Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Labrador Retriever
Labradorlar, suyla oynamayı çok seven bir köpek ırkıdır.

Labrador Retriever

Kökenleri Kanada’nın Newfoundland bölgesine dayanan ve 1880’li yılların başında İngiliz asilzadelerinin Kanada’ya yaptığı ziyaretler ile insan hayatında çok daha geniş bir yer tutmaya başlayan Labrador Retriever köpek ırkı; güçlü gövdesi, sıcak bakışları, ailesine bağlılığı ve pratik zekası ile yalnızca ülkemizde değil dünyada da en çok beslenen köpek ırklarının başında gelir.

Labradorlar, suyla oynamayı çok seven bir köpek ırkıdır.
Labradorlar, suyla oynamayı çok seven bir köpek ırkıdır.

Labrador Özellikleri

Popüler köpek ırklarının ortak özellikleri; ilgi çekici fiziksel görünümlerinin yanında karakteristik özellikleri ve zekalarının da parlak olmasıdır. 

Kökenlerinin dayandığı Kanada’da ve daha sonra dünyanın birçok bölgesinde balıkçılık faaliyetlerine destek vermesi amacıyla kullanılan Labrador Retriever dostlarımızın; yıllar öncesine dayanan bu davranışının günümüze yansıması; su ve sulu oyunları çok sevmesidir. 

Labradorlarda üç farklı tüy rengi bulunur.
Labradorlarda üç farklı tüy rengi bulunur.

Bu açıdan baktığımızda Labrador köpeklerin ilk ve en belirgin özelliklerinin; sahibiyle vakit geçirirken sulu oyunları ve suyu tercih ediyor olmasıdır. Köpeğimizle aramızdaki bağı kuvvetlendirmek için temel şartlardan birinin; onun mutlu olacağı egzersizler ve aktiviteler yapmak olduğunu düşünürsek, Labradorların bu özelliklerinin köpekseverler için çok önemli olduğunun altını bir kez daha çizmemiz gerekir.

Labradorların geçmiş dönemlerde yaygın kullanıldığı alanlardan biri de avcılık faaliyetleridir ve bu alanda kullanılmasının nedeni; gelişmiş koku alma duyuları olarak açıklanabilir.

Yavru Labradorlar, yetişkinlere kıyasla çok daha hareketlidir.
Yavru Labradorlar, yetişkinlere kıyasla çok daha hareketlidir.

Tabii yüksek efor ve dikkat gerektiren balıkçılık, bekçilik ya da avcılık gibi alanlardan kullanılmasının bir nedeni de; sahibine sadakatinin, korumacı yönünün ve sosyal yaşama uyum sağlama yetisinin gelişmiş olmasıdır. 

Elbette karakteristik özelliklerinin yanında fiziksel özelliklerinin de etkisi vardır ve bu etkiyi en net açıklayan; soğuğa karşı gösterdiği toleranstır. Kanada’nın soğuk kış günleri ve gecelerinden kalın kürkü ile korunmayı başaran Labrador Retriever köpekler; Dobermann köpek ırkı ya da diğer kısa tüylü ırklara kıyasla, soğuk karşısında çok daha önemli bir direnç gösterir.

Labrador Retriever köpek ırkları; zekası ve ailesine sadakati ile de ön plana çıkar.
Labrador Retriever köpek ırkları; zekası ve ailesine sadakati ile de ön plana çıkar.

Labrador Retriever satın almak isteyen köpekseverlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de; Labradorların hareket ve egzersize duydukları ihtiyaçtır. Bu durum; köpeğimize ayırmamız gereken vakti belirler ve ona yeterli vakit ayıramadığımız takdirde dostumuzu psikolojik baskı altında bırakmamız, yaşam kalitesini doğrudan etkileyeceğinden çok kritik bir noktadır. 

Bir önceki paragraflarda da kısaca değindiğimiz üzere oldukça sosyal bir ırk olan Labradorlar; yalnızca neşesi ya da sosyal yönü yani insanlarla ve çevresindeki nesnelerler anlaşabilmesi değil; zekası ve gelişme koruma yetileri ile de çocuklu aileler için ideal köpeklerden biri olarak karşımıza çıkar. 

Labrador Retriever köpeklerimiz, 12 yaşına kadar yaşamına devam edebilir.
Labrador Retriever köpeklerimiz, 12 yaşına kadar yaşamına devam edebilir.

“Orta büyüklükte köpek ırkları” içerisinde yer alan Labrador Retriever dostlarımızın fiziksel özelliklerine baktığımızda;

 • Erkeklerde Boy : 57 cm. – 62. cm. → Erkeklerde Kilo : 29 kg. – 36 kg.
 • Dişilerde Boy : 55 cm. – 60 cm. → Dişilerde Kilo : 25 kg. – 32 kg.

olarak değişkenlik gösterir.

Diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi Labrador Retriever dostlarımızda da; genetik yapı, beslenme programı ve bakım süreci; boy ve kilo üzerinde etki sahibidir. 

