Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Presa Canario
Presa Canario, güçlü fiziğiyle dikkat çeken bir köpektir.

Presa Canario

Presa Canario; köpek dövüşlerinde kullanılmak amacıyla İngiliz Mastiff ve Bardino Majero köpek ırklarının çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan ve oldukça domaninat karaktere sahip olan ve güçlü fiziği ve kendine güvenen duruşu ile ilk anda dikkatimizi çekmeyi başaran melez bir köpek ırkıdır.

Secereli Presa Canario köpekler Mutlu Patiler'de !

Presa Canario Özellikleri

Her an harekete geçmeye hazır kendinden emin duruşu, dik ve tehditkar bakışları, adeleli vücudu, vücuduna kıyasla büyük kafası, sivri kulakları ve kısa fakat dik tüyleri ile etkileyici bir fiziksel görünüme sahip olan Presa Canario köpek ırkı;

  • 60 cm. – 65 cm. yükseliğe.
  • 40 kg. – 60 kg. ağırlığa

ulaşabilir.

Tabii fiziksel özelliklerinde ebeveynlerin miras aldığı genlerin ve doğru beslenme ve bakım (özellikle egzersiz süreçleri) gibi çevresel etkenlerin büyük payı vardır. 

Presa Canario, yavruluk döneminde eğitilmeye başlandığı takdirde agresif davranışları törpülenir.

Dikkat çekici fiziği ile ön plana çıkan bu ırkın temposunu ve fiziksel yapısını koruması tahmin edilebileceği gibi sürekli egzersizler ile mümkündür. Nitekim Presa Canario köpekler de yapı itibariyle yüksek bir enerjiye sahiptir ve bu enerjiyi atabilecekleri egzersizler ya da yürüyüşler onları mutlu eder.

Dostlarımızın fiziksel temposunu korumamızı sağlayacak egzersizlerin bir diğer yanı da; köpeğimizle paylaşacağımız zamanı arttırması ve değerli kılmasıdır. Dolayısıyla düzenli egzersizler ile hem dostumuzu formda tutarken hem de onunla aramızdaki bağı kuvvetlendirerek insan yaşamına adapte olmasını sağlamak adına gerekli zemini hazırlayabiliriz.

Fiziksel özellikler üzerinde etken faktörlerden biri de beslenme süreçleridir ve bu açıdan baktığımızda Presa Canario dostlarımızın beslenme süreçlerindeki hassasiyetimizin, onların sağlığı için ne denli önemli olduğunu çok daha net görebiliriz. 

Presa Canario köpeklerin kısa ve sert tüyleri vardır.

Presa Canario Karakteristik Özellikleri

Presa Canario köpek ırkının genel yapısına baktığımızda; büyük ve yapı itibariyle agresifliğe müsait bir ırk olması dolayısıyla karakteristik özelliklerine hakim olmanın diğer ırklara kıyasla çok daha önemli olduğunu söylememiz mümkündür. 

Öncelikli olarak Presa Canario dostlarımız baskın ve kendine güvenen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla köpeğimizle yaşamımızı birleştirdiğimiz ilk andan itibaren sınırları doğru çizmemiz ve çizdiğimiz bu sınırları koruma noktasında hassasiyet göstermemiz gerekir. Aksi takdirde Canario dostumuzu idare etmemiz pek mümkün değildir.

Burada yola çıkarak; ilk kez köpek besleyecek ya da köpek bakımı, beslenmesi noktasında tecrübe sahibi olmayan hayvanseverlerin, Presa Canario köpekleri sahiplenmemesi gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizmemiz gerekir. 

Presa Canario köpek ırkı oldukça korumacıdır.

İlk kez köpek besleyecek olan köpekseverler için sosyal hayata çok daha uyumlu, yabancı çevrelere ve canlılara agresif davranışlar göstermeyen, apartmanda rahatlıkla beslenebilen ve tüy dökümü konusunda en sorunsuz köpek ırklarından biri olan Toy Poodle köpekleri gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Presa Canario’nun baskın karakteri fiziksel özellikleriyle birleştiğinde tecrübesiz bir köpeksever için sosyal yaşamda durumun oldukça zorlaşmasına ve olası talihsizliklere neden olabilir.

Tam bu noktada “olası talihsizlikler” ifadesinin devamı olarak Presa Canario köpek ırkının “korumacı” özelliğine ayrı bir parantez açmamız gerekir. 

Presa Canario köpeklerin apartmanda beslemesi tavsiye edilmez.

Sahiplerine ve ailesine karşı korumacı yönü çok ama çok yüksek olan bu köpek ırkı; kesinlikle gerekli eğitimleri almadan sosyal hayata kademeli olarak karışması ve eğitimleri tam anlamıyla kavradığından emin olmadan önce köpeğimizle yapacağımız gezintilerde ağızlık kullanılması doğru bir yaklaşım olacaktır. 

