Pekinez

Pekinez cinsi 1800’lü yıllarda Çin’de ortaya çıkan bir köpektir. Çin halkının kutsal olarak nitelendirdiği bu köpek Foo cinsinin devamı olduğuna inanırlar. Bu cins kısa sürede çok yaygın hale gelse de özel programlar dahilinde ıslah çalışmaları ile sayıları azaltıldı ve lüks cinsler arasına girdi. Kısa boylu oluşu, basık yüz ve uzun tüylere sahip olması bu cinsi değerli kılan özellikleridir.

Pekinez Özellikleri

Küçük ve basık bir buruna sahip olan Pekinez diğer köpek cinslerine göre daha uzun ve ipeksi bir tüye sahiptir. Boyları 30 cm’ye kadar çıkabilen cins şu renklerde olabilir;

  • Altın
  • Kırmızı
  • Bakır
  • Krem
  • Siyah

Kısa sürede çevredeki tüm ilgiyi kendisine toplayan Pekinez oldukça inatçı bir hayvandır.

Bunları da Merak Edebilirsin !

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ? 
Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım ? 
Köpeklerde Parazit Uygulaması Nasıl Programlanır ?  
Köpeğime Ev Yemeği Yedirebilir Miyim ?
Yavru Köpeğimi Dışarıya Ne Zaman Çıkarabilirim ?

Pekinez Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Köpeklerde tüy, diş ve yüz bakımı önemlidir. Özellikle tüy döken köpeklerin tüyleri daha özenli bakıma ihtiyacı bulunur. Ayrıca köpeklerin yaşam alanları her gün düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Pekinez cinsinin tüyleri daha uzun ve özel olduğu için her hafta düzenli olarak taranması gerekir. Pekinez cinsinin beslenmesi de diğer köpeklere göre farklıdır. Bu cins köpekler ağırlıklarına göre beslenirler. Ağırlıklarının üstünde veya altında besin değeri ile beslemek sindirim sisteminde sorunlar yaşatabilir.

Pekinez Köpeklerde Eğitim

Pekinez cinsi köpekler zekası ile bilinir. Onun için eğitimlere oldukça yatkın olurlar. İnatçı bir cins oldukları için erken yaşlarda eğitimlere başlanmalıdır. Küçük yaşlarda kazanabilecekleri kötü alışkanlıkları da hızlı bir eğitimle düzeltilmelidir. Tuvalet eğitimi yine küçük yaşlarda verilmesi gereken eğitimlerden biridir.

Pekinez cinsi köpekler ortalama on iki ile on beş yıl arasında yaşar.

Pekinez Fiyatları

Pekinez ırkı nadir görünen ve farklı bir ırk olarak dikkat çekiyor. Onun için bu cins belli bir ücret karşılığında sahiplendiriliyor. Pekinez ırkı 2 bin TL ile 5 bin TL arasında değişiyor. Bu fiyatlar ile petshoplar ve online ortamda sahiplendirilmesi gerçekleşiyor. Pekinez cinsi köpeğin fiyatını köpeğin rengi, boyu, genel sağlığı, kontrollerin yapılışı, tüy boyu ve aldığı eğitimler etkiliyor. Bu cinsin fiyatları hakkında daha sağlıklı bilgi almak için Mutlu Patiler iletişime geçebilirsiniz. Mutlu Patiler Pekinez cinsi gibi birçok farklı cinsin sahiplendirilmesini profesyonel bir şekilde gerçekleştiriyor.

Pekinez ırkı nadir görünen ve farklı bir ırk olarak dikkat çekiyor.

Pekinez tüy döker mi ?

Pekinez köpeklerinin en büyük özelliği uzun ve ipeksi tüye sahip olmasıdır. Bu tüyler onu daha sevimli bir hale getirir. Bu köpeklerin tüy dökmesi az da olsa mümkündür. Sağlıklı ve sağlam bir tüye sahip olması için düzenli olarak üç dört hafta tüylerin taranması gerekir. Ayrıca bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Pekinez ne kadar yaşar ?