Burada sıraladığımız faktörlerin etki sahibi olduğu bir diğer parametre de; “Labrador kaç yıl yaşar ?” sorusunun yanıtıdır. 

Doğru koşullarda beslenen ve genetik olarak herhangi bir sağlık problemi taşımayan Labrador dostlarımız; yaşamımızı 10 – 14 yıl boyunca renklendirmeye devam edebilir.

Labrador fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında; tüy rengi gelir.
Labrador fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında; tüy rengi gelir.

Labrador Fiyatları

Köpek ırklarının tümünde karşılaştığımız;

 • Yaş 
 • Miras Alınan Genler
 • Sağlık Durumu
 • Eğitim Durumu

faktörlerine ek olarak; Labrador köpek ırkında dikkat çekeceğimiz ve fiyat üzerinde hayli önemli etki sahibi olan faktör; köpeğimizin rengidir.

Labrador köpek ırkı; 

 • Sarı
 • Siyah
 • Kahverengi / Çikolata Rengi

olmak üzere üç farklı tüy rengine sahiptir.

Bir önceki satırlarda ifade ettiğimiz dört faktör renk etkisiyle şekillenen Labrador fiyatları; 1300 TL – 3000 TL bandında değişkenlik gösterir. 

Tabii burada önemli noktalardan biri de; Labrador dostumuzu satın alacağımız yer yani “Labrador nereden alınır ?” sorusunun yanıtıdır. 

Labrador dostumuzu; sektörde uzun yıllardır hizmet veren, köpekler ilgi, sevgi ve şefkat gösteren, bakım ve beslenme noktasında gerekli tüm teknik bilgiye sahip olan bir pet shop’tan satın almak; dostumuzun safkan olduğunun ve yavruluk döneminde profesyonel yetiştiricilerin ellerinde büyüdüğünün garantisini almamız ve aşı kartları başta olmak üzere ilgili tüm prosedürden emin olmamızı sağlar.

Labrador Retriever ırkının fiyatları, beslenme ve bakım süreci, özellikleri, eğitimi ve karakteristik yapısıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için Mutlu Patiler ile iletişime geçebilir, uzman personelimizden aradığınız sorunun doğru yanıtını alabilirsiniz.

Labrador Köpeklerde Beslenme

Beslenme süreci, köpeğimizin yalnızca fiziksel gelişimi değil zihinsel sağlığı için de oldukça önemli bir süreçtir ve birkaç temel noktada hassasiyet gösterildiği takdirde, dostumuzun yaşam konforunun artmasına yardımcı olur.

Tüketebileceği besin gruplarına baktığımızda; etçil ve otçul beslenmeyi bir arada gerçekleştiren Labrador köpeklerimiz beslenme sürecinde dikkat göstermemiz gereken temel noktalar; 

 • Beslenme Saatleri : Köpeklerin yaşamının bütününde olduğu gibi beslenme sürecinde de en önemli kavram; disiplindir. Beslenmede disiplinin sağlanabilmesinin yollarından biri de; beslenme saatlerinin standartlaştırılması yani büyük aksaklıklar ya da talihsizlikler olmadığı takdirde köpeğimizi günün aynı saatlerinde besleme alışkanlı kazanmamızdır.

Beslenme saatlerini bu kadar önemli kılan; metabolik faaliyetlerin de disipline edilmesine yardımcı olması yani dostumuzun; tuvalet – egzersiz – dinlenme ihtiyaçlarının, beslenme saatleri temel alınarak düzenlenmesinin önünü açmasıdır. 

Bu açıdan baktığımızda; köpeklerde eğitim sürecinde de etken faktörlerden birinin; beslenme süreci olduğunu net bir şekilde görebiliriz.

 • Mama Tercihi ve Öğün Sayısı : Mama tercihi, beslenme sürecindeki en hassas noktalardan biridir ve uzman veteriner hekim görüşü alınması şiddetle tavsiye edilir.

Öğün sayısı itibariyle bakıldığında ise; köpeklerin genellikle 2 – 3 öğünde beslendiği görülür fakat bu sayı; dostumuzun gebelik durumu ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Mama konusunda bir diğer nokta da; sürekli mama değişiminin dostumuzun sindirim sistemini bozacağıdır. Dolayısıyla mama değiştirirken belirli ölçülerde eski ve yeni mamayı karıştırarak devam etmek ve birden geçiş yerine adım adım geçişi tercih etmek gerekir.

 • Mama ve Su Kapları : Mama ve su kapları tercih edilirken metal malzemeden yapılan kaplar tercih edilmelidir çünkü; porselen ya da cam kapların ezilme, kırılma ve büzülme durumlarında dostumuza zarar verme ihtimali vardır ve ek olarak; bakteri ya da mikroorganizmaların metal mama kaplarında barınması daha zordur. 

Mama ve su kaplarıyla ilgili ikinci bir husus da; standart olarak aynı noktaya konumlandırılması yani dostumuzun aynı saatte aynı noktada beslenmesine dikkat edilmesidir.

