Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Bull Terrier

Bull Terrier

Üçgen kulakları ve yumurta görünümlü kafa yapısıyla görünüş itibariyle en dikkat çekici köpek ırkları arasında bulunan Bull Terrier İngiliz kökenli olan bir ırktır. James Hinks tarafından üretilen ırk ilk dönemlerinde White Cavalier olarak anılmıştır. Güçlü bir yapıya sahip olmaları sebebiyle boğalarla dövüşler için kullanılmıştır.

Bull Terrier Köpek Irkı

Bull Terrier Özellikleri

İngiliz asıllı olan Bull Terrier köpek ırkının hangi özelliklere sahip olduğu ırkı sahiplenmeyi düşünen kişilerin araştırdıkları en önemli konudur.

Irkın özellikleri şöyledir;

  • Köpek ırkının en önemli ve dikkat çekici yeri kafalarıdır. Diğer köpeklerden ayrılan yumurta şeklindeki kafası ve kulaklarıyla insanların ilgisini çeker.
  • Güçlü kaslara sahip olan ırkın karakteristik özellikleri arasında cesaret ve sadık olma yer alır.
  • Irktaki köpeklerin en önemli özelliği ise koruma içgüdülerinin gelişmiş olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde ırk saldırgan tavır gösterir.
  • Köpek ırkının saldırgan tavırlar göstermesinden dolayı küçük yaşlar itibariyle tasmayla gezdirilmesi ve ağızlık kullanılması önerilir.
  • Bull Terrier köpekler genel olarak beyaz tüy rengine sahip canlılardır. Ancak beyaz tüyler yanı sıra kızıl ve siyah gibi farklı renklerin bulunması mümkündür. *Güçlü köpek ırklarından olan köpeklerin erkek ve dişileri ortalama olarak 53-56cm uzunluğunda ağırlıkları ise 21-31 kilogram şeklindedir.
  • Bull Terrier köpekler küçük kulaklara sahiptir ve bu kulaklar dik aynı zamanda da birbirine yakın konumdadır.
  • Irka ait köpeklerin gözleri koyu renge sahiptir.

Irka ait olan bir köpeği sahiplenecek olan kişilerin köpek hakkındaki tüm bilgileri öğrenerek sahiplenmesi önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sürprizler yaşanabilir. Özellikle köpeğin sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier Bakımı

Köpek sahiplerinin köpeklerinin bakımlarını zamanında yapmaları ileri tarihte sorunlarla karşılaşmalarının önüne geçer. Köpekler için uygulanacak bakımlar tüy bakımı, vücut bakımı ve beslenmeden oluşur. Bull Terrier cinsi köpekler kısa ve ince tüylere sahiptirler. Sahip oldukları kısa tüy yapısı sayesinde tüylerinin bakımı konusunda güçlük yaratmazlar.

Bunları da Merak Edebilirsin !

Yavru Köpeğimin Bakımını Nasıl Yapabilirim ?
Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım ? 
Köpeğimin Parazit Uygulamasında Nelere Dikkat Etmeliyim ? 
Köpeğime Ev Yemeği Yedirebilir Miyim ?
Yavru Köpeğimi Dışarıya Ne Zaman Çıkarabilirim ?

Kısa olan tüylerin taranması ve gerekli durumlarda yıkanması yeterlidir. Irkın tüy yapısının ince olması kış mevsiminde köpeklerin üşümesine neden olur. Bu nedenle köpeklerin üşümeyecekleri bir ortamda bulunmaları gerekir.

Bull Terrier’ler enerjik köpek ırkları arasında bulunur. Bu nedenle köpeklerin enerjilerini atabilecekleri egzersizleri yapmaları gerekir. Bunun için ırka ait bir köpeği sahiplenen kişilerin köpekleri sık sık dışarıya çıkararak egzersiz yapmalarını sağlaması gerekir. Ayrıca bu köpeklerin tehlikeli olan köpek türleri arasında bulunması sebebiyle ağızlık ve tasma olmadan dışarıya çıkarılması kanunen yasaktır.

Bull Terrier Köpeklerde Beslenme

Köpeklerde beslenme köpek sağlığını etkileyen en önemli konulardan birisidir. Köpeklerin türüne, yaşına ve sahip olduğu rahatsızlıklara bağlı olarak uygun mamaların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca bir köpeğin sağlıklı olması için dengeli bir şekilde beslenmesi de önemli bir unsurdur.

Tüm köpek ırklarında olduğu gibi Bull Terrier köpeklerinde de beslenmede cinse uygun mamaların tercih edilmesi gerekir. Bu tür iştahlı bir tür olduğu için onların yeterli şekilde beslenebilecekleri mamalar satın alınmalıdır. Mama tercihi yüksek kaliteli ve yüksek vitaminli olacak şekilde seçilmelidir.

Bull Terrier’lerin beslenmesinde öğün sayısı ise 2 öğün olarak ayarlanmalıdır. Köpeğin yaşına göre öğün başına 3 fincan mama tüketmesi sağlanabilir. Ayrıca bu türdeki köpekler için kuru mamalar ve ödül mamaları da verilebilir. Ancak ödül maması verilirken miktara dikkat edilmeli ve köpeğin obezite olmasına imkan tanınmamalıdır.

