Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » French Bulldog

French Bulldog

Basık suratlı ve sevimli haliyle dikkatleri üzerine çeken bir ırk olan French Buldog köpek sahiplenmek isteyenlerin gözde köpek cinslerinden biridir. Kısa tüyleri, uykucu halleri ve sevecen surat ifadesiyle diğer köpek cinslerinden ayrılarak akıllara kazınan French Buldog cinsi köpeklerin kulakları diğer köpek cinslerine göre farklıdır. Suratının basık bir biçimde olması ise yine diğer köpeklerden ayrılan özellikler arasında yerini alır. 

French Bulldog özellikleri

Adı her ne kadar Fransız Bulldog olarak bilinse de ilk üretimi İngiltere’de yapılmıştır. İngiliz Bulldog’un bir küçük versiyonu olan Fransız Bulldog’lar, 1860’li yıllarda Fransa’ya getirilir ve Fransız Terrieri ile çaprazlanarak üretilir.

İsminin hikayesi ise oldukça ilginçtir. Fransa’da yaşayan ve yürüyüş yapmayı sevenler tarafından sık sık tercih edilen köpek cinsi olunca ise Fransız Bulldog olarak kalmıştır. Sirk gibi alanlarda yapılan showlar için tekrar İngiltere’ye götürüldüğünde ise İngilizler tarafından çok sert bir tepki ile karşılanmışlardır. 

French Bulldog Özellikleri

Sevimli suratlarından da belli olduğu üzere minik dostumuz sahibine ve ailenize çok iyi bir arkadaş olacaktır. Dışarda yaşamaya uygun bir kürkü olmadığından dolayı çok iyi bir ev arkadaşı olacaktır. Komik hal ve tavırlarının yanında oldukça aktif bir köpektir. İnsanlarla arası çok iyidir fakat bazı tehlike sezdiği durumlarda hırçınlaşabilir ve beklenmeyen hareketlerde bulunabilirler. 

French Bulldog eğitimi

Çeşitli sentezler sayesinde son halini almış olan French Bulldog cinsi köpekler çok meraklı köpekler arasındadır. Meraklı olduklarından dolayı diğer küçük köpek cinslerine göre daha kolay eğitilebilir fakat eğitimi sırasında dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. 

Uykuyu çok seven bir ırk olduğundan dolayı yorucu egzersizlerden sonra saatler uyuyabilir. Bu durumu fırsata çevirmek için ise sabah egzersizleri yaptırabilir sizde gün içindeki işlerinizi halledebilirsiniz. Ortalama ömürleri 10 ile 12 yıl arasında değişmektedir fakat iyi bir bakım ve kaliteli bir hayat sunarak ömürlerini daha uzun hale getirebilirsiniz. Nazik bir köpek cinsi olduğundan dolayı çevreye zarar vermez.

French Bulldog Bakımı

French Bulldog köpek cinsinin bakımı her ne kadar diğer köpek cinslerine göre kolay olsa da dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan ilki tüy bakımıdır. Uzun tüyleri olmadığından dolayı haftada bir kez taranması yeterli olacaktır fakat mevsim geçişlerinde bu tarama süresini haftada iki kez yapmanızda fayda vardır. 

French Bulldog fiziksel özellikleri

Uykuyu çok sevdiği ve çok hareketli olmaktan hoşlanmayan French Bulldog cinsi köpeklerin obezite olma olasılığı diğer köpeklere göre daha kolaydır. Bundan dolayı beslenmesine gerekli özeni göstermenizde fayda vardır. Veteriner hekim ya da sahiplendiğiniz yerden beslenme detaylarını öğrenmeli ve fazla miktarda öğün vermekten kaçınmalısınız.  

Dişlerini düzenli olarak fırçalamanız minik dostumuzun ağız ya da diş gibi problemler yaşamasına engel olacaktır. Haftada 3 kez hem dişlerini hem de kulaklarını fırçalamanız çok iyi olacaktır fakat hem diş hem de kulaklarını fırçalamadan önce veteriner hekimden yardım almanız ve doğru fırçalamayı öğrenmeniz en iyisi olacaktır. Çok uzun süre sıcak ve soğuk alanlarda tutmayın. Solunum sıkıntısı yaşayan minik dostumuz çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda fazla efor sarf etmek zorunda kalacaktır. 

French Bulldog kopek

French Bulldog Köpeklerde Beslenme

French Bulldog köpek cinslerinin beslenmesi özen gösterilmesi gereken konulardan biridir. Obeziteye yatkınlığından dolayı beslenmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Fazla mama verildiğinde kilo alımı çok kolay olacaktır. Tembel bir dost olduğundan dolayı az hareket edecektir fakat her öğün sonrası belli bir süre oyun oynamanız bile minik dostumuz için egzersiz olacaktır. Premium mama kullanmaya ve veteriner hekim eşliğinde mama almaya dikkat ediniz. 

