırlarında koyunları kontrol etmek amacıyla geliştirilen, sınırsız enerjiye ve dayanıklılığa sahiptir. Zeka seviyesi oldukça yüksek olan bu köpek ırkı sevecendir fakat ilk kez bakacak olanlara önerilmez.

Border Collie köpekler enerjileri ile dikkat çeker.

Border Collie Özellikleri

Border Collie köpek ırkı fiziksel ve karakteristik anlamda son derece olumlu özelliklere sahip, dayanıklı, güçlü ve atılımcıdır. Genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Omuz yüksekliği 45-60 cm arasındadır ve 15-25 kg ağırlığına ulaşabilirler.
  • 12 ile 15 yıl yaşayabilirler.
  • Çok enerjik ve zekidirler. Sürekli oturmaktan hoşlanmazlar.
  • Soğuk ve sıcak havaya karşı dayanıklıdır.
  • Yoğun fiziksel eğitime dayanabilir.

Bu gibi özelliklerinden dolayı Border Collie hemen hemen her yerde yaşayabilir. Tam bir aile köpeği olan Border Collie sahibini ve dostlarını çok iyi tanır, yabancılara karşı ise tedirgindir.

Bunları da Merak Edebilirsin !

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ? 
Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım ? 
Köpeklerde Parazit Uygulaması Nasıl Programlanır ?  
Köpeğime Ev Yemeği Yedirebilir Miyim ?
Yavru Köpeğimi Dışarıya Ne Zaman Çıkarabilirim ?

Border Collie Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Köpeklerde bakım süreci çaba ve özen bekleyen bir durumdur. Bunun için düzenli bakımını yaptırmalı, tüylerini taramalı, tırnaklarını kesmelisiniz. Kulübesi her gün temizlenmeli, minder gibi ona ait eşyalar silkelenmelidir. 10-15 günde bir parazitlerini yaptırmalısınız. İlkbahar ve sonbahar süresinde çok tüy dökmeye eğilimli olan köpeklerin tüy temizliğini yapmalı ve mama kaplarını temizlemelisiniz.

Border Collie oldukça zeki bir köpek ırkıdır.

Border collie cinsi köpek ırklarının da diğer köpeklerle bakımı aynıdır fakat bu ırk kalça displazisi, progresif retina atropisi, epilepsi ve birçok alerji türüne daha yatkındır. Bu yüzden sık sık veteriner kontrolünde olmalıdır. Beslenme konusunda ise düzenli olarak egzersiz yaptırılması gereken bu köpek ırkının kuru mamayla beslenmesi gerekir. Kilo almaya çok yatkın olan Border Collie’nin düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Border Collie Köpeklerde Eğitim

Eğitimine erken yaşta başlanması gereken Border Collie köpek cinsi zeki oldukları için çabuk eğitilebilirler. Çok ısrarcı oldukları için bazı konuların özellikle üstünde durmanız gerekecektir. Üç ile altı aylıkken otur, sakin ol, ayağa kalk gibi komutları öğretebilirsiniz. Kapalı bir alanda daha kolay öğrenen bu köpek cinsi aynı zamanda kaçmamayı bilecektir.

Border Collie köpekler, eğitim süreçlerini erken dönemde kavrayabilir.

Bir yaş ve üstüne geldiğinde size eşya getirebilir, herhangi bir komutu algılayabilir veya geliştirebilir hale gelecektir. Bu köpek ırkına sürekli olarak iş verip enerjisini dengelemeye çalışmalısınız. Aksi takdirde kendi kendine öğrenmeye başlayacaktır.

Border Collie Köpek Fiyatları

Çok bilinen ve sevilen köpek ırklarından olan Border Collie fiyatı ortalama 4.000 TL ila 10.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Elbette köpeğin rengine, yaşına, cinsine ve secere belgesinin durumuna göre fiyatı değişebilir. En doğru fiyatlar için mutlaka Mutlu Patiler ile iletişime geçmelisiniz. Farklı fiyatlandırmalarda bulacağınız bu köpek cinsi oldukça enerjik ve zekidir.