Bull Terrier Köpeklerde Eğitim

İngiliz kökenine sahip olan Bull Terrier köpekleri inatçı köpekler (inatçılık konusunda Çin Aslanı ile yarışabilir..) arasında bulunur. Bu nedenle eğitimleri özellikle ilerleyen yaşlarda sahiplerini zorlayabilir. Bu nedenle türe ait olan köpeklerin yavru halindeyken eğitimlerinin verilmesi gerekir. Eğitim esnasında ödül mamaları tercih edilerek köpeğin eğitimi daha kısa sürede tamamlaması sağlanabilir.

Bull Terrier köpeklerinin saldırgan tavırlar sergilemesinden dolayı ağızlık ve tasma ile dolaştırılması zorunluluğu vardır. Bu nedenle ırktaki köpeklere ağızlık ve tasma kullanımı konusunda da eğitimin verilmesi gerekir. Bu köpekler eğlenceyi ve oyunu çok severler. Bu nedenle köpeklerin eğitiminin eğlenceyle birlikte verilmesi kalıcılığı ve eğitimin kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilir. Özgür ruhlu ve inatçı bir yapıya sahip oldukları için hemen eğitilmelerinin de beklenmemesi gerekir.

Bull Terrier Fiyatları

Bull Terrier yavru veya yetişkin köpek sahiplenmek isteyenler fiyat konusunda araştırma yapmaktadır. Bu ırktaki köpekleri sahiplenmek için en uygun fiyat bilgisine Mutlu Patiler farkıyla ulaşılabilir. Bu ırktaki köpeklerin fiyatları 3000-5000 TL aralığında görülür. Fiyat aralığı sahiplenilecek olan köpeğin şeceresi, yaşı, rahatsızlığının bulunup bulunmaması ve burun yapısının etkisi vardır.

Yavru Bull Terrier

İngiltere kökenine sahip olan Bull Terrier köpekler yavruyken alındığında beslenmesi konusunda zorluk yaşanmayan köpeklerdir. Yavru olan köpeğin özelliklerine uygun mama tercihi ile beslenmesi sağlanır. Yavru köpeklerin tüyleri uzun olmadığı için tüy bakımı konusunda zorluk yaşanmaz. Ayrıca bu ırktaki köpeklerin yavrularının yetişkinlere oranla eğitimi daha kolaydır.

Yavruyken tuvalet, beslenme ve temizlik konularında eğitilen bir köpek ilerleyen dönemlerde zorluk yaşatmaz. Yavru Bull Terrier köpeklerinin bakımı, beslenmesi ve tüm merak edilenlerin cevapları ise Mutlu Patiler aracılığıyla öğrenilebilir. Sonrasında da edinilen bilgiler göz önüne alınarak yavrunun sahiplenilmesi sağlanabilir.

Bull Terrier nasıl bir köpektir ?

Bull Terrier köpekler görünüşleriyle dikkat çeken, güçlü yapıya sahip olan ve tehlikeli ırklar arasında gösterilen bir köpektir. Aynı zamanda bu köpekler sadıklardır ve sahiplerini koruma konusunda üstün yeteneklere sahiptirler. Uzun tüylere sahip olmadıkları için insanları bakım konusunda da zorlamazlar. Tehlikeli ırklar arasında gösterilmesine rağmen eğitiminin doğru verilmesiyle sevecen olan köpeklerdir.

Bull Terrier ne kadar yaşar ?

İngiltere kökenli Bull Terrier köpekleri ortalama olarak 10-14 yıl yaşam sürerler. Bu ortalama sürenin artış ya da azalış göstermesi köpeklerin beslenmesinin düzenli olup olmamasına ve yaşadığı ortama göre değişiklik gösterir.

Bull Terrier Türkiye’de yasak mı ?

Bull Terrier köpekleri yasaklı olan köpeklerin yer aldığı listede ismi bulunmayan köpeklerdendir. Ancak ırkın melez olması ve yasaklı olan köpeklerin birleşimi sayesinde ortaya çıkmış olması Türkiye’de beslenmesini yasak kılmıştır. Yasak olmasına rağmen beslenmek istendiğinde köpeğin kaydının belediyeye yaptırılması ve gerekli olan şartların sağlanması gerekir. Aksi takdirde köpeği bulunduran kişilerin 7000 TL gibi bir ceza ödemeleri söz konusudur.

Bull Terrier nasıl eğitilir ?

Bull Terrier köpeklerinin eğitimi ırkın inatçı olması sebebiyle zorlayıcıdır. Ancak eğitim için sabırlı davranılması köpeklerin istenilen eğitimi almalarına yardımcı olur. Eğitimin başarılı olması için oyunlarla eğitim verilmesi tercih edilmeli ve köpeğin istenilen komutu yerine getirmesi sonrasında ödüllendirme yapılmalıdır.

WhatsApp chat