French Bulldog kopek ırkı

French Bulldog Köpeklerde Eğitim

French Bulldog köpek cinsinin eğitimi özellikle yavruyken yapıldığında sahiplerin kolaylık sağlamaktadır. Tuvalet eğitimi köpek cinslerinin olmazsa olmaz eğitimlerindendir. Bunun yanında ise basit eğitimlerden olan ‘otur’, ‘kalk’ gibi eğitimleri de eğer sizler verebiliyorsanız verin. Fakat köpeğiniz eğitimlere katılmak istemiyor ve sizin komutlarına karşılık vermiyorsa eğitimi iyi bir şekilde verebilecek olan bir yerle görüşün. Unutmayın ki eğitim almış her köpek daha rahat bir hayat sürdürmenizin yanında minik dostumuzun rahatlığı ve sınırları bilmesi için gereklidir.

French Bulldog renkleri

French Bulldog Fiyatları 

French Bulldog cinsi köpekler ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yerini almaktadır. Bu yüzden birçok kişi French Bulldog köpek fiyatlarını araştırmaktadır. Ülkemizde bu minik dostlarımızın fiyatları ise 5000 lirayla 9000 lira arasında değişmektedir. Fakat doğru bilgilendirme almak için Mutlu Patiler ile iletişime geçmeyi unutmayınız. 

Yavru French Bulldog 

Yavru French Bulldog köpek cinsleri yetişkin French Bulldoglara göre daha aktif köpeklerdendir. Fakat yetişkini için bahsettiğimiz obezite durumu yavrularda da vardır. Bu yüzden yavru minik dostumuzun beslenmesine gerekli özeni göstermeniz gerekir. Solunum sorununu yaşayan bu cinsin dikkat edilmesi gereken bir diğer detayı ise yüzlerinin hassas olduğudur. 

French Bulldog Tüy Döker Mi ?

French Bulldog köpek cinsleri çok tüy döken köpeklerden değildir. Fakat bu tarama işleminin olmaması anlamına gelmez. Haftada bir kez tüylerini taramanız hem minik dostumuzun rahatlamasına hem de tüy sağlığının olumsuz yönde etkilenememesine neden olacaktır. Çok fazla tüy dökmeyen bir ırk olsa da bazen stres yaptığı dönemlerde bazense mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için ise haftada 2 ya da 3 kez taramanızda fayda vardır.

French Bulldog Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır ?

French Bulldog köpek cinsinin bakımı diğer köpek cinslerine nazaran daha basittir. Tüy dökülme sorunu olmayan bu minik dostumuzun haftada 3 ya da 4 kez kulaklarını ve dişlerini fırçalamanız bakımı için yeterli olacaktır. Diş eti problemlerinin yaşanmaması için haftada 3 kez fırçalayacağınız dişleri ağzında yaşanacak tüm sorunların önüne geçecektir. Kulaklarının dik olmasından dolayı ise içerisine kolayca kir ve toz kaçabilmektedir. Zamanla kire dönüşen kulak içindeki pislikler temizlenmezse iltihaplanma gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır.

French Bulldog Ne Kadar Yaşar ?

French Bulldog köpek cinlerinin ortalama ömürleri 10 yıl ile 12 yıl arasında değişmektedir fakat minik dostunuzun daha uzun süreli sizinle olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta bakımı, beslenmesi ve eğitimi olacaktır. Doğru bakımı, beslenmesi ve eğitimi yapılmış tüm köpek cinslerinde ömürlerinin uzadığı ortaya çıkmış klinik bir çalışmadır. 

French Bulldog Hangi Renklerde Olur ?

French köpek cinslerinin toplamda 5 rengi vardır. Bunları sıralayacak olursak; Fawn, Kaplan Desenli, Beyaz, Brindle & White ve Ten rengidir. Her French Bulldog’ta olmasa da karın bölgesi sırt bölgesine göre daha açık renktedir. Bazen French Bulldog köpeklerin karın bölgesi beyazda olabilir. Her rengi değerli olan bu cinsimizin suratlarında daha koyu tonlar hakimdir. 

French Bulldog Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

French Bulldog köpek alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi aşılarının yapılıp yapılmadığıdır. Eğer yapılmamış olan aşıları varda neden yapılmadığı ve ne zaman yapılmadı gerektiği sorulması gereken sorular arasında yerini alır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise tuvalet eğitimini alıp almadığı olacaktır. Eğer French Bulldog cinsi bir köpek alacaksanız daha detaylı bilgi almak için Mutlu Patiler ile iletişime geçmeyi unutmayınız. 

WhatsApp chat