Pinscher Özellikleri ve Karakteri 

Pinscher

Minyatürler kralı olarak adlandırılan pinscher cinsi, dengeli ve sağlam vücut yapısına sahiptir. Ortalama 5 kg ağırlığında ve 25 cm yüksekliği olan bu ırk, günümüzde de hayvan sevenler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

Pinscher/schnauzer ailesinden gelen minyatür pinscher’larin tarihi, 1870li yıllara ve o zamanki Prusya krallığına kadar uzanıyor. Genellikle çiftliklerde bakılan bu köpekler, özellikle başta fare olmak üzere zararlı böcek ve haşereleri avlamak için kullanılırdı.

Pinscherlar dengeli ve sağlam bir vücut yapısına sahiptir.

Pinscher Özellikleri

Pinscher cinsinin özellikleri fiziksel ve karakteristik özellikler olarak, iki ana başlıkta ele alınmaktadır. Bu cinsin fiziksel özellikleri, şu şekilde sıralanıyor;

 • Irk boyutu oyuncak olarak geçer.
 • Yükseklikleri erkeklerde 25 ile 30 cm, dişilerde ise 25 ile 28 cm arasındadır.
 • Ağırlıkları erkeklerde 4 ile 5 kg arasında, dişilerde ise ortalama 4 kg civarındadır.
 • Parlak, düz, tek tabakalı ve kısa tüy yapısına sahiptirler.
 • Parlak, hafif oval ve genellikle siyah renkli gözlere sahiptirler.
 • Taranma ihtiyacı az, tüy dökme seviyesi ise az ve orta düzeydedir.
 • Sıcağa dayanıklı, soğuk havalara dayanıksızdırlar.
 • Adaleli bir vücut yapısına sahiptirler.
 • Yaşam süreleri, ortalama 13 ile 15 yıldır.
 • Geyik kızılı, kahverengi ve siyah renkte olanları daha yaygındır.

Pinscher cinsinin genel karakteristik özellikleri ise, şu şekildedir;

 • Dominant yani baskın bir karakter yapısına sahiptirler.
 • Enerji düzeylerinin yüksek olmasına rağmen, egzersiz ihtiyaçları düşüktür.
 • Çok oyuncu bir kişiliğe sahiptirler.
 • Diğer köpeklerle geçinme düzeyi düşük olmasına rağmen, diğer petlerle geçinme düzeyi iyidir.
 • Çocuklarla iyi geçinen pinscher cinsi, yabancılarla orta düzeyde bir yakınlık sağlarlar.
 • Düşük koruma ve eğitilebilirlik seviyesine sahiptirler.

Pinscher cinsi köpekler başına buyruk bir yapıya sahiptirler ve aşırı derecede havlamaya meyillidirler. Bu cinsin iyi bir bakım ve eğitimle, düşük seviyede olan özellikleri daha iyi seviyelere çıkarılabilir.

Pinscherlar oyuncu bir kişiliğe sahiptirler.

Pinscher Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Bakım, köpeklerin yaşam süresini ve kalitesini belirleyen önemli unsurlardandır. Köpeklerin tümünün bakımları; düzenli veteriner kontrolü, aşılarının yaptırılması ve sahibi tarafından uygulanacak hususlar olarak üç başlıkta toplanır.

Evde yapılacak bakım ise; banyosunun yaptırılması, taranması, tırnak ve diş bakımı ve hijyen koşullarının sağlanmasından oluşur. Pinscher cinsinin ise bakımı çok daha kolaydır. Tüylerinin kısa olması fazla taranma ve banyo ihtiyacını gerektirmez. Dişlerinin düzenli fırçalanması ve tırnaklarının uygun şekilde kesilmesi ise, bu cins için önemli hususların başında gelir.

Beslenme konusu ise, tüm köpeklerin sağlığı ve konforlu yaşamları için önemlidir. Bunun için kaliteli mamalar ve uygun beslenme programı kullanılmalıdır. Pinscher cinsinin beslenmesinde en önemli husus ise, veteriner hekim tarafından önerilen miktar ve periyotun uygulanmasıdır. Aksi halde çok süratli kilo alırlar. Bunun için de yemek artığı, yüksek yağ içeren besinler ve kemik yedirilmemelidir.

Pinscher Köpeklerde Eğitim

Köpeklerin eğitiminden istenilen sonucun alınması için, küçük yaşlarda eğitime başlanması gereklidir. Pinscher cinsi için eğitim, diğer köpeklere nazaran daha da fazla önem taşır. Başına buyruk bir yapıya sahip oldukları için, mutlaka en erken yaşlarda eğitimlerine başlanmalıdır. Bu yaş ise uzmanlar tarafından, 2 ile 5 ay arası olarak önerilmektedir.

İtaat eğitimlerine ise, sürekli olarak devam edilmelidir. Aksi halde zekası ve cesareti, olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ev ortamında yaşamaya uygun olan bu cins, eğitildiği takdirde diğer sakinleri rahatsız etmeden yaşamını sürdürebilirler.

pinscher cinsi köpeklerin en erken yaşta eğitimlerine başlanmalıdır.

Pinscher Fiyatları

Minyatür pinscher köpeklerinin fiyatları, genellikle soyuna, renklerine ve yaşına göre değişiklik gösterir. Ülkemizde 2000 TL ile 4000 TL arasında fiyatlara satılan bu ırkın yaşı küçüldükçe fiyatı da artıyor.