İlk kez tanıştığı insanlar, hemcinsleri ya da diğer evcil hayvanlara karşı koruma içgüdüsüyle agresif davranışlar göstermeye meyilli olan Presa Canario dostlarımızda eğitim ve bakım süreçleri Doberman köpek ırkı ile paralellik gösterir. 

Presa Canario Köpeklerinin Bakımı

Presa Canario dostlarımız kısa ve dik tüylere sahiptir ve tüy dökümünü düzenli yapacağımız fırçalama işlemiyle kontrol altına almak oldukça kolaydır. Sert bir fırça ile haftada birkaç kez köpeğimizin tüylerini taramamız yeterli olur. 

Kısa tüylere sahip olması Presa Canario dostlarımızın soğuğa karşı belirli bir noktadan sonra dayanım gösterememesine zemin hazırlar. Dolayısıyla köpeğimizi besleyeceğimiz alanın özellikle soğuk kış gecelerinde onun üşümesine neden olmayacak şekilde izol edildiğinden emin olmamız gerekir.

Buna ek olarak; son yıllarda köpek kıyafetleri de soğuğa karşı koruma noktasında hayli tercih edilir. Gövdeyi sıcak tutan bu köpek kıyafetlerini de köpeğimizle soğuk havalarda yapmayı planladığımız yürüyüşler ya da egzersizlerde tercih edebiliriz. 

Kısa tüylerinin etki ettiği bir diğer nokta da; yıkanma yani banyo periyotlarıdır. Köpeğimizin yaşam ortamının hijyenine bağlı olarak Presa Canario dostlarımızın altı ayda bir yıkanması yeterli olacaktır. 

Diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi Presa Canario köpeklerde de banyo esnasında göz ve kulaklara şampuan kaçmaması adına hassasiyet gösterilmeli ve bol su ile durulama yapılarak deride kalabilecek şampuan kalıntılarının dostumuzun cildine zarar vermesi engellenmelidir. 

Köpeklerde bakım sürecinin bir diğer ayağı da hiç şüphesiz beslenmedir ve fiziksel özellikleriyle bu denli gündemde olan bir köpek ırkı için beslenmenin önemi bir kat daha artar. 

Köpeklerde beslenme, belirli standartlara dayandırıldığı takdirde oldukça verimli bir şekilde yürüyen bir süreçtir ve burada sihirli sözcük; “belirli standartlar”dır. 

Presa Canario dostlarımızın apartmanda beslenmesinin tavsiye edilmediği görüşüne dayanarak; mama ve su kaplarının, yalnızca ona özel yaşam alanında sabit yerlere konumlandırılması gerektiğine değinmek gerekir.

Burada amacımız; köpeğimizin yalnızca bizim belirlediğimiz alanda beslenme alışkanlığı kazanmasını ve sokakta yürürken onu enfekte edebilecek besinlerden uzak durmasını sağlamaktır. 

Bu amaca yönelik alacağımız bir diğer önlem; köpeğimizi her gün aynı saatte beslemek olacaktır. Her gün aynı saatte ve aynı yerde beslenen köpeğimizin tuvalet, egzersiz ve dinlenme süreçleri de birbiriyle bağlantılı olarak disipline olacak ve dostumuzun günlük rutini şekillenecektir. 

Presa Canario gibi kontrol altında tutulması gereken bir köpek ırkı besliyorsak; günlük rutinin ve tüm kontrolün bizim elimizde olduğunu göstermek, dostumuzun yaşamımıza çok daha kolay uyum sağlamasını sağlayacak ve başına buyruk agresiflikleri ortadan tümüyle kaldırmaya kadar giden yolu açacaktır. 

Dolayısıyla beslenme, yalnızca köpeğimizin enerji ihtiyacının karşılanması süreci değil; dostumuzun tüm yaşamını disipline edebilecek etkiye sahip bir süreçtir.

Presa Canario dostlarımızın beslenme süreciyle ilgili değinmemiz gereken bir diğer nokta; mama seçimi ve olası mama değişimleridir. 

Tercih edeceğimiz mamanın dostumuzun enerji ihtiyacını karşılaması ve besin grubu açısından tatminkar olması çok önemlidir. Peki köpeğimizin günlük enerji ihtiyacını nasıl belirleyebiliriz ? Bu soruya en doğru yanıtı almak; uzman veteriner hekimlere danışmakla mümkündür. 

Günlük enerji ihtiyacına dönük dijital ortamlarda yer alan bilgilerin birçoğu hatalı olup bu değer birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden dolayı en doğru bilginin kaynağı her zaman olduğu gibi veteriner hekimlerdir. Köpeğimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi belirledikten sonra çok daha doğru bir mama seçimi yapabiliriz. 

