Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Papillon Köpek

Papillon Köpek

Oyuncak köpekler sınıfın en çok tercih edilenler arasında (Maltese Terrier ve Maltipoo gibi) ilk sıralarda bulunan Papillon, birçok ünlü ressamın tablolarında da yer almıştır. Sivri ve kelebeği andıran kulakları ile bu cüce köpek, 1600’lü yıllara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir.

Papillon, süs köpekleri içerisinde popüler ırklardan biridir.

Fransa – Belçika menşei olan bu köpekler, ortaya çıktığı yıllarda yaygın olarak saray süs köpeği olarak beslenilirdi. Yaygın olarak beyaz ve uzun tüylere sahip olan bu cinsin, tüyleri üzerinde çok değişik leke şekilleri de bulunuyor.

Papillon Köpek Özellikleri

Papillon cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri, yetiştirildikleri ülkelerdeki iklim ve çevre şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu cinsin en yaygın görülen fiziksel özellikleri ise şu şekildedir;

 • Ağırlıkları erkeklerde 3,6 kg ile 4,5 kg arasında, dişilerde ise 3,2 kg ile 4,1kg arasındadır
 • Boyları 20 ile 28 cm arasında değişir
 • Tüyleri ipek gibi ve uzundur
 • Beyaz tüyleri üzerinde, nerede ise tüm renklerde lekeler bulunabilir
 • Sırtına doru bulunan kıvrık biçimli kuyrukları, yumuşak ve tüylüdür
 • Kulakları tüylü ve kelebek biçimindedir
 • Sivri burunları ve koyu renkli gözleri bulunur

Papillon yavruların erken dönemde eğitilmeleri gerekir.

Papillon cinsi köpeklerin, en yaygın karakteristik özellikleri ise şunlardır;

 • Kendilerine duydukları özgüvenleri çok yüksektir ve aşırı zekidirler. Bu özellikleri özellikle eğitilirken çok işe yarıyor.
 • Eğitilmezlerse agresif davranışlarda bulunabilirler
 • Cüce ırk olmasına karşın, iyi bir bekçi köpeği olarak yetiştirilebilirler
 • Çok fazla havlamalarına rağmen, apartman yaşamına uygundurlar. Verilecek erken yaşta eğitim ile havlama sorunu azaltılabilir
 • Çok canlıdırlar ve enerjik bir yapıya sahiptirler
 • Ev halkını çok çabuk sahiplenir fakat yabancı kişilere karşı uzak dururlar
 • Yabancı köpeklerle çok iyi geçinemezler

Papillon cinsinin olumsuz birçok yönü ilgi, sevgi ve uygun bir eğitimle olumlu yönlerine dönüştürülebilir. Bu ırkın en büyük özelliği ise zeki olmalarıdır ve bu da ev halkına önemli bir avantaj sağlar.

Papillon Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Köpeklerin bakımı kolay ama bilinçli yapılması gereken bir husustur. Köpek bakımı dört ana başlıkta toplanabilir. Bunlar şu şekildedir;

 • Tüy bakımı: tarama ve fırçalama en iyi tüy bakım yöntemleridir. Bunların düzenli olarak yapılması gereklidir.
 • Yıkama: cinslerine göre değişen periyotlarla köpeklerin yıkanması, hem tüy hem de deri bakımı için önemlidir. Ayrıca, birçok parazitin temizlenmesini de sağlar.
 • Diş bakımı: dişlerin fırçalanması, ağız sağlığı ve düzgün beslenme için çok önemlidir
 • Pati bakımı: tırnak arası tüylerinin kısaltılması ve tırnakların belirli bir seviyede kesilmesi gerekir

Papillon'ların zaman zaman agresiflik gösterdiği gözlenmiştir.

Bu başlıklara ilave olarak, köpeklerin mutlaka veteriner hekim tarafından düzenli muayene ve aşılarının da yapılması gerekir. Papillon cinsinin, en çok dikkat edilmesi gereken bakım konularının başında tüy bakımı gelir. Tüylerinin uygun tarakla günlük olarak taranması gereklidir. Ayrıca, kuru şampuan kullanarak tüylerinin daha temiz ve bakımlı olması sağlanabilir.

Köpeklerin beslenmesi de, hem sağlıkları için hem de yaşam konforları için önemli bir husustur. Köpekler cins, yaş ve fiziksel durumlarına uygun olarak, kaliteli mamalarla beslenmelidir. Bu konuda da veteriner hekime danışmak faydalı olacaktır. Papillon cinsi köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, bu ırk için hazırlanan mamalarla beslenmesidir. Ev halkının yemeklerinden yedirilmesi ise, metabolizmalarını bozarak çeşitli sindirim sorunlarına yol açabilir.

