Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff cinsi köpekler, Mastiff ya da Molosser ırkı olarak bilinen köpek guruplarının üyeleridir. Bu grup köpeklerin dünyanın dört bir yanında birçok farklı üyesi vardır ve dünyanın en eski köpek cinslerini oluşturmaktadırlar. Fakat bu cins dünyanın en eski cinslerinden birisi olduğu kadar tarihi en çok tartışılan köpek grupları arasında da yer almaktadır.

Haklarında pek çok teori vardır ve bu teorilerin hepsi hem çürütücü hem de kanıtlayıcı teorilerdir. Bunun için bu teorilerin hepsini anlatmak yerine Napoliten Mastiff cinsi köpekleri daha yakın tarihine değinelim.

20. yüzyılın ilk zamanlarında İtalyan halkı bir değişim yaşıyordu. İtalyan aristokrasisinin gücü ve zenginliği kayboluyor ve büyük bir koruma köpeği bakmak için çeşitli sebepleri olanların veya bu durumu maddi kazanç olarak yapanların sayısı da her geçen gün azalıyordu.

Bunları da Merak Edebilirsin !

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ? 
Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım ? 
Köpeklerde Parazit Uygulaması Nasıl Programlanır ?  
Köpeğime Ev Yemeği Yedirebilir Miyim ?
Yavru Köpeğimi Dışarıya Ne Zaman Çıkarabilirim ?

Yine de yazılı standartların eksikliğine, şecere sistemi olmamasına ve organize üreme programlarının olmamasına rağmen Napoliten Mastiff cinsi köpekler 2. Dünya Savaşı’na kadar şaşkınlık verecek derecede iyi bir şekilde korunmuştu.

2. Dünya Savaşı’nın ilgili olan ağırlıklı kısmı Kuzey İtalya’da geçmesi Napoliten Mastifflerin faydasına olmuştu. 2. Dünya Savaşı’nda ise farklı bir durum meydana geldi. Müttefik devletler ve Mihver devletlerarasında gerçekleşen şiddetli savaş Güney İtalya’yı darma duman etti. Bu istilanın sonunda da Napoliten Mastiff cinsi köpeklerin çoğu hayatını kaybetti.

Bu yaşananlara ek olarak savaştan sonra meydana gelen kıtlık bu köpekler için işleri daha da zor hale getirdi çünkü sahipleri bu kadar büyük cüsseli köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyordu. T

üm bu yaşananlara rağmen; aktif üretimin eksikliğiyle bile, bu cinslerin sayısı diğer Avrupa kökenli köpeklerin aksine nesli tükenecek kadar düşmedi.

Napoliten Mastiff Özellikleri ve Karakteri

Napoliten Mastiff cinsi köpekler Antik Roma İmparatorluğu döneminden beri bir koruma köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bunun sonucunda mizacı ve özellikleri bir koruma köpeği için oldukça iyidir.

Napoliten Mastiff cinsi köpekler genel anlamda kendinden emin ve sakindir, ancak bir anda acımasız bir savaşçıya dönüşebilir. Bu köpekler sahiplerine oldukça bağlıdır ve güvendikleri kişilerle mükemmel bir ilişki kurarlar.

Napoliten Mastiff cinsi köpekler yabancı insanlara karşı genel olarak mesafeli yaklaşır; karşılaştığı her yeni kişiyi kucaklamasını ondan bekleyemezsiniz.

Yavruluk döneminden itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirildiği takdirde çocuklarla iyi bir bağ kurabilir. Ancak birçok uzman bu köpeklerin çocuklu evler için uygun bir cins olduğunu düşünmemektedir. Bunun nedeni ise oyun esnasında Napoliten Mastiff’lerin kazara bir çocuğa zarar verebilecek olmasıdır.

Bunun yanında sahibinin çocukları, yabancı çocuklarla oynarken koruma içgüdüsü devreye gireceğinden dolayı karşısındaki çocuğu tehdit olarak algılayabilip reaksiyon gösterme ihtimalleri bulunmaktadır. Eğer alan koruması veya kişisel koruma için bir köpek sahiplenmek istiyorsanız Napoliten Mastiff cinsi köpekten daha iyi bir köpek bulmanız neredeyse imkânsızdır.

Eğer çevrenizdeki etkinliklere katılmak ve bu etkinliklere köpeğinizde dâhil etmek istiyorsanız, Napoliten Mastiff bu durum için pek de doğru bir seçim olmayabilir. Napoliten Mastiff cinsi ilk defa köpek sahibi olacak kişiler için ise doğru bir seçim olmayabilir.

Napoliten Mastiff Vücut Yapısı ve Renkleri

Napoliten Mastiff devasa ve iri kemikli bir köpek türüdür. Vücut hatlarına bakacak olursak yerden yüksekliği yaklaşık %15 daha uzun. Tüm vücudunda görülen fakat boyun ve yüz kısmında yoğunlaşan sarkık derileri onun karakteristik yanlarının en dikkat çeken tarafıdır.

Yetişkin erkeklerde boyları 66-78 cm. arası değişiklik gösterirken ağırlıkları ise 59-69 kg. arasındadır. Dişi olanlarda ise yükseklik 60-73 cm. ağırlıkları ise 49-59 kg. arasında değişiklik gösterebilir.

