Corgi

İlk anda hareketli yapısı ve yaramaz bakışları ile dikkatimizi çekmeyi başaran, Pembroke Welsh Corgi, günümüzde köpekseverler tarafından kabul edilen ve kullanılan adıyla yalnızca Corgi; fiziksel boyutları dolayısıyla küçük boy köpek ırkları içerisine dahil edilen, kökenleri kıta İngilteresine dayanan, yüzlerce yıl çoban ve av köpeği olarak kullanılan ve günümüzde her ne kadar çobanlık ya da av faaliyetleri için kullanılmasa da insan hayatına uyumlu mizacı ve fiziksel özellikleri ile popülaritesini koruyarak en sık beslenen süs köpekleri içerisinde yer alan bir köpek ırkıdır. 

Toplumumuzda yaygın kullanımıyla kabul göre Pembroke Welsh Corgi’ye ek olarak son yüzyılda otoriteler tarafından ayrı bir ırk olduğu kabul edilen Cardigan Welsh Corgi köpek ırkı da mevcuttur ve mizaçlarına ile fiziksel özelliklerine baktığımızda bu iki ırk arasındaki birtakım farklılıklar dikkatimizi çeker. 

Corgi köpek ırkı, diğer küçük köpek ırklarına kıyasla çok daha güçlü ve dirençli bir yapıya sahiptir.

Corgi Fiziksel Özellikleri

Köpeklerde fiziksel özellikler için genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse; köpeğimizin sahip olduğu genetik faktörlere ek olarak fiziksel gelişimin çevresel faktörler etkisinde kaldığını da açıkça ifade edebiliriz. 

Çevresel faktörlerin köpeklerimizin gelişimi eğrisi üzerindeki etkisini takip etmek, özellikle küçük köpek ırklarında zorlu bir süreçtir ve profesyonel yardım alınması gerekir. Corgi köpek ırkına da bu açıdan yaklaşırsak; Corgi dostumuzun ağırlık ve yükseklik noktasında yeterliliğini belirleyebilmek adına uzman veteriner hekim kontrollerini aksatmamamız gerekir. 

Corgi köpek ırkı;

  • Ağırlığı : 11 kg. – 14 kg.
  • Yüksekliği : 24 cm. – 30 cm.

ortalama fiziksel özelliklerine sahip bir köpek ırkıdır. 

Corgi yavrularının erken dönemde sosyalleşme ve tuvalet eğitimi alması tavsiye edilir.

Bir önceki paragraflarda da ifade ettiğimiz üzere fiziksel özellikleri dolayısıyla küçük köpek ırkları içerisinde değerlendirilen Corgi dostlarımızın uzun bir vücudu olmasına karşın kısa bacakları vardır ve bu halleri onlara sevimlilik katarak her an dikkat çekmelerini sağlar. 

Geniş ve dik kulaklarının yanında burun yapısı ve bakışları ile tilkiyi andıran Corgi; ufak bir köpek ırkı olması dolayısıyla fiziksel özellikleri ile ön plana çıkmasa da hayli güçlü ve dirençli bir köpek ırkıdır. 

Corgi köpeklerin uzun gövdelerine ek olarak dikkat çeken bir diğer fiziksel özellikleri de kuyruk yapılarıdır. Gövdesine kıyasla oldukça kısa kuyrukları olan Pembroke Welsh Corgi ırkı, bu özelliği ile Cardigan Welsh Corgi köpek ırkından ayrılır. Yine kafa yapısına bütünüyle baktığımızda Pembroke ve Cardigan arasındaki farklılıkları görmek mümkündür. 

Pembroke Welsh Corgi köpek ırkı, gövdesine kıyasla çok kısa kuyruklara sahiptir.

Siyah, kırmızı ve kahverengi tonları (bronz ve sarımtırak) tüy renkleri ile karşılaşabileceğimiz Corgi köpeklerin tüyleri; uzun ve kalın yapıya sahip olması dolayısıyla suya dayanıklıdır.

Corgi Karakteristik Özellikleri

Corgi köpek ırkının mizacına bütünüyle baktığımızda özellikle erken dönemde eğitim aldığı takdirde insan yaşantısına kolaylıkla uyum sağlayabilecek bir köpek ırkı olduğunu söyleyebiliriz. 

Çoban köpeği olmanın getirdiği içgüdülerin yansımasıyla korumacılık yönü ve ailesine bağlılığı ile dikkat çeken zeki Corgi dostlarımız, eğitime yatkındır ve eğitim süreçlerinde kavrayışları yüksektir.

Toy Poodle ve Pomeranian Boo gibi diğer popüler küçük köpek ırklarına kıyasla havlama eğilimi çok daha fazla olan Corgi dostlarımız, yabancılara ve hemcinslerinden özellikle erkek köpeklere karşı agresif davranışlar sergileyebilir.

Hareketli bir köpek ırkı olmasına paralel olarak egzersize düzenli olarak ihtiyaç duyan Corgi köpeklerimiz ile vakit geçirmemiz önemlidir. Sahiplerinin ilgi ve sevgisine önem veren Corgi dostlarımız, sahiplerinin mutluluğunu onunla geçirdiği zaman dilimleriyle ölçer. Her ne kadar düzenli egzersizler ile Corgi köpeklerimiz ile vakit geçirecek olsak da, egzersiz dışında yapacağımız kısa yürüyüşler, oyunlar ya da yalnızca ona ayıracağımız birkaç dakika, köpeğimizin psikolojik sağlığını olumlu etkileyecektir.

Corgi kaç yıl yaşar ?

Doğru beslenme ve bakım koşullarına sahip olmasının yanında düzenli egzersizler ile formunu koruyan Corgi köpekler, 12 – 15 yıl boyunca yaşayarak hayatımızın merkezinde yer almaya devam edebilir.

Corgi apartmanda beslenir mi ?

İnsan yaşamına kolay uyum sağlayabilen Corgi köpek ırkı; fiziksel özelliklerinin de uygunluğu ile apartmanda rahatlıkla beslenebilir. Tabii Corgi dostumuzun yavruluk döneminde sosyalleşme ve tuvalet eğitimi aldığı takdirde apartman yaşamındaki konforunun artacağının da altını çizmemiz gerekir.

Corgi tüy döker mi ?

Yılda iki kez tüy değiştiren Pembroke Welsh Corgi köpek ırkı, uzun tüylere sahip olması dolayısıyla düzenli tüy bakımı ister ve haftalık periyotlarda tüyleri tarandığı takdirde olası tüy dökme problemi minimize edilmiş olur.

Corgi köpekler kolay eğitilir mi ?

Çoban köpeği olmanın getirdiği genetik eğilimle korumacılık yönü hayli kuvvetli olan Corgi köpek ırkı; zekası ve kavrayışı ile doğru eğitim koşullarında kolaylıkla eğitilebilir. Özellikle eğitim süreçlerini anlama ve uygulama noktasındaki başarısı ile diğer köpek ırklarına kıyasla dikkat çeken Corgi köpeklerin yavruluk döneminde sosyalleşme ve tuvalet eğitimi alması tavsiye edilir.

WhatsApp chat