Papillon Köpeklerde Eğitim

Papillon cinsi köpekler, en kolay ve zevkle eğitilebilen cinsler arasındadır. Bu cinsin agresif olmaması, evde yalnız kalabilmesi ve aşırı tepki gösterip havlamaması için, mutlaka yavruyken eğitilmesi gerekir. Özellikle yetişkin olduğunda, tuvalet eğitimi verilmesi çok zor olmaktadır.

Papillon Köpek Fiyatları

Papillon köpekler, iyi bir şekilde eğitilebilmeleri için mutlaka yavru iken alınmalıdır. Yavru iken fiyatları ise, 4000 TL ile 8000 TL arasında değişiyor. Fiyatların değişmesine, soy durumu ve görünümü etki ediyor. Papillon köpek sahibi olmak isteyenler, Mutlu Patilerle iletişime geçerek en doğru fiyatlarla bu harika can dostlarına sahip olabilirler.

Yavru Papillon Köpek

Hayatımıza girdikten sonra çok kısa bir sürede neşe kaynağımız haline gelmeyi başaran Papillon köpeklerde, yavruluk dönemlerinde dostumuzun beslenme budüzenini, tuvalet ve egzersiz ihtiyaçlarını, bakım periyotlarını ve sosyalleşme becerilerini geliştirmemiz, yetişkinlik döneminde sosyal hayata her açıdan uyumlu bir köpek haline gelmesini sağlayacaktır.

Yetişkinleri gibi yavruları da bakım sürecinde köpekseverlere zor anlar yaşatmayan Papillon ırkımızın gelişiminin takip edilebilmesi adına düzenli veteriner hekim kontrollerine ihtiyaç vardır. Bu kontrollerde yavruluk döneminde fark edilmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarının tespiti ve erken dönemde müdahalesi mümkün olduğundan dolayı aksatılmaması gerekir.

Papillon köpek tüy döker mi?

Uzun tüyleri anında dikkat çekmesine rağmen Papillon köpeklerin çok az tüy döktüğünü, özellikle tüylerin düzenli taranması ve bakımlarının yapılması ile tüy dökümünün neredeyse tümüyle kontrol altına alınabileceğini söyleyebiliriz.

Papillon köpeklerin bakımı kolay mıdır?

Diğer birçok köpek ırkına kıyasla bakımı oldukça kolay olan Papillon ırkında dikkat edilmesi gereken nokta; erken dönemde dostumuza sosyalleşme ve tuvalet eğitimi verilmesi ve ev yaşamını paylaşacağından dolayı sınırların doğru belirlenmesi gerektiğidir.

Papillon köpek ne kadar yaşar?

İyi bir bakım, doğru beslenme ve eğitim süreçlerinin erken dönemde verilmesi ile Papillon cinsi köpeklerin ortalama 12 ile 15 yıl boyunca hayatımıza renk katması mümkündür. Tabii olası sağlık problemlerine erken dönemde müdahale edilebilmesi adına düzenli veteriner hekim kontrollerinin önemi de unutulmamalıdır.

Papillon köpek kaç yavru doğurur?

Maltipoo ve Toy Poodle ve süs köpekleri kategorisinde yer alan diğer birçok ırk gibi boyutlarından dolayı doğumda sorun yaşama ihtimali olan Papillon köpekler, genellikle bir seferde üç yavru doğurabilir. Doğum esnasında köpeğimizin karşılaşabileceği tüm sorunları minimize etmek adına doğumun veteriner hekim kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Papillon köpek evde beslenir mi?

Evde beslemeye uygun köpek ırklarından biri olan Papillon, özellikle yavruluk döneminde tuvalet ve sosyalleşme eğitimi verildiği takdirde havlama dahil hemen hemen hiçbir problem çıkarmaz ve sorunsuz bir şekilde apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Papillon köpek ne kadar büyür?

Papillon cinsi köpeklerin ağırlıkları erkeklerde 3,6 kg ile 4,5 kg arasında, dişilerde ise 3,2 kg ile 4,1kg arasındadır. Uygun beslenme düzeni, kaliteli mama kullanımı ve düzenli veteriner kontrolü ile en uygun kiloya ulaşması sağlanabilir.

Papillon köpek evde yalnız kalabilir mi?

Papillon köpeklere daha yavruluk dönemlerinden itibaren onlara ait bir alan oluşturarak tuvalet, beslenme ve sosyalleşme eğitimini tam anlamıyla vermeyi başardığımız takdirde ortalama sekiz saat kadar evde yalnız kalmaları mümkündür.

Papillon köpek alırken nelere dikkat edilmeli?

Papillon köpek alırken şeceresine ve sağlık durumuna dikkat edilmelidir. Daha sonradan sorun yaşamamak ve safkan Papillon köpek almak için, bu konuda yılların tecrübesine sahip olan ve köpek cinsleri ansiklopedisi ile fark yaratan Mutlu Patilerle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp chat