Yavru Border Collie

Enerjik ve sevecen Border Collie yavruları küçüklükten itibaren eğitimine açıklardır ve kolay öğrenirler. İlk üç sene basit komutları, ilerleyen süreçlerde de eşya getirme ve atma, zeka içeren oyunlar gibi birçok şeyi yapar hale gelir. Beslenme konusunda ise anne sütünü tamamlamış yavrularda ilerleyen süreçlerde yaş mama verilmesi gerekir.

İlk senesini doldurduktan sonra kuru mamaya geçilebilir. Bunun yanında vitamin, protein ve mineral bakımından zengin takviyelerin yapılması gerekir. Tüylerinin sıklıkla taranması, tırnaklarının kesilmesi, çok sık banyo yaptırılmaması önemlidir. Mutlu Patiler sitesinde yavru Border Collie hakkında tüm detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Border Collie tüy döker mi?

Siyah-beyaz, siyah-gri, kızıl-beyaz, düz siyah ya da üç renkli olabilen Border Collie, orta derecede tüy dökme sorununa sahiptir. Düzenli olarak taranma ve fırçalanma isterler. Tüy bakımını azaltmak için banyo yaptırabilir, tüy dökmeyi engelleyen şampuanlar kullanabilirsiniz. Tüy döktükleri yerin temizlenmesi gerekir.

Border Collie köpeklerin bakımı kolay mıdır?

Border Collie cinsinin bakımı o kadar da zor değildir. Kolaylaştırılmak için ev sıkça temizlenmeli, havalandırılmalı, köpeğin dişleri fırçalanması, aşısı yaptırılmalı ve tüyleri taranmalıdır. Ayrıca gerek bulunduğu vakit dışarı çıkarılmalıdır. Köpeklerin ter bezleri olmadığı için sürekli yıkanması doğru değildir.

Border Collie ne kadar yaşar?

Zeki ve sevecen bu köpek ırkı 10-17 yıl yaşayabilir. Herhangi bir hastalığı olmadığında uzun seneler yaşayabilen bu ırk, yaşamını sürdürebilmek için her türlü enerjisini kullanır fakat çok çabuk hastalığa yakalanabilir. Bu yüzden sıkça veteriner hekim dahilinde gözlem altında tutulmalı ve aşıları yaptırılmalıdır.

Sağlıklı ve düzenli beslenen Border Collie’nin iyi bakılması gerekir. Bir köpeğin yaşam süresini etkileyen faktörler hayat kalitesi, yaşı, beslenmesi ve sağlığıdır.

Border Collie kaç yavru doğurur?

Orta ırka mensup Border Collie, her doğumda 4 ile 8 arasında yavru doğurur. Yavru sayısı dişinin sağlığı, yaşı ve erkeğin olgunluğuyla alakalıdır. Gebelik süreçleri 60-64 gün arasındadır. Yılda 1 kere çiftleşmeleri gerekir, aksi takdirde hem dişinin hem de yavruların sağlığı olumsuz etkilenir.

Border Collie evde beslenir mi?

Eğitime açık Border Collie köpekleri ev ortamında bakılabilir fakat sosyalleşmesi gerekir. Bu yüzden kapalı ortamda fazla tutulması psikolojisi açısından pek hoş olmayacaktır. Evde beslenirse kabı temiz olmalı, ev havalandırılmalı ve köpek sık sık dışarı çıkartılmalı.

Border Collie ne kadar büyür?

Border Collie cinsi ağırlıkları erkeklerde 14-20, dişilerde 12-19; yüksekliği erkeklerde 14-20 arasındadır. Düzenli veteriner hekim kontrolünün ve beslenme düzeninin boy ve kilo dengesi açısından önemi büyüktür.

Border Collie evde yalnız kalabilir mi?

Çok çabuk sıkılan ve enerjisini atmaya ihtiyaç duyan Border Collie köpekler, evde yalnız kalmaya gelemez. Dolayısıyla programınızı yaparken dostunuzun evde uzun süre yalnız kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Border Collie alırken nelere dikkat edilmeli?

Border Collie alacak kişiler sabırlı, enerjik, atılgan ve aktif kişiler olmalıdır. Onları sürekli dışarı çıkarmalı ve oyuncaklar alarak enerjisini atmasını sağlamalısınız. Alerjiler, epilepsi, göz anomalileri gibi hastalıklara yatkın olacakları için daima veteriner kontrolünde olmalıdır.

WhatsApp chat