Burada ifade ettiğimiz faktörleri dikkate alınarak dizayn edilen bir beslenme süreci; Labrador dostlarımızın fiziksel görünümlerinin çok daha ilgi çekici bir hal almasını sağlayacak ve yaşam kalitelerini yükseltecektir. 

Labrador Retriever ırkı için altı çizilmesi gereken son nokta; Labradorların kilo almaya müsait bir ırk olması dolayısıyla beslenme sürecinin sürekli kontrol altında tutulması ve olası kilo alma durumlarında erken önlem alabilmek adına veteriner hekim kontrollerinin ve gözlemlerimizin aksatılmaması gerektiğidir.

Labradorlar, hemcinsleri ve sosyal çevresi ile harika bir uyum içerisindedir.
Labradorlar, hemcinsleri ve sosyal çevresi ile harika bir uyum içerisindedir.

Labrador Retriever Yavru

Bir önceki paragraflarımızda da sıklıkla açıkladığımız üzere Labradorlar sevecen ve zeki bir ırktır fakat egzersize ve harekete önemli ölçüde ihtiyaç duymaları zaman zaman ev ortamında bizleri birtakım problemlerle karşı karşıya bırakabilir. 

Labrador yavruları, sevecen ve sıcak bakışlarıyla ilk anda dikkatimizi çekerler.
Labrador yavruları, sevecen ve sıcak bakışlarıyla ilk anda dikkatimizi çekerler.

Labradorların enerji ve hareket ihtiyaçları yavruluk döneminde çok daha fazladır ve yaşamımıza yeni adapte olan dostlarımız geçireceğimiz kaliteli zamanların başında oyun ve egzersizler gelir. 

Ev ortamında besleyeceğimiz bir Labrador yavrusu satın almak istiyorsak ilk yapmamız gereken; günümüzün en azından 2.5 – 3 saatini ona ayırmamız gerektiğini kabul etmektir.

Labrador yavrusu satın aldıktan sonra dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta; mümkün olan en erken dönemde tuvalet ve sosyalleşme eğitimine başlamamız gerektiğidir.

Labradorlarda rastlayacağımız tüy renginden biri de siyahtır.
Labradorlarda rastlayacağımız tüy renginden biri de siyahtır.

Özellikle ev ortamındaki yaşamın her iki taraf için de zorlaşmaması ve dostumuz ile vakit geçirirken tuvalet ihtiyacından kaynaklı problemlerle karşılaşmamamız adına; tuvalet eğitimi vermemiz çok önemlidir. 

Beslenme ve bakım süreci itibariyle baktığımızda ise; elbette yetişkinlere kıyasla yavru Labradorlarda daha hassas olmamız ve süreci yakından takip etmemiz gerekir fakat ani mama değiştirilmemesinden, disiplinli beslenme sürecinde kadar birçok noktada yavrularımıza, yetişkin gibi davranmamız gerekir.

Labrador yavruların bakım ve beslenme sürecini çok hassas bir şekilde takip etmemiz gerekir.
Labrador yavruların bakım ve beslenme sürecini çok hassas bir şekilde takip etmemiz gerekir.

Yavrularımızın aşıları ve gelişim eğrilerinin takip altında tutulması hiç şüphesiz bizim uzmanlık alanımız değildir ve bu noktada uzman veteriner hekim kontrollerini aksatmamak çok önemli bir detaydır.

Labrador Nasıl Bir Köpektir ?

Kökenleri Kanada’ya dayanan Labrador; soğuğa karşı dayanıklı, sarı, siyah ve çikolata kahverengisi tüy renklerine sahip, sevecen, sahibine ve ailesine sonuna dek sadık, zekası ve kavramadaki çabukluğu dolayısıyla eğitimi kolay, su ile oynamaya bayılan ve çocuklu aileler için en ideal köpektir.

Labrador Nasıl Eğitilir ?

Eğitim süreci, sevgi, disiplin ve şefkat kavramları üzerine inşa edilmeli; imkanlar dahilinde yavruluk döneminde başlatılmalı, özellikle tuvalet eğitimi uygulamalı hale getirilmeli ve temel itaat eğitimi ya da ileri seviye itaat eğitimleri için profesyonel eğitmen desteği alınmalıdır.

Labrador Kaç Yıl Yaşar ?

Labrador Retriever köpekler; ebeveynlerin miras aldığı genler, geçirdiği hastalıklar, sahibinin beslenme ve bakım sürecindeki hassasiyetine bağlı olarak 10 – 12 yıl yaşar.

Labrador Evde Beslenir Mi ?

Sevecen ve zeki bir ırk olan Labradorlar; çocuklar ile de iyi anlaşır ve tüm bu yönleriyle evde beslenmeye uygun bir köpektir. Dikkat etmemiz gereken nokta; Labrador köpeklerin hareketli yapısını ev ortamına taşımaması adına yüksek egzersiz ihtiyacının düzenli olarak karşılanması gerektiğidir.

Labrador Retriever Tüy Döker Mi ?

Labrador köpeğimizin tüylerini günlük periyotlarla düzenli bir şekilde taradığımız takdirde büyük ölçekli tüy dökme problemleriyle karşılaşmayız.

WhatsApp chat