Pekinez cinsi köpekler ortalama on iki ile on beş yıl arasında yaşar. Fakat bazı faktörler bu cinsin yaşam süresini etkiler. Pekinez cinsi köpeğin uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşaması için bakımlarına, beslenmesine, uyku düzenine ve eğitimine önem gösterilmesi gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürmeyen Pekinez ortalama yaşam süresinin altında kalır ve hayatını sürdüremez.

Pekinez ne zaman çiftleşir ?

Pekinez köpeklerde dişiler on ikinci ve on sekizinci aylarında yani 1 ile 1,5 yaşlarında çiftleşmeye başlarlar. Erkeklerde ise on sekizinci ay yani 1,5 yaş çiftleşme yaşıdır. Bu yaşları köpeğin yediği besinler ve yaşadığı ortam değiştirebilir. Az da olsa bir sapma yaşanabilir. Fiziki olarak gelişimini tamamlamayan Pekinezin çiftleştirmesine engel olunmalıdır.

Pekinez evde beslenir mi ?

Pekinez cinsi sahiplenen kişilere kısa sürede adapte olan bir cinstir. Hatta sahiplerini başkaları ile paylaşmayı sevmezler. Doğru eğitildikleri takdirde ev ortamına da kısa sürede alışabilirler. Fakat evde beslenmelerine dikkat edilmelidir. Aldıkları besin değerleri takip edilmeli ve mutlaka bu kontroller bir veteriner kontrolünde olmalıdır. Hayvan büyüdükçe besin değerleri de değişeceği için bu değişim sırasında yine veterinerlerden destek alınmalıdır.

Pekinez kaç kilo olur ?

Ortalama ömürleri 12 ile 15 yıl arasında olan Pekinezin dişileri 15 ile 24 cm boyuna kadar uzayabiliyor. Ayrıca dişiler 3 ile 6 kg arasında bir değerde olurlar. Erkekleri ise 15 ile 27 cm boyuna, 4 ile 7 kg ağırlık derecesine ulaşabilirler. Bu değerler ortalama bir yetişkin pekinez verileridir. Bu değerlere ulaşmak için pekinezin düzenli bir şekilde beslenmesi ve veteriner hekim kontrolünde olması gerekiyor.

Pekinez soğuğa dayanıklı mıdır ?

Pekinez köpeği soğuğu fazla sevmeyen bir cinstir. Onun için soğuk havalardan korunmaları gerekir. Özellikle mevsim değişimlerinde soğuğa karşı daha hassas oldukları için yaşadığı ortam soğuk olmamalıdır. Bu mevsimlerde pekinezin yatağı daha kalın olmalıdır.

Pekinez cinsi yavru nasıl beslenir ?

Pekineze daha yavru iken eğitim verilmelidir. Yavru pekinezler küçük yaşlarda insanlara alışmalı ve sosyalleşmelidir. Günlük besinlerini iki öğünde alan pekinezler yavru iken fazla yemeye alıştırılmamalıdır. Belirlenen besin değerinden fazla bir besin verilmemelidir. Vücutlarının yağ bağlaması engellenmeli ve küçük yaşlarda hareketli bir yaşama adapte edilmelidir.

Pekinez cinsi köpekler evde yalnız kalabilir mi ?

İyi eğitilmiş bir pekinez kısa süreliğine evde yalnız kalabilir. Fakat uzun süre evde yalnız kalması onları fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü her cinste olduğu gibi pekinez cinsi de yalnızlığı fazla sevmez ve ilgiye ihtiyaç duyar. Yine evde yalnız kaldıkları süre içerisinde iyi bir eğitim almış Pekinez eve herhangi bir zarar vermez.

Pekinez alırken nelere dikkat edilmeli ?

Pekinez alımında en çok dikkat edilmesi gereken husus cinsin safkan olmasıdır. Safkan olması cinsin tüm özelliklerini bünyesinde topladığını gösterir. Yine köpeğin anne babasında herhangi bir hastalığın olup olmadığı da bilinerek sahiplenilmelidir. Köpeğin basık burnuna ve tüylerinin ipeksi oluşuna da dikkat edilmelidir. Mutlu patilerden Pekinez alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

WhatsApp chat