Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Jack Russell

Jack Russell

Görünüşleri itibariyle tüm dikkatleri üzerine çeken ve sevimli halleriyle herkesin ilk tercihi olabilecek olan Jack Russel köpek cinsleri en akıllı köpek cinsleri arasında yerini almaktadır. Akıllı bir dost olduğundan dolayı eğitilmesi oldukça basittir. İnanılmaz bir enerjiye sahip olan bu minik dostumuzun ortaya çıkışı ise bir hayli ilginçtir. 

Jack Russell bakımı

İlahiyat öğrencisi olan bir çocuğun kendisine tilki avlamada yardımcı olması için ürettiği bu cins köpekler ilk olarak 1795 yılında İngiltere’de ortaya çıkmıştır. 19 yüzyılda ise tüm dünyada tanınamaya başlamıştır. Zeki bir ırk olduğundan dolayı aslında ünlü bir köpek olarak da karşımıza çıkar. Birçok dizi ve filmde yer alan bu köpek cinslerinin enerji bitip tükenmez.

Jack Russell Özellikleri

Kökeni İngiltere’ye dayanan bu tatlılık abidesinin aktif bir köpek olduğunu bilmeyen yoktur. Haraketli yapısının hemen yanında oyuncu ve çok zekidir. Komutlarınıza hemen karşılık verecek ve sizlerin her komutunu oyun olarak algılayacaktır. Minik bir bedene sahip olan bu köpek türlerinin kürk yapısı ise kısa ve incedir.

Jack Russell Eğitimi

Beyaz ve kahverengi renginde bulunan bu köpek cinsleri surat yapısıyla dikkatleri üzerine toplar. Uzun bir buruna sahip olan Jack Russell köpek cinslerinin kulakları ise düşük ve uzundur. Sahibiyle iletişim kurmayı çok seven bir köpek ırkı olduğundan dolayı sık sık havama eğilimi gösterebilir. Bu yüzden apartman gibi yerlerde yaşaması çok şikayet almanıza neden olabilir.

Jack Russell Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Jack Russell köpek türlerinin bakımı diğer uzun tüylü köpeklere göre daha kolaydır. Kısa tüy yapısından dolayı sık sık tüy dökme gibi bir sorunu yoktur fakat ölü derilerinden kurtarmak için hafta bir kez tüylerini taramak onu çok mutlu edecektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer bakım unsuru ise tırnakları olacaktır. Çok aktif bir köpek cinsi olan Jack Russell oyun oynarken sık sık etrafında bulunan eşyalara zarar verecektir. 

Jack Russell Fiyatları

Beslenmesinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Premium mama kullanmak olacaktır. Veteriner hekim eşliğinde alacağınız mamanın ne sıklıklarla ve ne kadar verilmesi gerektiğini öğrenmeden mama vermeniz düzensiz beslenmesine neden olacaktır. 

Jack Russell Köpeklerde Eğitim 

Çok akıllı bir köpek cinsi olduğundan dolayı her eğitimi kolayca kavrayacaktır. Garfield çizgi filminde bulunan köpek cinside Jack Russell’dir ve çizgi dizide sık sık köpeğin zekasına vurgu yapılır. Çok zeki bir ırk olmasından dolayı emirlerini hemen anlayıp hemen yanıt verecektir.

Jack Russell Fiziksel Özellikleri

Yavru döneminde aldığı eğitimlerle sahibinin hayatı daha kolay şekillenecektir. Ev ortamında olacak olan Jack Russell cinsi köpeğin ise eğitimi çok önemlidir. Hareketli bir yapıya sahip olan Jack Russell köpek cinslerinin zarar verme eğilimi yüksektir. Bunun önüne geçmek için gerekli eğitimler en kısa sürede verilmelidir. 

Jack Russell Fiyatları

Jack Russell cins köpeklerin en çok araştırılan konularından birisi fiyatlarıdır. Diğer köpeklere göre daha uygun bir fiyatı olan Jack Russell 2000 lirayla 5000 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat doğru bir fiyat almak için mutlaka Mutlu Patiler ile iletişime geçmeyi unutmayın. 

Jack Russell Köpek

Yavru Jack Russell

Yavru Jack Russel’in en önem gösterilmesi gereken konularından biri eğitimidir. Daha yavruyken alacağı eğitimle birlikte sahibine daha az sorun yaşatacaktır. Yüksek enerjinin sınırlanması gerektiğini yavruyken anlayan Jack Russell koltuk parçalama ya da bir şeyleri dişleme gibi problemleri yaşatmayacaktır. Mutlu Patiler ile iletişime geçerek yavru Jack Russell hakkında tüm detayları öğrenebilir ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında geniş bir bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Jack Russell Köpek Irkı

Jack Russell Tüy Döker Mi ?  