Satın alınacak pinscher cinsi köpeklerin safkan olması, dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Bu nedenle Mutlu Patiler ile iletişime geçilerek, safkan ve kaliteli bir soya sahip pinscher’lar en doğru fiyatlara satın alınabilir.

Satın alınacak pinscher cinsi köpeklerin safkan olmasına dikkat ediniz.

Yavru Pinscher

Yavru pinscher köpeklerin bakımı için özel bir uygulama gerekmez. Yavruların özellikle hijyenik ortamda yaşamaları, doğru beslenmeleri, egzersizlerini yapabilmeleri ve düzenli veteriner kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca, soğuktan korunmaları da çok önemlidir. Bu cinsin yavruları ile ilgili doğru, detaylı ve gerekli bilgilere Mutlu Patiler’den ulaşılabilir.

Pinscher tüy döker mi ?

Pinscher cinsinin, çok kısa tüyleri olmasından dolayı, tüy dökme seviyesi de orta düzeydedir. Tüylerinin düzenli fırçalanması ve bakımlarının yapılması ile tüy dökmeleri sorun olmaktan çıkarılabilir.

Pinscher köpeklerin bakımı kolay mıdır ?

Pinscher cinsi köpekler, fazla bakım istemediği için çok kolay bakımı yapılan köpekler arasında ilk sıralardadır. Düzenli tüy taraması, diş ve tırnak bakımları ile veteriner kontrolleri bakımları için yeterli olmaktadır.

Pinscher ne kadar yaşar ?

Pinscher cinsinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Bu süre iyi bir bakım ve düzenli sağlık kontrolleri ile aşılarının yapılması ile daha da uzayabilir. Uygun bir beslenme programı ve kaliteli mamanın da yaşam süresi üzerinde önemli etkisi bulunuyor.

Pinscher kaç yavru doğurur ?

Pinscher cinsi köpekler bir kerede ortalama 2 ile 6 arasında yavru doğurabilirler. Yavru sayısı dişi pinscher’ın genç ve sağlıklı olması durumuna göre artış gösterebilir. Hamile pinscher’ın mutlaka doğum zamanına kadar, veteriner tarafından düzenli kontrol edilmesi gerekir.

Pinscher evde beslenir mi ?

Pinscher cinsi ev ortamına en kolay uyum sağlayan köpekler arasındadır. Evde çok hareketli olan bu cinsin, oyun oynayarak enerjisini harcayabileceği uygun ortamlar sağlanmalıdır. Bu cinsin ev ortamında beslenmesinde en önemli dezavantajı ise, çok fazla havlamasıdır. Özellikle komşuların rahatsız olmaması için, bu konuda profesyonel bir eğitim desteği alınması gerekebilir.

Pinscher kaç kilo olur ?

Ortalama 3.6 kg ile 4,5 kg arasında ağırlığa sahip olan pinscher cinsi, ağırlık konusunda da minyatür köpekler arasında son sıralarda bulunuyor. Bu cinsin kilo almaya çok meyilli olmasından dolayı, kontrol edilmezlerse aşırı kilolu olabilirler. Bu da değişik sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle de, veteriner hekimler tarafından düzenli olarak kontrol edilerek, ideal boy ve kilo oranının korunması gerekir. Doğru ve uygun beslenme düzeni ile sağlıklı bir kiloda bulunması sağlanabilir.

Pinscher yavru nasıl beslenir ?

Pinscher yavruları da, diğer yavrularda olduğu gibi öncelikle anne sütü ile beslenmelidir. Daha sonra ise, veteriner hekimler tarafından önerilen kaliteli mamalarla, kilolarına uygun olan miktarlarda beslenmelidir.

Pinscher soğuğa dayanıklı mıdır ?

Soğuğu sevmeyen pinscher cinsi köpekler, soğuğa karşı da dayanıksızdırlar. Özellikle soğuk havalarda dışarı çıkarılacaklarsa, mutlaka uygun kıyafetlerle sıcak kalmaları sağlanmalıdır. Aksi halde, soğuktan çok çabuk etkilenerek, değişik hastalıklara yakalanabilirler. Birçok veteriner, kış aylarında pinscher’lar için bağışıklık sistemini destekleyen gıda ve vitamin takviyesi öneriyor.

Pinscher evde yalnız kalabilir mi ?

Pinscher cinsi, tam bir ev köpeği olmasına rağmen evde yalnız kalmayı sevmezler. Ancak, iyi bir eğitimle evde kalış süreleri uzatılabilir.

Pinscher alırken nelere dikkat edilmeli ?

Pinscher satın almayı düşünenler, öncelikle köpeği alacakları yeri araştırmalıdırlar. Bu yerlerin mutlaka güvenilir ve yasal olmaları gerekir. İkinci husus ise, köpeğin safkan olduğunu ve soyunu gösteren sertifikası ile aşı karnesi bulunmalıdır.

Sağlıklı olduğu veteriner tarafından onaylanmayan hiçbir köpek alınmamalıdır. Pinscher köpeği alınırken göz ardı edilen hususların, ileride başta sağlık olmak üzere önemli sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Mutlu Patiler, diğer ırklarda olduğu gibi pinscher cinsi köpekler konusunda da, sektörde güvenin ve kalitenin adresi olmayı sürdürüyor. Pinscher cinsi satın alırken Mutlu Patilerin tercih edilmesi, en doğru seçim olacaktır.

WhatsApp chat