Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel köpekler, orta derecede tüy dökme eğilimine sahiptir.

Cavalier King Charles Spaniel

Kökenleri İngiltere’ye dayanan ve 1900’lü yıllarda popülaritesini arttırmaya başlayan ve ataları King Charles ve Cocker Spaniel olan Cavalier King Charles Spaniel köpek ırkı; asil tüyleri, sıcak bakışları, ona sevimli bir görünüm kazandıran düşük kulakları ve insan yaşamına kolay uyum sağlayabilen karakteri ile özellikle apartmanda köpek beslemek isteyen hayvanseverlerin tercih ettiği köpek ırklarının başında gelir.

Cavalier King Charles Özellikleri

İdeal renk kombinasyonu kahverengi ve beyaz olmasına karşın siyah, kızıl ve bronz renkli tüyleri ile de karşılaşabileceğimiz Cavalier King Charles dostlarımızın yükseklik ve ağırlıkları cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermez ve;

  • Yükseklik : 30 cm. – 33 cm.
  • Ağırlık : 5 kg. – 8 kg.

olarak gözlemlenmiştir.

Cavalier King Charles fiyatları için sabit bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir.

Toy Poodle, Maltese Terrier ve küçük köpek ırkları içerisinde değerlendirilen tüm köpek ırklarında olduğu gibi Cavalier King ırkında da gelişim eğrisini tam anlamıyla takip etmek güçlü bir gözlem yeteneği gerektirir ve çoğu zaman bu pek mümkün değildir. 

Dolayısıyla köpeğimizin fiziksel gelişiminin dengeli ilerleyip ilerlemediğini takip etmek adına uzman veteriner hekim kontrollerine başvurmamız gerektiğinin altını çizmemiz gerekir.

Cavalier King dostlarımızın karakteristik yapılarıyla ilgili değinmemiz gereken ilk nokta; apartman yaşamına en uygun köpeklerden biri olduğudur.

Biçimli kafası, yuvarlak ve sevecen gözleri, düşük olmasına rağmen kıvır kıvır tüyleri ile ona ayrı bir hava katan kulakları ve son olarak köklerinin asilzadelere dayandığını ortaya koyan kendinden emin ve güven veren duruşu ile Cavalier King Charles dostlarımızın bu denli ilgi görmesinin başında gelen nedenlerdir.

Tabii Cavalier King dostlarımızın fiziksel özelliklerinin ve ilk bakışta dikkatimizi çeken tüylerinin dikkat çeken görünümünü korunması, doğru bakım ve beslenme süreçleri ile mümkündür.

Cavalier King Charles Spaniel dostlarımız, asil duruşlarıyla dikkat çeker.

Elbette bakım süreci yalnızca uygulamamız gereken temel kurallardan ibaret değildir ve dostumuzun karakter yapısını ve fiziksel özelliklerini doğru kavramamız, bu süreçte ona hitap edebilmemizi kolaylaştıracak ve tüm bunlara bağlı olarak köpeğimizin yaşam kalitesinin artmasına zemin hazırlayacaktır.

Dolayısıyla tam bu aşamada; Cavalier King Charles köpek ırkının fiziksel özelliklerine genel hatlarıyla değindikten sonra karakteristik yapısı ve özellikle ona ayrı bir hava katan tüylerinin bakımı, dökülmesi vb. konularıyla ilgili ayrı birer parantez açmamız gerekir. 

Cavalier King Charles Spaniel köpekler, aileleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanır.

Cavalier King Charles Karakteristik Özellikleri

Cavalier King dostlarımızın karakteristik yapılarıyla ilgili değinmemiz gereken ilk nokta; apartman yaşamına en uygun köpeklerden biri olduğudur. 

Bu noktada küçük köpek ırklarından biri olan Maltese Terrier dostlarımızla ufak bir kıyaslama yaptığımızda; tüy dökmeme konusunda önde olan Malta köpeklerinin, apartman yaşamına Cavalier King Charles köpek ırkından belki bir adım daha uygun olabileceğini söyleyebiliriz.

Cavalier King Charles Spaniel köpekler, çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar.