Jack Russell cins köpekler uzun tüyleri olmadığı için az tüy döken hatta neredeyse hiç tüy dökmeyen cinsler arasında yerini alır. Fakat minik dostumuz depresyon, stres ve mevsim geçişi gibi durumlardan etkilenebilir ve bu dönemlerde sık sık tüy dökebilir. Bunun önüne geçmek için minik dostumuzu sık sık fırçalamaya ve taramaya özen gösteriniz. 

Jack Russell ortalama yaşam süresi

Jack Russell Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır ?

Jack Russell köpek cinslerinin bakımı kolaydır fakat dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan birisi haftada bir kez tüylerinin taranması ve tırnaklarının kesilmesi olacaktır. Enerjisini atmasında yardımcı olmanız gerekir. Enerjisini atamazsa hem hırçınlaşacak hem de mutsuz olacaktır. En az yarım saat onunla oyun oynamanız ya da yürüyüş yapmanız köpeğinizin ruh sağlığı için çok önemli bir detaydır.

Jack Russell özellikleri

Jack Russell Ne Kadar Yaşar ? 

İyi bakılmış ve özen gösterilmiş bir Jack Russell cinsi köpek yaklaşık 13 ile 16 yıl arasında yaşar. Köpeğinizin ömrünün uzun olmasını istiyorsanız sizlerde gerekli ilgi ve sevgiyi vermeli ve bakımlarını düzenli olarak yapmalısınız. Beslenmesine ve eğitimine gerekli özeni verdiğiniz takdirde minik dostumuz sizin hayatınıza uzunca bir süre eşlik edecektir.

Jack Russell Kaç Yavru Doğurur ?

Yetişkin bir Jack Russell çiftleştirildikten sonra 4 ile 6 arasında yavru doğurabilir fakat yavru doğurması ve hamile kalması istenmiyorsa erkek ya da dişi fark etmeksizin 8 aylık olduktan sonra kısırlaştırma işlemi uygulanabilir. 

Jack Russell Evde Beslenir Mi ?

Jack Russell köpek cinsleri çok hareketli ve çok enerjik köpek türleri arasında yerini alır. Bu sebepten apartman gibi çoklu evlerin olduğu yerlerde beslenmesi tavsiye edilmez. Bahçeli bir eviniz varsa Jack Russell’in bitmek tükenmek bilmeyen enerjisine bir nebze olsun iyi gelecektir. Sık sık havlama eğilimi gösteren bir köpek cinsi olduğu için apartman gibi yerlerde yaşanması halinde komşularınızdan sık sık şikayet alabilirsiniz. 

Jack Russell Kaç Kilo Olur ?

Yetişkin bir Jack Russell cinsi köpeğin boyu ve kilosu dişi ve erkek olmasına göre değişim göstermektedir. Yetişkin bir erkek yaklaşık olarak 30 santim boyundadır ve 8 kilodur. Yetişkin dişi bir Jack Russell ise 25 santim boya sahip olurken 5 kilo bir ağırlığa sahiptir.

Jack Russell Yavru Nasıl Beslenir ? 

Jack Russell cinsi yavru bir köpeğin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken önemli detay Premium mama olmasıdır. Premium mama sayesinde sindirim ve bağışıklık sistemi daha güçlü olacaktır ve hastalıklardan korunacaktır. Özel bir cins olduğu için sindirim ve bağışıklık sisteminde sorunlar yaşanabilir. Bunların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Premium mama olacaktır.

Jack Russell Soğuğa Dayanıklı Mıdır ?

Jack Russel cinsi köpekler soğuğa ya da sıcağa çok dayanıklı hayvan türlerinden değildir. Kürklerinin uzun tüylü hayvanlara göre çok kısa olmasından dolayı çok fazla soğuk ya da çok fazla sıcak zarar verebilir. Soğuktan korumak için ise köpek kıyafetleri giydirirken sıcaktan korumak için ise öğlen vakitlerinde dışarı çıkmaktan kaçınınız. 

Jack Russell Evde Yalnız Kalabilir Mi ?

Jack Russell köpek cinsleri sahibine çok düşkün olan köpek cinslerinden biridir. Bu sebepten dolayı evde tek kalmak ona iyi gelmeyebilir, mutsuz olmasına sebebiyet verebilir. Eğer sık sık bu tekrarlanıyor ve evde çok fazla yalnız kalıyorsa dikkatinizi çekmek için eşyalarınıza zarar verebilir ya da depresyona girebilir. Eğer sık sık yanında durmayacaksanız bile ailenizle birlikte olması köpeğinizin sağlığı için önemlidir. 

Jack Russell Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Jack Russell alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi aşılarının yapılıp yapılmadığıdır. Eğer Jack Russell sahiplenecekseniz ya da alacaksanız ve aşıları yapılmamışsa sebebini öğrenin. Bunun yanında ise detaylı bilgileri öğrenmek ve komu hakkında geniş çaplı bilgiye ulaşmak için Mutlu Patiler’le iletişime geçmeyi unutmayın. 

WhatsApp chat