Köpeğimizin yaşam eğrisinde birçok kez mama değişimi yapma gereği duymamız oldukça doğaldır fakat bu değişimi yaparken geçiş sürecinde dostumuzun sindirim ve boşaltım sisteminin yeni mamaya adapte olmasını sağlamak amacıyla hassas davranmamız ve kademeli bir geçiş izlememiz gerekir. 

Yeni mamayı doğrudan kullanmak yerine bir süre eski ve yeni mama karışımını kullanmak, daha sonrasında ise yavaş yavaş yeni mamanın karışımdaki ağırlığını arttırarak geçişi tamamlamak gerekir.

Bu bakış açısının en önemli avantajlarından biri de; kullanmayı planladığımız yeni mamanın, köpeğimizin sağlığı üzerinde yapacağı olası olumsuz etkileri erken dönemde fark ederek müdahale etmemize imkan vermesidir. 

Presa Canario Eğitimi

Köpek eğitimi hiç şüphesiz hassas bir süreçtir ve Presa Canario köpekleri özelinde baktığımızda, dostlarımızın baskın karakterlerinin eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken kritik bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle yabancılara karşı kendini ya da ailesini tehdit altında hissettiğinde agresif davranışlar sergileme eğilimi gösteren Presa Canario dostlarımızın alması gereken ilk eğitim; sosyalleşme eğitimi olmalıdır.

Korumacı yönüyle ön plana çıkan Presa Canario dostlarımızın yavruluk döneminde sosyalleşme eğitimi alması ve daha sonrasında kademli olarak topluma adapte olması gerekir.

Presa Canario köpeklerimizin yavruluk döneminde sosyalleşme eğitimi alması ve bu eğitime paralel olarak paylaşacağımız yaşam alanlarının kesin çizgiler ile belirlenmesi, dostumuzun yaşam konforunu arttıracak ve yaşamını erken dönemde disipline edecektir.

Apartmanda beslenmek için uygulan olmayan bu köpek ırkının alması gereken ikinci eğitim hiç şüphesiz tuvalet eğitimidir.

Gün içerisinde beslenme, dinlenme ve egzersiz saatlerinin belirlenmesi ve standartlara oturtulması noktasında önemli bir nokta olan tuvalet eğitimine köpeğimizin 2 – 3 aylıkken başlaması gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Tuvalet eğitiminin temelinde yatan nokta; köpeğin kendine ait bir alana sahip olmasıdır ve bu açıdan baktığımızda; bahçede beslenen Presa Canario dostlarımızın tuvalet eğitimini daha kolay kavrayabileceğini söyleyebiliriz.

Tuvalet eğitiminin devamında tercihe bağlı olarak temel itaat eğitimi verebileceğimiz bu dostlarımız, sıralanan üç eğitimin dışındaki eğitimleri kullanım amacına bağlı olarak almalıdır. Hayatımıza renk katması için bir Presa Canario sahiplendiysek ona ileri seiye itaat eğitimi vermemize büyük ölçüde gerek olmayacaktır. 

Eğitim süreçlerinin bütününe baktığımızda; Presa Canario köpeklerin eğitimleri kavrama ve uygulama noktasında hayli yetenekli olduğunu fakat baskın eğitmenler tarafından eğitilmeleri gerektiğini ifade etmemiz mümkündür.

Eğitimin tam anlamıyla başarıya ulaşabilmesi için üzerimize düşen temel görevlerden biri; uygulanabilirlik noktasında disiplinli davranmak ve köpeğimizin kısa sürede aldığı teorik eğitimin pratik karşılığını görmekte ısrarcı olmaktır. 

Presa Canario nasıl bir köpektir ?

Presa Canario; güçlü fiziksel özellikleriyle dikkat çeken, doğru koşullarda eğitildiği takdirde zaman zaman gösterdiği agresif davranışları büyük ölçüde törpülenen, korumacı yönü kuvvetli olan ve ailesine sahip çıkan, tüy dökümü konusunda büyük ölçekli problemlere neden olmayan bir melez köpek ırkıdır.

Presa Canario apartmanda beslenir mi ?

Presa Canario köpeklerin apartmanda beslenmesi tavsiye edilmez. Çünkü; oldukça hareketli bir yapıya sahiptir ve sık sık egzersiz yapma ihtiyacı duyan büyük ve özellikle sahibinde bulduğu otorite boşluklarını değerlendirerek zaman zaman agresiflik gösterebilen bir köpek ırkıdır. Tüm bunlara baktığımızda; Presa Canario köpeklerin bahçede beslenmesinin çok daha doğru olacağını söylemek mümkündür.

Presa Canario kaç yıl yaşar ?

Beslenme, bakım, eğitim ve ebeveynlerinden miras aldığı genlere bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte Presa Canario köpeklerin ortalama 13 – 15 yıl yaşadığı gözlemlenmiştir.

WhatsApp chat