Cavalier King Charles köpek ırkı;

  • Her zaman neşesi ile bizleri de güldüren ve hayatımıza renk katan,
  • Ekstrem şartlar olmadığı takdirde çok sık havlama ihtiyacı duymayan,
  • Özellikle yavruluk dönemlerinde çocuk ve diğer evcil hayvanlar ile bir araya getirildiği takdirde yaşamı boyunca bu iki grupla iyi anlaşabilen,
  • Sahibine ve ailesine sadık olan ve bu sadakatini onlarla sürekli zaman geçirerek göstermek isteyen,
  • İlk kez tanıdığı sosyal çevreye mesafeli davranmayarak çabuk uyum sağlayabilen ve
  • Doğru eğitmenin kontrolünde verilen eğitimleri çabuk kavrayabilen

bir yapıya sahiptir.

Cavalier King köpeklerimizle ilgili dikkat çekmemiz gereken bir diğer nokta da; bizimle kaliteli zaman geçirmeyi istemeleri olmalıdır çünkü onunla yeterince ilgilenmediğimiz takdirde bunu psikolojik bir baskı haline getirerek dikkat çekmek adına daha farklı yollara başvurabilir ve yapısına hiç de uygun olmayan agresif davranışlar sergilemeye başlayabilir.

Dolayısıyla bir Cavalier King köpeğe sahipsek kabul etmemiz gereken noktaların başında; dostumuza günün belirli saatlerinde kesinlikle zaman ayırmamız ve bu zamanı onun için özel kılacak hale getirmemiz gerektiği gelmelidir. 

Cavalier King dostlarımızın aslında bizimle geçirdikleri zaman dilimi için büyük beklentileri yoktur. Bazen kucağımızda beş dakikalık bir mola dahi dostumuzun mutlu olması ve onun, yaşantımızda tuttuğu yeri kavraması adına yeterli olur. 

Karakteristik özellikleri itibariyle insan yaşamına ve apartman hayatına kolay uyum sağlayabilen Cavalier King Charles köpek ırkıyla ilgili hakim olmamız gereken noktalardan bir diğeri de, daha önceki paragraflarımızda ifade ettiğimiz üzere tüy yapısıdır. 

Cavalier King Charles Tüy Yapısı

Cavalier King Charles ırkının fiziksel görünümüne asalet ve hava katan tüyler, her ne kadar dışarıdan bakıldığında uzun gibi görünse de yakından incelendiğinde durumun böyle olmadığı fark edilir ve Cavalier King dostlarımızın tüy uzunlukları “orta uzun” olarak ifade edilebilir. 

Özellikle popüler küçük köpek ırklarından biri olan Toy Poodle köpekler ile kıyasladığımızda tüy dökümü konusunda daha aktif olan Cavalier King dostlarımızın tüylerinin haftada en az 2-3 kez fırçalanarak, dökülen tüylerin temizlenmesine ihtiyaç duyduğunu söylememiz gerekir. 

Karakteristik özellikleri itibariyle apartman hayatına en uygun köpeklerden biri olduğunu defalarca söylediğimiz Cavalier King Charles köpeklerin tüy dökümü zaman zaman zor anlar yaşatsa da, düzenli takip edildiği takdirde problem oluşturmayacak bir düzeye indirgenebilir.

Cavalier King Charles Bakımı

Cavalier King Charles bakımı oldukça hassas yapılması gerekir. En önemli nokta tüylerin bakımlı olmasıdır. Genel olarak uzun tüylere sahip olan Cavalier King Charles’in; tüylerini dökmesine engel olabilmek adına her hafta nazikçe birkaç kez tüylerini tarayabilirsiniz.

Banyo yaptırırken tüylerin zarar görmemesi ve yine sağlıksal açıdan etkilenilmemesi için köpek şampuanı harici farklı bir şampuanla yıkamamanızı öneriyoruz. Çünkü normal şampuanlar insan vücuduna göre yapılmış olup, hayvan vücudunda tahriş meydana getirebilir. Tüy bakımından oldukça hassas olan Cavalier King Charles için normal şampuan asla kullanılmamalıdır.

Cavalier King Charles bakımı konusunda önemli bir diğer nokta ise parazitlerdir. İç ve dış parazitler sebebiyle Cavalier King Charles cinsli köpeğiniz sürekli olarak sinirli ve huysuz olur. Kimseyi dinlemez ve canı ne istiyorsa onu yapar. Hem köpeğin fiziksel ve ruhsal sağlığı, hem de sizin sağlığınız söz konusuyken; İç ve dış parazit için çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bayat su, bayat yemek yedirip içirmek ya da bakteri seviyesinin fazla olduğu park / bahçe gibi alanlarda çok fazla bulundurmak Cavalier King Charles’in iç ve dış parazit hastalığına yakalanmasına sebebiyet verebilir.