Napoliten Mastiff cinsi köpeklerin vücut yapısına göre büyük bir kafası vardır. Neredeyse bütün Mastiff cinsi köpeklerde olan bir özellik, Napoliten Mastiff cinsinin kafasındaki kırışıklıkların oldukça yoğun olması, sarkık gerdan ve dudakları nedeniyle diğer türlerinden farklı görünmektedir.

Burun bölümünün üst çizgisi ile kafatasının üst çizgisi birbirine paralel olarak inmektedir. Gözleri yüz hattının derinlerinde ve sarkık üst göz kapaklarını altında kalarak neredeyse görünmemektedir.

Göz renkleri ise kürküne uyumlu bir şekilde kahverenginin tonları veya kehribar rengi olabilir. Kulak yapıları orta büyüklükte ve uç kısmı yuvarlanmış üçgen şeklini almaktadır. Kulaklarının başlangıç noktası yanak kemiklerinin hemen üst kısmıdır. Kulakları ileride yaşanabilecek herhangi bir hastalık sebebi ile kesilebilir. Burun yapısı büyük ve burun delikleri açık vaziyettedir.

Burnunun geri kalan bölümü vücut rengi ile aynıdır. Boyun yapısı kısa, kaslı ve hafif kavislidir. Sarkık gerdanları çenesinin alt kısmından boyun altına uzamaktadır. Kuyruklarının başlangıç noktası sırt çizgisinin hemen alt kısmındadır. Kuyrukları başlangıç noktasında kalındır ve uca inildikçe incelir.

Derisi sarkık, kalın ve boldur. Tüyleri yoğun, kısa, serttir ve tüy uzunluğu vücudunun her bir yanına eşit olarak dağılmıştır. Napoliten Mastiff cinsi köpeklerde en çok rastlanan renkler siyah, gri ve bunların açık veya koyu tonlarıdır.

Kahverengi daha az rastlansa da yine de de görülen renkler arasındadır. Renklerin hepsinde kırçıllara rastlanabilir. Ayrıca göğüs kısmında beyaz, büyük bir yama görülmesi de mümkün olabilir.

Napoliten Mastiff Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Napoliten Mastiffler kısa tüylü köpekler oldukları için bakımlarında oldukça kolaydır. Haftada bir kez genel bir tarama yapmanız yeterli olacaktır. Kendisi pislenmediği sürece banyo yaptırmanıza gerek yoktur.

Yüzündeki kırışıklıkların arasını her zaman kuru ve temiz tutmanız gerekmektedir. Enfeksiyonla sonuçlanmaması için kulaklarının kulak kirine karşı her zaman gözlem altında olması gerekir. Eğer köpeğinizin tırnakları doğal yollarla aşınmadıysa düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir.

Unutmayın ki köpeğinizin tırnaklarının uzun olması ona yürüme ve koşma esnasında acı verebilir. Dişleri düzenli bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Napoliten Mastiffleri özelliklerinden bahsederken salya sorunu olduğunu da belirtmek gerekir. Eğer bir Napoliten Mastiff cinsi köpeğiniz var ise ve onu yürüyüşe çıkardıysanız yanınızda bir havlu bulundurmanız iyi olacaktır.

Napoliten Mastiff Sağır mı, Kulak Yapıları Nasıldır ?

Napoliten Mastiff cinsi köpeklerin kulak yapıları kafasının iki yanından uzun sarkık vaziyette durmaktadır. Kulakları kulak deliklerini kapattığı için duyma güdüleri orta seviyededir.

Napoliten Mastiff Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Yeterli düzeyde egzersiz yaptırılması durumunda apartman yaşantısına uyum sağlayabilirler. Ev içinde pek fazla hareket halinde olmaz ve orta çaplı bir bahçede mutlu bir yaşantı sürebilir.

Ön ve arka ayaklarının nasırlaşmanın önüne geçmek için yumuşak bir zeminde yatırılmalıdır. Yaz aylarında temiz su ve bol gölgeye ihtiyaç duyar. Son olarak vücut yapısı iri olduğu için küçük çocuklu aileler için bu köpekler riskli olabilir.

Napoliten Mastiff Ne Kadar Yaşar ?

Napoliten Mastiff cinsi köpeklerde aşağıda belirtilen hastalıklara rastlanabilir ve bu hastalıklara karşı her zaman gözlem altında olması gerekmektedir:

  • Demodeks
  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Kardiyomiyopati
  • Abdominal distansiyon
  • Kiraz göz

Napoliten Mastiff cinsi köpeklerin ortalama yaşam süreleri 8-10 yıl arasında değişiklik gösterir.

Napoliten Mastiff Çiftleşme

Napoliten Mastiff cinsi köpekler ilk kızan dönemine 13-15 aylık arasında girmektedir. Kızan dönemleri 10-13 gün arasında sürmektedir. Bu köpekler kızan döneminde iken biraz gergin tavırlar sergileyebilir. İlk doğumlarında 3-4 arası yavru dünyaya getirir. Sonraki doğumlarında ise yavru sayısı 7’yi bulabilmektedir.

WhatsApp chat