Karnı şişmiş, sürekli olarak gaz çıkarmaya başlamış, ishal olmuş, kilo kaybı meydana gelmiş veya kanlı dışkı gibi belirtiler göstermeye başlamışsa  “geçer” diye bir beklenti içerisinde olmadan acilen veterinere başvuru yapılması gerekmektedir. Eğer bu belirtiler bulunuyorsa Cavalier King Charles cinsi köpeğiniz üzülerek söylüyoruz ki; iç veya dış parazit olmuş olabilir. Veteriner size tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi vercektir.

Cavalier King Charles, kalp rahatsızlıklarına oldukça dikkat edilmesi gereken bir cinstir. Çünkü ölüm sebepleri genel olarak kalp problemleridir. Kalp kapakçığı gevşeyen Cavalier King Charles cinsi köpeklerde kan sızma yapmaktadır. Bu durum da kalbi oldukça fazla şekilde yorar. Eğer köpeğinizde çok fazla yorulma durumu seziyorsanız ya da kalp ritmini dinlediğinizde bir bozukluk olduğunu hissediyorsanız yine bu konuda da veterinere başvurmanız faydanıza olacaktır.

Cavalier King Charles Fiyat

Cavalier King Charles fiyatları için sabit bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü erişkinlik – yavruluk durumu, rengi, şeceresine göre farklı fiyatlar sunulabilir. Cavalier King Charles fiyatları güncel olarak 1.800 TL ila 3.500 TL aralığında değişmektedir. Fiyat değişkenliğindeki en büyük etken renk sayısıdır. Tek renk – çift renk ve 3 renk olarak 3 farklı şekilde doğabilen bu köpek cinsinin en çok bilineni Kahverengi – Beyaz çift renklisidir. Ayrıca Ruby Cavalier King Charles, ülkemizde çok yaygın değildir.

Cavalier King Charles apartmanda beslenir mi?

Cavalier King Charles, insan yaşamına çabuk uyum sağlaması, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi anlaşması ve neşeli yapısıyla apartmanda beslenebilen bir köpek ırkıdır.

Cavalier King Charles Spaniel çok havlar mı?

Cavalier King Charles Spaniel genellikle sakin bir yapıya sahiptir ve çok havlamaz. Özellikle ilgi çekmek istediği zamanlarda şımarıklık yaparak havlamaya başlayabilir fakat bu problemi köpeğimizle düzenli vakit geçirerek çözmemiz mümkündür.

Cavalier King Charles evde yalnız kalabilir mi?

Cavalier King Charles dostlarımız evde yalnız kalabilir fakat bu süre değişkenlik göstermekle birlikte beş – yedi saatten fazla olmamalıdır. Eğer dostumuza yavruluk döneminden itibaren gerekli eğitimleri verdiysek ve yaşam alanlarını net çizgilerle belirlediysek; evde birkaç saat yalnız kalması önemli sorunlara neden olmayacaktır.

Cavalier King Charles Spaniel ne kadar yaşar?

Cavalier King Charles Spaniel dostlarımız beslenme, bakım ve eğitim süreçlerindeki başarımıza ve ebeveynlerinden aldığı genlere de bağlı olarak 9 – 15 yıl boyunca yaşayabilir.

Cavalier King Charles Spaniel tüy döker mi?

Diğer küçük köpek ırklarına kıyasla Cavalier King Charles Spaniel köpeklerde orta derecede tüy dökümü görülür ve haftada en az iki kez tüylerin fırçalanması ile bu tüy dökümünü büyük ölçüde kontrol altına almak mümkündür.

Cavalier King Charles Spaniel ne kadar büyür?

Uzmanlar tarafında yapılan gözlemler neticesinde Cavalier King Charles dostlarımızın 30 cm. – 33 cm. yüksekliğine sahip olabileceği kabul gören bir büyüme aralığıdır. Tabii köpeğimizin fiziksel gelişimini tam anlamıyla takip edebilmek adına veteriner hekim kontrollerini aksatmamak doğru bir tercih olacaktır.

WhatsApp chat